Udar na seljaka u Srbiji i smanjenje carinske stope na uvoz hrane...

Ma da organizovacemo se kao i do sada.
Sedimo ovde i teoretisemo, pricamo, psujemo, ljutimo se i na kraju se istresemo.
sutra svako u svoj traktor ili u svoju stalu, posao ne ceka, i prodje jos jedan dan!
Jedan dan manje za nas, jedan dan vise za njih. Pa mesec, pa godina.......
 
Ово последње из књиге:Историја пропасти првог српског устанка,написао Лазар Арсенијевић Баталака;штампано 1869 године Београду и Темишвару
Лазар Арсенијевић је као врло учен човек ,и писмен наравно, био на правим местима на којима се много штошта одлучивало о судбини устанка па је на основу сопственог дневника и потоњих казивања директних учесника у устанку саставио књигу такву каква је.Белешке је кћи Мара предала уштампу и захтевала да се штампа онако како је писац написао без измена и улепшавања.
Поучна је ,прочитајте је.
 
Nesto se mora podhitno raditi inace ako budemo jos cekali ode mast u propast!!!!!!
 
Deda Lalo, lepa je ta knjiga. Poučno pisanije je i Danka Popovića, mog prezimenjaka čija dela 'Knjigu o Milutinu' i 'Udovice' treba pročitati/samo moje skromno mišljenje/.
 
Odgovor

Knjiga o Milutinu je najrealniji prikaz života srpskog seljaka u prošlom veku. Istorija se ponavlja. Ponovo je na sceni ono što nas je snašlo pre 60 ili 100 god. samo malo lepse upakovano smišljenije i lukavije. Spasa nam nema, propasti nemožemo - rekao je Pašić
 
Poštovani prijatetelji forumaši,
molim vas da pročitate tekst ''Beznađe'' docenta dr Bakić Jove, koji je objavljen u današnjoj Politici. Tekst vam je dostupan i na internet strani današnje Politike u rubrici Pogledi.
doc dr Bakić ponavlja u svom tekstu sve ono o čemu smo mi pisali ovih dana: monopolizacija u poljoprivredi i odsustvu antimonopolskog zakona odnosno njegovog sprovođenja; sprezi tajkuna i političara u interesu krupnog kapitala; o sticanju kapitala pod Miloševićem; o (ne)mogućnosti političke alternative (s ovim se lično ne slažem); o povlađujućem odnosu EU prema našim oligarsima i odsustvu menjanja ovakvog sistema u Srbiji i kada budemo deo EU.
Ujedno apelujem na moderatora, ako to može, da ''okači'' tekst Jove Bakića na ovom mestu.
Ukoliko pročitate voleo bih da čujem vaše mišljenje.
Raduje me to da jedan deo intelektualne elite javno u dnevnom listu Politika piše o temama koje smo otvorili na ovim stranama.
Sa Bakićevim pesimizmom se ne slažem:''... Nažalost građani Srbije će i dalje živeti u duboko nepravednom društvu u kojem ogromna većina tek preživljava a tanak sloj najbogatijih uživa'', inače ne bih bio na ovom forumu.
Molim vas za vaše mišljenje o ovom tekstu.
Srdačan pozdrav.
 
http://www.politika.rs/pogledi/Jovo-Bakic/Beznadje.sr.html
У системима који се називају демократским влада би требало да ради у општем интересу, а пошто су људи кварљиви, нарочито када се налазе у власти, опозиција, интелектуалци и средства масовног општења требало би да је контролишу и јавности указују на њене злоупотребе. Проблем, међутим, настаје онда када су власт и опозиција увезане како међусобно тако и са богатим људима заједничким интересима који их супротстављају остатку становништва, јер тада долази до гажења општег интереса, иако се политичари стално на њих позивају.
Evo link ka tekstu i mali uvod. Inače izvanredna ocena Srbije danas.
 
evo resenja sto bi rekao radovan treci da dovedemo mi jednog putina pa da vidimo cija majka crnu vunu prede :haha:a ne kao mi srbi peti oktobar pa porazbijaj sve po beogradu jer boze moj digo se narod pa posle isti taj narod istrese iz dzepova pa plati sve sto je tad porazbijao.koja ironija :nono:
 
