Ugradnja hidro volana

Трактор је мтз 82 и има оргинално мјесто за пумпу.Дали смијем ставит пумпу 16cc протока мин.25 макс.40 л.
 
Дали неко од чланова зна како да ускладим кубикажу орбитрола,капацитет пумпе и запремину клипа да би волан функционисао.Поставио сам орбитрол 100 кубика,пумпа протока од 15 до 25,ознака на пумпи 10cc,клип пречника ф50 ,клипњача ф20,све је ново али волан је спор.Кад дам гас до краја волан је добар.

Cini se da treba veca pumpa. Ukoliko pogon dobija preko remenice probaj staviti remenicu manjeg precnika. Ako ti je veliki broj krugova volana u motanju stavi manji precnik klipa.
 
Ako je polovna ta tvoja pumpa onda je iz razloga pohabanosti smanjila protok. Ako je nova al bas nova (hoce i nove da budu lose- lutrija) onda stavi novu vecu
Ilii probaj na orbitrolu da pritegmes ventil ogranicenja za cetvrt kruga je (ne vise!).
To je imbuse vijak iznad uulza za creva
 
Imam problem sa radom hidrouličnong upravljanja na IMT 560. Prblem je izraženiji kad se raktor dobro zagreje. Volan se mata izuzetno teško. Kada je hladan pomalo zeza i ne pr svakoim skretanju, a posle npr. oranja jedva se smota pun krug.

Šta bi to moglo da bude (mislim, nema mnogo stvari u sistemu :osmeh:)? Da li je pumpa u pitanju i kako da proverim.
 
Na pumpi imas jedan veliki sarav, njega odvrni i ispod njega je sigurnosni ventil. Moze biti da se popustio ili je pumpa jednostavno oslabila. Kad ga izvadis napolje, vidjet ces da je na njemu nanizano vise podloski, sad se ne sjecam dal se vadjenjem podloske podize ili spusta tlak u sistemu. Uglavnom, ako je taj niz podloski labav, samo ga dotegni i vrati nazad u pumpu i vidi kako radi, ako i dalje ne radi bolje probaj izvaditi jednu podlosku iz niza pa vidi jel treba izvaditi ili dodati podlosku da se ventil podesi na veci pritisak.
 
Bobo, hvala na brzom odgovoru. I ja sam posumljao na sigurnosni ventil pa sam ga danas zamenio celog. Da li i jačina opruge koja ga drži igra neku ulogu?

Imam rezernu pumpu, isti model (sa FAP kamiona), samo je orjentacija vodova ulja obrnuta. Da li je moguće nju ugraditi ukoliko se ispostavi da je problem sa pumpom?

Videći sutara šta se dešava kada se traktor zagreje.

Pročitao sam negde da se ovakav problem ponekad javlja zbog prljavog filtera. Šta misli te o tome i gde se nalazi filter? Jel u rezervoaru?

Bilo bi dobro očistiti ga sve jedno pošto mislim da nikad nije čišćen.
 
Oprao sam filter i rezervoar za ulje. Nije delovao prljavo na oko, ali kada sam ga "brćkao" po nafti iz njega je izašlo dosta nekih crnih i metalnih sitnih čestica.

Kada sam vratio sve i probao poboljšanje se oseti odma, tj radi bez ikakvih problema (ranije je zezao po malo i kada je ladan i jako je zezao kada se ugreje). Videću šta se dešava kada se sad ugreje trktor i da li jeto bio uzrok problema.

Ćale nikad nije menjao ulje već je samo dolivaio po malo. Promeniću ulje i hteo bih da isteramto staro iz sistema. Koliko bih trebao da sačekam da izbaci (u decilitrima) pa da znam da je isterao svo staro ulje.

Takodje pitanje da li se taj filter menja ili je dovoljno da se opere?

- - - - - - - - -

​Pa jel čiat neko ovo bre? :osmeh:

Bobo šta kažeš?
 
Pa gledaj, ako je filter vec prljav i nije nikad mjenjan kao ni ulje ne bi ga bilo lose i zamjeniti novim. Mislim, steta je da se podere i da krs ide u pumpu i da ju izriba iznutra. Ulje je najlakse zamjeniti tako da odvijes oba voda s cilindra i motas volan lijevo desno ime da izbaci veliku vecinu ali ne dugo, par sekundi i na malom gasu opet da pumpa ne spali ono malo ulja sto ostane u njoj i ako bude radila na suho opet kaos. Tad dignes prednji kraj u zrak i dok su crijeva odspojena klimas tockove lijevo-desno od punog do punog anslaga da cilindar izbaci ulje iz sebe.

Iskreno, nisam nikad mjenjao ulje 100% u sistemu. Dolivao sam kao i tvoj otac i nikad problema. Redovno kontroliram nivo i ako negdje nesto curi popravi se i vozi se dalje...
 
Da li je neko ugradjivao hidro volan sa manjih kamiona ili vecih kombija? Deluje mnogo jednostavnije nego ova "traktorska varijanta", dakle hidraulicno kuciste sa sponom koje bi se stavilo umesto sadasnjeg mehanickog i samo prikacila vec postojeca spona.
 
To se u narodu zove "servo glava". Ja imam jedan kompletan sistem s mercedesovog kombija jer sam bio u nekoj kombinaciji za 560 stare tipe na koji ovaj sistem lijeze savrseno. Pumpa je pravilnog smjera, visina stuba za volan pase, samo dolje nosaci i dulja crijeva od pumpe do glave i problem rijesen.

Vidjao sam po oglasima dosta traktora s naknadno ugradjivanom servo glavom i to radi zadovoljavajuce dobro.
 
Je, radi solidno samo ako ima mjesta za glavu i ako se potrefi smjer glave da se ne mora spona okretati okomito ili da se ne mora raditi inverzija volana. Dakle, treba potrefiti pravi mjsjer same glave da bude kao i mehanicka glava sto je na traktoru.

Ako servo glava ima lijevi izlaz, onda kad skreces u lijevo najbolje da ona gura uzduznu sponu. moze se to sve prepraviti da radi ali gledaj kako je naj jednostavnije. I svakako gledaj od nekog tezeg vozila uzeti glavu volana da ima dovoljno sage da skrece i s traktorom.

Kao djecak sam tu i tamo dobio priliku da kosim sa zmajem 780 koji je imao ugradjenu servo glavu s nekog autobusa. To je radilo fantasticno ali se volan morao stalno drzati. npr. na mjestu smotas pun lijevi, pustis volan glava se polako vraca sama u centar. Ne znam kakav je to sistem bio, mozda je to autobus imao da olaksa soferu al uglavnom ta servo glava je bila najbolji dio tog kombajna.
 
Da, za 558. Našao sam veoma povoljno celu glavu i pumpu sa relativno novog kombija koji je havarisan. A pošto je kombi nosivosti preko 3.5t računam da bi to na 558 funkcionisalo bez problema. Jedino me malo muči taj smer okretanja volana, ali sve se da srediti. Rodjak koji je tu lokalni majstor kaže da je to veoma dobar sistem, ali nema ni on iskustva sa tim na traktorima.
 
Nazad
Vrh