Lucerka

Ako je stvarno dobro i ako stoka normalno jede, vredi imati u situacijama kad je vremenski rok mali i kad preti kisa.
 
Bradonja,po katalogu od 15%-25%. Koliko je vlazna bila moja ne znam,ali slobodnom metodom opipavanja rukom otkosa osetilo se da je vlazno.

IMT ne reklamiram ih jer sam platio taj preparat koji me je jedva ubedio da kupim. Pa sam iz tih razloga sto sma imao predrasude resio da iznesem to pozitivno iskustvo. Sto se stoke tice mesamo im po jednu suve lucerke(1 kosenje) i jednu ove zelene,mogu ti reci da vise grabe zelenu.
 
Spolja deluje kao da se pokvarila a unutra zdrava. Neke imaju vise ovakve spolje budji neke manje,verovatno nisam spricom zahvatilo lepo sve delove otkosa,ne vidim drugacije objasnjenje.

2qanyti.jpg


bdpety.jpg


2lks51u.jpg
 
dobro .vidis treba to po moneni raditi ovako ispred balirke jedan ici sa prskalicu i da prska a drugi da balira .da si tako radio sigurno nebi ni spolja imalo budji.fala za slike.
 
Pozdrav Svima. Imam jedno pitanje pa ako bi neko hteo da mi odgovori na njega: Kupio sam jednu njivu pre 3 god od jedne zene, znam da je zadnjih par godina na toj njivi bila samo livadska trava, pa sam ja pre 2 god sejao kukuruz i ove 2016 god nije nista sejano. Sad smo tek uzorali i planiram da posejem lucerku. Taj deo je ravan, nije negde na brdu, ima i reka na 40 metara od njive ali zemljiste nije peskovito.. pa me zanima da li Lucerka moze tu da uspeva i da li bi u zemljiste morao pre setve da nesto stavim.. neki mi kazu da tu lucerka nece uspeti , drugi mi kazu uspece ali pre setve da stavim krecnjak.. pa vise ni sam ne znam koga da slusam.
 
Po meni jedino sta moze da se desi jeste da tom luceristu bude kraci vek jer ce preovladati trava ako je vec bila livada neko vreme..e sad to mozes rresiti prskanjem,ako ti treba lucerka za sopstvene potrebe ne smeta ni ako ima trave,moja goveda to bas vole da jedu..i meni ne smeta ako luceriste ne traje 5 6 god,vec posle trece bude trave dosta..posle imas njivu za kukuruz samo tako..
 
Pozdrav Svima. Imam jedno pitanje pa ako bi neko hteo da mi odgovori na njega: Kupio sam jednu njivu pre 3 god od jedne zene, znam da je zadnjih par godina na toj njivi bila samo livadska trava, pa sam ja pre 2 god sejao kukuruz i ove 2016 god nije nista sejano. Sad smo tek uzorali i planiram da posejem lucerku. Taj deo je ravan, nije negde na brdu, ima i reka na 40 metara od njive ali zemljiste nije peskovito.. pa me zanima da li Lucerka moze tu da uspeva i da li bi u zemljiste morao pre setve da nesto stavim.. neki mi kazu da tu lucerka nece uspeti , drugi mi kazu uspece ali pre setve da stavim krecnjak.. pa vise ni sam ne znam koga da slusam.
Bato imas savetodavnu sluzbu pa otidi i konsultuj se s njima ,mada su i oni sigurni ko babin zub, po meni, analiza zemlje .Npr. sav. sluz. u Backoj Topoli posejali zito van svih rokova ,dobiju zemlju drzavnu ,zbog njih seljaci ne mogu dobiti zemlju ,em poseju kasno(jos nije ni nikla iz ovog leda),em drugima placaju da rade(nemaju svoju mehanizaciju) ali mislim da ce im experiment uspeti i tako dokazati da je struka ipak u pravu kad je rekla da se zito ne treba sejati polovinom novembra.
 
da, za sopstvene mi potrebe treba. meni je samo bilo bitno da li neko zna da li ce uspeti lucerka na takvom zemljistu a sad ako rok bude kraci to mi je manje bitno.. hvala vam.
 
Evo..ja imam polahektra prvoklasne lucerke mada ju je jesenas pocela napadat guba.....tu sam je posijao zato sto sam vidio da medas do mene takode kosi lucerku 3 puta godisnje...To bi ti mogao bit neki orjentir...Ove godine sam posijo oko hektar smjese lucerke,ljulja i crvene djeteline i lucerni ni traga jesenas....crvena je preuzela citavu povrsinu
 
Najsigurnija varijanta ti je analiza zemljista, pa vidis da li je kiselo zemljiste i druge karakteristike.
Ali generalno mozes i da posejes bez toga, mozda ce krace da traje zbog ali posluzice ti sto kaze sremac i imaces posle dobru njivu za kukuruz.
 
dobro .vidis treba to po moneni raditi ovako ispred balirke jedan ici sa prskalicu i da prska a drugi da balira .da si tako radio sigurno nebi ni spolja imalo budji.fala za slike.
Mi smo ove godine radili isto lucerku sa inakulantima...izbalirali od 60 rolo bala,pokrili najlonom i padale 2-3 kise... posle par dana dosli na njivu da vidimo kako stoje stvari....seno kao da je bilo suvo....jedino se sloj od 1cm pokvario na stomaku tj na mestu gde je lezala na zemlji... jednu balu smo digli na klocne i ona nije ni malo pokvarena.... sledece godine ceo drugi kos ako bude dobar tako cemo da radimo...
 
Kad pocinjete prihranjivat lucerku i kojim dubrivom bi bilo najbolje..Ovdje se kod nas dosta koristi 3x 15 pa sam i ja prosle godine bacio u februaru na jednoj njivi,al neznam koliko uspjesno ...ispaso stokom...
 
Nazad
Vrh