Oprema za seno i senažu

Ево интересује мене,али мене занима шта тебе конкретно интересује?Како да у Невесињу направиш рентабилну производњу?Ајде прво да видимо,колики ти је шталски просјек и колико ти млекара плаћа?Коме предајеш?
 
Nisi me dobro razumio,,,nisam uopšte ja u pitanju...Problemi su opšte prirode..
Ali evo odgovoriću ti i na konkretna pitanja!
Trenutno imam 6 krava,,,ishrana je seno plus 20 kg žitarica,,prosek krava je 15 l u zimskom ,i 20 l u ljetnom periodu...Krave su u dobroj kondiciji i relativno sam zadovoljan sa pasminskim sastavom kao i saradnjom sa mljekarom ..Cijena mlijeka je oko 60-ak feninga ,te sam sa te strane zadovoljan...
Naravno da se mi ne možemo takmičiti sa farmerima iz ravničarskih krajeva ali ne smijemo dozvoliti totalno uništenje stočnog fonda
E sad odgovor na pitanje šta me konkretno interesuje...
Interesuje me proces obezbjeđivanja dovoljnih količina kvalitetne kabaste hrane.
Kako i šta se tu može popraviti!
 
Poslednja izmena:
Наравно то се подразумева.Па јесу проблеми опште природе.али генерално нпр у случајевима брдовитих крајева по мени треба се једноставно прилагодити условима,у случају да постоји већа испаша ја би ишао или на систем крава теле или на брендирање производа.А што се тиче механизације,данас бар није тешко набавити механизацију намењену таквим крајевима.Не знам успева ли код вас јечам,тритикал да иде он у сјенажу?
 
Većina nema uslova za ispašu..Ja sam takav,ograničeni smo na svoje površine,koje su još i usitnjene,tako da nije nimalo lako izaći iz tog začaranog kruga...A ni primjera na koje bi se ugledali nemamo baš puno...
No,šta je tu je!
Ljudi samostalno pokušavaju svakakve kombinacije..zadnjih 15 godina su nabavljali prese,,sad kupuju opremu za neku vrstu senaže...Ali sve je to u rangu pionirskih poduhvata!
Uspijeva kod nas sve,,,malo kasni ,ali uspijeva...
Ja sam riješio zamotati prvu kosu sijanih trava.Oko 60-70 kom...Za probu...Ako vrijeme dozvoli posijao bi i nekolika duluma kukuruza,,,i to za probu...
 
Ето ја сам данас радио сјенажу луцерке,морао сам,иако је мокро и доста сам сјебао шансе да добијем другу и трећу кошњу,али да то нисам урадио пропала би ми прва најбоља.Ако ништа,ово ћу да разорем и иде кукуруз силажни.Не мотам бале,нити сам у плану,а роло пресу би ускоро набавио,већ је проблем довући и избалирати 10 000+ бала у години.Сјенаже радимо од комбинације јечма и грашка,луцерке,и кукуруза.Обичне траве балирам.Имамо сву механизацију,стим да се на једном домаћинству ради сточарство,а на другом чисто ратарство,на већим површинама додуше.Ја би на твом мјесту покушао пионирске кораке код тебе и радио сјенажу јечма и сточног грашка,то покушај.
Не знам како стојите са машинама које раде услуге у том крају.Могућност наћи да неко дође силокомбајном да уради?
 
Bravo Putine,,,drago mi je da je proizvodnja kod tebe na visokom nivou...:cool:
Ja takvim ne zavidim već gledam da koristim neka njihova iskustva...
Naravno rolo presa i motanje bala je prilično skupo,,ali je za manji broj grla nekako najprikladnija.
Smotaću ih ove godine,pa videćemo...ne znam tačno cijene,,,između 15 i 20 km...
E sad bi čovjek trebao znati u kom pravcu razvijati nabavku mehanizacije...To je veoma važno.
Rolo presa+omotač+traktor 70-80 ks,utovarivač,,itd..
Ili..neki senažni vučeni kombajn ili samoutovarna prikolica sa noževima...Silo kombajn ne bi bio isplativ...
Sve su to neke opcije ..za neku od njih bi se čovjek trebao opredijeliti,,,a onda pomalo povećavati i broj grla i popravljati ishranu i smještaj...Trenutni limit je 10-ak krava...Uz najbolju ishranu bi se mogla postići i neka zadovoljavajuća količina mlijeka od rećemo 5-6 hiljada litara na mjesečnom nivou,,,no daleko sam ja od toga:sta:
 
