Orezivanje malina

bojan65

Novajlija
Učlanjen(a)
26 Jul 2007
Poruka
19
Lokacija
kikinda
Čuo sam na televiziji da se i maline orezuju, kao i da i tu važe neka osnovna pravila kao pri rezidbi voćaka. Ali mi nije jasno kako to kada traju samo dve godine? :sta:
 
Trebali bi da se uklone svi lastari koji su doneli rod te godine, ali i one koji su trbali doneti rod, ali nisu iz nekog razloga.
 
Stara malina se posle berbe orezuje do zemlje iznosi iz malinjaka i spaljuje sve zbog sprečavanja širenja bolesti. Nova se na proleće veze u špalir i reže 10 cm ili 2-3 pupoljka iznad gornje žice tj. oko 2 m visine. Višak izbojnica se reže do zemlje. To je svo orezivanje maline.
 
isjekao sam stare odnosno maline koje su vec radjale ostavio nove medjuti poceli su na njima da prvo se suse listovi da bi kasnije i stablo se sasusilo u cemu je problem i kako da zastitim ostale zdrave sadnice
 
Mislim da je 6 do 7 po duznom metru mnogo kako je navedeno u uputstvu.Uvek kada vezujete malinu pre ce te vezati cesto pogotvo ako su dobri lastari.Cetiri do pet po duznom metru je sasvim dovoljno.Dobijate vece rodne grane,krupniji plod i imate bolje provetravanje tokom vegetacije.Ako malinu vezete cesto dobar deo unutar reda ostace sitan,a u kisnim godinama ce istruliti.
Takodje i predlozena visina nije optimalna.Ako je lastar obrastao rodnim pupolcima od zemlje maksimalna visina orezivanja treba da bude 1,60cmm.Treba imati u vidu da su donje rodne grane najduze i samim tim nose najveci rod.Ako previse visoko vezete malinu necete imati dovoljno siroke redove,odnosno rodne grane ce biti krace.Najcesce je to tako,ali u izuzetno dobrim malinjacima se moze malina vezati i do 1,70 a da i lastari budu bujni.Sve ovo se odnosi na Willamet.
 
ibrkic je napisao(la):
Mislim da je 6 do 7 po duznom metru mnogo kako je navedeno u uputstvu.Uvek kada vezujete malinu pre ce te vezati cesto pogotvo ako su dobri lastari.Cetiri do pet po duznom metru je sasvim dovoljno.Dobijate vece rodne grane,krupniji plod i imate bolje provetravanje tokom vegetacije.Ako malinu vezete cesto dobar deo unutar reda ostace sitan,a u kisnim godinama ce istruliti.
Takodje i predlozena visina nije optimalna.Ako je lastar obrastao rodnim pupolcima od zemlje maksimalna visina orezivanja treba da bude 1,60cmm.Treba imati u vidu da su donje rodne grane
najduze i samim tim nose najveci rod.Ako previse visoko vezete malinu necete imati dovoljno siroke redove,odnosno rodne grane ce biti krace.Najcesce je to tako,ali u izuzetno dobrim malinjacima se moze malina vezati i do 1,70 a da i lastari budu bujni.Sve ovo se odnosi na Willamet.
Molim te hitno mi odgovori,da li lastarima koji su dostigli visinu do prve zice,negde oko 1 metar,treba orezati vrh,cini mi se da sam negde procitao da se svim lastarima ,PRILIKOM PROLECNE REZIDBE ODSTRANJUJU VRHOVI.
 
Nazad
Vrh