Lucerka

Juce posejano 3.5ha. Zemlja je suva a danas je bas malo palo. Ako padne za ova dva dana sto javljaju bice super a ako ne bice problem. Do sada nikada nisam sejao lucerku u jesen uvek u prolece!
 
Mislim da ne treba da se sekiraš,ja sam proletos sejao jednu baštu,i nikla je tek posle mesec dana kad je pala i prva kiša...
 
JpkpKQT.jpg

Da obnovimo i osvežimo sortu.Stiglo seme iz EU,cena prava sitnica.
 
Nikla moja Lucerka posejana 17. Avgusta...
Imate slike ranije u Temi...
Elem, nisam zagledao niti pratio, velim, nema kiše, a radio sam po vascele dane, u mraku odem, po mraku se vratim...
NAPALA GAMAD !!!
Juče pokosio 5. otkos, ručno, trimerom, da ne gazim ovde di je friško posejano, pa mi čudno bilo kako tamo dalje od stare Lucerke već onolika, a ovamo dalje od ograde jedva se nazire...
Sagnem se da bolje osmotrim, kad se nisam šlogirao, sva izgrickana !!!
Popizdeo sam !!!
O'ma kući po leđni špric, pa u akciju suzbijanja gamadi, jutros gledam, ne vidim ni jednog, izgleda da je Talstar odradio svoje...
Evo kako izgleda, malopre slikao...

20180908_123112.jpg
 
JpkpKQT.jpg

Da obnovimo i osvežimo sortu.Stiglo seme iz EU,cena prava sitnica.

Ja kupio prije 7 dana 40kg isto institut Osijek ali OS99 , cijena 55kn/kg sa PDV , sutra ili prekosutra ide u zemlju. Sad pogledao ovu tvoju nije pakovao institut Osijek , drugacije pakovanje a koliko mi je trgovac rekao da vecinom dobijaju 88(?) , 99 i 100. Kod vas susa , kod mene mokro.
 
Dosad sam samo imao OS66 , prije nekoliko godina nije bilo domace pa su uvezli iz Njemacke, posijao 2 sorte, pakovane vani , susjed ima pionirovu(original njihovo pakovanje) i mogu ti reci da je ova domaca najdugovecnija.
 
Grabik ovo je čisto C1 seme.Kod mene je OS66 zastupljena već 20+godina.Meni u proseku traje 8-9 a ima i koje su trajale jedva 4 godine i to isključivo zavisi od parcele do parcele.Ljudi kojima prodajem seme kažu da su prezadovoljni kada im traje 6 godina.
 
Poslednja izmena:
Do kada nije kasno dase poseje detelina ,mislim do kog datuma?
Po meni, nema pravila, u zadnjih 10-tak godina...
Kako se klima menja...
Tradicionalno, računa se optimalni period za "jesenju" setvu Lucerke, između "dve Gospojine"...
Dakle od sredine Avgusta do sredine Septembra, "grubo" rečeno...
Konkretno, ako pitaš direktno pitanje da li da u narednih par dana poseješ, moj savet je - DA...
Ne kasniš...
 
Sta mislite moze li 5 otkos koji je sav iscvetao,a visine 10-15cm da baci seme?Stric me zove kaze ne zna sta da radi kao sva je procvetala,a nema je 10-15cm visine pa pita me vredi li je pustiti da baci seme pa je onda podrljati da se sama obnovi odnosno to seme da zatrpa pa koliko toliko da se podmaldi?Navodno su nekada stari ljudi tako radili sad dali sa 3 ili 4 otkosom.
 
Sta mislite moze li 5 otkos koji je sav iscvetao,a visine 10-15cm da baci seme?Stric me zove kaze ne zna sta da radi kao sva je procvetala,a nema je 10-15cm visine pa pita me vredi li je pustiti da baci seme pa je onda podrljati da se sama obnovi odnosno to seme da zatrpa pa koliko toliko da se podmaldi?Navodno su nekada stari ljudi tako radili sad dali sa 3 ili 4 otkosom.

Za seme neznam ali da ce ako je ostavi zapatiti miseva to sam siguran a kad se razmnoze u stanju su da je uniste
 
Grabik ovo je čisto C1 seme.Kod mene je OS66 zastupljena već 20+godina.Meni u proseku traje 8-9 a ima i koje su trajale jedva 4 godine i to isključivo zavisi od parcele do parcele.Ljudi kojima prodajem seme kažu da su prezadovoljni kada im traje 6 godina.

Juce sam posijao. Na deklaraciji je bilo C2. 9 kila , kako se poradilo moglo je i 5kg/kj.

Velika farma je u blizini imala dvije velike parcele lucerne , prvu su kosili , grabljali i prvu su silirali ili balirali u velike kockaste bale, presa velika 8 petljaca , sumnjam da su bale ispod 2 tone , sve veliki traktori gaze, pa onda ide omatanje u foliju na njivi, pa sleperi gaze po njivi i te velike bale tovare u slepere. Drugu su vecinom ostavljali za sjeme, 8 godina je izdrzala i to zadnju godinu bila bolja nego kod vecine sto je 3 godine. Svake godine prskanje i umjetno gnojivo.
 
Nazad
Vrh