Udar na seljaka u Srbiji i smanjenje carinske stope na uvoz hrane...

Spojio sam ovu temu sa temom Efekti liberalizacije carina jer su identične.Autori istih ne ljutite se. :cao:
 
ne sto bi se ljutili kako god da je nazovemo mismo naj...li, da ne kazem propali, ako nam buduce min poljop ne obezbedi bilo kakavu strategiju razvoja polj jer od ovoga ocigledno nema fajde oni jedno stimulisu drugo upropaste i tako u krug.samo da napomenem da ce znaci od 2014 biti ukinute carine na uvoz poljo proizvoda a ne smanjene sto je sada uradjeno, tako da ce nasi svinjari i povrtari moci samo da zatvore svoje obore tj lpastenike.ovo sve izgleda vrlo daleko ali to je fakticki za 2 god a mi nista za sada ne reduzimamo kao ni za uvoz genetski mod hrane na sta bih ja isto ukazao veliku paznju zarad buducih pokoljenja, jer se plasim da ce biti veoma tesko otkloniti posledice.pozzzz
 
adamov zoran je napisao(la):
zato oni koji nisu dobili sub po hektaru oni su vec sad suoceni sa lberalizacijom sopstvene drzave i to nam je dobro iskustvo i ko kaze da nas drzava ne sprema za tu utakmicu
DA samo nisu naveo da li nas sprema pozitivno ili negativno :haha: :haha: :haha:
Provac pa naše ministarstvo itekako ima strategiju samo ti ne znaš!
2012 očekuju se izbori pa ako mogu još 4 godin posle mogu i na tenerife!!!
Žao mi je nas samih ,jer smo sami krivi!
 
U je.bo.te kada sam otvarao ovu temu nisam mislio bas da je toliko crno ali sada pa sada mislim da treba uzeti kuku i motiku pa juriš...znase gde i nakoga....Daj boze da ovo nije tacno ali jos sada vidim kakoce doci neko i poceti da k upuje nasu dedovinu za badbadava a mi ce samo kao ovce da gledimo...
Joj necu zapad j..... zapad!
 
ja samo znam da nikada nismo imali gore ni korumpiranije min polj a isto tako mislim ako ne dodju bolji da nam se crno pise , a ko ce birati bolje pa mi zna se, mislim da nismo u off ,jer ovo je veoma vazna tema koja ce mnoge od nas zaboleti i to debelo sto kazu.a izmedju ostalog kada udjemo u eu vlasnici zemlje ce moci biti i strani drzavljani tako da mi ostadosmo ,,svoj na svome ali bez svoga,, katastrofa ,ja se vec danima posle tog sastanka pitam?svi nam pricaju bajke sta cemo dobiti sa ulaskom u eu , ali niko ne kaze sta cemo IZGUBITI tako da karte pocinju polako da se otvaraju i mi vise necemo morati da idemo u eu na pecalbu vec cemo na svojoj zemlji raditi za drugoga .mislim da je bilo bolje u vreme turaka.to je moje licno misljenje.nemora da znaci ali moze da koristi.pozzz
 
Poštovani Provac,
u marketima EU na ambalažama prehrambenih artikala postoje zelene i crne tačke kojima se obeležavaju organska(zelena tačka) i GM (crna tačka). Međutim neki marketi odlučili su da je ovo zaludno razlikovanje! Zbog čega? Njihov argument je vrlo zanimljiv ali i obespokojavajući. Recimo da imamo polje pod GM semenom, a okolo njega usevi pod ''nekontaminiranim'' semenom. E sad koliko recimo pčele lete u potrazi za polenom sa cvetom iste biljke, ili koliko daleko recimo vetar može da raznese polen i sl. ? Tako da Vi koliko god se trudili da zaštiti svoja polja od GM semena... Problem sa GM semenom je taj što niko ne može da predvidi kako će ovi organizmi iz laboratorija uticati na, iovako narušenu, prirodnu ravnotežu, odnosno hoće li prevladati na našim poljima, i kako GM hrana utiče na naš organizam. Alterglobalistički pokret svuda u svetu pokušava da se izbori sa ovim problemom, a u direktnim akcijama uništava letine pod GM semenom. Na žalost lažno se argumentuje da GM hrana treba da smanji glad u svetu. Nestašica hrane u svetu zapravo je namerno produkovana u interesu svetskih trgovaca semenom (Monsanto recimo) i poljoprivrednim proizvodimo. Ne znam da li znate za podatak da poskupljenje žitarica za samo 1% na svetkoj berzi dovodi do smrti od gladi miliona ljudi! Da spomenem i da 4000 dece dnevno umire od posledica gladi!!! Dakle hranom se stvaraju ogromni profiti po cenu ljudskih žrtava!!! Ako imate vremena pročitajte moj tekst ''Janusova lica globalizacije'', samo tako upišete i dostupan je na internetu.

