IMR - Rakovica

orali ste vi sa isim plugom ali zakaci ti za 540 veci plug i zakaci rakovici isti i tu ce biti razlika,verujem ti ja za to.ja sam orao fergusonom isto kao i 558.ali bitno je i zemljiste u teskim uslovima dolazi razlika do izrazaja,nije to velika razlika ali dovoljno je sto ima sire gume a i teza je prilicno i to jedino pravi razliku.a sto se tice pluga 754 ja ga imam ima zahvat 2*30cm kao i 756 licno sam ga izmerio ima moj rodjak 756 za 558.jedina razlika je u duzini jer je 756 duzi od 754. ali ja sam prezadovoljan kako ore ovaj plug u teskoj zemlji.
 
Poslednja izmena:
KAko 754 plug moze da ima isti zahvat kao 756 ?

Oba pluga imaju iste zahvate 2 x 12" (2 x 30 cm). Tebe je verovatno zbunilo ono IMT-ovo označavanje plugova (755, 756, 757, 758 ) , gde sa većim brojem u imenu pluga ide i veći radni zahvat tog pluga. Ovde se radi o istim zahvatima, ali potpuno drugačijim plugovima. 754 ima Kverneland plužne glave, a 756 obične IMT-ove plužne glave. Dakle sasvim različiti plugovi...
 
Ja licno volim Rakovicu samo zato sto je okretna i ima dobre kocnice,a ostalo je katastrofa.Hidraulik je mozda dobar ali kakav je to hidraulik kad ti treba visemesecna obuka da bi umeo sa njim da radis,na kardanu uzas mora patos gas da bi dogurala na 540 obrtaja,menjac je krut i izdrzljiv ali nemoze da se salta kao IMT-ov iz brzine u brzinu a da ne krci uzasno,da ne pricamo o zadnjem mostu ili ti trubama koje se kod nas u brdskim radovima i u sumi razjebu pa oce tockovi da pospadaju,ukljucivanje kardana sa hidraulikom na 60-ki,i tako dalje da ne nabrajam.:ppozdrav:
Sve ostalo se kvari kao i na drugim traktorima ako nisam nesto zaboravio da spomenem.
 
mirko 015. ja nemam problem sa kardanom sporiji je nego imt za 60 obrtaja u minutu to je neprimetno,normalno radi i presa i berac a i freza,bez problema,sto se tice deferncijala on dosta bolji od nekih imt traktora,mislim 558,niko jos kod mene nije imao problem sa menjacem,kocnice su dobre,menjac jak ali krut,ali ipak je trajan i sigurniji je nego imt,nece da zaglavi a ni izbaci.za hidraulik je potrbno sat vremena da se uhodas,nevidim nista tesko u tome,ima mnogo opcija za podesavanja plugova razne varijante,tako da svaki razuman covek moze da nauci.ima ljudi koji sa imt neznaju da rade ima ih i to mnogo nije uvek traktor kriv.moje licno misljenje je da su imt traktori bolje odradjeni malo su laksi za rad to je istina.ali rakovica 60 i 65 mogu da se nose sa 558 i 560 565 u svakom pogledu u svim poslovima,nepostoji ni jedan posao koji bi losije uradili,mozda teze za vozaca ali podjednko kvalitetno to su u sustini isti traktori sa slicnim preformansama.
 
A sad malo ja.... Ja volim i rakovicu a i imt-a. Sto kaze Mirko okretna je,ima strava dobre i jednostavne kocnice! Cak i hidraulik nije los ali je grub i ne precizan u odnosu na imt. Ali sta god da zakacis za nju ima da podigne ili orudje ili prednjicu. Nema da stekce pumpa,svira sigurnosni ventil.... prednjica je isto dobra na rajki. Caure lezajevi tockova i ostalo traje bas dugo.... Dobro ne mogu reci da ne traje i na imt-u ali ne toliko dugo. E na imt-u imamo finiji menjac u smislu da ga mozes i pijan saltati i tesko da ce zakrciti (sto je kod rajke malo teze nije ne moguce ali je teze) Imamo puno puno finiju tj precizniju hidrauliku sto se posebno primeti pri kacenju orudja.... jace trube..... i tako neke stvari,ne znam ni ja sad bas sve. Sve u svemu svi oni imaju mane i prednosti na koje ili naviknes ili ne naviknes. A porediti 533,539,540,558,560,r-60,r-65,577.... to je besmisleno i mogli bi se prepucavati narednih 20 stranica ili dok mod. ne primete... primer stric radi sa 539 i sestorednim olt spartacem a mi sa rajkom sestoredni imt spartac. I sta mislite kojem je lakse,koji moze da bira brzine kojom ce ici? I koji ce duze trajati? Ovog leta sam isao u prevoz sa rajkom i najvise sto je vukla je 14 tona tereta+prikolice i sta mislite kako joj je bilo? Dok bi npr 577 to vukao bez vecih problema... I tako u ne dogled. Tako da svi smo u pravu pomalo zar ne? Eh da jedino bih da ispravim @zeljka u jednoj izjavi... Rakovica sa 14 gumama protiv imt-558 sa 16 gumama i rajka pobedjuje-provereno! Isti gazda ima jos jednog 558 sa 14 gumama i opet protiv rajke sa 14gumama i rajka gubi-provereno! Aha,kako sad to,a?Pa lepo u prvoj trci rajka dobija 58 ali na nekih 3km dugoj relaciji tj mozda je mrvicu brza. A u drugoj trci gubi jer je taj drugi 58 otvoren na pumpi ne zna se koliko. Puno! Jedino imas seriju 58-ka negde 70-75godiste koji su uzasno spori,e njih obilaze klinci na rosulama! hocu da kazem da imas vise varijanti stel obrtaja pumpe i to automatski utice na brzinu,osim onih sporaca. Man'te se prepucavanja ne vodi nikud! Evo slika tog gonzalesa

