Udruzivanje, formiranje klastera ili zadruga

Rajko svaka čast za organizaciju.Eto prilike da se odgajivači iz centralne Srbije udruže i imaju osiguran plasman.
Pošto sam ja na 12 km. od Vrbasa, ako neko bude dolazio i treba mu pomoć neka se slobodno javi.
 
Pozdrav kolege. Potpuno podrzavam akciju koju je pokrenuo g.Rajko. Samo da znate izvoz jaganjaca nije jednostavna stvar.Pre mnogo godina radio sam to iz Rumunije/najvise ovaca po 1 km2 bar u to vreme/ za Bliski isto. Oni kao i zapad imaju pare i tacno znaju sta soce/ jagnje sa dugim repom ,sa kratkim ,bez repa, punomasno..../ tezina je bila 33 kg. +,- 2-3 kg. i nista drugo, jer mogu da vam stave robu na raspolaganje tamo negde ukoliko njihov covek nije bio na utovaru. Znaci vi kao clanivi jednog udruzenja /sto to kupca uopste ne zanima/ morali bi da se dogovorite da svi istog momenta pustite ovna u ovce kako bi ponuda jaganjaca bila istovremena kako po kvalitetu tako i po kvantitetu. Neki su tu spomenuli jeftiniji prevoz za hranu kada dolazi kamion iz Vojvodine. imajte na umu da se radi o specijalnim teretima /kamioni stocari/. Iz istog razloga su skuplje farmerske svinje od svinja sa gazdinstva jer se hrane istom hranom i njihova polutka je skoro iste tezine svaka. Ima tu jos caka i cakica sto se tice robe za izvoz. Ja vam zelim sve naj bolje i samo​ napred.
 
To je upravo i poenta ljudi koji koordiniraju udruzenjem da se tacno zna sta ce se u kojem odredjenom periodu imati za trziste ujednacen kvalitet i rasni sastav sto se moze organizacijom postici npr plansko pustanje ovnova koriscenje ovnova po preporuci koje zahteva trziste i sl.
 
Rajko svaka cast za inicijativu,jedne prilike sam pisao o slicnoj zamisli na Agrotorniku,kada smo imali posetu nekog arapina,medjutim zahtevi su bili veliki,broj jagnjadi je bio ogroman,ujednacenost mora biti u dlaku,kao i rasni sastav tj. sta im padne na pamet u odredjenom trenutku.ideja kao tvoja je potrebna cak i neophodna,opekao sam se sa ovcarskom zadrugom za ceo zivot,nemam nerava da budem po ko zna koji put pionir niti mogu imati stado dovoljno veliko,i nesto sto me posebno zanima koja im je trenutna cena tj ta trzisna.SRECNO,najteze ce biti da te ljudi razumeju,a kada kazu da su razumeli da te ne prevare
 
Ka ovome treba teziti!:bravo:

Drugari moje mesto Stapar-okolina Sombora je ovih dana formirala udruzenje,za nas okrug,naravno da tako nazovem podudruzenje BIKARE IZ VRBASA,u narednih 10 dana cemo srediti i papire,..itd

Pozvao bih sve forumase koji su iz moje okoline da mi se jave i postanu nasi clanovi. O pogodnostima koje cemo svi imati je kolega Rajko vec pisao!Pa necu ponavljati!:ppozdrav:
 
Trenutna cena je u zadnjih mesec dana od 270-300din zavisno od ture i kolicine. Hvala na pohvalama ali od toga se ne zivi nemojte pogresno da me shvatite ja zelim konkretno izjasnjavanje ko od clanova je spreman da udje u posao udruzenje vec postoji samo cemo mu se prikljuciti znaci ulazimo u vec uhodan posao pokusacu da animiram neke svoje zemljake i ljude koje poznajem sa strane ali bih voleo da to bude sto vise ljudi sa foruma zato sto su mnogo upuceniji i znaju sta sve ovo znaci nemoram im objasnjavati od pocetka uzaludno kao svojim komsijama sto radim. U svakom slucaju hvala na podrsci. Evo Galic je potvrdio moje price samo sto se njegova sekcija nalazi u drugom regionu znaci da ko hoce uz malo volje moze sebi da skine bedu s vrata koja se zove SVERCER PREVARANT.
 
Jasna stvar em skine tu bedu s vrata em zna kome moze prodati i po kojoj ceni. Iskreno se nadam da ce te uskoro zavrsiti sve sto je neophodno oko udruzivanja, ali moracete da organizujete i redovne sastanke/predavanja u svojim mestima (da bi se sa ljudima dogovorili ko kad pusta ovnove...) Ako se sve bude ispostovalu u sta ne sumnjam (cast izuzetcima a uvek se nadje neko pametniji) onda vam nece biti nikakav problem da svoju robu prodate i cak sta vise da idete na prosirenja stada...
 
moram da prokomentarisem.Znam da ce vecina prokomentarisati da sam uvek OPOZICIJA i neka ce.namerno sam pitao za cenu.jedino sto moze da se ocekuje a to je da otkup bude organizovan i mozda naplata sigurana i mogucnost prodaje teze jagnjadi,sto je veoma bitno slazem se.ali cenu diktira ponuda i potraznja,takvo udruzenje kosta,koordinatori ,saradnici na terenu itd.A u Srbiji vazi nepisano pravilo "sto bih ja placao vise kada ne moram"poredjenja radi trenutna cena u Uzickom kraju je 280-300 dinara i nema jagnjadi,niti se u ovom krajevima moze naci veci broj jagnjadi u klasi,kao ni na jugu Srbije jer pramenka mislim da ne moze da prodje ako je u pitanju Evropa,Srbija je davno izgubila pozicije koje je imala sto se tice vece cene mesa zbog kvaliteta.to sve uglavnom zavrsi u Bosni.nadam se da me niste pogresno razumeli.
 
Rajko,ajd mi ti kazi,kakvi su uslovi da se pristupi udruzenju;da li je potrebno registrovano gazdinstvo i da li ovce moraju biti umaticene?
 
Nije losa ideja i sam sam razmisljao o bikari nadam se da ce i ovde blizu mene biti zainteresovanih, ja sam za .Rajko svaka cast na pocetnim ali konkretnim potezima.

---------- Poruka napisana u 20:10 ---------- Prethodna poruka je at 20:08 ----------

.
 
Konacno se covek javio sa konkretnim pristupom hvala Boca nadam se da nisi jedini do vikenda cemo se prikupljati pa cemo se nacelno dogovoriti gde kkako i kad da se skupimo i da uskladimo to sa ljudima iz bikare da i oni dodju hvala jos jednom na podrsci.
 
Svaka čast Rajko na organizaciji. Konačno da ima više ljudi na forumu koji se u nečemu slažu i vide zajedničku korist. Jbg druga sam država pa vam mogu samo poželeti sreću i uspeh u ovom poduhvatu.
 
Ja mislim da normalan covek koji se iole ozbiljno bavi ovcarstvom, ne moze da nadje ni jedan jedini razlog da ne udje u ovakvu pricu.
 
Nazad
Vrh