Možda bi ti za početak bilo bolje da kupuješ lucerku iz ravničarskih krajeva gde je ima.Kod nas si proletos mogao kupiti za 180-200 din balu..Time bi povećao mlečnost krava i ne bi ulagao u gvožđe dok malo ne ojačaš.Kada ti staneš na noge onda možeš dalje mudrovati.Ako je jedna rolo-balirka oko 3000E i to ko zna u kakvom stanju izračunaj koliko bala možeš kupiti.Treba sve to i pokositi i skupiti.Pa još kada ti sav trud propadne zbog vremenskih uslova-bolje je i ne računati.:ppozdrav:
 
Ja imam samoutovarnu i sa njom pocnem da dovozim kravama zeleno cim ima sta da se kosi pa do kad god ima i tako ko hrani samoutovarna je prava stvar. Uz tl ima i nozeve, odradimo senazu. Mislim da je Samoutovarna najjeftinija varijanta i najmanje traktora treba kad se radi senaza. Bez problema to odrade 2 traktrora.
Po meni rolo jeste najbolja ali skupo dok kupis sve to. Rolo + motalica + prednji utovarivac = 5000 - 6000 evra, i to pod uslovom da imamo traktor od minimum 70 konja da nabije balu lepo. A taktore od 70 ks i vise mi mali proizvodjaci koji drzimo do 10ak grla, nemamo.

Послато са Samsung Galaxy s6 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
И ја би му препоручио неку добру самоутоварну са ножевима,и по могућности трактор дуплак,па полако.Објекти су такође веома битни.Функционалан објекат је 80 посто посла искрено.
 
Ja otprilike razmišljam kao Alen i Putin...Eto ove godine ću nešto zamotati i silirati,a za sledeće godine nešto treba smisliti...Mozda se nešto započne i nanovo raditi...Kapacciteta 20-ak grla...No to je još daleko od realizacije...
E sad bi trebao čovjek da odredi smjer...Kako prilikom nabavke mehanizacije tako i prilikom gradnje adekvatnog objekta sistema drzanja,ishrane i svega drugog.
Ne znam Zorane koliko je isplativo uzimati i lucerku po 4-5 km...Teškoje naći negde u blizini,a imam dosta svojih površina pod raznim smješama...Samo bi to trebalo urediti...Ne nema ništa od ovogodišnjeg ulaganja u gvožđurije..
 
https://www.olx.ba/artikal/29782226/sip-samoutovarna-prikolica/ Бациш поглед на ово прво,да ти то рецимо прво улагање буде,наравно ако имаш трактор.Није много новца,а има ножеве.Није ни велика ал не захтева много јак трактор а и боље је мања по брдима.Баци коју слику објекта у тему у Говедарству,да видимо шта и како би могао да одрадиш.
 
Da,i meni se sviđa kombinacija sa samoutovarnom koja ima 20+ noževa..Nego ja razmišljam malo futuristički...
Ubedljivo najjednostavnije rešenje bi bilo direktno košenje sa samoutovarnom ako bi se mogao sagraditi neki funkcionalni dehidrator gde bi se iseckanoj masi smanjio procenat vlage ili eventualno potpuno osušila.....
Poluosušena masa za senažu,a osušenu nekim elevatorom ili ventilatorom transportovati u skladište..
Još kada bi se u to ukomponovao neki sistem zagrijanje vode ili zraka:cool:
E sad koliko je to futurističko razmišljanje,,,i koliko bi to koštalo za mini farmu od 20 krava...???
Siguran sam da bi to bilo isplativo na duže staze...
Ako ko od forumaša ima iskustva sa takvim ili sličnim sistemima svaki savet bi bio zlata vredan..
Gledao sam dosta objekata ..dosta dobrih rešenja,no svako ima neke svoje ideje..I ja imam neke svoje zamisli,i obećavam da ću ih dati stručnjacima na razmatranje, čim ih, i koliko kompletiram u svojoj glavi !:ppozdrav:
 
Такви системи код нас не функционишу,верујем да си гледао по ут у америци како они складише сијено по силосима и сл?На то у нашим приликама заборави,јбг,јер прво те инвестиције су превелике,доста су захтевне јер ту имаш мали милион транспортера,ланаца и сл а то све кошта,плус наравно силос.Зглавну приколицу са косом испред нећеш лако наћи,има их ал претежно гробови.Гледао сам сад на сајму нову такву,ал цијену нисам питао,ал верујем да није мала.Мислим да идеш у погрешном правцу око размишљања и организације у будућности,тј те системе и амери већ одавно избацују.Ти једноставно идеш ка поскупљењу производње уместо да идеш ка појефтињењу.
 
