Lucerka

Ja koliko su me učili znam da na lucerku ide npk i sa što je manje moguće azota u formulaciji...
E sad vi možda bolje znate pa zato pitam..

Tacno,zato sto lucerka na korenu ima kvrzicne bakterije iz roda rizobijum pa joj nije potrebana velika kolicina azota.Ali se moze desiti da te kolicine azota sto "sama vezuje" joj nisu dovoljne za visoke prinose posebno ako je zemljiste kiselije a samim tim smanjena funkcija bakterija a i samog korena.Shodno tome nije na odmet dodati malo azota,nicemu ne moze da steti a moze da koristi.Posebno kada je u pitanju Kan koji ima kalcijuma u sebi,a sa povecanjem PH automatski se povecava sposobnos "usisavanja" korena za sve ostale elemente.
 
Posejana lucerka 1. Marta, sorta Ns Jelena. Kroz par dana očekujemo nicanje i nadamo se da će nas mraz obići bar u prvim fazama porasta.
0146843177606d23a0721b05eb644e3f.jpg
638bddba7da47a209431795c12e6de7c.jpg


Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
 
Ja još čekam, jesenas sejano tek sad počinje da niče,pa da vidim ima li tu kakvog sklopa...seme spremno,sejalica takodje,valjak svakako već zakvačen...
 
Ja juče presejao parcelu iz jesenje setve.Niklo je možda nekih 20% što je malo a ima dosta osušene,da li je izgubila vlagu ili se smrzla ne znam.Stara je lepo krenula i ako nastavi ovakvo vreme biće košenje u aprilu.
 
Ja još čekam, jesenas sejano tek sad počinje da niče,pa da vidim ima li tu kakvog sklopa...seme spremno,sejalica takodje,valjak svakako već zakvačen...

Istu situacija i kod mene. Nisam ni mislio da nesto tako moze da se desi... Sejana krajem avgusta niklo nekih 10% jesenas. Pre nedelju dana resio da je iskultiviram, a juce kad sam otisao ima je vise od pola, ostavicu je jos desetak dana da vidim stace da se desi.
 
Odustao od čekanja,presejao juče,pola je bilo niklo,jedino što nisam završio valjanje...ako ne bude kiše danas ću...nešto traktor neće da mi sklopi valjak,pa ću sad kad popijem kafu ići ds vidim koji mu je
 
Sejem kad se stvore optimalni uslovi,dal jesen ili prolece nebitno je.
Vazno je da moze adekvatno da se spremi zemljiste i da budu kakve takve padavine.Nadam se da cu u ponedeljak da posejem

Послато са Moto C Plus уз помоћ Тапатока
 
Zovu me bas dosta za seme a ja prodao jos jesenas ispod kombajna ne selektirano, upucujem ih na coveka iz okoline ima lepo seme al kad mi rekao cenu bilo mi drago sto nisam ostavio ni grama. Ovo je istoriski minimum!
 
Kažu hiper produkcija semena pa su zbog toga cene niske.Meni je ugovarač proizvodnje davao 1.2 e za svu količinu nakon skidanja sa parcele i nisam pristao već sam seme rasprodao u sopstvenoj režiji.U lokalnoj poljoprivrednoj apoteci seme lucerke Banat košta 475 rsd/kg dok seme lucerke OS 66 košta 590 rsd/kg.
 
Da znaš da jesi. :osmeh: Nisam nikada rasprodao ovako rano a nekoliko njih je uzelo baš ozbiljne količine semena pa je i to dosta uticalo.
 
Nazad
Vrh