Uploaded with ImageShack.us A ovo je nas kubota(sanjarim malo...)
E sad vidim @zeljkov post.... Svaka ti na mestu! Slicni traktori sa slicnim performansama a isti motori. Eh da recimo kod novih rakovica mi se ne svidja suvi precistac vazduha,to je veliki - !!
 
Nešto u vezi krčanja menjača na Rakovici.

Kod mene na R65 prilikom šaltanja iz niže u višu brzinu menjač uopšte ne krči ukoliko dozvolim da broj obrtaja motora padne na 1200-1250. Dakle, ubrzam traktor u nekoj brzini, neka to bude npr. druga, stisnem kvačilo uz istovremeno oduzimanje gasa, izbacim iz brzine (u ovom primeru iz druge) i gledam kako kazaljka broja obrtaja pada. Kad ona dođe do 1300 ili 1250 samo gurnem ručicu menjača u višu brzinu (treću u pomenutom primeru), (tu je kazaljka već na 1200 obrtaja), i ide kao u sir, bez krčanja. Pokušao sam i sa međukvačilom (zavukaj, stisni kvačilo, oduzmi gas i izbaci menjač iz brzine, zatim pusti i ponovo stisni kvačilo, i onda ubaci u višu brzinu), ali opet mi zakrči ukoliko nisu obrtaji motora pali do 1200 obrtaja...
 
Bas tako!S tim sto menjac na rakovici moras da "samaras",ako pokusas kao na imt-u onda krrr...
 
Samaranje levo desno se resava tako sto postavis slabiju oprugu na ploci i barem tako olaksas kretanje rucice menjaca. E a sto se tice saltanja jeste to sam i ja primetio da je iz prve u drugu potreban mali zalet a iz druge u trecu malo veci pa onda @dukej sistem saltanja. S tim da i tu ima raznih uticajnih faktora. Npr hladno ili toplo ulje menjaca,vuces prikolicu ili ides prazan,uzbrdo nizbrdo.... Sve to utice na brzinu koju treba da postignes da menjac ne bi krcio. Ali nije ne moguce!
 
Svaka vam je na mestu nemoze se reci,jedino oko obrtaja kardana.Rakovica ima 540 obrtaja na 2000 motora,a IMT 540 obrtaja na 1600 motora.Imamo i mi rakovicu,to jest moj burazer 2 kom. landinu sa tamic motorom i 65-cu.Bolje receno rajku ima pola sela i posto ja i burazer ih vecinom odrzavamo znamo ih u dusu.Na 70% rajki smo radili trube jer su ljuljale da je strasno,a delovi sve slabiji pa popravke sve krace traju.
Interesantno je da kod nas u srbiji se nekim vozilima nesme naci zamerke(golf 2,rakovica...)kao sve mane su im oprostene,a drugim proizvodjacima se traze dlake u jajca:ppozdrav:
 
Jeste @mirko u pravu si,kardan je spor do zla boga,tj moras da peglas obrtaje motora da bi postigao 540 na kardanu. A g-2 i ostali... Pa jesu "zasticena" vrsta.... :osmeh: :ppozdrav:
 
Rakovica ima vece mane od imt i to je tacno,lagao bih kada bi rekao drugacije ali siguran sam da moze da izdrzi isti vek kao imt,da napravi isti ucinak i da obavi sve poslove kao i drugi traktori u tom rangu a mislim da 539 i 540 ne spadaju u taj rang ipak postoji razlika. jeste malo teze za vozaca dok se ne navikne ali posle vise nema problema. i nema potrebe da se laze da rakovica nema mane kad ih ima a imaju ih i drugi traktori sto je sasvim normalno.da je sreca mi bi danas pisali o nekom kvalitetnom novom traktoru a ne o rakovici i imt koji imaju prosek 30god. jbg.
 
