Ishrana tovljenika

a sta mislis koliki treba da im bude razmak (vremenski) izmedju obroka?
 
U sustini ja moje tovljenike obrocim jer im hranu mesam sa treberom a hrana ako se ne pojede malo duze hoce da se upali .ali hrane uvek imaju izmedju dva obroka tako da ne ostane nikad da se moze upaliti
Ja vise vodim racuna kod prasica i to do nekih 35-40 kg i uvek im dajem nekako manje hrane da se bas ne prejedaju dok se ne formiraju kako treba i da izbegnem proliv i kojekakve bolesti
a posle toga dobijaju koliko god mogu pojesti ( vodim racuna pa ako im ostane malo im smanjim itd.)
Kod mene dobijaju hranu ujutro oko 7h i poslepodne (sad) oko 16h a oni nek jedu kad kod hoce ::000::
 
Kazu stariji ljudi da je najbolje davati 3 puta dnevno hranu i da brze napreduju ali ko ce to raditi puno je i 2 puta :haha: Najradije bi napunio hranilice i dok pjedu sve da ne ulazim kod njih :haha:
Dobro je kad im se daje lucerka, trava, ljulj ... ali kod mene resetkasti podovi pa se bas ne preporucuje :nono:
 
moje misljene i iskustva govore da je najbolje hraniti 2 puta dnevno i obavezno obrociti nikako a jedu kolko hoce jeste malo vise posla ali ima racunica na 10 tovljenika moze se ustedeti oko400 kg hrane
 
Mislite ako imaju neograniceno da rasipaju hranu? Ili zbog cega tovljenike hraniti-obrociti?

Desi se da se nacnu ako nemaju hrane,a i kad su obroceni oni sto su jaci vise pojedu,dolazi do razlicitosti u kilazi. :sta:
 
galic je napisao(la):
Mislite ako imaju neograniceno da rasipaju hranu? Ili zbog cega tovljenike hraniti-obrociti?

Desi se da se nacnu ako nemaju hrane,a i kad su obroceni oni sto su jaci vise pojedu,dolazi do razlicitosti u kilazi. :sta:
ima jedan procenat rasipanja hrane sto se tice kanabalizama to je bolest usled nedostataka vitamina i obicno je problem u koncetratu ali ima i dave preventive za to ili dodas prasak"kanistop" ili posle prasenja poseces prasicima repove jer kanibalizam pocinje od repova i trece praci (po mome misljenju )treba stalno drzati obrocenim da bi imali"strah od gladi" tako da i ona manja grabe sto vise da pojedu a sto se tice razlicitost u leglu ima tu genetike i nemoguce je da sva prasad na kraju tova budu identicna cetvrto tovljeenik nemoze da unapredi maksimalno oko 900grama a da bi unapredio potrebno mu je do 3 kg koncetrata a on pojede oko4 kila sto bi po ovome znacilo da ce unaprediti 1i300grama sto je nemoguce sta se desava sa razlikom od 1 kg koncetrata sto pojede vise on to isere i to ke cist gubitak izracunaj na 50 tovljenika koliki je to rastur ::novac::


Molimo Vas da ne iznosite podatke za koje niste sigurni da su tačni. Z.K.
 
None,izvini molim te na ovom sto cu sad da napisem,ali pokusaj da koristis zarez,tacku,veliko slovo.Postovi ti ne lice ninasta,da ne pominjem gutanje slova. :ppozdrav:
 
Slazem se da svinji treba da imaju uvek hrane posebno ako se hrana daje u hranilice gde ne mogu svi odjednom da jedu, ovi jaci ce da napreduju a ovi slabiji ima da zaostaju . Kod mene jedna hranilica ide na 15-tak svinja , ali ne mogu svi istovremeno da jedu iz nje ( duzine je 2.5 m i ima desetak pregrada )znaci kad im dam prvo se jaci proguraju i ako nema dovoljno hrane oni ce sve pojesti pa za ove slabije nece ostati nista i tu se stvara razlika
 
