KESTEN

Ja ga sadim u selo, to je 15km istocno od Nisa, brdo, na jednom mestu oko 350m nadorske visine a na drugom oko 500,600metra nadmorske visine.... Ako bi mi neko predlozio koji da kupim od ove cetri vrste... Evo ovaj sto sam kupovao bas mi se svidja preukusan je, krupan, ali se tesko skida ljuska... Evo izbacicu slike pa ako neko zna neka predlozi ili kaze koji je ovaj sto sam opisao...
Screenshot_2.png
 
Кестен тражи киселу земљу. Зато у Војводини не успијева.

I Fruška Gora je u Vojvodini... tako da u Vojvodini može kesten:osmeh:(mada Vojvodina uglavnom asocira na ravnicu)

- - - - - - - - - -


Ovo sve Azija imali nešto naše domaće ili i ovo naše nije naše...:sta:

- - - - - - - - - -

Inaće je i medonosna biljka, u HR voze pčele u kestenovu šumu na pašu.
 
Ja sam do sada samo ove sorte kod nas nasao.... Cuo sam da kad nasadis neku biljku tresnju pa i kesten iz semenke ne bude to ista biljka u smislu da se razlkuje u osobinama od maticne, kao da nije ista sorta..:nadam se da razumete sta sam mislio...Ja sam mislio ako nasadim preko semenke isto ce biti kao i ta tresnja ili kesten kao taj od koga sam uzeo plod...Jel neko upoznat sa time ili su to gluposti...?
 
Druze vidim da ti je sve ovo manje vise novo u vezi voca, pa da ti pojasnim malo.
Ja sam kao dete ziveo pored kestenovih suma i stalno sam na jesen isao u sakupljanje kestenja, e sad kad odes u sumu tamo ima svakakvih plodova od sitnih do krupnih.
Kada posadis seme nekog voca u jako veliki % slucajeva (da ne kazem 100%) dobijes novu biljku drugaciju od maticne biljke sa koje je uzete seme, razlika moze biti mala ili velika sve zavisno od gena koja je ta semenka poprimila tokom oprasivanja (ko zna odakle polen potice).
Da bi dobio novu indenticnu biljku maticnoj mora da se izvrsi kalemljenje, posadi se plod kestena i kada bude spreman kalemi se sa kalem grancicom uzetom sa nekog kestena koji ima dobre osobine (krupnoca ploda, vreme zrenja i ukus).
Kod nas se prodaje najvise kesten uzgojen iz semena ploda i sadnice nisu kalemljene,a vidim sad da ima na jednom mestu i kod nas kalemljeni kesten (ove slike sto si postavio).
 
Hvala na odgovoru, jeste sve mi je novo... Ja to sto nasadim to su nekoliko biljke sto bi rekli za dusu :)
 
Zamoli bih administratora da obriše prethodnu fotografiju, napravio sam grešku.

Послато са SM-G3815 уз помоћ Тапатока
 
0c6e29d672aecd72a692ef4657dfdd77.jpg


Plodovi su stratifikovani 24.12.2016 a posađeni 15.02.2017.

Послато са SM-G3815 уз помоћ Тапатока
 
Možeš i sam da obrišeš fotografiju. Klikneš ispod posta na dugme uredi poruku i obrišeš fotku.
Kesten sam 'posejao' početkom 2015 i porasli su nekih 40-ak centimetara. Očigledno im nešto neodgovara u tom delu. Videćemo kako će se ponašati ove godine. Planirao sam da ih presadim na neku drugu lokaciju pa sve čekam da još malo porastu.....
 
Možeš i sam da obrišeš fotografiju. Klikneš ispod posta na dugme uredi poruku i obrišeš fotku.
Kesten sam 'posejao' početkom 2015 i porasli su nekih 40-ak centimetara. Očigledno im nešto neodgovara u tom delu. Videćemo kako će se ponašati ove godine. Planirao sam da ih presadim na neku drugu lokaciju pa sve čekam da još malo porastu.....

Hvala! Završeno.
 
Nazad
Vrh