IMR - Rakovica

Imam (možda) problem sa menjačem (da li je menjač?) na Rakovici 65. Često se iz menjača (pretpostavljam menjača) čuje neko brujanje, huk (ne znam ni koji bi izraz za taj zvuk mogao da upotrebim). Npr. param i čuje se neki mali zvuk iz menjača, ali ga motor po prilično maskira, rekao bih normalno stanje. I onda odjednom, u sred prohoda se iznenada začuje dosta glasan brum, huk, nekad toliko da se čak trgnem kad se on pojavi (iz relativne tišine odjednom postane baš bučno u kabini). Kao da nešto počene da se vrti što se do tad nije vrtilo (tako mi se čini, ne znam kako bih to bolje objasnio). Nekad se to čuje stalno ali tiše (ili se meni samo čini da je tiše - ja imam oštećena oba slušna živca i jako mi smeta buka, tj. u bučnim uslovima mi sve zuji, bruji...), a nekad se pojavi tako iznenada, tako da nema sumnje da se nešto u menjaču desi... Ništa ne lupa, traktor normalno ide, ali taj zvuk me prilično brine, pogotovo što nije stalan već ga nekad ima a nekad ne. Menjač, kvačilo i diferencijal sam radio pre tri godine (remont je rađen jer sam osećao slabo lupkanje negde ispod sedišta i zbog još nekih drugih stvari), menjani su ležajevi na gornjem snopu menjača i odmah posle tog remonta je traktor u kabini bio dosta bučniji. To mi je bilo baš uočljivo jer sam u to vreme imao i IMT 560 kod koga menjač baš jako zviždi i Rakovica je bila pojam tišine za njega. Nju sam mogao da vozim bez antifona, dok IMT-a nisam - ako bih vozio bez antifona zujalo bi mi u ušima dva dana (zbog tog mog oštećenja sluha). Posle opravke menjača Rajka se dosta približila IMT-u po buci, i dalje je bila tiša od IMT-a ali ni blizu koliko pre opravke. Opisao sam problem majstoru (isto ovako nespretno kao i sad što pišem, jer ne umem da oponašam taj zvuk kako bih mu dočarao šta se dešava), i on je pretpostavio da je neki ležaj na donjem snopu koje na tom remontu nije menjao.

Ima li neko ideju šta bi moglo da bude u pitanju?
 
Taj problem imam i ja na rakovici i primetio sam da je to najizrazenije u drugoj brzohodnoj. Isto sam remontovao menjac pre 3 4 godine i isto sam menjao lezajeve gornjeg snopa i zubcanik od 3. brze i to sam stavio nov (i tu sam opasno pogresio) od tad se u 3. cola kao samohodka dok nije slego ali sad mi se pojavljuje isti taj zvuk i sumnjam na manji lezaj spojnicke. A cini mi se da cu to mozda morati da je rasturam zbog toga u skorije vreme.
 
Meni se u 3. brzoj na odredjenim obrtajm cuje neki zvuk kao da melje ili drobi nesto u diferencijalu. Takodje, na tim obrtajima se bas dosta tresu balatobrani. Dodam ili smanjim gas i zvuk odmah nestane. Sad sta joj je, ne znam. Ursusi godinama uje iz diferencijala pa idu bez problema, sad da li je ovo normalno ne znam. Uglavnom ide godinama ovako.
 
Kod mene isto u 3oj najvise zuji i to u sporohodnim jos vise. Mijenjo sam prije godinu jedna lezaj u gornjem snopu ali opet se isto cuje i bruji i dalje, dok je bila kabrio nije se culo nikako kako sam kabinu nabacio postalo je izrazeno ali nebitno gazi vec godinama tako :D
 
sto se tice ujanja mogu da podijelim sledece iskustvo. rajka je bas tiha sto se tice mjenjaca u odnosu a imt. tako sam predprosle godine vozio rajku 60 ili 65 ne sjecam se bas. i samo je u 3 ujala i to nenormalno. bila to brza ili spora. posto vlasnika nije bilo u blizini nisam koristio trecu, sjenaza se radila. tako sam dan zavrsio i kad sam upito vlasnika sta se desava kaze on da je drobio zupcanik trece brzine i da je kupio nov negdje i od tad mu uji, kaze ja tako vec 2 godine vozim. majstor koji mu je radio je objasnio kako je zupcanik koji je zamijenio preljut materijal pa se tako cuje.
 
Ma kakav preljut, ja sto sam kupio zubcanik to je licilo na poluproizvod cak je bio hrapav na samim zubima.
Ja sam mislio da to tako treba, reko nov je, kad sam krenuo da je vozim sve mi je bilo jasno. Al reko dok radi radi kad pocne da zeza rasturanje i samo polovni zubcanici.
 