Kada je reč o Srbiji već sam spomenuo da je na delu neoliberalna ideologija premoći samoregulatornog tržišta po cenu 800.000 siromašnih u Srbiji, 800.000 nezaposlenih sa tendencijom porasta ( u Srbiji je zaposleno 1.800.000 građana od toga je pola na budžetu! i ima 1800000 penzionera). Međutim u prethodnom postu optužio sam ekonomiste za sprovođenje pogubnog tranzicionog modela čije posledice svi mi osećamo a tek nas očekuju sa liberalizacijom uvoza. Recimo na skupu u Sava Centru koji spominjete, mislim na skup pre ovog Zaharijevog, bio je i jedan samoproklamovani ekonomski guru koji je sa svojom ekipom, iz tada NVO a posle političke stranke, koja je zauzela čelna mesta u ekonomiji, privredi, poljoprivredi, tvrdio da će Srbija 2004. biti Balkanski tigar ( to me podseća na ono da će Vojvodina hraniti Evropu, a da će Slovinci dolaziti u Srbiju da mole za voće, a ovamo uvozimo piletinu iz Ptuja, ali toliko o našim mitovima). Kada su još bili NVO u moje selo su dolazili i govorili seljacima da će propasti sa malo zemlje i par krava, a posle su ti isti zauzeli funkcije u Min. poljoprivredi- pa zar demokratska vlast ne bi trebala da brine o interesima svojih građana, pa i onog malog seljaka sa par krava, ili bi on trebao kao uništeni seljak u Boliviji ( i to zahvaljujući MMF-u) da pređe na proizvodnju...
ALi o neoliberalima dosta. Dosta i o prvobitnoj akomulaciji kapitala u Srbiji ( podsećam vas na reklamu jednog mesara koji je uspeo da kupi za jednu deceniju rada 22.000 hektara najbolje vojvođanske oranice, pa dobro koliko je generacija potrebno da se skupi samo jedan maksim zemlje a ne ovoliko!!!!) sa njom još nije završeno na redu je vojvođanska zemlja ( e sad što se mene tiče ustavom bi trebalo ograničiti vlasništvo nad zemljom ne više recimo od nekoliko stotina lanaca zemlje, znam da me neki od vas sada psuju, ali da li i drugi treba da ima šansu?). Pre četiri godine bio sam u jednoj vinariji u Ptuju, dok smo pili vino vlasnik mi reče: ''Vidiš onaj vinograd, on je u vlasništvu jednog Engleza iz Londona."

