Lucerka

05052012886-1.jpg

Danas pali prvi otkosi ove godine.Opšti utisak o kosačici je koliko para toliko i muzike.
Maticu u cemu je problem?Prevedi....i ja sam nesto pokosio prosle nedelje.Imam jos 6 kj.
 
Jel prskao neko mladu (ove godine zasnovano lucerku) pivotom, sad je nekih 10tad cm a krenula je i trave hoce li joj smetati puno ili da cekam pa kad budem pokosio onda da primenim preparat, mada plasim se da je do tad trava ne ugusi?
 
kad je oprskas pivotom dobice takav udarac da ce se tesko oporavi bolje kosi. znam, jer ovde jedan tako radi.
 
Lucerka je najvažnija krmna kultura u našoj zemlji.Ona predstavlja osnovu krmne baze.Lucerkino seno je velike hranljive vrednosti, odlične svarljivosti, bogato je proteinima, vitaminima i mineralnim materijama.
Vreme košenja utiče na prinos i kvalitet sena lucerke.Ako se porani sa košenjem oštetiće se biljke za sledeći otkos, a ako se zakasni dobiće se seno lošijeg kvaliteta.Prvi otkos pada početkom maja, drugi polovinom juna,treći otkos se kosi krajem jula a četvrti početkom septembra.
Optimalna faza za kosidbu je početak cvetanja jer se tada dobijaju najveći prinosi kvalitetne krme.Prvi otkos otkos mlade lucerke se kosi u fazi punog cvetanja kako bi se biljke bolje ukorenile.Pri kosidbi prvog otkosa lucerke početkom maja, dobija se pet otkosa godišnje.Pri kosidbi prvog otkosa lucerke u popodnevnim satima seno ima veću hranljivu vrednost u odnosu na lucerku pokošenu ujutru.
Poslednje košenje lucerke treba obaviti mesec dana pre stalnih mrazeva, ali je potrebno da razmak između predhodnog i poslednjeg otkosa bude oko 50 dana.Na taj način biljke u zimu ulaze jače, sakupe u preostalim delovima više hrane, pa se sledećeg proleće bolje razvijaju.
Poslednji otkos treba da bude nešto viši jer će tada ostaci biljaka bolje zadržavati snežni pokrivač koji će ih štititi od niskih temperatura.
 
Juce kosio zadnju i najvecu njivu pod lucerkom(stara greska),i video po neki cvet. :sta: Nisam do sad imao tu pojavu.Jel moguce da je toliko uzrela ili.... Jedno 10cm je dole pozutela,negde je polegla,ali...cvet? :sta:
A lisovi mi se nastanili u njivi.....do sad 1 do 2 rupe.A sad jos 3 nove....a nisam lovac. :osmeh:
 
Prošle nedelje.Tačnije u Sredu uveče.Donešena je kući u Subotu posle podne.Nikada nisam radio tako sirovu ali javljali kišu(i pogodili)pa se žurilo da ne pokisne.
 
Kiš,znam to ali to mu je bilo jedino rešenje da ne pokisne,ne znam sad kako bi izgledala.
 
Nije jaka masa jer je buvač počeo jesti ali ima delova gde je popadala poprilično.Imao sam SIP 135 i Univerzal se patio sa njom samo tako,teška za traktor što kod ove nije slučaj.Roberte ne treba soli.Jutros je tek skinuta sa prikolice,ni jedna se nije upalila a nije se ni omlatila pri baliranju jer nije bila ni tu ni tamo odnosno niti suva niti zelena.
 
Nazad
Vrh