Ovo sto iznosim je iz brosure Sano programa za ishranu svinja "Intezivni odgoj i tov sa Protamino"
kazu ovako da prase u prvih 4 nedelja starosti pojede do 1kg konncetrata "Boni/M" i ima dnevni prirast od 300 g od 4 do 6 nedelje treba da pojede 10 kg koncetrata"ProKern"i da ostvari dnevni prirast od 430g to jest da dnevno pojede 715g zatim od 6 do 8 nedelje treba da pojede 15 kg "Protamino Piggi" i da ima dnevni prirast od 570g a da pritom pojede dnevno 1072g.Dotle treba da ostvari tezinu od 22kg.Od 8 pa do 12 nedelje zivota treba da pojede 40kg koncetrata "protamino Piggi" sto iziskuje dnrvni prirast od 640 g pri tome dnevna konverzija trba da bude 1430 g.A u periodu od 12 nedelja zivota pa do 16 nedelja teba da utrose 60 kg "Protamino Premium" cime ostvaruje dnevni prirast od 785 g pri utrosku od 2143gdnevno.Zatim ide period od 16 pa sve do 20 nedelje ishrane gde je potrebno da pojede 85 kg hraniva "Protamino Premium" to jest 3035g i pri tome da ostvari prirast od 1000g.Na kraju 20 nedelje treba da ima 90 kg telesne masee i zatim ulazi u zadnje 4 nedelje tova gde treba da pojede jos 80 kg ""protamino Premium" i ostvari dnevni prirast od 820 g pri tome treba da dnevno pojede 2857g i na kraju da ima tezinu od 110 kg.Iz prilozenog se vidi da tovljenik nemoze unaprediti vise od 1 kg dnevno i za to mu je potrebno oko 3 kg koncetrata.Da tovljenik moze da unapredi vise od 1 kg dnevno onda tov nebi trajao 22 nedelje nego mlogo krace ali to je ne izvodljivo_Ovo je jedan primer uskoro cu navesti jos.A ako ima sorta svinja koje mogu da naprave bolje rezultate od ovog rado bih kupio te krmace i drzao tu sortu.
 
ta Peera je napisao(la):
Slazem se da svinji treba da imaju uvek hrane posebno ako se hrana daje u hranilice gde ne mogu svi odjednom da jedu, ovi jaci ce da napreduju a ovi slabiji ima da zaostaju . Kod mene jedna hranilica ide na 15-tak svinja , ali ne mogu svi istovremeno da jedu iz nje ( duzine je 2.5 m i ima desetak pregrada )znaci kad im dam prvo se jaci proguraju i ako nema dovoljno hrane oni ce sve pojesti pa za ove slabije nece ostati nista i tu se stvara razlika

Naravno. Upravu covek .


E sad,slazem se i za obrocen nacin ishrane,to sto radi Sano te procedure su tacne ALI,

Nisu rekli da na njihovim farmama (ne mislim bukvalno ali ti podaci ne poticu od mene i tebe,ili nama slicnih)svinje poseduju cipove,automacke hranilice,koje prepoznaju svinju kad dodje da mandza....itd,itd



Lako je tu odrediti kolicinu hrane koja ga sleduje(po knjizi kako ti to lepo procita nama NONE) jer onaj drugi iako dodje na hranilicu ne dobija hranu jer je svoj obrok pojeo kompjuter mu ne pusta hranu.

Jako lepo zvuci ali u zemlji Srbiji za nas koji imamo 20-tak krmaca i 100-tinak tovljenika :nono:
Post je spojen: [time]недеља, 30. јануар 2011. 13:18:22 CST[/time]
_________________________________________________
@none@
pri tome treba da dnevno pojede 2857g :haha: :haha: :haha:
 
To hocu ja i da kazem da tovlienik nema potrebe da jede vise od 3 kg hrane dnevno jer nemoze da unapredi vise od 1 kg.Da tovljenik pojede 4 kg hrane onda bi on unapredio 1300 što je nemoguce i šta se dešava sa sa viškom hrane što pojede zakljucite sami.
 
ja nikad nisam obrocio niti cu ja hranim sa silazom i nikakvih problema nemam i da svince moze da stavi vise od kile u nekom periodu svog zivota istina je koja se pokazala vise puta istinita, ahranjenje obrocno jedino ima prednost i korist je ako se hrani vlazno odnosno mokro misl;im da mozda onda ima efekte
 
Do sad po meni najbolji sistem u ishrani svinja za tov su mi pokazale "okrugle hranilice".Nema rasipanja hrane posto se nalazi u betonskom valogu a pred svinjama je stalno hrane.Okacicu slike hranilice veceras.
 
Nazad
Vrh