E sad hajde da vidimo kome odgovara u Srbiji da mi građani ostanemo u svojevrsnom getou? Dakle, da li ima onih interesnih grupa kojima odgovara ovo zaglavljivanje u ''političkoj sivoj zoni'' (termin i smisao preuzeo od Tomasa Karotersa) i odsustvo zdrave konkurencije i pravednog tržišta. Pa srbijanskim monopolistima na tržištu hrane, đubriva i do skora nafte. Ko je najveći monopolista u lancu marketa (istina uložio je nedavno u najveći market u Bugarskoj) i spušta vam cene paradajza i ostalog? Ko je bio zadužen za trgovinu žitaricama i da li i njemu odgovara da ima konkurenciju u otkupu žita? Safold diktira cene mleka, da li njima odgovara konkurencija ili kartelima uljara, koji vam diktiraju otkupne cene suncokreta? Postoji i monopol i u vezi sa vešačkim đubretom, ali ne želim da me tuže!
Da vas podsetim tokom 90-ih ministar Mirko Marjanović imao je monopol sa svojom firmom Progres na uvoz-izvoz nafte i žitarica. I još nešto, domaći tajkuni bili su i u režimu 90-ih vrlo moćni pa i ranije. Inače 10 tajkuna u Srbiji drži 80% srpske privrede.
E sad da li vam u svetlu gore navedene monopoilizacije odgovara zdrava konkurencija i fer tržišna poljoprivreda i jasna pravila igre koja daju šansu i onom koji tek počinje u poljoprivredi!? Ipak da vas podsetim oni koji monopolizuju Srbiju kao svoj feud finansijeri su političkih stranaka, a zauzvrat čekaju donošenje sistemskih zakona u poljoprivredi u njihovom interesu(ne ide mi iz glave slika jednog visoko kotiranog vojvođanskog političara koji zajedno sa najvećim srpskim biznismenom obilazi njegov najsavremeniji voćnjak) . Ko od vas povrtara može da zaposli zaštitara bilja, to može neko ko ima krupan kapital, pa gde je tu pravedna tržišna utakmica i šansa za drugog. Dakle zakoni, uredbe i slično donose se u interesu tajkuna. ( O ovome mi je pričala i Verica Barać, da vas podsetim Milošević je 90-ih doneo onaj zakon o otkupu stanova za 200 maraka ne da bi sirotinju zbrinuo već da bi on kupio vila na Dedinju za 2000 maraka). Donedavno je zakon dozvoljavao da se koristi meso koje je bilo u hladnjaku, ako se ne varam, do sto dana. I tako lepo odete u zemlje EU kupite meso iz hladnjaka koje je 89 dana stajalo, tamo se uništava nakon isteka 90, i ovde preradite to jeftino mesu i uništite domaćeg stočara. Zakon u interesu malog seljaka? Ili recimo leukozne krave, prinudno kljanje a ko od mesara dobije to meso. Paor ''zadovoljan'' dobio nešto para a mlečne krave uništene. Ali prerađivač ::novac::
Ako me ne obrišu, i ako vas nisam ''smorio'' pokušaću u sledećem postu da predstavim kako vidim razvoj situacije u poljoprivredi, ali lično, kako sebe vidim u svemu tome.
 
Odgovor

Ja mislim da bi kod nas najbolje uspeo tuniski model. Tamo je sve počelo sa jedne tezge na kojoj je neki seljak prodavao povrće.
 
Hajde da pokušam da rezimiram ovu sumornu sliku stanja poljoprivrede i najavljene liberalizacije uvoza u Srbiju. Da prvo podsetim, kod nas u Srbiji veći je uvoz od izvoza.
Dakle u prethodnim postovima pisao sam o:
1. ekonomskim guruima zadojenim ideologijom nesputanog ili slobodnog tržišta (ovo je ideologija Adama Smita, nevidljiva ruka tržišta, prema kojoj država ne sme da se meša u funkcionisanje tržišta koje, tržište deluje po nekakvim prirodnim zakonima, a bogaćenje pojedinaca omogućiće i bolje stanje u privredi jedne države putem tzv. prelivajuće ili kapajuće ekonomije: dakle što se neki pojedinac više bogati više će se bogatiti i društvo- Čile za vreme Pinočea (prvi je Pinoče prigrlio ovu neoliberalnu dogmu a guru Milton Fridman, inače i nobelovac, odlazio je 1975 i 1976 u Čile da pomogne ovom diktatoru da sprovede neoliberalnu ideologiju. Svakako u ovome su Pinočeu pre svega pomogli Kordoni smrti koji su ubijali seljake i radnike koji se nisu slagali sa tržišnim fundamentalizmom), Rusija za vreme Jeljcina (Jeljcin je nakon 1993. godine i bombardovanja Belog doma, pod dirigentskom palicom Džefri Saksa koji je bio u u prostoriji u kojoj je Jeljcin objavio da je SSSR raspao, počeo da sprovodi neoliberalizam u delo, u jednom momentu 40 miliona Rusa živelo je ispod granice siromaštva, a stvorena je nova klasa ekstra bogatih oligarha) ali i sada pod Putinom, Kina u poslednje 3 decenije (Kina vam je danas neoliberalna država sa komunističkim paravanom- za Kinu kažu da je najveći izrabljivač radne snage u svetu, njih sto Kneščića, sinova komunističkih funkcionera, ima vlasništvo oko 100 milijardi dolara) i mnoge druge države- eksperimenti ovo su demantovale: njihove privrede su uništene, državna preduzeća mahom privatizovana a građani ekstremno osiromašeni ( otuda žal građana za prošlim ''boljim'' vremenima).
2. (Neo)liberalni intelektualci koji sebe nazivaju reformskim intelektualcima ili prozapadnoorijentisanim, zalažu se za izjednačavanje demokratije sa tržištem i privatizacijom. Sve ostalo, dakle državni intervencionizam u školstvo, zdravstvo, socijalnu zaštitu, pomoć poljoprivredi i privredi smatraju štetnim i nedemokratskim. Zanimljivo je da koriste sintagme:'' samoupravljački mentalitet'', zadrugarstvo i slično u negativnom smislu. A svakako najgori eufemizam koji koriste je : tranzicioni gubitnik (setite se i ono''kolateralna šteta'' za vreme NATO agresije bombardovanja osiromašenim uranijumom) , dakle nekakv seljak-luzer koji eto nije spreman da se snađe u demokratskoj tržišnoj igri. I šta taj seljak više hoće nek propadne sa svojih par lanaca ili krava, dosadan je , pretpostavljam da tako razmišljaju ovi.
3. Korumpirani političari koji donose ''reformske'' zakone u korist krupnog kapitala. U demokratijama, kako ja tumačim demokratiju, vlast je odgovorna svojim građanima u svakom trenutku i mora da brine o opštem interesu države ali i pre svega o socijalnom i ekonomskom boljitku svakog građanina, i da nagradi sve one koji su zainteresovani da stvore više (ako neko želi da se bavi tenisom nek to i čini ako neko želi da stvori više pa se bavi baštovanstvom unapređujući proizvodnju država treba da mu nizom podsticajnih mera u tome pomogne)- dakle tržišna privreda da ali socijalno dgovorna tržišna privreda. A ne da praznim floskulama zamajava građane pred izbore i skuplja jeftine političke poene.
4. Tajkuni (reč je japanskog porekla i označava one koji su bliski caru) kod na su u velikoj meri svoj kapital stekli početkom 90-ih, krenulo se sa privatizacijom, zahvaljujući bliskoj vezi sa politikom. Kada je režim počeo da nakon 95. gura državu u sve dublju izolaciju, novokomponovani bogataši počeli su da podržavaju opoziciju. Danas ti isti tajkuni, novcem stečenim 90-ih, utiču na politiku kao otuđeni centri moći ( to znači da utiču na donošenje političkih odluka a da nisu ovlašteni od strane građana da to čine, valjda bi poslanici trebali da donose odluke?!). Neki, ove naše tajkune nazivaju i latifundistima jer imaju ogromne hektare zemlje, stečene za eto 20-ak godina.

