Objekti (štala i mlekara) za koze

Pozdrav za sve ucesnike foruma koji mogu i zele da pomognu svoim iskustvom i znanjem ne samo meni no i mnogim drugim forumasima koi imaju slican problem kao ja.Ako nesta i pogresim nemojte mi zamjeriti nov sam na forumu javljam se prvi put. Da ne duzim ,ovako... Burske koze volim i planiram neku proizvodnju isth.Imam za sada nekih 20tak . Jarac je sa pedigreom cisti daleko preko100kg.Imam bogom date uslove bas za uzgoj koza tokom cjele godine osim razmljivo u toku jake zime i velikih snjegova.Pasnjaci pretezno brst za mnogo mnogo vise nego sto mi svi forumasi imamo .Mene muci prostirka - pod volim da su ciste zdrave zdrave i znte vec kakve .Radicu ove godine stalu jos neznam dali zidat ili nesto drveno.Ako to bude islo ,a mislim da hoce ja bi to prosirivao postepeno i na par stotina Plotkinja. Posto mi je prostirka problem ja sam se opredjelio za resetkasti pod, a ispod gnojnica. Kroviste daska nepropusna foija i crep.Poenta sve mog izlaganja je upravo gnojnica ispod njih koja ce biti nekih 070 cm visoka normalno od betona,po tom hrastove grede po gredama hrastove stafne 7-3 cm ,izmedju stafni 1-2 cm. Zivot odnosno mladost sam proveo na selu stoga mi nista u ovom nije strano,jest da sam prvu kozu vidio u Smederevskoj Palanci na odsluzenju JNA 1976g. Imam ih vec par godina mislim da znam mnogo o njima. Pmetan covjek uci dok je ziv i rado primi i saslusa svaku dobro namjerno upucenu sugestju,a tako i kritiku.Imam fakticki sve uslove ali mi fali vase podrske i misljenja. Znaci samo mesna koza proizvodnja jaradi normalno za daljnu rerodukciju i za razanj. Mene samo muci ta situacija u samoj stali -Gnojnica-kroviste - ventilacija -podovi-amonijak...One ce u sali biti po volji jer ce stala biti u 2 hk. ograde u farmer zicu 1.20m .Ograda vec postji i sad su one vec u njoj.Ograda je nova i cvrsta stog sluzi za noc i normalno za zastitu od sveg osim od nas samih, znate vec. Molio bi vase misljenje i savjet .Hvala...
 
pozdrav kordunas
vidim da si odavno postavio pitanje o resetkastom podu ali koliko vidim bez odgovora.Ja sam isto to pitao na temi stalska oprema za ovce i koze ali niko ne odgovara na tu temu,pa se pitam dali je moguće da se niko u ovčarstvu i kozarstvu nije susreo sa rešetkastim podom ili barem čitao o tome.Dali si ti za ovo vreme izgradio štalu i dali si uradio rešetkasti pod????
 
Kolega KORDUNAS,kao sto rece Matejevac radio je Bosnian,ima i kod mene u Pozegi objekat za 100 ovaca sa resetkom,dubina jame je od 0.7 do 1,4 metra.Sirina lese 1,2m, letve/stafne(letva 120x7x4, razmak u gornjoj zoni 1,2 cm u donjoj 1,8-tj letve su na konus gornja strana 7cm a donja 6,4cm.medjutim ima jedan problem kada se podizu lese da se cisti(teske su i gubi se dosta vremena),valjalo bi da je ispod njih visina daleko veca od tih 0,7-1,4 metra tj da je bar 2,5 da se moze masinski cistiti(izbegavas pomeranje i lakse se cisti).nisam primetio da su ovce imale neke probleme sto se tice isparenja,i stajnjek je ekstra kvaliteta.Objekat je na sredini visok 3,5 metara sa dve strane po duzini prozori koji se mogu otvarati po potrebi,automatske pojilice i hranilice sa pokretnom resetkom/kombinovane.Ja sam licno vise pristalica zemljanog poda i duboke prostirke,ako nemas prostirku radi resetku ali dobro skiciraj objekat pre izgradnje,i naravno jagnjad po meni nikako na resetku bar do 25-30 kg.Jgnjad se na resetkama NIKADA NE IGRAJU kao na prostirci,mada je prakticno uvek je RELATIVNO suvo ne mora da se prostire:osmeh:

---------- Poruka napisana 26-03-12 u 21:39 ---------- Prethodna poruka je 25-03-12 at 20:31 ----------



malo resetkastog poda u ovcarniku
 
@ baki 73. Kordunas se druze nije predstavio (kako to dolikuje) na ovom forumu,u profilu cak nema ni ime,prezime i mesto boravka te mu verovatno stoga niko nije odgovorio na ovo pitanje,a nije pazljivo ni pogledao postove na ovu temu~neki ljudi jednostavno ne vole da se ponavljaju.::namigivanje:::ppozdrav:
 
