Udar na seljaka u Srbiji i smanjenje carinske stope na uvoz hrane...

knez

Član
Učlanjen(a)
27 Dec 2010
Poruka
65
Jutros gledam jutarnji program i cujem lepo kako drzava planira da odobri smanjenje carinske stope na uvoz hrane u Srbiju sa 20% na 10% a u naredne 3 godine to ce biti i ispod 4%.Ovo je definitivno atak na srpskog seljaka.
 
knez je napisao(la):
Jutros gledam jutarnji program i cujem lepo kako drzava planira da odobri smanjenje carinske stope na uvoz hrane u Srbiju sa 20% na 10% a u naredne 3 godine to ce biti i ispod 4%.Ovo je definitivno atak na srpskog seljaka.
A sta mislis da dosad nije pa pogledaj malo oko sebe i vidi sta se desava, gorivo akcize,vestacko djubrivo,seme i td.
Moraju da smanje carinske stope zato sto ce ljudi pocrkati od gladi a i mi cemo sa njima jer necemo opstati u ovoj nefer utakmici jer ovaj monopol koji vlada u srbiji je neunistiv.
 
Samo nas izvlaci organska projzvodnja svega bez modifikovane hrane.Sve prirodno to se ceni svuda u svetu.Jesenas dosao strinin brat iz Kanade posle 30 godina kaze da se kod vas nista nije promenilo sve ovo vreme ali da imate ekstra hranu kod njih je sve to zatrovano kojekakvim hemijama mi mu dali kozije mleko da pije on nemoze da se nacudi kaze kod njih mleko loseg ukusa teze se svari pa domace suseno meso i ostale rekvizite kao da je sa druge planete dosao a ja na to pa dzabe vam onda lepe kuce,stvari i automobili... :haha:
 
futurefarming je napisao(la):
toshiba je napisao(la):

Vrlo dobra tema ali bi je valjalo premestiti u -Poljoprivreda- ili -Ostale oblasti-. :ppozdrav:
E da ovde se spominje ukrupnjavanje poseda.To uopste nije razlog sto cemo mi biti ugrozeni vec zbog nekih drugih stvari ali dobro drzava zaboravlja konkrentne poteze koje treba povuci.Zasto bi ja naprimer ukrupnjavao posed to se mozda odnosi na sirotane od nekoliko hiljada hektara tudje imovine da se lepse ukrupne.Opet cu ponoviti udjite u program Google Earth i zumirajte po celoj evropi izgled parcele i videcete da nema ogromnih ukrupljenih poseda da su sve te parcele pribliznih velicina posle se vratite na srbiju i imacete sta da vidite.Kod njih nema ogromnih monpolista ako su neke hladnjace prerada voca ili povrca ili skladista u pitanju to su uglavnom udruzeni poljoprivrednici.
 
Stvarno ja jesam pogrešio sto sam ovu temu postavio ovde pa bih molio administratore da je premeste na odgovarajuce mesto.Hvala unapred!
 
steva 1984 je napisao(la):
E da ovde se spominje ukrupnjavanje poseda.To uopste nije razlog sto cemo mi biti ugrozeni vec zbog nekih drugih stvari ali dobro drzava zaboravlja konkrentne poteze koje treba povuci.Zasto bi ja naprimer ukrupnjavao posed to se mozda odnosi na sirotane od nekoliko hiljada hektara tudje imovine da se lepse ukrupne.Opet cu ponoviti udjite u program Google Earth i zumirajte po celoj evropi izgled parcele i videcete da nema ogromnih ukrupljenih poseda da su sve te parcele pribliznih velicina posle se vratite na srbiju i imacete sta da vidite.Kod njih nema ogromnih monpolista ako su neke hladnjace prerada voca ili povrca ili skladista u pitanju to su uglavnom udruzeni poljoprivrednici.

Ukrupnjavanje poseda nije od velikog značaja u režimu organske poljoprivredne proizvodnje, štaviše, manji posedi imaju niz prednosti pre svega u domenu zaštite od štetočina a i primeni pravila plodoreda što je jedna od osnova organske poljoprivrede.