Dakle spojite sve to. Prvobitna akumulacija kapitala, pljačkaška privatizacija, u interesu latifundista koji su skupili ogromne parcele zemlje, podigli ekstra voćnjake, uz prateću mehanizaciju, i sada spremno dočekuju liberalizaciju uvoza. A ovaj mali paor šta će on dočekati? ''Reformski'' orijentisani političari koji donose odluke u interesu krupnog kapitala. I neoliberalni intelektualci (šta mislite ko finansira njihove NVO ili okrugle stolove o neophodnosti ukrupnjavanja poseda i sl.) koji se zalažu za potpuno nemešanje države u tržište. Da,, po njima, samo država treba da se meša kada je tržište ugroženo, odnosno kada nezajažljivi bankarski sektor preti da propadne pa treba upumpati sredstva za obnovu banaka, ili smanjenjem poreza da bi se podstakla privreda a ovamo se otpuštaju zaposleni.
Dakle armija od 800.000 nezaposlenih (sa tendencijom porasta nakon reforme javnog sektora) radiće sve živo da preživi. Na imanjima velikog kapitala ima posla. Nakon 2014. otvoriće se granice za uvoz robe. Strana roba ipak neće imati ono što se ovde ima: mali porezi, jeftina radna snaga i zagađenje životne sredine do mile volje. Sve to može jer daleko smo mi još od EU i čvrstih pravila igre. Pravićemo mi i dalje duple akcize. Neki dan sam slušao da ima i onih koji nas ubeđuju u potrebu GM semena. (Ne zaboravite da onaj ko patentira seme ima sva prava na isto- Monsanto je tužio jednog američkog farmera jer je farmer koristio za sejanje seme žita koje je ovaj farmer sam spremio ne znajući da je sa Monsantovog kamiona palo nešto semena i na njegovu njivu. Farmer je platio odštetu oko 28000 dolara) A poznato je da sa približavanjem EU, povećanjem broja nezaposlenih i smanjenjem javne potrošnje, raste i nezainteresovanost kod građana za članstvo u EU. Ipak ne referendumu ćemo se izjašnjavati hoćemo li u EU.
No nije sve tako crno. Ovo je samo jedna sumorna opservacija na temu liberalizacije uvoza.
Ja lični nameravam da se bavim poljoprivredom, i već nešto radim oko toga.
Što se tiče Tunisa njihov predsednik je bio korumpirana marioneta SAD-a i EU. A gde je Grčka, evo i Rumunima dozlogrdilo ovo uslovljavanje...
E sada sam dojadio i Bogu ocu, ako me ne ukinete pišem kako vidim sebe u čitavoj priči oko poljoprivrede. Izvinjavam se moderatoru i poštovanim forumašima.
 
