KESTEN

tandir

Član
Učlanjen(a)
12 Jan 2011
Poruka
131
Lokacija
Prijepolje-Hisardzik
imam 20-ak starijih stabala ove zaista retke vrste(bar ja tako mislim,ispravite me ako gresim),i mnostvo mladih koji jos ne radjaju.....interesuje me da li jos neko u Srbiji gaji ovu vrstu,i ako moze po neki savet ....djubrenje...sadnja....plasman.....svaki je zlata vredan....
 
Domaci kesten....a koja vrsta domaceg kestena stvarno nemam pojma.............

p.s.kad sam rekao "ove zaista retke vrste",odnosilo se na vrstu voca,da ga tako nazovem...
 
Poslednja izmena od urednika:
jel zna neko bar nesto u vezi plasmana na trziste,gde i kako bi se moglo najbolje prodati.....da li velike trgovine otkupljuju od nas "obicnih smrtnika" i kako do njih doci??....
 
Za otkup domaćeg kestena nisam nigde čuo.
Probaj na netu da nađeš neki "Biošpajz", pa tamo ponudi...
 
Sljedeci vikend idem u jedan rasadnik uzet neke stare sorte jabuka i krusaka,pa cu si uzet i dva pitoma kestena za vocnjak cijepljena.
Iz sume sam iskopo 10ak mladica pitomog i posadio,ali svi koji znaju nesto o kestenu kazu da ce dobiit neku bolest kore.
Mozda i prezive :cool:
 
Pozdrav drustvo :D da se i ja ukljucim u raspravu . Zasadio sam stotinak sadnica pitomog kestena pre sest godina, svake godine mi po koje stablo izmrzne i sada ih ima oko sezdeset. Nisam vrsio nikakvu pripremu zemljista jer nisam znao sta.Sadnice su sada preko dva metra visine. pozzzzz :cao:. A sto se tice plasmana ja verujem da nece biti problema samo da dozivimo da prorodi.$$$$$$$$$$$$ BICE PARA :ideja: :ideja:
 
Parcela mi je na 450 m nadmorske visine. Ukoliko imate nesto zanimljivo o kestenu javite :D :D :veseljak:: :veseljak::
 
U mom rodnom kraju ima puno kestena.Primjetio sam da najbolje uspijeva na nadmorskoj visini od 300 do 500 metara.Inace sve su klijanci i ima citave sume na nekoliko lokaliteta.Trazi kiselo zemljiste.Dakle vecinom rastu na neobradjenim i zapustenim zemljistem,kao sto sam rekao u sumama.U zadnje vrijeme doslo je do pojave bolesti i susenja cjelokupni stabala.Ja sam prije par godina posijao koje kg plodova i nikla mi je suma.Nisam i nikad navodnjavao niti cupao travu oko nji,a narasli su za dvije godine oko pola metra.Kad sam i cupao korijen je veoma dug,i tesko su se mogli izvaditi iz zemlje.Prodaja polodova naveliko ide od 0,50 eura - 0,70 eura u zavisnosti od toga kolika je rodnost bila.Sve se vise pojavljuje ulicni prodavaca koji peku oko 1-2 mjeseca kestene i prodaju pecene oko 3 eura.
 
Ja sam ranije sejao plodove i nijedan nije nikao onda sam ih zasadio u male saksije obicno u Januaru i do aprila niknu u toploj sredini. Onda ih presadim u rasadnik i tu ih cuvam dve godine , posle ide sadnja na parcele., 10 x10 m. Znate li slucajno cenu rasada i koje je visine . Pozzzzzzz :ppozdrav: :D
 
Pitomi kesten (tehologija gajenja)

Značaj:

Plod kestena sadrži veliki procenat skroba i šećera a ne sadrži ulje i toga se koristi u ljudskoj ishrani kuvani, pečeni, u nekim krajevima siromašnom narodu služi mjesto brašna i krompira. Plod se koristi u slastičarstvu i domaćinstvu za spravljanje raznih poslastica. U Italiji ih mijese u hljeb, kuvaju od njih palentu prave kolače li biskvit koji zovu nečo »neccio». Kestenovo drvo daje dobru gradju koja ne zaostaje za hrastovinom

Kesten u cvijetanju je odlična paša za pčele i daje med lijepe svijetle boje, jake arome, ali nešto gorčeg ukusa

Kestenovo lišće može da služi kao hrana za ovce i koze a upotrebljava se za pripremanje komposta ili se uši da bi se upotrijebio kao prostirka u stajama. Najviše mu odgovaraju zemljišta koja su postala na silikatnoj podlozi, kesteni rastu i na zemljištu koje ima reakciju 4,50 ph u H2O.

