Udruzivanje, formiranje klastera ili zadruga

Učlanjen(a)
7 Mar 2010
Poruka
1.381
Lokacija
gornji milanovac (Brusnica)
Forum je osnovan vec duze vreme smatram da ce ova tema biti korisna ako ne i medju najbitnijima u blizoj buducnosti. Posto svakodnevno pratim diskusije i dogadjanja u ovcarstvu mislim da nas ima dosta ozbiljnih i perspektivnih ovcara i da ce nam formiranje udruzenja jednog dana biti neophodno ako mislimo da zivimo od ovog posla pogotovo nama koji proizvodimo jagnjad za klanje a ima nas mnogo. Nadam se da ce nam koristiti i da ce biti od koristi svima :ppozdrav:
 
Udruživanje formiranje klastera ili zadruga

Imate moju punu podršku u svakom pogledu. Trebalo bi jedno pravo udruženje ili savez na nivou srbije. Neka udruženja postoje samo na papiru. Pre nekoliko godina kad se davala neka donacija ljudi sredili papire valjda im neko dojavio makli kintu i zdravo doviđenja. Udruženje pravih odgajivača bez tutorstva negde odozgo bila bi prava stvar. Na primer uvoz. Ja kao mali proizvođac sam nemoćan da bilo šta uradim. Nas 50 ili 100 pa naručimo po par grla bila bi druga pesma. I pri kupovini većeg broja grla niže su cene manji troškovi prevoza karantina itd. Savetujem svim mladim odgajivačima da ulože trud u stvaranje jednog iskrenog udruženja ili zadruge. Vidim da ima mladih i obrazovanih ljudi kaoji su ozbiljni u ovom poslu što je za svaku pohvalu. Mi stariji da nekažem iskusniji da budemo vetar u leđa mlađim obrazovanijim jednom reči savremenijim ljudima. Puno veliki stvari došlo je od ideja običnih ljudi. Sa željom za uspeh pozivam sve odgajivače da se jave i iznesu svoje mišljenje. Majstore svaka čast za temu!
 
Ova tema do duse nije postojala kao samostalna ali sam ja u vise navrata pozivao na nesto ovako. Ja sam vise puta pricao sa bratom i razmatrali smo tu problematiku i na zalost ma koliko energije da smo ulozili u tu zamisao, svu smo istrosili jer nismo naisli na podrsku. Stvaranje udruzenja koje funkcionise zahteva dobru organizaciju sa odgovarajucim statutima, donekele i podrsku od strane drzave koja na zalost, imao sam prilike vise puta da se uverim, ne pokazuje razumevanje za ulozeni trud i rad. Ovo je mozda pocetak neke nove price iz koje mozda nesto i nastane. Naravno da smo i mi zainteresovani za takav vid organizacije. :cao:
 
Nemora biti na nivou Srbije neka bude vise regionalnih udruzenja bice dovoljno neka nas bude 10-20 na jednom mestubolje je nego jedan utvrdimo ciljeve i mogucnost ostvarenja istih radimo isto kao do sad samo nam je skupa lakse ako mogu svi okolo mozemo i moramo i mi razbijmo vise predrasude o nasoj nesloznosti. Da nabrojim samo par prednosti plasman, nabavka kvalitetnih grla,masinski prstenovi(gde je to moguce), repromaterijal,mozda jednog dana i izvoz. Mozda ce nekom zvucati neozbiljno sve ovo ali jednom se mora kretati sa mrtve tacke pa neka to bude sad. Da nefilozofiram previse samo zelim da nam svima bude lakse lepse i bolje :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1295111485[/time]
_________________________________________________
Otvorio sam ovu temu u nadi da se necemo zadrzati samo na diskusijama nego da cemo mozda uspeti nesto ozboljno da napravimo ali izgleda da osim par kolega koji to u startu ozbiljno shvataju nema raspolozenih cak ni za diskusije neznam koliko vremena treba da prodje da shvatimo da ce ovo jednog dana neminovno morati da se dogodi i da bez udruzivanja necemo moci funkcionisati iskreno se nadam da sam zapoceo korisnu temu ida ce moja zamisao jednog dana zaziveti za dobrobit svih iako broj komentara i konkretnih predloga je ispod svih mojih ocekivanja nazalost. ::lose::
 
Udruživanje

Jel moguće da ovo nikog ne interesuje. Ljudi ugledajte se na golubare to su prijateljstva posete zabave ispomoć svake vrste milina jedna. Pa ovo je jedno od suštinskih pitanja za razvoj našeg ovčarstva. Znam da je naš mentalitet use i u svoje kljuse ali dozovimo se pameti ako se ovako nastavi sa poljoprivredom uopšte najebaćemo kolektivno pa ćemo imati udruženje propalih čobana. Pre drugog svetskog rata ovca sa jagnjetom je vredela 100kg pšenice pa mi nešto liči da smo opasno blizu tog pariteta. Ako ne pomognemo sami sebi drugi sigurno neće. Đzak dubreta pogledajte koliko košta pa još ako bude suša šta če biti? Biće jagnje za 100kg kukuruza. Udruženi možemo pokušati da nešto promenimo. Ako nas 50 ima 1000jagnjadi da ponudi možemo pregovarati o ceni a ovako kad naiđe švercer klanjaj se kao pred popom nedaj bože da ga nešto naljutis ko da ti kupi robu. Zajedno smo jači. Javljajte se da se radi nešto konkretno.
 
