Mehanizacija u malinjaku

meeker

Član
Učlanjen(a)
26 Feb 2010
Poruka
974
Lokacija
Užice
Otvaram ovu temu o mehanizaciji u obradi malinjaka. Da ne pišemo po drugim temama i razmenimo mišljenja i iskustva.
 
Svaka čast za temu ::svaka cast::

Inače u malinjaku koristim par mašinica i to: Traktor, kantu za prskanje, trimer za košenje, sad sam pogodio motor od 8ks za kultivator (280e) i onda kupujem frezicu i kompletiran sam. Inače pored ovih mašina tu su i stare metode, motika i budak, u suštini ništa bez njih... mislim da nisam ništa zaboravio..... :ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Možda je neko video ili kotistio ovakav priključak :sta:. Izgleda vrlo zanimljivo. :ppozdrav:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Y9SlZjRfkOU&feature=player_embedded#at=101[/youtube]
 
nije lose samo fali mi kultivator da bi nakacho oaj prikljucak pa sto che mi djule kad nam topche moze i vishe komada motika da odradi ovaj posao mada meni kad shure izfrezira ostane malo blizu reda koje mora motikom da se prekopa
 
Mozda i nije lose ,, ali ja sam nekako ubeden da sejana trava izmedu redova je naj bolje resenje i zbog mulcarenja misli da cu naredne god to ekspermentisati.
 
pole
Tek si zasadio malinu i ja bih ti prijateljski preporučio da makar dve-tri godine izbegneš travu i herbicide.
:ppozdrav:
 
meeker
Zasto 2-3 god ,, video sam 1 plantazu a i na sajtovima sam gledao vrlo retko se to primenjuje Mozda sto je skupa setva ??neznam zasto...Objasnjenje je ,,da bela detelina,ljulj i ? jos neka imaju veoma plitak koren i ne uzimaju mnogo vode i hrane iz zemlje , A kosenjem se dobija malcarenje
A ja posto sam rabacao dosta ovcijeg stajnaka imacu zestoku borbu sa cvetnim korovima koi imaju dubok koren i prilicno ce stetiti malini (herbicide nebi uopste upotrebljavao ako bi bilo moguce)

Pitanje dali Vam je poznato STIIL -ov trimer mislim da je u klasi 350---ili 450 na koi moze da se naruci uredaj (motike kao na frezi mislim da je zahvat. 20-30cm) koi jeste skup kao cela masina
Da bi nam olaksalo okopavanje maline ... pozdrav
 
meeker
Bio sam zauzet pa nisam stigao da ze zahvalim zahvalan sa puno i na linkovima ina savetu oko trave
Mada ekspermentisacu na 2-3 reda
BF-KM trebalo bi da je solidno resenje a
FCB-KM uz malu doradu prepravku mozda bi bilo solidno
poz....
 
Evo jedno pitanje.Tacno je da se u svim uputstvima preporucuje da se bar u prvoj godini ne koriste herbicidi u zasadima maline.Ja na svojoj parceli od korova imam uglavnom pirevinu 95%.Kad zasadim malinu pirevina nice mnogo pre i prekriva celu povrsinu.Ako sve to preprskam fuzilejdom koji deluje preko lisne mase i prodire u koren ,kakav negativan efekat moze imati u malini.Preparat nema apsolutno nikakakav dodir sa sadnicom pa mi nije jasno zasto ne bi bilo dozvoljeno prskanje.Inace fuzilejd je selektivni preparat koji iskljucivo deluje na uskolisne korove.Ako tretirate njime starije zasade i kada dodje u dodir sa lisnom masom maline on ne nanosi nikakvu stetu.
 
