IMR - Rakovica

Imam neku rodbinu kojoj je pukao blok na 65-ici, kakvi su to kristali koje pominjes i kako se koriste, blok ne vec jednom pucao i na varu je puklo jer debili opet nisu pustili vodu preko zime.
Obicni Abro Stop Leak. Za krpljenje hladnjaka, a meni su i za ovo posluzili. kada je motor vruc, naspu se u hladnjak i treba a traktor radi neko vreme kako bi se izmesali. Imaju u obliku praha i u nekom tecnom stanju. A bocica kao ova sa oglasa kod nas kosta 100-200 dinara, dok su oni u tecnom obliku skuplji.
http://www.njuskalo.hr/auto-kozmeti...panje-hladnjaka-abro-stop-leak-oglas-18732543
 
Раковица још није умрла а кад ће не зна се:osmeh:

0mVPc8V.jpg
jcKhZA6.jpg
NgnMg6M.jpg
 
Nikad mi nece iti jasno za te nase domace firme.Znam da je istrazivanje i razvoj skupo ali nije skupo kupiti italijanski ili zf nemacki usavrsen menjac i hidrauliku i sve to spakovati i prodavati kao Rakovica proizvod.To rade Poljaci,Turci,Italijani,ma svi i prodaja ide kao halva.
 
Radi se tako u drzavama gde ljudi na vlasti razmisljaju kako da pomognu svom stanovnistvu,poljoprivrednicima...Kod nas moze da dodje i nomad iz Kirgistana,da se predstavi kao investitor i nasi ce mu pokloniti 10000 evra po radnom mestu,uz naravno procenat za sebe.Lakse je tako uraditi nego ulagati u sve nase propale gigante,koji realno,poslednjih 25 godina tehnoloski napreduju krupnim koracima u 19 vek.Ne mogu napredovati ako nema para,kako krenuti napred ako imamo sve vise inzinjera sa sega mega diplomama koji ne poznaju ni osnove svoje struke...
 
Lepo se vidi na videu iz 70 i neke godine kako inzinjeri Claas kombajna idu na njivu i svaki u radu prati taj deo sto je dizajnirao.Znaci malo se i guta prasina i uljem se umazu ruke ali ce zato taj inzinjer sutra dan izmisliti jos bolji deo_Ovo kod nas neko pametan je dizajnirao kabinu i stavio na traktor ako ti kojim slucajem izgori osigurac za svetla nocu ili na putu, komotno mozes da legnes da spavas u traktoru.jer moras skinuti kabinu da bi otvoriu haubu da promenis osigurac.Da ne spominjem pred filter za vazduh koji ne moze da stane jer udara u sofersajbnu!Eee firmo!Za to bi u zapadnim zemljama neko zaglavio zatvor!
 
E ali ovo je Srbistan. Svi pametni inzenjeri su otisli na zapad. ostali su dundjeri i doktori sa megatrenda i slicnih univerziteta. Delom je kriva i drzava koja je to dozvolila, da delom i mi koji smo izabrali bagru koja nas vodi u sigurnu propast.
Sta je falilo da smo Rakovicu 120, 135 redizajirali? Dobro zadihtoana i klimatizovana kambina, nov dizajn haube, Euro motor (koji smo mogli uzeti od bilo ogrenomiranog imena)... Verujem da bi to ljudi radije kupovali nego Ruske, Kineske Turske traktore.
 
Apsolutno se slazem. Rakovica da je proizvela 100ks traktor sa 4cil motorom i menjacem ZF, i da je kabina ok, to bi bio odlican traktor koji bi se uvek bolje prodavao od MTZ 90-105ks. A 130-160ks model sa 6cil za teske poslove. Ta dva modela bi se prodali brdo primeraka i sigurno bi se isplatili svima. Uposlili bi nasu industriju, a ono sto nemamo tehnologiju (Motor kupimo FPT, JD (uostalom i Landini,McCormick, Claas kupuju motore) i menjac ZF).
 
Dajte...rakovica se radi 40 godina.a za sve te godine niti jedan drmr iz fabrike nije znao da razdeli hidrauliku posebno na dve grane,a ne ili kipovanje ili poluge koristi...posao koji svako moze u svojoj radinosti da odradi za poslepodne...o cemu vise dalje pisati?ili da ne pisem o debilnom vazdusnom filteru(novi tip,papirni ulozak)koji vazduh vuce direkt sa hladnjaka,tj ispod haube od ventilatora dobija vreli vazduh(i jos ostave onu lulicu na haubi za ukras)...onda preseci haubu,staviti dve sarke do kabine da moze ko covek da se ista digne bez rasturanja pola kabine-stvari koje ne kostaju 1% proizvodne vrednosti traktora,a znace...
 