Uzalud apelujes Misko(@sarbanac) izgleda da je svima lakse da marzu za djubrivo seme herbicide i sl daju trgovcu nego da stave sebi u dzep lakse im je da slusaju veterinare koji nemaju blage veze a samo na forumu ih imamo dosta strucnih cak priznatih i preko granice pa da njih zaposlimo i iskoristimo njihovo znanje koje nije malo lakse nam je da neznamo kome prodajemo jagnjad i po kojoj ceni nego da imamo sigurnog kupca vece kolicine da imamo ultrazvucne aparate pa da znamo kakvanam je bremenitost u stadu da nelupamo napamet mozda je sjagnjena mozda ne i da nenabrajam vise samo se dzaba nerviram jer se mnogo kajem sto mi je uopste palo na pamet da otvorim ovu temu :udri:
 
Ja sam licno definitivno saglasan sa ovom inicijativom(nisam nista komentarisao zato sto sam i sam pokusao da napravim udruzenje i kad smo videli kolika je papirologija potrebna iskreno odustali smo onako precutno i saglasno),ali kao sto je Miljko naveo nece biti lako da se nesto napravi,drzava nece mrdnuti prstom da nam pomogne ali spora administracija hoce dobro zaleci da se sve to oduzi,poskupi,izvrne i propadne...
ako bude suse nek nam je Bog svima pri pomoci
:ppozdrav:
 
Nigde se nemozemo okupiti za neki konkretan dogovor u vecem broju nego ovde zato vas molim ko god ima neku konkretnu ideju neka se izjasni jer verujem da cemo korak po korak doci do neke prave ideje neka to prvo bude i laicki interni dogovor za nabavku bilo cega sto nam je potrebno i ako upali prvi put imacemo volju da nastavimo dalje. Razmisljao sam cak i ovise manjih regionalnih udruzenja podeljenih po reonima da se grupisemo po manje clanova u jednom okrugu a kasnije ako zazivi lako cemo se grupisati na vise. Imam jaku zelju da ovo zazivi zato vas molim da razmislite i da iznesete svoju ideju neka je ilosa bolje je nego nikakva :ppozdrav:
 
Koliko je meni poznato u Vojvodini postoji nekoliko udruzenja odgajivaca ovaca.Jedno od njih, koje zasluzuje sve pohvale je svakako Bikara iz Vrbasa.
 
Udruživanje radi lakšeg i jeftinijeg uvoza kvalitetno-priplodnih grla i opreme,kao i zajedničkog nastupa pred određenim institucijama , sasvim sigurno bi dalo rezultata. Udruživanje zbog zajedničkog nastupa na tržištu ne bi baš tako išlo.Tržište traži ujednačen kvalitet i kontinuitet tokom čitave godine(ovdje mislim na izvoz), a o količini da ne govorim.U ovakvom udruživanju posebnu prepreku predstavlja "rasna šarolikost".
Prema tome jedno udruženje = jedna rasa i više takvih pod jednim krovnim udruženjem.


Post je spojen: [time]1295467744[/time]
_________________________________________________
:D S R E Ć N O :D
 
@zemun
poznato mi je da ihima vise na podrucju Vojvodine s tim sto Bikara mozda jedina ima konkretan plan razvoja opravdanost poslovanja nije samo udruzenje na papiru vec idej sprovode u dela ali zato juzno od Beograda nema nista i ono malo sto ima postoji samo cisto rado reda.
 
Evo i da veciti optimista izrazi svoj skepticizam po ovom pitanju,to cu uraditi sa par pitanja
1.evo majilovac npr radi uvoz i pozvao je ljude da uvoze sa njim prijateljski i korektno moze i vise rasa,koliko ja znam jos se niko nije javio(prvi j ase razmisljam dal imam dovoljno novca da sebi priustim par grla)
2.npr napravimo udruzenje i imamo tipa 1000 jagnjadi,okrenemo nekog klanicara,hipermarket,izvoznika,pecenjara,... i sta mislite koju cemo cenu dobiti?
istu ili cak nizu nego pijacnu ili onu koju nam daje nakupac.
zasto?nakupac ne placa porez a izvozi u Bosnu,a za legalan izvoz drzava skien lep kajmak p aizvoznik to nadoknadi tako sto nas lupi po dzepu
Ko god misli da gresim nek me ispravi bit cu mu zahvalan,da i ja naucim nesto jos
 