Meni u prvoj kucka i to vec punih 10god! Znam i razlog zašto kucka,znam i šta treba da promenim i koliko košta ali znam i šta sve moram da rasturim.... i uopšte mi se to ne radi.....
To ujanje u trećoj mislim da je to normalno za Rajku. Vremenom se navikne čovek pa ni ne obraća pažnju.... Bar ja. Ali ono što se kod Dukeja dešava e to već nešto nije u redu. Samo mislim da se neće tako lako pronaći kvar baš zbog toga malo se čuje malo ne.
 
Moram smisliti način da nekako snimim zvuk koji se čuje, pa da onda to okačim ovde na forum. Mislim da bi tako lakše bilo majstorima da detektuju gde je greška.
 
Teško ćeš to snimiti a da može da se čuje tj razazna na snimku..... Bolje obrati pažnju šta prouzrokuje taj zvuk. Da li možda neko opterećenje pod odredjenim obrtajima,nagib njive,temperatura motora-menjača....
 
<Mozda ce vam se ciniti glupo ali ja sam proljetos muke mucio s 549 par dana isto tako... teram ga po cesti i dam mu gas i saltam brzine kad se on pocne vibrirati i zavijati na visljim okretajima i kad je kvacilo stisnuto naglo su mu padali okretaji... Mislio sam da je motor legao. Na cesti kad dodje na 1200 pa sve do negdje 1800 1900 okretaja je tako zujao i kad predje na 2000 smiri se i zujanje nestane i gas se moze pustati do 1500 1600 okretaja ispod 1500 opet krene zujanje i vibracije (puno malih vibracija). Da se razumijemo, zuji cjeli traktor i cjeli se trese. Nije se nikako moglo odrediti odakle zvuk dolazi a izvana se ne cuje nista...

Dva dana me patilo sta mu je, nisam mogao nista naci i odem da tanjuram neku njivu i u drugom prodohu se naljutim i teram ga u tim okretajima da bas zuji i vibrira i nakon 2 kruga prestane zujanje, nema vise vibracija. Pojavljivale su se na nizim okretajima i opet proteram dva kruga oko njive i prestane zujanje kompletno.

Bila je misterija sta je zujalo i vibriralo dok ga drugi dan ujutro nisam upalio a remen na alernetoru zaskripi kao lud... Popustio se i remen pravio tu silnu buku, galamu i vibracije.

Naj prije treba krenuti od naj jednostavnijih rjesenja...
 
Teško ćeš to snimiti a da može da se čuje tj razazna na snimku..... Bolje obrati pažnju šta prouzrokuje taj zvuk. Da li možda neko opterećenje pod odredjenim obrtajima,nagib njive,temperatura motora-menjača....

Obraćam pažnju baš dugo i ne mogu da ustanovim odakle je. Nema veze opterećenje, temperatura, itd. Param ravnu njivu, konstantno opterećenje, konstantan gas (npr. 1500 o/min druga brza), svi parametri konstantni (pritisak ulja, temp.), pola duži radi tiho i onda odjednom zabruji. To za nagib sam isto obraćao pažnju jer se jednom desilo da zabruji pri nizbrdici (ovo uslovno shvatiti jer nije to prava nizbrdica, to je blagi bregić u njivi), potom sam baš gledao da li će se ponoviti na tom mestu i u narednim prohodima, a ono se desilo da tu ne zabruji već kasnije na ravnom...
 
Dukej snimiš i nađeš nekog ko se bavi obradom zvuka da ti softverski isfiltrira samo to zujanje ,posle majstora za komp sluške na uši pa nek sluša pesmu rajkinih zupčanika:osmeh:
 
To se cuju lezajevi,klasican problem rajkinog menjaca,jedino sto tako moze ici 100 godina.Na novoj rakovici se cula ta buka i momak koji je kupio traktor zove mene i burazera da rasklopimo menjac zbog toga,mi kazemo ti si lud,on insistira,mi rasturimo svi lezajevi na oko i ruku odlicni,sve raspakujemo i zapisemo koje lezajeve da kupi i on kupi sve nove lezajeve u detalj SKF,FAG...sve u kvalitetu,ma pukao neke lepe pare,mi sklopimo i kad cudo,menjac se uopste ne cuje,bas ni trunke.Ali sta je jeftinije,prvo krenite od zamene ulja u menjacu,pozeljno neko kvalitetno ulje nasuti i zna prestati buka.

- - - - - - - - - -

Da jos ovo,kolega napisa da IMT ima bucniji menjac,to nije tacno,IMT ima daleko tisi menjac,da kazemo bezzvuka ali ko vozi 560 i slicne ta buka dolazi iz truba,planetaraca a ne iz menjaca koji su super bucni....
 
Nazad
Vrh