Apsolutno se slazem. Rakovica da je proizvela 100ks traktor sa 4cil motorom i menjacem ZF, i da je kabina ok, to bi bio odlican traktor koji bi se uvek bolje prodavao od MTZ 90-105ks. A 130-160ks model sa 6cil za teske poslove. Ta dva modela bi se prodali brdo primeraka i sigurno bi se isplatili svima. Uposlili bi nasu industriju, a ono sto nemamo tehnologiju (Motor kupimo FPT, JD (uostalom i Landini,McCormick, Claas kupuju motore) i menjac ZF).
E da je drzava ko sto nije mogli su da IMT pravi traktore do 80ks,a IMR od 100-160ks i sto kazes bolje bi se kupovali i vise nego MTZ i ostali kineski poluproizvodi!
 
Раковица је производњу угасила. Од скора је поново почела и то заслугом запослених који не дају да их држава угаси, боре се људи на све начине. Своју ливницу су дали држави за дуг и сад поново крећу да раде тракторе за Етиопију. Стара је прича о иновацијама и побољшањима на тракторима. Подсетићу да је до 90-их година постојала и Раковица 90, Раковица 55, Раковица 120, Раковица 135, није да се ништа није радило. А касније није за помињање, довољно је рећи да нико не може да напредује тако што ће да ради а други да скида кајмак, а држава је власник више од 80% капитала фабрике и ту државу уопште не интересује ИМР, чак шта добро дође неким фигурама у политици који еврић и доларић од увозничког лобија.
 
Тај "пројекат" је изашао колико сам видео у исто време на ИМР-у и на ИМТ-у негде када је влада РС именовала истог директора за обе фабрике. Неко се канда са њима спрдао.
@pocerina Тешко за слике, али ево хронолошки производња ИМР-а:

- 1949. произведен је трактор Задругар Т-08
- 1950. почиње производња трактора гусеничара ТЦА-60 и ТЦА-70, према лиценци
италијанске фирме „АНСАЛДО“.
Касније ова производња је премештена у „14. октобар“ из Крушевца.
- 1954. потписује се уговор за производњу дизел мотора ИМ-03 по лиценци енглеског
произвођача Перкинс.
- 1955. произведен је трактор Задругар П-2, са дизел мотором,
- 1959. ИМР потписује уговор за производњу трактора са италијанском фирмом Ландини
и почиње производња трактора Задругар 50/И-Ландини, са мотором ИМ-034/Т од
50КС.
- 1959. произведен је трактор Задругар- 50/А–Ландини
- 1967. почиње производња трактора Раковица-60, са мотором М-34/Т, нешто касније
са мотором М3, па потом мотором из фамилије С4.
- 1976. производња трактора Раковица - 60 супер,
- 1979. производња трактора „Р-76“.
- 1981. Раковица -Р-65,
- 1982. Раковица -Р-65ДВ,
- 1982. Раковица -120“ (Р- 135 турбо),
- 1984. Раковица - 47
- 1988. Раковица - 76 ДВ,
- 1994. Раковица - 50 ДВ турбо,
- 1994. Раковица -55 ДВ турбо,
- 1994. Раковица -85 ДВ турбо,
- 1996. Раковица -Р55 ДВ- Еко,
- 1998. Раковица - 90.
 
Nije tacno da IMR nije radio na razvoju. Pre neku godinu su izbacili model od 65 ks koji je mehanicki bio gotovo isti kao standardan 65 s time sto je akcenat stavljen na udobnost i estetiku. Limarija, podiznje haube uvis, ravan pod, rucice menjaca sa desne strane, i cini mi se razdvojeni hidro izlazi. Verovatno je tu bilo jos nekih stvari. Po meni jako lepo odradjen traktor. Ne znam zasto nije proizvodnja zazivela.


dsc03261_zpsej5diw2t.jpg





dsc03259_zpsdf0vpqfx.jpg







dsc03260_zpss64hmgur.jpg


- - - - - - - - - -

Sad prvi put cujem za Rakovicu 55 i 90. Jel ima nekih slika ?

Послато са GT-S5570 користећи Тапаток 2



2gt6jat_zpsj8my35ya.jpg





2497259180102835937S600x600Q85_zpsnpfr8qnq.jpg
 
Nije tacno da IMR nije radio na razvoju. Pre neku godinu su izbacili model od 65 ks koji je mehanicki bio gotovo isti kao standardan 65 s time sto je akcenat stavljen na udobnost i estetiku. Limarija, podiznje haube uvis, ravan pod, rucice menjaca sa desne strane, i cini mi se razdvojeni hidro izlazi. Verovatno je tu bilo jos nekih stvari. Po meni jako lepo odradjen traktor. Ne znam zasto nije proizvodnja zazivela.


dsc03261_zpsej5diw2t.jpg





dsc03259_zpsdf0vpqfx.jpg







dsc03260_zpss64hmgur.jpg


- - - - - - - - - -





2gt6jat_zpsj8my35ya.jpg





2497259180102835937S600x600Q85_zpsnpfr8qnq.jpg
Da li je ovo sa ovogodisnjeg sajma ili su starije slike ??
 
Nazad
Vrh