Lucerka

Juče pokošen 4 otkos lucerke koja je urađena za seme.Nije loša masa a mestimično na ogumke je ošišana i vidno manja.
Lucerka posejana pred kišu dala se na redove.
 
I ja danas kosio 5-ti otkos.Inace ako nekom treba seme nek se javi imam za prodaju garantujem za kvalitet.

Послато са LG-K420 уз помоћ Тапатока
 
Uspeli smo u nedelju uvece,taman pted kisu da donesemo detelinu,5 kosnja..da se pohvslim da sam ove godine svih 5 kosnji ubo kako treba,nijedna nije pokisla,sve su ko caj..a moze se reci kisna godina..
 
Da ste mi svi živi i zdravi, :ppozdrav: upravo kosim 6. (šestu) i dajem konju "u zeleno"...:osmeh:

20161011_103657_1.jpg
 
Imam jednu njivu na kojoj je jako slaba detelina pa sam danas na 3/4 jutra rasturio 3 prikolice stajnjaka i to pregorelog.Kazu da se taj sitni stajnjak preko zime raspadne i da dogodine bude dobra detelina.ostaje jos trovanje miseva i hrckova...
 
Tako i ja radim,samo zaboravi da ces tu sad imati bolju djetelinu....preotme ljulj koji izgleda opstane iako je stajnjak pregoreo.Sad imam na pola hektra izvuceno 4 prikolice i rucno rastresene pa cu morat brnacama prelecet da dodatno razbijem i obavezno na prolece valjam da mi ne smeta pri kosidbi
 
Ima li neko iskustva sa sipanjem osoke na luceriste u u toku zime ?? Moze li da ima neke posledice po lucerku ??
 
Ako je svinjska osoka u pitanju poboljsaces prinos za ovu godinu ali ces joj skratiti vek jer zakiseljava zemljiste.
Ja to radim na starim luceristima (7-8god) koja su vec pred razoravanje ,u toku zime i posle u leto posle svakog otkosa.
Posle trceg ili eventualno cetvrtog otkosa osvoji je trava i u jesen je zaoravam.
 
Da svinjska je u pitanju. Pa bas cu probati na luceristu starom 5 godina pa I ako joj se skrati vek nema veze. A off topic pitanje koliko moze osoka da zakiseli zemlju na duzi period I da utice na druge kulture ?? Ja je vas dosta koristim na vecini njiva za sve kulture cesto u kombinaciji sa stajnjakom.
 
Postavljao sam slike proletos da sam kupio pionirov unakulant za detelinu. Posto su prva 4 kosnja uspeli da docekamo da se lucerka osusi nismo ga koristili. Medjutim 5 tj poslednje kosenje je gotovo nemoguce bilo docekati da bude suvo za baliranje. Tu je na delo stupio inakulant. Pola parcele sam uradio pola ne,da vidim razliku,i mogu vam reci da radi posao! Ovo ne tretirano se prvo danima pusilo(ostavili smo u prikolicama da stoji) i upalilo se i delimicno pokvarilo. Sada smo naceli prikolicu sa tretiranom lucerkom i za sada nema budji,tj ima je po malo na odredjenim balama ali samo sa spoljasne strane dok je unutra kad se nacne bala lepa i zelena.
 
Nisam bas postupio po savetu promotera. Po njegovoj prici inakulant je trebao da se nanese neposredno pre samog baliranja lucerke a ja sam to prvo uradio rucnim spricom(duvao je jako vetar taj dan) pa nakon nekih 10-15 min balirao.

Znaci kako sto sam rekao,prvo sam taj inakulan(pola) rastopio u flasi od 1l i napuo 1 spric tj za 10l (od jedne bocica inakulanta dobija se 20l materije). Onda sam peske isao kroz njivu i vec skupljene otkose(spremne za baliranje)spricao sa tim preparatom. Nakon 10-15 min(koliko mi je trebalo doci traktorom do njive) sam balirao. Zbog velike vlage lucerke,nisam mogao praviti dugacke bale zbog tezine. Bale su bile odprilike 1m duzine i nekih 10-15 kg tezine.

Zbog punih smestajnih kapaciteta lucerka je ostala u prikolicama,i iz njih sada trosimo. U dve dubrave je bila ne tretirana lucerka a u zmajevci tretirana. Iz dubrava smo prvo trosili(ne tretiranu) i ona je odmah posle par dana pocela da se pusi dok ova u zmajevci nije. Kako su dani odmicali ova se postepeno kvarila. Zmajevku smo naceli pre 10-tak dana i kao sto sam rekao bale unutra su zdrave,poneka ima malih spoljasnjih znakova budji.
 
I koliko ti je inakulanta otislo i na koliku povrsinu ?? To bi moglo dobro da posluzi za prvo kosenje, ono je bar vecini uvek problematicno da se osusi i pokupi.
 
1 bocica (20l materije) na 2 k.j tj na 260 bala (kracih). Po njihivoj prici ta jedna bocica je treba da posluzi za 300 bala.
 
Nazad
Vrh