Objekti (štala i mlekara) za koze

Tar

Član
Učlanjen(a)
26 Apr 2008
Poruka
1.167
Lokacija
Beograd
Tamo gde smo pricali o pojenju poceli smo o ciscenju i mehanizaciji pa koliko treba da bude siroka stala da moze traktor da udje........Sve je to vazno. Takodje i deo za muzu sa ili bez mlekovoda i laktofriz.... Ima puno toga i ja sam se jako mucio da pronadjem neki dobar projekat za sa mlekarom za stalu. I jos nisam nasao neki koji mi se bas svidja.

1.Po meni za uspeh je jako vazan izbor rase. Ta tema je otvorena i ima jos dosta da se o njoj kaze.
2.Zatim objekat, ne sme da bude prevruce, ne sme da bude prehladno, treba da ima dosta svetla, dobru ventilaciju i da moze masinski da se cisti. Sada je otvaramo.
3.Selekcija. Otvoreno
4.Mlekara. Posto treba da bude spojena sa stalom ide kao jedna tema. Otvoreno
5.I na kraju a ne najmanje vazno ishrana. Treba da se otvori

Da li vam ovo deluje OK?
 
Ja cu sad radit novu stalu. Istina van sela ( jebe me turizam-zabranjeno u selu. Najmanje 800 metara od prvih kuca po propisu) Mlikaru cu napravit u sklopu kuce.
Sto se tice nacrta i ideja pogledaj ovaj link www.sheepandgoat.com
Moj kolega u Krizevcima ima objekat 20x14 metara sa 3 ili 4 metra hranidbenog hodnika + prostor za muzu a mljekara je u kuci. Napominjem da mu je to objekat za nekih 100 koza +3 jarca(posebni boxovi u stali). Objekat je izveden kao sam svoj majstor sa betonskim podom i zeljeznom konstrukcijom, sa sendvic panelima za zidove i krov (6m visina). Temp zimska 12 stupnjeva a max ljetna 22. Ventilacija prirodna. Uglavnom hotel. Kostalo ga je oko 30000 eura u samogradnji
Sto se tice ishrane samo nemojte hranit koze silazom i losom sjenazom. Za sjenazu obavezno upotrbljavajte strizne kose. Sto se tice silaze ona izaziva listeriozu i bjezte od toga ko vrag od tamjana
Nedaj bog da van bude zemlje u tome ali otvori temu ishrana pa cemo se lako nac na istoj valnoj duzini :ppozdrav:
 
Evo za pocetak diskusije na ovu temu jedne idejne skice stale sa ispustom, senarom, i prostorom za muzu. Ovo sam skicirao onako kako se meni cini najbolje. Nisam crtao jasle, pojilice i druge detalje, nisam davao mere jer one moraju da se izracunaju prema broju zivotinja (blaga)



Sta je ovde bitno: Iz stale koze idu na muzu, tu dobiju pola doze koncentrata pa napolje ili ako je lose vreme nazad. U povratku kada treba da se ponovo muzu ista stvar. Idu na rampu papaju drugu polovinu dok se muzu, pa u stalu.Mlelko ide u lakofriz i prvi i drugi put. Odatle u prodaju. Za one koji prave sir najbolje bi bilo da se cevima, slobodnim padom dovede do prostorije za sirenje pravo u sirarski kotao.
Vrata prema ispustu dvokrilna ili klizna tako da mali traktor sa prednjom kasikom lako udje i pokupi djubrivo.

Ovo je idejna skica na osnovu vise desetina razlicitih planova koje sam video. I treba da posluzi ili kao ideja ili kao povod za razmenu misljenja.
 
Prvi put se javljam i pozdrav svima iz Blagaja(Mostar) :cool:.Jako sam zainteresiran za kozarstvo i sa paznjom citam sve vase diskusije.Nazalost ja ne mogu da ucestvujem u tome posto sam 100% pocetnik.Zato bih vas zamolio o sto vise podataka vezanih za kozarnik(stalu)kako pisanih savjeta,tako i slika i sema.Da li iko na prostorima ex Yu vrsi vjestacko osjemenjavanje koza?
 
