IMR - Rakovica

Kolege,
moja Rakovica 47 ponovo počela baš loše da radi. U vožnji ima snage ali zvuk na auspuhu je kao da radi samo 1 klip. Totalno nepravilno i neravnomerno. Planiram da skinem pumpu pa mi treba neki savet na šta da obratim pažnju. Rotaciona je pumpa. Vidim 3 šrafa koji je drže za kućište razvoda ali me više brine kako posle da je namestim i dovedem u fazu. Svaka pomoć je dobrodošla ;)
 
Mogu da probam prvo sa njima ali jednom su već sređivane pre par godina i nije bilo razlike pre i posle.
Najradije bih i pumpu i dizne da sredim jer mnogo je iritantan zvuk koji motor sada ima.
 
Ma jasno, nego pitanje je bilo kako da namestim pumpu kada je budem skinuo. To me brine.
 
Ne mož da omaneš.... U zupčaniku ima štift a u pumpi žljeb-kanal. Više ti obrati pažnju na fiksiranje zupčanika! A to ćeš uraditi tako što kad skineš lim-poklopac,iza koga se nalazi pomenuti zupčanik-pogon pumpe i šarafi koji drže pumpu,iskoristi te otvore-rupe sa navojima M6 i kroz njih pričvrlji-pritisni zupčanik da ne izgubi korak. Nisam mogao komplikovanije objasniti... :)
 
Razumeo sam ;) Hvala puno.
Moraću verovatno kompresor da skidam. Šta se dešava sa njegovim zupčanikom ? Tu je i servo pumpa...
 
Ma hladnjak je manji problem mada mislim da ne mora ni da se skida. Veći problem je kompresor jer nisam siguran šta ga tačno drži. Ima s prednje strane 4 šrafa za ključ 13 koji drže poklopčić jedan i to je sve što vidim. Sa zadnje strane imam servo pumpu koja pak ima neku svoju međuploču preko koje je pričvršćena. Zaboravio sam danas da slikam... Inače proveo sam ceo dan na traktoru danas i kao da radi malo bolje. Sipao sam gorivo danas pre početka radova, pa je možda i do toga da je prethodno bilo loše mada uvek sipam na NIS-u.

edit: Našao sam nečiju sliku u drugoj temi... Sve izgleda isto i kod mene na 47.
fc2a68928e9c2f1e5d14df44c964b5a7.jpg
 
S prednje strane imaš samo maticu-navrtku a sa zadnje gde je pumpa imaš tri šarafa-vijka koji prolaze kroz ravod (mislim da ujedno drže i pumpu),tako se drži kompresor.
 
Pumpa na zupčaniku ne može da se omaši. A zupčanik u zupčanik takođe ne može omašiti (vrlo teško) ,čak i ako se ne blokira,ali ipak je sigurnije blokirati.
 
Pomoc. Zamenjena vucna lamela na Rakovici 65, pipci ravnomerno nastelovani u odnosu na druk lezaj, traktor sada podrhtava pri polasku. Sa starom lamelom to se nije desavalo.

- - - - - - - - - -

Sta bi to moglo biti.
 
Nisi poravnao potisne ploče. Ali i da si poravnao možda bi opet imao podrhtavanje. Inače je njoj kvačilo slaba tačka pa se podrhtavanje i naglo kretanje iz 0 javlja obavezno kada se radi nešto oko kvačila. Pipci moraju biti podešeni u picinu dlaku inače i to može biti uzrok. Kada ti napravi 100 tinjak ili više rs pokušaj opet podesiti pipke. Trebalo bi biti bolje.
 
Proveri ih još jednom i onda vozi neko vreme (u zavisnosti koliko koristio kvačilo) pa opet proveri. Kad se namesti,biće ok. Do tad....
 
Nazad
Vrh