Lucerka

Na koji nacin je najlakše ubaciti mamak u misje rupe bez puno saginjanja,razmisljam o nekoj plasticnoj cevi sa levkom gore?
 
Obilazio sam je.Nikla je sporadično kako gde i ima 5+cm visine.Ostatak je čekao kišu i sada nakon ovih 20 litara očekujem nicanje a ako ipak izostane na proleće sejem opet.
 
Na koji nacin je najlakše ubaciti mamak u misje rupe bez puno saginjanja,razmisljam o nekoj plasticnoj cevi sa levkom gore?
Patent je sledeći: u plastićnu bocu odsečeš dno i okreneš kontra i sipaš otrov.Jedno crevo dužine 120 cm zabodeš u poklopac od boce i njega direktno straviš na otvor mišije rupe.Prstom malo popustiš crevo,počne da curi otrov iz flaše kroz crevo pravac u rupu.Pritisneš prstom crevo i prekineš dalje curenje i onda do sledeće komšinice tj rupe i tako redom bez saginjanja.Valda sam uspeo da objasnim.
 
Nije losa ideja

- - - - - - - - - -



Danas zatrovao zito za poljske miseve,sutra krecemo sa ubacivanjem u rupe.Tretman je radjen preparatom koji je dozvoljen za tu namenu.
 
Jel moze neko da mi kaze koliki je realan prinos lucerke po hektaru u balama ili kg na nekoj osrednjoj zemlji ? Imam hektar ipo zemlje stoji prazan ,pa bih posejao lucerku. Imali smo ranije lucerku ,ali bio sam klinac,pa ne pamtim koji su prinosi bili , a i tesko je izracunati posto smo rucno skupljali i tovarili u prikolice ( bilo je npr. u dobrim godinama po 6-7 punih prikolica od 3 t. sa 70 ari u jednom otkosu.) Ne interesuje me neka prevelika zarada jer znam da je nema , vec da zemlja ne stoji prazna u naredne 3-4 godine dok ne posadim vocnjak.
 
4t/ha u otkosu, neka sredina. Moze dosta manje od toga ako je susa jaka, i suprotno ako su padavine obilnije.

Preorao sam ove godine 6kj lucerne , bilo je jos koje su ostale ali mi ne treba, miseva skoro i da nije bilo, na jednoj njivi dok sam orao bilo 15-16 komada jastrebova i neznam da li sam izorao na 2kj 20-tak miseva , na ostalim bilo jos i manje, vise ih je bilo u kukuruzovinama.

Kod nas vec nekoliko godina nema sredstva za trovanje zabranjeno, moze se kupiti mamke ali su jako skupi za trovanje vecih povrsina , zanimljivo dok se trovalo bilo miseva nenormalno puno , sad godinama zabranili a skoro da ih i nema ili puno puno manje nego kad se trovalo.

Razlika je jedino sto su prije vrane hvatale po oranju miseve sada ih ima jako malo , a ako ima vise od 5-6 komada kobaca da cekaju na oranju onda i ovo malo vrana sto ih ima pobegne , Nekad se nije mogao vidjeti jastreb ili kobac sada ih ima nenormalno puno , cak i 2 vrste sokolova, i vidjam i nekoliko orlova, raspon krila 2m , cuo da odnese i kokos , ja nisam imao prilike vidjeti, a takodje i lisica se nakotilo , trce po selu.
 
Pošto detelina iz jesenje setve do sad nije nikla, razmišljam o ponovnom sejanju na proleće,i kako da pripremim zemlju...jesenas je sejano na tanjirano,pa povaljano...dali da idem da orem ovih dana dok nije suviše kasno za zimsko,ili pak lucerki ne smeta da na proleće samo ponovo prodjem spremačem?
 
Prskanje bi se trebalo odraditi Sencorom sada dok vegetacija miruje.Planiram drljanje jer su je miševi izbušili k'o Švajcarski sir pa da zatrpam rupe i vidim koja je aktivna zbog trovanja.
 
Senkorom do sada nisam prskao. Stara lucerista u proleće kada izraste na 10ak cm prskam kombinaciju butokson i piano za širokolisne korove i kletoks posle par dana za uskolisnatu!
 



Malo cudno,posle vise meseci nikla i to lepo, jesenja setva, izbliza se jasno vide vrste. Nikla je izgleda ispod snega
 
Moja je izgleda potpisala kapitulaciju za presevanje.Jako loše nicanje ali ajde do marta da joj dam šansu,možda se i iznenadim.
 
Nazad
Vrh