U Srbiji skoro sam siguran da ne. Za ostale ne znam. Sto se stala tice vrlo je vazno da unapred tacno znas sta hoces. Da li hoces da gajis mlecne koze ili za meso. Nisam siguran, ali mislim da je kod tebe klima submediteranska osim ako nisi u planini. Kada se odlucujes za koze nazalost ne mozes da biras samo po tome koja rasa je najbolja vec sta se gaji u siroj okolini zbog razmene jarceva.
Opet o stali. I ona zavisi od rase. Na primer za alpinu vazi da bolje podnosi hladnocu nego vrucinu. Verovatno isto vazi i za cistokrvnu Sansku. Ona opet daje najvise mleka i lako podnosi stalski uzgoj.....I tako nista nije jasno crno-belo vec prema prilikama moze i ovako i onako.....
Kada kucas po googlu nemoj samo da trazis koze nego prosiri pretragu i drugim terminima: kozarstvo, ishrana koza i sl. Naci ces nekoliko Hrvatskih sajtova koji daju dosta informacija i nekoliko Srpskih gde isto puno toga moze da se nauci.
Sta ti nije jasno pitaj pa ce neko vec da ti odgovori.
 
@ Blagaj gledaj, citaj i sto je najvaznije postavljaj konkretna pitanja tako ces najlakse dobit odgovor.
Sto se tice umjetne oplodnje moj ti je savjet ZABORAVI ako nemas 350-500 grla. Samo ces sebi probleme natovarit na vrat. Tu ti je prvo ujednacavanje estrusa hormonalnim spuzvicama pa veterinar pa ovo pa ono i na kraju kao i mnogi ostanes razocaran. Lipo ti prvo napisi koje koze imas a procitaj i post o selekciji pa ces otkrit lipu stvar kako to napravit prirodnim putem. Pozdrav
Ej zapamti nista na ovom svitu ne moze zaminit dobrog rasplodnjaka :ppozdrav:
 
E,pa lipi moji dobronamjerni savjetodavci,stvari stoje ovako!
Stala ce biti locirana u polju(znaci ravnica)pored puta,struja,obilje vode...na 42 metra nadmorske visine.Radnu snagu cinimo supruga i ja puno radno vrijeme i sin ucenik,po potrebi.
Ipak smo se odlucili za proizvodnju mesa(velika potraznja sto domacih,sto Dalmatinaca) i to stado od 50-60 koza ,ukljucujuci 2-3 jarca.
Rasa koza:haha: Burska?
Nacin proizvodnje-ekstenzivni jer imamo obilje brda gdje se koze mogu hraniti 12 mjeseci.
Znaci,prvo pitanje bi bilo vezano za DIMENZIJE KOZARNIKA ZA STADO DO 60 KOZA + 100-ak JARICA + 2-3 JARCA + SJENARNIK,ali BEZ prostora za muznju(mljekare).
Zatim pitanje na koje jos uvijek nisam nasao pravi odgovor:
- POD-glineni,betonski,resetkasti(metalni ili drveni),pod kojim nagibom?Da se lagano cisti(metla,voda pod pritiskom...).Sta uraditi sa uprljanom prostirkom(spaliti,kompostirati...)?Ako se naprave podignuta(uzdignuta)drvena lezista za koze uz rubove zidova sta se dobiva s tim?
Znaci DIMENZIJE I POD KOZARNIKA ZA PROIZVODNJU MESA?
Znam da tu postoje vrlo bitni faktori-propuh,osvjetljenje,ventilacija,vlaznost zraka,temperatura...ali ja bih vas sada zamolio za dimenzije i vrstu poda!
ZIVILI! :ppozdrav:
 
Osim jos bolji rasplodnjak :haha:

