Lucerka

Nekada su usluzno cistili sjeme od viline kosice, promjesa se sjeme sa finim metalnim prahom (opiljcima) i pusta preko jakih elektro magneta.

Prosle godine sam dobio usluznim presovanjem na nekoliko godina starom luceristu nekoliko gumna viline kose , i to one "prave" pepeljasto sive boje , oprskao rucnom prskalicom sa pulsar 40 , lucerna je bila 20-cm visine, ta gumna nisam vise ni kosio da je ne sirim i ove godine je nema , ona se hrani preko domacina, pa je tako izgleda dobila i herbicid.
 
Sova,ima i vrsta koja nestanu posle prve kosnje,ona sto je malo narandžasta, ima je i po repi,mozda i nije tako strasno...
 
Ta narandzasta je bila, ali sada je gotovo, u njivu je danas vec legao zp 360.Trebao si mi to prije reci.
 
Kako mislis? Valjda je primjetio da mu usjev ima parazita prije i prilikom vrsaja, i onda je to pustio u prodaju.
Znam da ne moze indentifikovati sjeme u sjemenu lucerke, ali na njivi u usjevu valjda moze. Nisam imao nekog problema sa ovim sra... do sada.
Ni neznas da mozes,kombajnom pokupiti kosicu,bez obzira koliko pazio.
 
Naravno da moze, ali ako si u tom poslu valjda znas sta je vilina kosica, pa onda neces ni da vrses takvu njivu, odnosno ne stavljati u promet sjeme sa takve njive. Ili ja nisam u toku sa tom rabotom, ili to ide ''ima samo malo ko ga je.. progutace trziste''.
 
Kod mene lucerka visine do 10ak cm, prolecna setva, imam dosta sirokolisnih korova. Da li bi smeo da je prskalm sa pulsarom (njega vec imam) ili bi morao da kupujem neki bentazon, u pitanju je manja povrsina, basta?
 
Naravno da moze, ali ako si u tom poslu valjda znas sta je vilina kosica, pa onda neces ni da vrses takvu njivu, odnosno ne stavljati u promet sjeme sa takve njive. Ili ja nisam u toku sa tom rabotom, ili to ide ''ima samo malo ko ga je.. progutace trziste''.

Gresis druze,da si kosio neke "dzungle" od deteline koje nisu prskane desikatorima,znao bi o cemu pricam.
 
Možda nije prava tema, ali je vezana na probleme s lucernom. Naime tu je trebala biti lucerna, ali sam pod sjeme lucerne dobio sjeme domaće djeteline. Prve godine je bila jako niska, čak sam mislio da je bijela djetelina. Ove godine je normalno porasla i skinuo sam jedan otkos.
U djetelini mi se nakon ovogodišnjeg prvog otkosa pojavio neobičan korov. Na jednom dijelu jako intezivno pa je zadušio djetelinu, a na ostatku je za sada sporadično prisutan. Jednu biljku sam iščupao i kao da ima lukovicu iz koje raste.
Može li netko pomoći savjetom kako se riješiti tog korova?


WP_20180524_10_01_28_Pro
WP_20180524_10_01_44_Pro
WP_20180524_10_02_07_Pro
 
Hvala obojici na odgovorima. :ppozdrav:

Smiljane,
htio sam 5-6 godina imati lucernu, ali sam dobio krivo sjeme. Parcela se više ne bude orala i nakon što djetelina pregine, bude zatravljena i redovno košena ili malčirana (posadio sam orahe). No, ovakav korov svejedno ne želim.

Savopunck,
za voloder piše da je parazitska biljka koja živi na tuđem korijenu, a ova ima lukovicu.
 
Savopunck,
svaka ti čast i velika zahvala. :ppozdrav: Ja sam uspio pronaći samo onaj koji parazitira suncokret, a nije bilo slike podzemnog dijela.

Sad mi slijedi potraga na koji način ga mogu najjednostavnije eliminirati, ali bez preoravanja.
 
Nazad
Vrh