Mislim da sve bitne stvari kao sto je i carina na balkanu a cak i u svjetu ne odredjuju politicari za koje mi glasamo na izborima i oni tu ne mogu nista.O tim stvarima odlucuje MMF to jest krupne ribe nasi politicari u toj igri su samo k'ederi i mozemo ih mjenjati svaki dan nece pomoci zna se ko je glavni.
Borba seljaka za svoja prava odnosno za opstanak nece puno pomoci unutar jedne drzave bez obzira na postojanje jakih i slozni udruzenja pa cak i politicki seljacki partija. Neznam kad ce poceti da se desava udruzivanje seljaka na medju drzavnom nivou sa istim ciljevima a vjerovatno i na svjetskom nivou tek tad bi moglo nesto ozbiljno da se desi u korist poljoprivrednog proizvodjaca a i potrosaca.
 
Poštovani prijatelji forumaši,
dosta sam lamentirao nad sudbinom poljoprivrede u Srbiji u monopolisanom svetu nehumanog neoliberalizma. Da alternative tome postoje sigurno je ( ima u svetu primera: Brazil, recimo), jer u suprotnom ne bismo razmenjivali svoje percepcije na ovim stranama.
Moram vam skrenuti pažnju na jednu stvar. Naime, pesimizam odnosno odsustvo traganja za alternativama i stvaranje utiska beznadežnosti je model koji je isproban u SAD još 20-ih godina prošlog veka. U produkciji nemoćnosti naročito značajnu ulogu odigrali su filozofi apsurda koji su, jednostavno rečeno, tvrdili da je običan čovek nemoćan da se suprotstavi sistemu, već da treba afirmisati status guo nehumanog kapitalizma i da nema potrebe tragati za sopstvenim smislom. U takvom jednom pesimizmu (beznadežnosti otpora i traganja za smislom) pojavila se potreba za potrošačkom kulturom ili mentalitetom konzumerizma: dakle kupujte robu koja će ispuniti vaše besmislene živote. Svakako ne treba puno pameti pa videti da krupan kapital podržava ovakvo stanje duha kod običnog čoveka- sada definisanog potrošačkim mentalitetom. E sad meni je zanimljivo da mi neko objasni zašto je Zaharije pre dve tri nedelje u emisiji Znanje na poklon potencirao visinu inputa u ishrani mlečnih krava. Da li je imao iskrene namere pa hteo da skrene pažnju na neodržive cene mleka, da li je pripremao glasove za svoju političku stranku ili je gurao srpsko mlekarstvo u daljnu propast- smanjenjem broja mlečnih krava?
Otuda ne prihvatam pesimistička viđenja budućnosti srpske poljoprivrede, jer vas teraju u u odsustvo traganja za alternativama i u potrošački konzumerizam (svakako robe u marketima).
Dakle kako se pripremam:
-prvo i najbitnije razmena znanja i iskustva
- ekološki održiv razvoj poljoprivrede- upotreba stajskog đubriva ili što je zanimljivo koprive(ima je leti svuda i besplatna je! ukoliko je ne proglasi farmaceutski lobiji za zaštićenu vrstu :haha:) u plastenicima i veća zaštita bez hemije;
- obnovljivi izvori energije- u plastenicima naročito, stajsko djubre kao energent, mi nemamo izvore tople vode u Zrenjaninu, ili zagrevanje plastenika na bale;
- autohtone sorte u voćnjacima i (budućem ) vinogradu ili one koje su manje zahtevne za upotrebom hemije;
-stvaranje eko-bašti, prisniji odnos sa kupcima (humanizovati proizvodnju);
-kombinovano stočarstvo mleko-meso (e sad ovde je problem-moja sreća što sam zaposlen pa recimo ne mogu da proizvodim ovčiji, ili jednog dana koziji, sir jer nemam vremena za mužu);
-e sad privlači me i cveće i izlivanje betonskih ukrasa za baštu.Naime pre tri godine u Italiji sam video da ispred svojih plastenika imaju i betonsku galanteriju i vaze.
-pre svega dobra volja i crnački rad i nepristajanje na potrošački konzumerizam.