Ja se sa Brundalom samo delimicno slazem. Mislim da rezultati govore da je vestacko osemenjavanje superiorno ali :
Ni veterinar ni vet. tehnicar ne znaci da znaju da rade vestacko osemenjavanje sa kozama ili ne daj boze sa ovcama sto je znatno teze.
Potreban je poseban kurs bas za to.
U slucaju koza najbolji procenat uspeha imaju Francuzi oko 70% sto znaci da su najbolje razvili i tehniku i postupak. U USA je procenat uspesnosti 30-50%. Ali ja ne znam da ovde(ex yu) postoji banka semena a pogotovo sa tacno utvrdjenim naslednim osobinama koje taj jarac prenosi na potomstvo. Na primer kod Amerikanaca se moze naci ovakav opis : Jarac taj i taj, tata+mama, babe i dede, pra babe i dede, mlecnost majke i tetaka mlecnost cerki i sad najzanimljivije : procena nasledne mlecnosti pa kaze 1% povecanje Znaci mlecnost nece porasti, % masnoce raste xx, proteinixx.. Pa isto to za gradju podmladka pa zakljucak: seme ovog jarca koristite za povecanje masnoce i proteina i ako treba popraviti visinu podmlatka! Za drugog kaze da mu potomstvo ima vecu tezinu ili jace prednje noge i tako dalje. Znaci posto poznajes svoje koze znas sta bi trebalo popraviti kod koje i tacno na tome radis. Kao fino podesavanje motora malo vise vazduha ,malo manji ler, malo kasnije paljenje.....
I na kraju ja mislim da je vestacko osemenjavanje super ali ne za nase krajeve.
Brundalo je napisao:
Za tvoju informaciju u nas u HR postoje maticna stada (pod strogom selekcijom) gdje pojedini primjerci postizu i bez problema 2000 litara, a prosjek stada je oko 1200 lit.
Ovoga nema u Srbiji a verujem da nema ni u BiH. Ali mozes da kupis musko jare u HR od te mame sto daje preko 2000 litara. Kada obavi svoje u tvom stadu (zavisi koliko je) mozes da ga dobro prodas, rentiras = naplacivanje skoka.Posle nekog vremena on opet moze da dodje na red.
 
Dok sam ja pisao odgovor uleteo je tvoj post. Nema veze to ce biti od koristi nekom drugom.

1- prljava prostirka ti je jedan od najboljih stajnjaka. Kakvo crno spaljivanje.
2- 40-50 metara nad morem, pa kod tebe rastu smokve i narovi, ti mozes i poluotvorenu stalu da imas bez problema. Znaci zaklon od vetra sa 3 strane blago nagnut teren ocedan prema otvorenoj strani, jarak sa suprotne strane da ti pljusak ne utera vodu u stalu, sve uobicajeno...zimi malo dublja prostirka...
3- pasa i brst po volji to je odlicno ali opet racunaj moras da ih dohranis sa nesto zitarica i kad su u stali treba da imaju i sena. Od pase i brsta se nista nije utovilo!
 
Tacno je to da je ovdje veoma toplo("mozak provrije od vrucine"),ali i zimi zapuse"Veleznjak"da se lede kosti!
No,pitanje poda je jos uvijek za mene nepoznanica.Zasto?Zato sto bih zelio pod oko kojega nema puno posla pri ciscenju?Ako je pod drveni da li je potrebna prostirka?Ako napravim uzdignuta mjesta za lezenje(nesto nalik na drvenu seciju),a betonski pod -sta dobivam sa time?Koze se mogu rashladjivati ljeti na betonskom podu,a zimi na "secijama"bi im bilo toplije?
Ili:
Drveni resetkasti pod kroz koji bi mokraca i djubre propadalo na betonsku podlogu koja je pod nagibom i ciscenje pod vodenim pritiskom?
 
koze brabonjaju. To je mnogo suvlje nego balega! samim tim pravi manje problema!
Ja sam razmisljao o Burskoj kozi alternativno uz ove mlecne jer u celom svetu raste potraznja za kozijim mesom.Necu da te ubedjujem jer nisam strucnjak. Dakle po onome sto sam procitao Burska koza odlicno podnosi hladnocu! Ali kao i ostale koze ne voli promaju. Dakle zaklon orijentisan prema najcescim i najjacim vetrovima.
Ja bih pare u tvom slucaju ulozio u prvorazredne rasne koze, zatim opremu za napajanje, mehanizaciju za kosidbu i transport hrane pa tek onda u stalu. Cak i u dobrog ovcarskog psa jer lutalice vole jaretinu i mogu da naprave veliku stetu.
Ja bih stalu pre na neki mali nagib nego u cistu ravnicu. Na nagibu mozes da napravis neku vrstu rampe pa da prljavu prostirku navuces u prikolicu ako imas neki mali traktor ili kultivator. Leti cistis jednom nedeljno.
Da bi imao brz dobar prirast treba i dodatna hrana bogata proteinima : leguminoze, sojina sacma .....
Znaci treba ti neka lucerka, detelina,.... da bi tamo kod tebe uspevalo treba navodnjavanje u to investiraj posto ima vode. Po meni ako ovim redosledom uradis sve kako treba bice dovoljno love da im napravis hotel sa klimatizacijom! :osmeh:
Ali, ponovicu samo prepricavam sta drugi ( pre svega Ameri) rade.
Inace kada bi primenio tvoju ideju da se leti hlade na betonu a zimi da spavaju na platformi to bi znacilo da ti treba duplo veca kvadratura stale.
 
