Lucerka

Za lucerku i mehanizaciju svaka cast......a sto se nas tice,mi i jesmo vanzemaljci,kakve banke imamo,dobro do sada da nismo poceli da pasemo tu istu lucerku.
 
jeste kiraj to je slika , to je slika od jučer skinut 4 otkos,ova što se bolje vidi sijana je jesenas a ona do kukuruza proljetos i da proljetne sam imao 3 puta manji prinos naraste do 30 cm i stane.i jedne i druge je površina po 3 jutra a iza njih je 12 jutara kukuruza
2vnq2dd.jpg
 
Pitanje za kolege dali se moze ove jeseni sejati lucerka kad je ovakva susa, ili je bolje odloziti za prolece setvu a jesenas uzorati i pripremiti za prolece.Koje sorte su dobre za predele sa vecom nadmorskom visinom tj. planinske krajeve gde su mrazevi malo veci.Pozdrav.
 
Iz mog skromnog iskustva znam da je svaka jesenja setva bolja od prolecne,a kakve nas suse zadesavaju zadnje vreme uvek bih je sejao s jeseni.Za sorte nisam siguran, tu ce iskusniji priteci u pomoc.:ppozdrav:
 
nije tako proljetna djetelina se bolje uhvati i manja je muka sa korovima ali je problem što imaš otkos manje i ako je suša mali prinosi dok u jesen je rizik od mraza .da je posiješ još sutra i da kiše ne bude još deset dana već imaš rizik da ne uspije a i priprema za djetelinu sad skoro da nije moguća ja sam poorao prije mjesec dana i sa svakom kapi kiše pokušao da priredim ali to je bila nemoguća misija i sjeme sam kupio 40 kg ali ja sam već odlučio da odložim za proljeće.a što se sorte tiče mislim da u višim predjelima koriste crvenu djetelinu mada i osječka nije nimalo osjetljiva na mraz ako se na vreme posijeznači mora da izraste na 10cm i nema brige
 
pozdrav i tebi druže za takve predele ns institut predlaže medijanu sorta koja uspeva i na 1000 m nadmorske visine.
 
danas bio u karadjordjevo da vidim za seme deteline, banatska sa supljim stablom lakse se susi i stoka je radje jede kod nas je zovu kukutara.u petak ce ujka da ode da uzme jedno 20-30 kg
 
Ja sam posejao danas. Zemlja je nenormalno suva, od prasine nisam mogao do daha da dodjem. Podrljao, povaljao, e sad jos onaj odozgo da se seti pa da padne kisa, mozda od nje i bude nesto.
 
Kod nas jos ima vlage,gornji sloj se osusio plitko a ispod je ok,tako da nadamo se da ce da nikne samo mraza da ne bude.
 
danas posijana lucerna na 5 jutara pola orka pola os 66 bačeno 42 kg sjemena
 
Nazad
Vrh