Međutim, u nekim područjima u Crnoj Gori, Makedoniji i Grčkoj,silikatna podloga na kojoj se razvija
kesten nije ekstremno kisela, nego je ili neutralna ili slabo kisela. Kesten uspijeva i na krečnim
zemljištima koja sadrže veće količine kalijuma.


Izbor zemljišta

Za podizanje zasada pitomogkestena najviše odgovaraju brežuljkasta zemljišta, nastala na silikatnoj podlozi kao i pjeskovita zemljišta koja su plodna, duboka, rastresita. Važno je još ustanoviti količinu kreča.

Meliorativnim mjerama ga treba ukloniti visak kreča ili ga pak svesti na najmanju mjeru.


Podizanje zasada pitomog kestena

Izbor položaja i vrste zemljišta

Pitomi kesten postaje sve značajnija voćna vrsta pošto na istom mjestu posle sadnje ostaje i po 100 godina te izboru mjesta i zemljišta treba posvetiti punu pažnju.


Izbor položaja

Pitomi kesten treba saditi na južnim jugoistočnim istočnim ekspozicijama u umjereno kontinentalnim uslovima


Nagib terena

U nizu faktora koji čine neku površinu zemljišta manje ili vise pogodnom važan je i nagib terena.
Za uspjesno gajenje kestena najpogodnija su zemljista sa blagim nagibom 4-do 6 stepeni


Razmnožavanje

Kesten se u kestenovoj šumi vrlo brzo razmnožava iz korijenovog panja koji ostaju poslije sječe, sjemenom, sadnjom sadnica proizvedenim u rasadnicima. Sjetvom sjemena i sadnjom neokalemljenih sijanaca podižu se nove kestenove šume.


Važne napomene kod razmnožavanja

Klijavost plodova traje najvise 6 mjeseci pa ih treba sijati odmah po sazrijevanju tj. u oktobru.
Kalemljenje na pisak se kalemi nešto kasnije u proleće kada pupoljci
nabubre a kora sa pupoljkom može lako da se odvoji od drveta,
pisak se stavlja na visini od 1-2m od zemlje. To je isti način kalemljenja kao kod trešnje.


Đubrenje

Preporučuje se da se za upotrebu koriste amonijum sulfat, kalijum nitrat i kalijum sulfat.
 
Колики је род у десетој години? Правим поређење са орахом и за сад ми се чини да је орах знатно исплативији. Саднице кестена су скупље (0,8 - 2,7м 5 - 30Е). Цена плода на пијаци 850 дин. очишћени орах; 150 дин. питоми кестен. Чак и да добијем бесплатно саднице кестена од 1,5м опет је калкулација на страни ораха осим ако није велика разлика у количини рода.
 
Онда кестен само за своју душу. Да евоцирамо успомене на исхрану предака, пре Колумба.
 
kesten treba imati bar 3-4 dusu dao za pire ili pecen uhhhhhhhhhhhh inace kod mene cena i u Vranje 30-40din kg nije malo a ne zahteva nsita, bukvalno su sume gde se ide da se bere
 
Ајд види има ли која млада садница па да се договоримо, кад опадне лист, да пошаљеш.
 
kesten treba imati bar 3-4 dusu dao za pire ili pecen uhhhhhhhhhhhh inace kod mene cena i u Vranje 30-40din kg nije malo a ne zahteva nsita, bukvalno su sume gde se ide da se bere

Izvini, kakava je to cena od 30-40 din za kilogram?......ja sam ono što sam imao prodao po 200 dinara po kilogramu nakupcima.......inače, ove godine rod kestena je bio sasvim pristojan, ali rani mraz je desetkovao rod, tj sve je smrzlo još na grani......ja sam uspeo da se ovajdim jedino od par komada stabala kestena koja ranije sazrevaju od većine...rana sorta....
 
Поздрав, има ли неко информацију о расадницима који продају саднице питомог кестена? Неколико њих сам звао па или немају, или су веома неозбиљни у погледу продаје. И може ли се засадити куповни кестен (плод) обзиром да сам чуо да се саднице третирају против неке "куге" или нечег сличног што напада кестен?
 
Nazad
Vrh