pole
Eksperiment je prava stvar :D. Prenećeš nam iskustva :ppozdrav:

ibrkić
Ne treba bežati od herbicida. Pre podizanja malina uvek koristim totalni herbicid, međutim korovi i dalje niču iz semena :udri: :udri:.
Malina ima relativno plitak korenov sistem, pa obrada zemljišta ima veliku ulogu. Obradom se razbija pokorica, uništavaju korovi i zemljište održava u rastresitom stanju što omogućava bolju aeraciju i unošenje đubriva bliže korenu kao i bolje čuvanje vlage. Sve to poboljšava uslove za razvoj korena i same biljke. Verovatno su ovo dovoljni razlozi za preporuku izbegavanja herbicida makar u prvoj godini dok se biljka ne ukoreni valjano. A i kasnije zasigurno ne škode, čak šta više ove mere su više nego poželjne.
Koristio sam fuzilejd (selektivan je i nema nikakvih štetnih delovanja na malinu) i muka mi je od njegovog sporog delovanja. Inače koristim gramoxone svakog proleća (pošto se malina dobro đubri korovi redovno podivljaju). A poponac i zelje koga imam po negde sporadično poprskam monosanom leđnom prskalicom pazeći na malinu.
 
Ja se slazem da medjuredni prostor ne treba da bude zakorovljen.Mislim da je to pravilo i za druge vocne vrste.Korov je konkurent u koriscenju vode i hranljivih materija.Zato ja obavezno frezerujem sa kultivatorom tri puta.Kultivator je pogodan za medjurednu obradu.Frezerovanje je plitko sto odgovara malini,a mozete da ga koristite kada je malina u punoj vegetaciji.
Sto se tice primene herbicida ja koristim casoron samo u redu i nekoliko santimetara sa strane redova,dokle mogu da pridjem kultivatorom.Casoron je odlican herbicid ako ga primenjujete u malim dozama.Unosi se rano ,kada je zemljiste vlazno i pri nizim temperaturama.Nisam primetio nepovoljno dejstvo na lastar koji izbija iz zemlje,mozda malo samo usporava nicanje prvih lastara.Ali ako se predozira mogu nastati problemi.Ovo je moje licno iskustvo.
Sto se tice fuzilejda za uskolisni korov je idealan.Treba pogoditi vreme prskanja.Njegov mehanizam delovanja je takav da on u startu prvo blokira rast korova ,a tek kasnije dolazi do potpunog unistenja.Tacno je da korov odredjeno vreme izgleda kao da niste ni prskali,ali ja mislim da on u tom periodu ne koristi hranu iz zemlje.
 
Pozdrav...dali bi ovo moglo koristiti,,,,,,,,,ili bar plavusa[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=7jyduwJKrGY&feature=related[/youtube]
 
Simpaticna ova zadnja spravica :D, ima li to kod nas(Bosna,Srbija,Hrvatska) slicno za nabaviti?
I koja je cijena(orjentaciono)
 
Ako sam dobro razumeo svi koristite freze u malinjaku ova alatka najpoznatija je po stvaranju pluznog djona ili pluzni djon ne smeta malinama :sta:
 
I ovo bi moglo biti mehanizacija u malinama :)
2ymdbg4.jpg

30c3d4o.jpg

wvcynl.jpg

Danas sam malo majstorisao. Ovo su mosuri za vanilu. Kroz sredinu je armatura 8mm a na krajevima platne. Sa jedne strane je matica preko koje navijem ceo mosur na šraf koji mi je u bušilici a drugi kraj je obrađen i ide u biksnu na postolju. Takođe sam napravio da vanila prolazi između dve obrađene daščice koje se šrafovima mogu dotezati tako da je stalno zategnuta i čvrsto namotava tako da se ne može osipati. 1 kg vanile stane na 5 ovakvih mosureva i namota se za 10-15 minuta. Zbogom okomci, čokovi ili kako god ih zovete :ppozdrav: :D
Ako koga interesuje mogu da slikam i postolje mada nije neka pamet a kad budem ponovo namotavao obećavam i video...
 
Ako neko ima slike od svojih prskalica za malinu neka ih postavi.Ja planiram da traktorom prolazim izmedju redova i da je prskam. Pa me zanima kako da uradim na postojecu traktorsku prskalicu dizne sa strane da rade.Recimo 3 dizne levo 3 desno.Ako neko ima slike slicno nesto neka postavi. Hvala unapred i pozdrav svim malinarima!!!
 
Nazad
Vrh