Lucerka

Kod nas na 2 kj treci otkos 280 bala.nesto pokupili pre kise al vec se ugrejala a ostatak jutros.i nije toliko losa s obzirom da je svaki dan kisla.a nova narasla 20 cm za 9 dana.greota je gaziti...ova je jesenas zasnovana a sorta je neka krusevacka.
 
Okrugla trojka .Dovoljno je da 2 dana stoji na betonu ,ako je rađena desikacija.
 
I ja radim sa trojkom, prosle godine sam radio sa 2,8.
Jel pokrivate nocu?
Ja sam u supi susio da nebi mislio zbog kise a sad mi puna pa cu morati kao vi na betonu u dviristu.
 
I ja radim sa trojkom, prosle godine sam radio sa 2,8.
Jel pokrivate nocu?
Ja sam u supi susio da nebi mislio zbog kise a sad mi puna pa cu morati kao vi na betonu u dviristu.
Nismo pokrivali ali smo ga ne planski uneli u šupu juče oko 2 poslepodne pošto su se dizali neki oblaci .Šupe su prazne a pošto je dosta suva malo je deblje.

Topaloviću probali smo 2,5 X 20 šlicovano sito ali se okrugla trojka pokazala bolja ,barem kod nas.
Vetar se zatvori do kraja ,bubanj blizu korpe ,samo da ne češe ..Ako je urađena desikacija ide to lepo.Da,mi blindiramo prvi deo korpe ,oko 25 cm.
 
Nismo pokrivali ali smo ga ne planski uneli u šupu juče oko 2 poslepodne pošto su se dizali neki oblaci .Šupe su prazne a pošto je dosta suva malo je deblje.

Topaloviću probali smo 2,5 X 20 šlicovano sito ali se okrugla trojka pokazala bolja ,barem kod nas.
Vetar se zatvori do kraja ,bubanj blizu korpe ,samo da ne češe ..Ako je urađena desikacija ide to lepo.Da,mi blindiramo prvi deo korpe ,oko 25 cm.
Kako izgleda blindiranje korpe?

Послато са Redmi Note 4 уз помоћ Тапатока
 
Ja nisam probao sa 2,5 al mislim da je 2,8 zadnja mera. Sad cu raditi sa 3 jer mi je mlada lucerka i nije tako razgranata pa je u caurama dosta krupno seme, na 2,8 bi islo dosta na povrat a tek na 2,5.
Stelovanje kao sto je kiraj pisao, ja radim bez blinde. Ako negde treba dodatno zadihtovati poklopce, moze silikonom I sudjeri da zaduhtuju lepo.
 
Kako izgleda blindiranje korpe?

Послато са Redmi Note 4 уз помоћ Тапатока
Video sam fabričke blinde korpe ali od manjeg kombajna.Mi smo lim od 2-3 mm ,širine oko 20 cm sa šrafovima uvrnuli ,sa donje strane na prvi deo korpe .Navodno bolje izvršava čaure pošto je korpa na tom delu najdalja od bubnja pa čaure ne ovrše već ih samo omlati od stabla.
 
Sada skidamo korpu.
85ad94888f2c3bceaf68b2bbe3860f7a.jpg
50a5d8b14bc592b4c559a6c7f7f2fdd4.jpg
6df540c465a038bbc455af30293f3524.jpg


Послато са HTC Desire 626 уз помоћ Тапатока
 
Posejao sam danas lucerku na placu od 10 ari, gde već imam 8 ari lucerke stare 4 godine...
Ovo parče placa mi je služilo kao "parking" za stajsko đubre od krava, dok sam ih imao, pa u dvorištu nisam imao gde, nego gurao preko na plac, kad već ima mesta, a i za utovar i izvoz na njivu je bilo idealno...
Oprskao sam totalitisom pre 3 nedelje, a danas sam prvo uzorao, pa prešao motokultivatorom,da se malo usitni, i onda traktorom sa drljačom da dobro poravnam, ručno posejao, pa podrljao jednim krilom konjske drljače, samo nije vukao konj, mrzelo me da ga izvodim za ovo malo, a i ne bi funkcionisalo, odmoran je i besan, pa bi bilo "opštenarodno veselje", nego sam smislio "mućku", pa probao da zakačim za frezicu, i uspelo je...
Sortu Lucerke ne znam, ovo seme, nekih 20-tak kilograma, sam dobio pre 4 godine od našeg Člana Dulka Arpad-a, :ppozdrav:,spakovao sam ga u staru platnenu jastučnicu, pa u prteni džak, u vratio u kutiju u kojoj je stiglo seme od Arpada...
Pošto su uslovi za setvu bili i više nego nepovoljni, u trenutku kada sam seme dobio, rekoh, sačuvaću ga pa posejati naknadno...
E onda, kada su se stekli uslovi, nisu se druge stvari poklapale, i tako mi ostalo seme, za neko povoljnije vreme...
Žuti se ko dukat, kao i onog dana kada je stiglo kod mene, i nadam se, da sam ga "onakvim" konzerviranjem, uspeo sačuvati u "klijavom" stanju...
Nisam puno potrošio, možda kilu, kilu i nešto, pošto sam bacao ručno...
Valjalo bi i da sam povaljao, međutim, valjak koji sam napravio od stare boce bojlera, je "dobio noge", gubi mu se svaki trag kod koga je završio, i nisam imao živaca da vitlam po selu gde je, a zaista zgodna stvar, obično povaljam baštovanluk sa njim...
Napraviću drugi, čim nabavim bojler, ali onda neće u selo, garantujem!!!
Vlage za nicanje ima dovoljno, e sad, kad bi bar jedan čestit pljusak kiše zalio ovu moju rabotu, bio bih i više nego zadovoljan...

20180817_193008.jpg

20180817_195228.jpg
 
E lebac mu poljubim,ja juče bacio bojler od 80l....sad mi krivo,mogao sam ti dati...

- - - - - - - - - -

Buraz je imao valjak od metalnog bureta...da probas i ti?
 
E JBG-a !!!
Ovi džafte-kurafte sve pokupe, otimaš se bukvalno za parče pleha, a ne za čitav bojler od 80l, onaj Tiki, nekadašnji, još ako je pocinkovan, vauuu !!!!
Ovime se ručno vuklo za sobom, navario nosače na krajeve, obične dve cevke savio kao rudu, i ručno se vuklo, lagano išlo da ne poveruješ, samo se napuni vode u bojler , i piči !!!
Bure od 200l je ogromno, ne možeš ga ručno vući kad ga napuniš vodom, a da li bi i dihtovalo kako treba, da ne bude i valjanje i zalivanje o jednom trošku... :haha:
 
Pa ovo uzmi jedno bure napuni ga do pola vodom i preguraj ga po njivi imas 4,5 prohoda i ima da bude kao pista.Mi smo nekada imali valjak od granita uradjen isto se rucno vukao i dodje neki lik odneo ga i zaboravi,a bio odlicna stvar za ovakvu rabotu.A seme lucerke ja cuvam u pvc flasama napunim ih do cepa zatvorim i ne mislim oceli uci vlaga ili ih napasti zizak i kad sejem uspem koliko mi treba semena i jednu flasu drzim u ruci stojim na sejacici i dosipam ako gde prifali pri kraju.
 
Nazad
Vrh