E sad pretpostavljam da sam pisao u opštim mestima i da sam vas razočarao jer nemam alhemijski kamen mudrosti da predvidim budućnost- ali mi smo ti koji budućnost gradimo. Drugo ne verujte ''prorocima'', kako su to rekli Maks Veber i Hegel filozofija daje odgovore na stanja stvari ali ne predviđa budućnost. Demagozi (na grčkom narodne vođe) su ''sveznalice''.
I još jedna stvar po broju depresivnih osoba Srbija je na četvrtom mestu u svetu. Na tome naročito zarađuje farmaceutska industrija- prodajom Bensedina ( u svetu je to Prozak). Ali malo je onih koji se pitaju zašto je naš narod depresivan.

Molim Vas da mi skrenete pažnju da li grešim u svojoj strategiji. Na forumu je o ovome dosta pisano ali ako imate neke ideje bio bih vam zahvalan.
 
Nigde nisam našao na netu objašnjenje na koji način se Brazil oslobodio uticaja MMF-a i preokrenuo stvari u svoju korist.
Jer, još kasnih osamdesetih godina Brazil je bio jedna od ekstremno zaduženih zemalja.
 
Kad pročitam nekoliko zadnjih postova duša me boli. Ima ljudi koi dobro vide problematiku, ja sam se bogami dosta umorio od pisanja postova jer nisam pisao samo da ima nešta napisano.
Edi sve ti to dobro pišeš, nije tu pitanje pesimizama ili optimizama tu je pitanje života i smrti(glad), nešto malo jače od pes. i opt.
Slažem se sa tobom, ali ta teorija koju si napisao za nekih petnaestak minuta trebaće nam vekovi i vekovi da bi došli mi prokleto baksuzan narod do rešenja. Jel znaš onu našu staru narodnu izreku "Glavu dajemo, inat nedamo".
Mržnja nas vodi, a bes goni. Ima tu da se još i te kako pije bensedina tek smo u početnoj fazi. Nismo mi mučenici(društvo) krivi.
 
Pored ozloglašenog Svetskog ekonomskog foruma koji se sastaje na nepristupačnom Davosu postoji i Svetski socijalni forum koji se održava u brazilskom gradu Porto Alegreu. Osnivački moto Svetskog socijalnog foruma bio je : ''Drugačiji svet je moguć''. Svake godine na Svetskom socijalnom forumu sastaje se veliki broj ljudi iz celog sveta 120 zemalja koji imaju alternativnu viziju postojećem kapitalizmu katastrofe: alterglobalisti, protivnici GM, anarhisti, socijalisti, levičari... Demonstracije svuda u svetu protiv Svetske trgovinske organizacije, Svetske banke i MMF-a doživljavaju svoju kulminaciju u ovom brazilskom gradu. Naglasak je na razotkrivanju negativnih efekata ekonomske globalizacije: povećanje siromaštva, slabljenje političke moći građana i sve veće imovinske razlike.
Brazil je danas ekonomski džin koji je nedavno MMF-u pozajmio 10 milijardi evra, a energetski nije zavisan od fosilnih goriva jer prerađuje šećernu trsku, dok stranci mnogo ulažu u Brazil, sve to između ostalog zahvaljujći socijalnoj inkluziji, odgovorne socijalne politike de Silve, u kojoj je deo siromašnih prešao u srednju klasu. Inače je Obama predložio Luli da zauzme mesto direktora MMF- a i Svetske banke da bi ove institucije demokratizovao.
1989. godine na čelu Brazila dolazi Lula sa svojom Brazilskom Radničkom partijom na ideji participativnih budžeta i sadašnja predsednica je iz redova socijalista.
Inače bivši predsednik Brazila i počasni predsednik Radničke partije Brazila Lula (Luiza Inacija ''Lula'' da Silva)je i učesnik Svetskog socijalnog foruma. Pored njega ovacije redovno doživljavaju i predsednik Brazilskog pokreta bezemljaša kao i legendarni Jose Bove (seljak koji je traktorom rušio MCdonalds)
To su neke moje impresije, pretpostavljam da ste u pravu i da grešim u vezi Brazila.?
Post je spojen: [time]1296038473[/time]
_________________________________________________
Poštovani Golube,
zbog odgovornosti koje kao roditelj imam prema svoja dva deteta nemam pravo da odustajem. Kakav bih ja to svet onda njima ostavio?
 
