Lucerka

Pocela da se trazi lucerka, cujem ovde traze 3e a nude 280din ovi sto hoce da kupe, mnogo je 3e :sta: mislim da je navolju 300 kinti.

Da,potraznja je velika. Ja sam jos od polovine novembra digao na 300 din po bali i prodao poprilicnu kolicinu do nove godine po toj ceni. Sad sam stopirao prodaju,da nebih ostao bez sopstvenih zaliha.
 
U okolini pozarevca jos nemozes prodati po2evrica sin je prodavao po 1,7 do nove god odkako je podigo na 2 nemoze prodati nijednu balu-
 
Javi na proleće ako budeš rešio sa njive da daješ po toj ceni.

Послато са C1905 уз помоћ Тапатока
Nije prica za ovu sezonu, napisao sam sledece godine jer je lucerka tek jesenas zasnovana.
Razmisljanje o prodaji sa njive je zato sto ce se proizvodnja odigravati na 20ha. Ne kazem da je pakovanje na lager lose al snosi rizik, tako da je neki put bolje i vrabac u ruci nego golub na grani.
Eno bradonja se vec raspituje za prevoz bice to dobra saradnja :ppozdrav:
 
Kod mene u selu ima par ljudi koji ne drze stoku ali imaju travnjake i livade. Lucerku prodaju po 300 din, obicno seno po 200 din, sto je po meni nerealno. Nema racunice u stocarstvu sa tim cenama, a samim tim ni perspektive u proizvodnji stocne hrane, pogotovu ozbiljnoj proizvodnji jer za par godina trziste prodaje bice jako malo. Mi smo ove godine bili poprilicno kratki sa senom al smo na vreme kupovali, kupili smo 700 bala lucerke po ceni od 150 i 190 din po bali u julu i avgustu. Juce sam dogovorio jos 200 bala po 230 din, al to je zlatna rezerva, ako prolece stigne tek u maju. Inace smo spremili 1 ha, najbolje zemlje, izvucen krec pre par godina i jesenas 60t stajnjaka, cekamo prolece za setvu. Ali bojim se da proizvodnja lucerke na zemljistima u centralnoj Srbiji, gde je vecina kisele reakcije, je na granici isplativosti, tj. da je proizvodna cena bliska ceni za koju mozes kupiti lucerku u Vojvodini.

Послато са HTC Desire 630 dual sim уз помоћ Тапатока
 
Mislio sam pisati na nekoj drugoj temi o ovome, ali je lepo što smo se sastali ovde, reprezentativno.

Ministar je neki dan u Novom Sadu uz, sve ostalo, govorio o promeni zakona o poljzemlj. Osvrnuo se na nemogućnost da stočari istočne Srbije koriste pravo prečeg zakupa i da im se to mora nadoknaditi.

Profesorovo zapažanje.

Detalji nekih izlaganja na skupu u NS:

Konvecionalna poljoprivreda i visok udeo monokulture doprineli su smanjenju humusa za oko 3% u poslednjih 60 godina, posebno u Vojvodini, rekli su na savetovanju "Dobar dan, domaćine" u Novom Sadu doc. dr Đorđe Kostić i master inž.polj. Svetlana Vujić, sa Poljoprivrednog fakulteta.

Poznata je činjenica da srpske njive prosto vape za organskom materijom. Njen nedostatak direktno se reflektuje na smanjenje prinosa. Preporuke stručnjaka su da svake četvrte godine na jedan hektar zemljišta treba baciti 40 tona stajskog đubriva, a te količine velika većina ratara u Srbiji nema.

Ipak, neki poljoprivrednici koji se intenzivno bave govedarskom proizvodnjom, došli su u apsurdnu situaciju da na njihovim parcelama imaviška organske materije.

"Njive su nam prezasićene stajnjakom. Ako uspemo da zakupimo državnu zemlju, to je na period od samo godinu dana, pa onda sav stajnjak bacamo na naše njive. Ne znamo da li ćemo i naredne godine zakupiti zemlju, i ako zakupimo da li ćemo dobiti iste parcele, pa zašto bi onda đubrili tuđe njive?", kaže Stevica Rakić iz salašarskog naselja Rančevo u okolini Sombora.

Leguminze su posebno važne, jer su u simbiozi sa kvržičnim bakterijama. One fiksiraju atmosfeski azot i tako obogaćuju zemljište.



Disbalans je očigledan, jel da ?

Gde su lucerka i stajnjak u planiranim izmenama zakona o poljzemlj. u svetlu obavezne knjige polja i analize tla, pre i posle, za državnu zemlju, imajući u vidu da restitucija ide nezavisnim tokom ?

Uzimajući u obzir nepostojanje tržišta, naravno. Odnosno loših prilika na plitkom tržištu.




PS
Mislio sam da li utovar sa njive podrazumeva i skupljanje po njivi ili ih ti prikupiš na gomilu pa ih sa gomile partizani tovare ?
 
Bogami nije, za sat vremena, u prvoj koševini Lucerke, gde je svaka bala na par metara, dva reda su tvoja, možeš na sat baciti 200 bala!!!
Kičma trans!!!
Čovek te isplati 300 dinara za sat vremena!!!
I otera te u PM!!!
Bilo je toga, ali samo JEDARED!!!
Čovek gonja Fergusona ko blesav, a ti trčiš ko ludak, bez daha...
A on ode niz drum a ti ostaneš sa satnicom od 300 dinara...
A da si bacao po bali, eeee, braćala, bila bi jedna "braonska" u džepu, pa bi ti njega u PM!!!
 
I kod nas 12 din od bale pa kolko ih ima dele. 500 bala 6000 dinara ako ih je troje to je po 2000 po osobi utovar i istovar Plus osvezenje i obicno neka klopica na kraju mada nije pogodjena, ali treba postovati radnike trebace i drugi put.
 
Ja imam radnike na sat i to obavezno cetvorica, trojka je njesra jer denjac pogine a malo se uradi. Ovako rade u paru svako svom denjacu na zasebnim prikolicama, 8 redova skupe tamo i nazad posao samo ide! Tako i skidaju kuci svako svojim baca sa svoje prikolice.
 
Dobrodol,jel bi se mogli na prolece dogovoriti nesto,utovar istovar dogovorimo se oko cene,organizujem prevoz...
Ja ovde nemam koga naci...a nemam puno al mi dosadilo da radim malte ne sam...
 
Kod nas idu za 200 din na sat a razlog je što je manje stoke a nadničara ima jako malo i to malo ide da ne izgubi to malo posla što ima.
Ja sam mom radniku digao satnicu na 300 din,nemam obavezu ishrane i cigara koliko radi toliko platim,kada je ceo dan kod mene naravno da ručamo zajedno.
Problem mi je nastao na voćnjaku,neko se bunio što mi mu kasni doručak,neko da nema cigara dovoljno,nekome se ne sviđa neoplanta hoće juhor,neko neće pepsi hoće kolu, tako da sam uveo nove mere Neke se stvari rade po unčiku recimo skupljanje industrije sa zemlje po kg ,da vidiš kako piče sve pršti skupe za tri dnevnice ea neke podignem dnevnicu ali nema hrane i cigare i radi se dnevno 5-6 sati ne više.
 
Nazad
Vrh