@Edi

Nisi dozlogrdio nikome.
Problem u svemu je što se sve svodi na politiku.
Pogrešno je mišljenje većine da se samo putem politike može u ovoj zemlji nešto promeniti.
Ne, korumpirana DS ( a i svi ostali) će raditi za one koji ih plaćaju.
Otvoreno mogu reći da bi Tadić rekao javno da je peder ako bi za to bio "dovoljno plaćen".
 
Edi je napisao(la):
E sada sam dojadio i Bogu ocu, ako me ne ukinete pišem kako vidim sebe u čitavoj priči oko poljoprivrede. Izvinjavam se moderatoru i poštovanim forumašima.
Neces nikome dosaditi sigurno sa tako argumentovanim postovima. ::svaka cast:: Sta je po tebi resenje za ovu našu "trku pacova" ? pozdrav :cao:
 
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=hnYdFkLFNTY&feature=player_embedded#[/youtube]
Izvinjavam se svima za spam, ali ne mogu da odolim da ne postavim ovaj snimak ponovo ovde. Inače je link od člana Vojin. Mislim da je Žika živa slika našeg nekog komšije, rodjaka...
Moja podrška članu Edi za kvalitetne postove.
 
Pravi čovek seljak i pravi odgovor.E kad cela srbija bude ovako progovorila teško nekome.
 
sarbanac je napisao(la):
Ja mislim da bi kod nas najbolje uspeo tuniski model. Tamo je sve počelo sa jedne tezge na kojoj je neki seljak prodavao povrće.

Potpisujem! :ppozdrav:

Edi je napisao(la):
4. Tajkuni (reč je japanskog porekla i označava one koji su bliski caru) kod na su u velikoj meri svoj kapital stekli početkom 90-ih, krenulo se sa privatizacijom, zahvaljujući bliskoj vezi sa politikom. Kada je režim počeo da nakon 95. gura državu u sve dublju izolaciju, novokomponovani bogataši počeli su da podržavaju opoziciju. Danas ti isti tajkuni, novcem stečenim 90-ih, utiču na politiku kao otuđeni centri moći ( to znači da utiču na donošenje političkih odluka a da nisu ovlašteni od strane građana da to čine, valjda bi poslanici trebali da donose odluke?!). Neki, ove naše tajkune nazivaju i latifundistima jer imaju ogromne hektare zemlje, stečene za eto 20-ak godina.

Ovo je posebno tačno.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gV2StPjKw8I&feature=related[/youtube] "Jel stiglo neko vino?" :D :haha:
 
Bravo za edija i ziku, ali ova drzava je premasila cak i zikina predvidjanja cene nafte. trebalo bi da se svi naostrimo kao zika pa napred.
 
MORAMO UZETI STVARI U SVOJE RUKE I SVE POLITICARE I TAJKUNE NA "GOLI OTOK" JEDNO MILION GODINA!!!!!!!!!!!VOSTANI SERBIJE DAVNO SI ZASPALA...................
Post je spojen: [time]1295881856[/time]
_________________________________________________
Tito dizi se bog te mazo vidis li sta se radi !
Post je spojen: [time]1295907598[/time]
_________________________________________________
:zli: slusaj te svi,ja mislim da treba da se digne kuka i motika srbi jedino tako mogu nesto da promene do tada-sipak.Jbg to je surova realnost.
 
prvo se moramo organizovati. razmisliti šta dalje. ne smemo samo tako na ulicu bez plana.
 
Држава Србија је земља безобразно високих цена и срамно ниских надница.
Спадамо у ретке државе у којима они што су угњетени не могу да се сложе и уклоне силеџије

Паметни људи добро планирају а они други исправљају грешке и решавају проблеме.

Први српски устанак су подигли трговци уз помоћ хајдука а народ(раја) се ту задесио да богати постану још богатији и није питан ни за шта.
 
Nazad
Vrh