Edi.
Da. Napisao si tačno kao i svaki odgovoran i savestan roditelj, al ja nevidim da mi obični građani možemo bar malo da utičemo na taj svet. Mislim da i sam negde duboko u duši osećaš tu nemoć, al kao razumno biće, što je i normalno želiš bolje sutra svojoj deci. Svi mi to želimo, al kako to izvesti praktično i da nije za neka dalja, buduća pokoljenja. Onda i naši pra unuci neće to dobro dočekati. :ppozdrav:
 
Sva ta pravila oko carina su nam nametnuta i tu mi obicni smrtnici malo mozemo da uradimo ali mozemo poraditi na necemu sto se zove ekonomski patriotizam ili kupujmo domace stvari. Strane robe mora da bude u prodavnicama jer da bi smo nesto izvezli moramo nesto i da uvezemo i u tome nema neceg preterano loseg. Ako ste u kupovini uvek se trudite da kupite nesto domace a ne strano. Proslo je vreme kada su domaci proizvodi bili losijeg kvaliteta nego strani (cak i juga vise nema) a u nekim slucajevima je i bolji kvalitet kod domacih. Ne razumem zasto kupovati strani sok, kolace, cokoladu, sapun, i dr. kad imamo te iste svoje proizvode. To je neka osnova od koje treba poceti.
 
za edija , tipično srpski rezon, ne bavite se poljoprivredom ali se jako dobro razumete. Shvatam Vašu frustraciju, Žiku predložiše za Predsednika a Zaharije osnovao stranku. ::lose::
 
Predlazem osnivanje nove partije radnika i seljaka gde bi glavni cilj bio vracanje nekog vida socijalizma i odbacivanje kapitalizma,rusenje ekstra bogatuna i vracanje rasprodate drzavne imovine radniku i seljaku.
Mi pišemo i diskutujemo ovde ali me sve strah da ce na tome i ostati!
 
steva 1984 je napisao(la):
Jel vi to opet u politiku :haha:
Ne znam u čemu je problem. Politika i poljoprivreda su vrlo povezani. Želeo bih samo da iznesem par istorijskih podataka u tu korist. Napoleon je početkom XIX veka uveo kontinentalnu blokadu Britanskom kraljevstvu. Posledica toga je bila širenje šećerne repe u Evropi radi proizvodnje šećera, jer se šećer tada uvozio iz Britanskih kolonija. Početkom XX veka Evropa se borila protiv jeftine američke pšenice visokim carinama. Najteži pregovori su uvek vođeni oko poljoprivrednih proizvoda. Mnoge runde pregovora su propadale, jer se zemlje nisu mogle dogovoriti oko mera zaštite poljoprivredne proizvodnje.
Poljoprivreda je strateška grana, jer obezbeđuje ishranu stanovništva jedne zemlje i prema njoj se mora voditi odgovorna politika. Vidimo šta se dešava kada cene nekontrolisano variraju, kada nema odgovarajuće podrške ovako osetljivom sektoru, nestašice, visoke cene, sve to ide preko ledja i poljoprivrednih proizvođača i potrošača.
Kada sam pre dve godine pitao sekretara ministra poljoprivrede na seminaru agronoma, zašto sve radimo naopako. Zašto ukidamo carine, kada nemamo odgovarajuću zakonsku regulativu oko uvoza polj. proizvoda, kada znamo da su farmeri u zemljama EU subvencionisani nekoliko decenija, a naši seljaci pljačkani u tom periodu i samim tim ne mogu da konkurišu u potpunosti njihovim proizvodima. Zašto ne sačekamo par godina da se naš seljak oporavi, da obnovi mehanizaciju, da počne sa primenom pune agrotehnike, da ima najbolja grla stoke i sorte poljoprivrednog bilja. Odgovora se baš i ne sećam, jer nije bio argumentovan. Bilo je tipa moramo u EU, moramo da spuštamo carine, jer želimo u STO i u ko zna kakve druge organizacije.
Naša vlast ne radi u interesu građana koji su ih izabrali i koji ih plaćaju. Rade za sve druge osim za nas. Pitanje je dokle.
 
Nazad
Vrh