Lucerka

Kolega bunjela ja na jednoj tabli imam lucerku od 1 do 5 godina starosti pa ću ti slikati dan kad je košena i vidjeće se u kojoj je fazi.A da ti pojednostavim sa obzirom da vidim odakle si lucerka je kod nas krenula sa rastom još u drugom mjesecu kosimo je prije 1 maja a kupimo poslije đurđeva par dana gore dole na vremenske uvjete dok u tvom kraju sve ide kasnije.

- - - - - - - - - -

I još sam zaboravio da se npr jesenska lucerka koja je sad veća nego stara ne kosi najmanje do pupanja a najbolje bi bilo da procvjeta zbog puno razloga a najviše zbog dugovječnosti pa taman polegla koliko hoće.
 
Kolega bunjela ja na jednoj tabli imam lucerku od 1 do 5 godina starosti pa ću ti slikati dan kad je košena i vidjeće se u kojoj je fazi.A da ti pojednostavim sa obzirom da vidim odakle si lucerka je kod nas krenula sa rastom još u drugom mjesecu kosimo je prije 1 maja a kupimo poslije đurđeva par dana gore dole na vremenske uvjete dok u tvom kraju sve ide kasnije.

- - - - - - - - - -

I još sam zaboravio da se npr jesenska lucerka koja je sad veća nego stara ne kosi najmanje do pupanja a najbolje bi bilo da procvjeta zbog puno razloga a najviše zbog dugovječnosti pa taman polegla koliko hoće.
I moja je lucerne za košnju i bit će pokošena idući tjedan. Ali znaš i sam de je ova godina specifična i sva vegetacija je uranila
 
Poslednja izmena:
Pa uranila je ali ne previše 5-6 dana ranije ću možda kositi nego inače ali kako najavljuju vrijeme prije će bit da neću kositi ranije nego da hoću.samo da se ukaže tri dana lijepo vrijeme odma kosim za sjenažu
 
Posejao sam trogodku ili troparku crvenu detelinu i lepo je pocela da nice u dva lista medjutim prijatelj nije znao da je sadjena detelina i izveze prikolicu pileceg djubra i sa djubretarkom isporuci po medjama tj uz medje jedan krug.Sta mislite da li ce da probije ili da joj pakujem kofere.Pred samu ovu kisu zbio se taj dogadjaj.
 
Krajisnik,ako je nabacan neki deblji sloj stajnjaka,pa jos pileceg,mislim da ce se tu tesko probiti.Ukoliko su oni nozevi-razbacivaci to rasejali "retko",pa jos ako imas kise kao kod mene,ne prestaje,mislim da bi moglo seme da klija i da se probije.
Jos da pomenem,da mi lucerka polegla samo tako,kisa lije duze od sedmice,kao da se Noje i potop ponavljaju,i ne znam kada cemo uci u parcele i poceti nesto da radimo i kako.
 
Meni je oko 50 ari lucerke već u vodi a kako je jako mutna biće neupotrebljiva za ishranu stoke. Problem je i ukloniti iz njive tako tešku i prljavu masu.

Ako je ne mozes koristiti u ishrani stoke onda bi bilo dobro da je istarupiras sto pre, odnosno cim uslovi dozvole da se moze uci traktorom, da bi nova lucerka sto pre krenula. Ako je visina biljke preko 15cm onda bi morao da ides kosenje, pa samoutovarna prikolica. Ako je u pitanju mlada lucerka na tarup zaboravi. Da me ne bi shvatio pogresno problem koji ti imas nisam imao, vec bih verovatno postupio kao sto sam napisao.
 
Izvlacio sam ja i ranije seno iz njiva,mesavina trava je u pitanju bila,ali gde sada kada smo tanki sa hranom i kada svi cekamo na prve otkose.A i nema nista gore nego kada moras sve operacije da odradis od kosenja pa nadalje,a moras sve da bacis.Ovaj primer je samo jedan u nizu pokazatelja koliko je ova nasa proizvodnja specificna,teska,rizicna i nadasve vrlo malo isplativa.
 
Milane,nisam kosio,nego delimo slicnu sudbinu sa Zokijem,imamo za kosenje a ne mozemo.A kada budemo mogli,svi su izgledi da cemo baciti otkos.Ne znam za druge,vase krajeve,mi smo ovde dobili kise za celo leto.Steta sto to sve nije rasporedjeno pa da imamo neke koristi,ovako vise stete,mnogo vise.
 
Zavisi koje je visine i kada si planirao da je kosis, ako planiras kosenje krajem maja, neka manja kisica kasnije ce sprati mulj i prljavstinu sa lucerke.Opet najbolje je da snimis situaciju kada se voda povuce, pa da onda odlucis sta i kako.Nama je 2001. godine cela psenica bila u vodi u junu mesecu, u zetvi dovedemo kombajn da radi, prasina tolika da se kombajn ne vidi sa razdaljine od 30m. na kraju smo i odustali od zetve.Povrsina je 5 hektara.
 
proslogodisnje kosenje druge deteline tj drugo kosenje,sutra bi trebalo da se kosi detelina kojoj je 6 godine ima vise sena nego deteline pa ce se preorati posejati silazni kukuruz.
 
Jel kosio neko? Ja nesmem da se usudim zbog najavljenih kisa, a buvac je grize. Nije covek pametan sta da radi.
 
Zemlja natopljena, a kisa jos dodaje. Ko zna kad cemo kositi. Danas bio da vidim, a detelina gotovo prepolovljena. Grickaju je neki zeleni crvi. Prskanje nemoguce, a kosenje neizvesno pa sta nam bog da.
 
Gricka je lucerkina buba.Standardna pojava i još jedan izdatak u vidu insekticida jer nema teorije da krene nakon košenja bez prskanja.
 
Nazad
Vrh