ja imam 533 i r 47 i sve ovo što ste rekli je skroz tačno. 533 se šalta kao da je sinhronizovan, tih je, brži čini mi se. jedina mana mu je mehanički volan koji kad naiđeš na prepreku može da bude neprijatan, pogotovo ako ne držiš čvrsto. i da, nervira me što mora dugo da vergla da bi upalio kada je hladan. sve ostalo ide njemu u prilog.
 
После оволико корисних запажања везаних за Рајку, морам да поставим питање везано за хидраулик моје Р60.
Наиме, зезало ме много тога, возио сам је код мајстора (којих код нас има врло мало), доста тога је намештено што је било до штеловања. Гумице су рак-рана јер су генерално лошег квалитета и не постављајући питање цене једноставно квалитетних нема .
Када сам коначно све више-мање средио до лудила ме доводи сигурносни вентил хидраулика (ваљда се тако зове, ја сам лаик у свету механике). Он има улогу да када дође полуга до тражене висине заустави проток уља у цилиндар. Тај вентил који се налази у целом склопу хидраулика, мало-мало па заглави, па чим подогнем скоро до краја морам да исклључим кардан (пумпу хидраулика) да ми не би просвирало неку од гумица на предњем делу хидраулика. Силирање, прскање су радње које морам да обављам уз помоћ ланца. Ма страшно нешто....
Да ли се то и другима дешава, ако да, који је лек и колико кошта решавање овог проблема?
 
Poslednja izmena:
Rakovica ima 540 obrtaja na 2000 danas sam pogledao sat koji meri brzinu obrta motora na mojoj rakovici i lepo pise za brzinu kardana,pise da 540 obrtaja ima na nekh 1750 obrtaja motora,kada se lepo proracuna neki maksimum na 2250obrtaja motora rakovica ima negde oko 720 ob. a imt 560 ima 750 na 2250 znaci mala razlika bar na mom traktoru mozda su oni u fabrici pravili vise verzija rakovice60 ja to neznam. danas sam imao prilike da testiram brzinu,ja vozio Rajku a Rodjak 542 i nisam mogao da mu pobegnem,bili smo egal. sto se tice brzine i uticaja pumpe visokog pritiska,svakako da to ima uticaj ali brzina traktora se meri na istom broju obrtaja,znaci neka bude 2000ob. znaci vozis ti na 2000 i kolega na 2000 i ko bude brzi znaci da mu je menjac brzi a motor naravno moze da se nasteluje da ima malo veci broj obrtaja.mislim da je suludo voziti traktor na 2200 obrt da bi postigao neku brzinu,to nikada nebih uradio. da ne zaboravim nisam napisao to da gume imaju veliki uticaj na brzinu traktor i ako su iste velicine jer postoji nova guma i stara guma a razlika moze da bude 2-5cm a to moze da utice na brzinu i to ne malo.sve mora biti isto da bi se vrsili eksperimenti.ja licno nikada nebih kupio Rakovicu zbog transporta jer ona nije brza od imt,mozda jeste na 2300 obrtaja za kilometar ili dva ali to nije resenje,jer ako rakovica nemoze da ore dobro,nevalja joj menjac,los hidraulik,uske su joj gume,laka je napred,laka pozadi,los deferncijal zasto onda kupiti Rajku?to je promasaj. ja imam Rakovicu 60 77godiste ima 5500radnih sati i nikada nisam imao nikakv problem vezan za ovo sto sam nabrojao,jednostavno sve radi veoma kvaliteno i nebih je menjao za imt nikada i ako je imt bolji.
 
Naravno drugar da si u pravu samo malo njih ima ispravan sat pa da namestimo na 2000 obrtaja i tek onda vidimo ko je brzi. Kod nas vazi gas do panja pa ko je brzi.... Sto se tice toga da je imt bolji ili nije to mislim da smo vec apsolvirali i nema smisla ponavljati se. Ni ja ne bih dao rajku za imt-a (te kategorije) jer mislim da u nasem slucaju, njene duznosti obavlja bolje od imt-a. Ali da moram imati jedan traktor i da moram birati izmedju rajke i imt-a.... Hmmm ne znam za koji bih se odlucio...
 
Ovaj traktor sam video u oglasima i preuzeo slike svidja mi se kako je odradjena hauba i kabina

do9rwk.jpg

wl64ub.jpg
 
Nazad
Vrh