Ok,hvala na sugestiji...
Druga opcija je silotrenč..ona je verovatnija,mada me muka hvata od velikog broja prohoda i priključaka...To na višijem površinama ne dolazi do izražaja kolko na malim...čitav dan otkačuješ i prikačuješ ,a prosečno jedan priključak koristiš 10 dana godišnje...
Videćemo šta ćemo!
 
Чини ти се,није то толико компликовано нимало,а сило тренч ти је најефтинија варијанта.И наравно сјеник за бале.Ако планираш куповину трактора,обавезно дв,и да има предњу кашику,да не би после морао да докупљујеш.Једноставно такав је посао,мораш да уложиш и то је то.

- - - - - - - - - -

https://youtu.be/pV0r7HRT_WI одгледај овај видео,нагласак је на систем рада,и објекте,терен и начин спремања.О машинама за сад маштај као и ми смртници:haha:
 
Кабасто храниво је неопходно јер су оне ипак преживари.Тов бикова је могућ само уз силажу и сламу која даје целулозу.Кажем ти улагања су морање,а паметно улагање је решење.Углавном ако планираш тиме да се бавиш идеш тим редоследом,добар објекат,квалитетна припрема хране,концентрат и наравно солидна механизација фокусирана чисто на то бављење.Ја би ишао временом на фиксирану миксерицу од мин кубик и по и онда сву ту храну измиксаш и тако дајеш.Онда ти чак је и лакша припрема,може слама донекле сијено да мјења као целулозу.https://www.youtube.com/watch?v=gijCdmgGyNA
 
Može se miksom držat mlečne krave i posve bez sena na visokim litražama.

Prva i bitna stavka ti je kvalitetna kabasta hrana, seno nije uvek broj jedan.

Ako imaš mogučnost da bar unajmiš baliranje, uveren sam, da ti pokrije taj trošak sama razlika u vrednosti sadržaja hraniva u toj senaži i prosečnom senu, košenom kasno i još onda dugo paljenom na suncu.

Trenč silo je super, a moraš imat na umu, da bude tebi s malim stadom brzina oduzimanja veliki problem. Zimi trebaš, da 'ideš' po silosu brzinom od metra nedeljno, dok je potrebno leti trošit 2 metra, da si brži od kvarenja.
 
Кабасто храниво је неопходно јер су оне ипак преживари.Тов бикова је могућ само уз силажу и сламу која даје целулозу.Кажем ти улагања су морање,а паметно улагање је решење.Углавном ако планираш тиме да се бавиш идеш тим редоследом,добар објекат,квалитетна припрема хране,концентрат и наравно солидна механизација фокусирана чисто на то бављење.Ја би ишао временом на фиксирану миксерицу од мин кубик и по и онда сву ту храну измиксаш и тако дајеш.Онда ти чак је и лакша припрема,може слама донекле сијено да мјења као целулозу.https://www.youtube.com/watch?v=gijCdmgGyNA
Bravo!!!Potpisujem od riječi do riječi!Upravo i ja tako razmišljam!
Ako imaš mogučnost da bar unajmiš baliranje, uveren sam, da ti pokrije taj trošak sama razlika u vrednosti sadržaja hraniva u toj senaži i prosečnom senu, košenom kasno i još onda dugo paljenom na suncu.
Uradiću tako ove godine....pa uporediti sa zadnje 2-3..Nadam se pozitivnim utiscima!
Tine,koji broj grla bi bio minimum za ekonomsku isplaivost silotrenča?

I može li se šta dobiti sa povećanjem dužine u odnosu na debljinu sloja?
 
Читам задњих неколико постова и у истој сам дилеми као земљак.Нашао сам самоутоварну са 16 ножева "потингер топ 3" па ме занима која снага трактора је потребна.Власник каже да тјерао са имт 542 ,ја мислим да треба јачи трактор.Имали неко искуства са тим?

- - - - - - - - - -

Ова киша стално дјетелина неможе да се осуши па мислим да је решење сјенажа иако је никад нисам радио.
 
Nazad
Vrh