@ Tar mangupe samo imam par ispravki ali zasad samo jedna. Ono kad pricas tata+mama +ostali preci. Ja san zapoceja temu o selekciji a ti opet po svome he he :ppozdrav:. Vidis zasto je selekcija vazna
 
@ blagaj
da zaokruzimo da jednoj kozi treba 2m² sa jaslama i da ti ne treba ono sto Brundalo zove hranidbeni hodnik ili slicno sto vidis na mojoj skici za stalu. 60 koza = 120m² + cca100 jarica to ti je grubo zaokruzeno min. 200m²
Jarcevi se drze posebno, pozeljno u posebnoj prostoriji, odvojeni jedan od drugog al' da mogu da se gledaju. Koze su drustvene pa da ne padnu u depresiju (u svakoj sali ima pola zbilje) Onda moras da imas neki mali karantin da odvojis one za koje sumnjas da su bolesne ili da drzis nove dok se ne uveris da su zdrave i sl. E sad ako je pod drven on mora da bude resetkast ali gusto da ne propadaju papci cak ni jareci pa tako 200m².....sve mi to dodje kao veliko zezanje. Inace se na resetkasti pod ne stavlja stelja. Ako ispod stavis beton da bi smrkom prao djubre onda ti treba i nagib i jarak ili neke cevi da to otece i neka cisterna za sakupljanje jer sad prakticno dobijes osoku pa ti treba cisterna za rasturanje tecnog djubriva........Ako si mislio da se to samo odlije onda prvo bacas vrlo kvalitetno djubrivo i drugo vrlo brzo ces doci pod udar zakona jer to tako ne moze, pardon nece moci!
Pronasao sam za one platforme ovakvo objasnjenje: To je jako vazno u stalskom uzgoju da jarici skacu gore dole da bi bili vitalni......Znaci vezbe zagrevanja i razgibavanja.
 
Kada bih se odlucio za betonski pod onda bih ovako nekako iskoristio nagib da oolaksam sebi ciscenje djubreta.
 
Pronasao sam za one platforme ovakvo objasnjenje: To je jako vazno u stalskom uzgoju da jarici skacu gore dole da bi bili vitalni......Znaci vezbe zagrevanja i razgibavanja.
[/quote]

Svaka ti cast!Iako na moj racun,supruga i ja smo se ismijali do suza!

No,salu na stranu.Zamolio bih te da mi das direktan prijedlog vezano za pod iz tvog iskustva.
BETONSKI POD -prednosti i mane;
ZEMLJANI POD-prednosti i mane;
DRVENI POD-prednosti mane;
RESETKASTI POD-prednosti i mane.
I na kraju:Iz licnog iskustva predlozio bih ti ...pod.
 
Prijatelju,
nisi jos ukapirao. Ja uopste nema koze. Ja se tek spreman za to. Skupljam iskustva, projekte...eksperimentisem sda sirom, obilazim farme......
 
....Sve vece ozbiljnije farme mlecnih koza imaju betonski pod. Kada treba lako se opere i dezinfikuje u slucaju da treba.
U literaturi neki kazu da je hladan. Kada treba toplije ( zima) onda se drzi tzv visoka stelja o cemu je vec bilo reci.
Ja cu u svojoj stali sigurno da ga napravim. Ali ja pasu planiram samo delimicno zbog zdravlja zivotinja i zbog kondicije. Mene interesuju mlecne koze i ja hocu da napravim takvu finasijsku konstrukciju da mi se isplati i da ih gajim u stali. Posto planiram da se bavim proizvodnjom sira necu imati vremena da se igram pastira. Kao sto rece brundalo pregonska pasa uz el. pastira, ponavljam vise radi zdravlja i kondicije a glavna hrana u stali. To je mnogo razlicito od onoga sto tebe interesuje.
 
Hvala, barem, na pokusaju.
Bojim se da nisam dosadio sa pitanjima u vezi VRSTE PODA U KOZARNIKU.Jesam li?
Ako nisam onda neko sa iskustvom.
 
Nazad
Vrh