Čini mi se da ovde, na forumu, vlada uverenje da se u organskoj poljoprivredi ne koriste baš nikakva sredstva zaštite i prihrane što nikako nije tačno. Bioloških sredstava ima mnogo, čak i u ponudi na domaćem tržištu a moj površni utisak je da su 30-50% skuplja i isto toliko manje učinkovita u odnosu na hemiju koja se koristi u konvencionalnoj proizvodnji. Nešto od sredstava se upotrebljava u oba režima (kreč, sumpor a čuo sam i bakar i belo ulje, znaju voćari).

Takođe treba obratiti pažnju i pri izboru kulture jer nisu sve jednako pogodne za ovaj vid uzgoja. Primera radi, daleko lakše je proizvesti organsku borovnicu ili ribizlu u odnosu na jabuku i krušku koje imaju dosta zahtevan program zaštite, o kajsiji da i ne govorim. Organsko ratarstvo i stočarstvo su poseban izazov.

Meni je lično veoma zanimljiv primer čoveka koji se zove Erih Vil i bavi organskim voćarstvom više od 20 godina u Južnom Tirolu (italijanska pokrajina) koji kaže da organska i biodinamička poljoprivreda zahteva 30% više manuelnog rada, daje 30% manje prinosa i 100% višu cenu proizvoda u odnosu na konvencionalnu. A on uzgaja jabuku. Na pitanje da li su njegovi posedi zaštićeni od grada, rekao je da nisu ali da to nije problem jer ako i udari grad šteta je na 30-40% prinosa. Znači u lošoj godini on ima i do 70% manje jabuke nego konvencionalni proizvođač i to njemu nije problem?!? Dakle ovde je reč o vrloj ozbiljnoj ceni proizvoda i prihodima proizvođača. Naravno, oni su organizovani u zadruge u kojima svaki zadrugar ima udeo u vlasništvu a zadruga zapošljava lica čiji je zadatak da po najboljim cenama i uslovima plasiraju robu na evropsko tržište.

Tu dolazimo do pitanja izvoza jer treba biti realan, domaće tržište ne može da opravda ovakvu proizvodnju što zbog nerazvijene svesti potrošača, što zbog njihove platežne nemoći.
 
Ako mi dozvolite pridružio bih se vašim opservacijama na temu liberalizacije tržišta.
Kao jedan od ispita na masteru političke sociologije imao sam i Globalizacija i demokratija. Tada sam kao obaveznu literaturu imao, između ostalih, i knjige Naomi Klajn: NO LOGO i DOKTRINA ŠOKA. Preporučujem svima da ih pročitate, naći ćete odgovore na pitanje slobodnog tržišta, liberalizacije uvoza, GM hrane, uništavanje malog seljaka svuda u svetu i to zbog koncepta neoliberalne ideologije. Naime prema neoliberalima država ne sme da štiti svoje građana, a svemoćno tržište je samoregulatorno i pravedno(sic!). Nažalost i naši ekonomski gurui su sledbenici neoliberalnog koncepta, Čikaške škle Miltona Fridmana (tačnije Džefri Saksa koji je mentor jednom od naših ekonomista, taj Saks je uništio ekonomiju Rusije i Poljske, a postoji anegdota da su Slovenci platiti da im napiše tranzicioni model a da su Slovenci uradili sve suprotno od onoga što je on tražio). Pod dva krediti od MMF-a i Svetska banke uslovljeni su prihvatanjem Vašingtonskog konsenzusa. E sad ovaj Vašingtonski konsenzus, nazivaju ga : 10 božjih zapovesti MMF-a, ima neke naredbe koje naša država, ako hoće kredite mora da ispuni: to su liberalizacija uvoza i prepuštanje privrede jedne države globalnom tržištu, drugo privatizacija državne imovine (ostaju Telekom, EPS, JAT... vojvođanske oranice), treće smanjenje državne regulacije (ulaganje u školstvo, zdravstvo i socijalnu zaštitu), četvrto direktne strane investicije... Dakle ekonomski gurui koji predvode našu državu (čije stranke finansiraju tajkuni- klub Privrednik, o ovome pročitajte Slaviša Orlović, Srbija između partokratije i demokratije) zadojeni neoliberalizmom, plus Vašingtonski konsenzus... dovode do uništavanje domaće poljoprivrede.
Međutim naša država koja je trenutno dužna 35 milijardi dolara, obećava (pročitajte plan za izlazak iz krize do 2020. godine) da će pokrenuti proizvodnju- reindustrijalizacija, ulagati u konkurentnost privrede i mlade ljude i sl. ali ja vas pitam odakle para za to?! Pa jedino ako uzajmimo od MMF-a ili drugih derikoža koje nam kroje unutrašnju politiku države i time se ponovo zadužite i jednog dana plaćamo samo kamate. Da vas podsetim Slovenija je preuzela drugačiji tranzicioni model od našeg, Poljska koja je zahvaljujući MMF-u i Svetskoj banci doživela 90-ih socijalni debakl (50% nezaposlenih) odrekla se ovog tranzicionog modela i oporavlja, kao i Češka i dr. (ajd da ne spomenem Brazil, Venecuelu i druge države Latinske Amerike čiji su seljaci proganjani a njihovi sindikati anatemisani).
Svetski ekonomski forum objavio je da od 137 zemalja koje je istraživao po stepenu konkurentnosti privrede Srbija je među najgorima, Albanija i Makedonija imaju konkurentnije privrede i bolje su plasirane; po procentu odliva mozgova na 136. smo mestu; po ulaganju u privredu i mlade ljude među najgorima smo... S druge strane aktuelna vlast tvrdi da smo izašli iz krize!
Da vas podsetim direktne strane investicije u SRbiju prepolovljene su prošle godine, a Drakulić prodaju svoj udeo u poljoprivredi baš kao i Safold što prodaje svoj monopol. Razmišljao sam zašto? Pametniji od mene napisali su neki dan da su ovi videli da u Srbiji u narednim godinama neće ostvarivati profit!