pozdravljam inicijativu nemam konkretan predlog ali cu pokusati sa par recenica da kazem nesto sto mislim da ce vas ohrabriti.Posto sam terenski veterinar i znam kompletnu situaciju u stocarstvu mislim da je opet najbolje stanje u ovcarstvu.Zamislite kako je sa mlekom prasicima junadima bikovima u zadnje vreme sa zivinom-katastrofa.Uvidom u celu situaciju posto zivim na selu a gajio sam i ranije ovce sada kad je smanjen stocni fond i teska naplata u veterini resio sam da povecam stado jer tu jos uvek vidim profit za razliku od drugih grana ako je za utehu gde je verujte mnogo teze.ostaje da se udruzimo da se okupimo razmenimo misljenja istrijerisemo ko je odgajivac ko prekupac ili ti svercer pa kad se dobro upoznamo bar razmenimo priplodna grla a o iskustvu i da nepricamo.jedno je kad napises a drugo kad kazes nemojte zameriti da sam nepoverljiv cast vecini ali mislim da sam u pravu i nisam hteo nikog da povredim a ako jesam taj se prepoznao.srecno i napred sa konkretnim predlozima
 
Slazem se sa Miladinovicem ali samodo odredjene granice a to je u vezi sa prodajom trenutno je stanje potpuno tacno kao sto jerekao ali prednost udruzenja necini samo prodaja vec kao sto rece Radoje razmena iskustava priplodnih grla preparata za lecenje nabavka vecih kolicina hrane kad je na trzistu najniza cena je mnogo bitna stavka koju retko ko od nas samostalno moze da priusti zatim pracenje i organizaciju naucnih savetovanja pravljenje interne strategije razvoja unutar udruzenja proceniti ko dokle i s kojim rasnim sastavom moze ici kao i svega ostalog sto bi unapredilo i ekonomski poboljsalo nas rad. Nadam se da nisam dosadan sa ovim jednostavno mislim da se moze uspeti skupa :ppozdrav:
 
Ako smem, kao pocetnik u ovoj oblasti i neko ko jos nema svoj uzgoj, pridruzujem se ovoj ideji i svesrdno je podrzavam. Mislim da bi ovom udruzenju trebalo pridruziti i kozare, i tako zajedno nastupati kod nabavke, hrane narocito. Mislim da je potrebno vratiti zadrugarstvo kao sistem saradnje, pa i na taj nacin smanjiti troskove, nabaviti zajednicke masine, obezbediti brz protok informacija, razmenu grla i veterinarskih usluga, pravnu zastitu itd. Vi bolje znate sta je sve potrebno. Mozda je najjednostavnije primeniti iskustva slicnih stranih, uspesnih poljoprivrednih grupa. Takvo udruzivanje smatram neophodnim za bolju buducnost svake poljoprivredne proizvodnje.
 
Postovane kolege ovih dana sam u kontaktu sa sa ljudima iz udruzenja Bikara razmatramo o formiranju nekih vrsta podudruzenja na teritoriji Srbije koji bi nastupali u sklopu udruzenja Bikara svi zajedno naime odredjene oblasti po kojima bi bili ikupljeni odgajivaci gde bi se vodila evidencija o kolicini jagnjadi i vremenskom periodu kada bi se i u kolikoj meri mogla naci na trzistu koje bi se opet plasiralo preko ovog udruzenja sa vunom je ista stvar takodje. Molim vas da ovo ne shvatite kao vec zavrsen posao u toku su konsultacije i saveti kako da se ovo sve odradi da budemo sto zadovoljniji i sigurniji na trzistu a dok se to ne odradi ja vam ostavljam na razmisljanje i na iznosenje ideja da li ste zainteresovani za ovakav vid saradnje koji bi nam ako nista resio muke oko plasmana. Kada budem imao jos preciznijih informacija ja cu ih objaviti u svakom slucaju nadam se da ce nas ovo poterati da vec jednom krenemo zajedno u jedan dugorocan i ozbiljan posao:ppozdrav:
 
Ja koliko sam video u jednom prilogu da su skoro imali neke dve ponude iz inostranstva koje nisu mogli da ispostuju sa brojem jagnjadi- nisu imali dovoljno. Rajko - svaka cast na inicijativi ! :ppozdrav:
 
Potraznja je godinama velika a ponuda slaba zbog lose organizacije i male kolicine koja se zbog neorganizovanosti moze skupiti formiranjem sekcija u sklopu ovog udruzenja sva roba ukljucujuci vunu i meso bi isla jednom kupcu bez marzi i ugradjivanja dve tri ili vise preprodavaca uz normalno poznatu cenu za sada ovoliko nezelim iznositi vise informacija dok se posao ne okonca nadam se na dobrobit svih nas.
 
Nazad
Vrh