Crni ti si potpuno u pravu,vidim da ima dosta njih koji se nisu bas predstavili kako valja a mislim da i nemaju koze vec dele savete iz literature i sa neta,ima tu raznih proracuna kao da se radi o pravljenju atomske bombe a ne o kozama,jos me vise cudi sto ima ljudi koji ucestvuju na forumu a toliko blate kozarstvo da se covek stvarno zamisli sta da radi,da nije lako nije ali ni druge grane polj. nisu nista bolje.Da ne skrecem mnogo sa teme evo sredjujem farmu pa kad bude gotovo postavicu slike.
 
za koji dan mi treba doci arhitekta na imanje, pravi se stala za 300 koza..boksovi za koze, jarice, jarceve tako i ispusti, prostorija za laktofriz, izmuziste za 52 koze, kancelarija, skladiste, kupatilo..sve pod jednim krovom. Bice slike od plana kad se uradi, toliko za sad :)
 
Stronac, napreduje li ta štala tvoja? može neka slika, plan skica itd, pravio bi ja modernu štalu za 200 mliječnih koza, al treba mi pokoja ideja dobra :)
 
nista od stale jos uvijek...sad cu da objasnim situaciju:
trebalo je nas 10 farmera da napravimo nove stale, biznis plan i sve ostalo odradjeno, ali dva farmera iz susjednog mjesta nemogu da dobiju dozvolu od komsija da grade stale na njivama jer se nalaze u prigradskoj zoni, a kredit se odobrava samo po biznis planu tj za svih 10 objekata odjednom...uglavnom se to iskomplikovalo pa niko nista negradi:udri::udri:
 
Pozdrav......
malo sam danas bauljala u potrazi za resenjima za stalu i sve sto ide uz 20 umaticenih muznih alpina + 7 dobivenih na poklon (neumaticene) sa 2 jarca, podmlatkom koji je u medjuvremenu pristigao-7kom -sve muski svecamu!!!!-i stigla do foruma gde sam svojevremeno bila aktivna na polju hortikulture i uzgoju curki........e sad sam postala ,,kozarka,,.
Tema kao da je malo zamrla - dosta toga sam procitala na raznim stranama ali nikako da steknem pravu sliku o svemu.
Kao prvo totalni sam duduk (tj ne bas-imala sam svojevremeno dve koze i pravila sir za kucnu upotrebu) i pocetnik u svemu-igra sudbine -natrapala sam na sredstva iz fondacije, imam dvojni pasos, konkurisala, dobila i sad...ajd grlom u jagode.....
Imam salas van grada sa ,,nekim objektima,,koji su privremenog karaktera dok se ne izgradi pravi (zapoceti radovi) - postavicu slike i dimenzije.....ima struje, bunari su buseni ali vode ima dovoljno-problem je put do salasa-los zemljani ali nadamo se nekom resenju uskoro- na istoj povrsini postoji biljna proizvodnja pod folijom pa su objekti na mestu gde jedino mogu da budu-uz stambeni objekat.
U planu je i mini mlekara. Ima dosta pasnjaka okolo(nisu moji-drzavni), imamo nesto svoje hrane i sena i zitarica -tako da mi to nije neka muka.......najvise me sad boli raspored u stali, od cega napraviti zidove (malo me je zaintigiralo ono sa slamom) kako resiti podove, rastur hrane (sad su na klasicnim jaslama obesene na zid i vise prospu nego sto pojedu!!!), krovnu konstrukciju......svasta sam gledala i na netu...mislim da mi je samo veca zbrka u glavi.
Stala je pravougaonog oblika, u pavcu istok-zapad (jedino je tako moglo da se izvede) gde ce biti i ulaz i izlaz sa druge strane- ceo dan je osuncana......na istocnoj strani bi trebalo sa boka da bude mlekara (naravno nekako povezana).......
Ima li ko ista pametno da savetuje......sve slike ili skice ...tj linkovi od ranije sa foruma su nedostupni pa i ono sto je moglo biti zanimljivo za pogledati je sad nemoguce...a cini mi se da su neki od vas sad vec trebali biti bas iskusni kozari s obziro na statost postova...pa bih molila za pomoc....
pokusacu da nacrtam raspored sadasnjih i buducih porostorija na salasu pa ce stosta biti jasnije!
Unapred zahvalna!
 
kakve god jasle da budu koza su veliki probiraci tako da ce rastura uvek biti, cak i kad dobiju locerku 30% je prosipaju.srecno
 
Nazad
Vrh