Ja želim da se bavim poljoprivredom, jer je i volim, i to organskom proizvodnjim Eko bašte, ovčarstvo, mlekarstvo i sl. Smatram da država treba da zaštiti svoje građane visokim carinskim kvotama na proizvode koje i mi proizvodimo (paradajz, voće, meso, mleko...), a ne na kompjutere i slično. Po stepenu informatičke nepismenosti pola građana Srbije je nepismeno!
U suprotnom postaćemo (postajemo, pogledajte Slobodnu zonu u Zrenjaninu) teritorija zanimljiva zbog jeftine radne snage, velikih poseda-oranica, i ogromno tržište za gotove proizvode iz EU.
Izvinjavam se zbog opširnosti, ali me je tema kao i stanje poljoprivrede u Srbiji ponelo.
 
edi tekst ti je prava slika nase realnosti da li neko ima ideje kako da se nosimo sa tim mislim pre svega na male pa i na velike paore ne cemo cekati da propadamo i ne preduzimati nista
 
EFEKTI LIBERALIZACIJE CARINA na polj R.SRB.

kolege prijatelji ovo je tema kojoj se veoma ozbiljno mora prici i posvetiti paznja jer po saznanjima sa skupa u sava centru na ovu temu, su se cule stvari koje nas mogu dovesti do toga da ce mnogi mali proizvodjaci polj zakukati a mozda i veliki.primera radi od 2014 ce stupiti ovaj zakon na snagu a mi za to vreme necemo uci u eu e pa zamislite ako u tu utakmicu udjemo nespremni .pozzzz
 
Odg: EFEKTI LIBERALIZACIJE CARINA na polj R.SRB.

zato oni koji nisu dobili sub po hektaru oni su vec sad suoceni sa lberalizacijom sopstvene drzave i to nam je dobro iskustvo i ko kaze da nas drzava ne sprema za tu utakmicu
 
Odg: EFEKTI LIBERALIZACIJE CARINA na polj R.SRB.

pa na tom skupu su bili i min polj slovenije i hrvatske i kada smo ih mi Posle satanka privatno pitali da li da li su i u njihovim zemljama subvencije ili podsticaji uslovljeni pio osiguranjem oni su rekli da NE, VEC DA SU SVI KOJI SE BAVE POLJ TO DOBILI.
 
Nazad
Vrh