IMR - Rakovica

Pa, kako da ti kažem, čovjek je stavio veliku "gljivu" od auta, znaš onaj sportski filter, ovako nešto

sportski-filter-zraka-slika-1367497.jpg


ugradio je hidraulični volan od Mercedesa pa je sve to zauzelo dosta mjesta, morao je da premješta originalni filter, to je negdje visilo napolju pa otpadalo i na kraju je na usis stavio "gljivu" i to je to, samo je povremeno opere.
 
K & N sporstki filter..... S tim filterom ce ponovo sj....i motor. Neka ugradi uljni precistac vazduha kako god zna i ume ako mu je stalo do motora.
 
Pa to je još gori izbor.Filter sa uljnim kupatilom je odavno izbačen iz upotrebe kod zapadnih mašina.K&N filter se koristi i na radnim mašinama ali naravno ne ovakav.
 
Gospodine @Panonstib uz duzno postovanje prema Vama recicu kratko i nadam se jasno i bez ikakve namere da se raspravljam,inatim ili bilo sta drugo..... Originalan klasican suvi precistac vazduha sa centrifugalnim predfilterom je,ne jednom dokazano,losiji od klasicnog uljnog precistaca takodje sa centrifugalnim predfilterom. Pogotovo na Rakovicama sa kabinom!
 
Da je toko gospodine @sinisa1979 onda bi sva zapadna radna i poljoprivredna vozila dolazila sa filterima sa uljnim kupatilima, a ne sa suvim prečistačima vazduha.Uzmite malo literaturu jer o tome je dosta pisano i ovde i na internetu a i filter K&N se zaulji pre upotrebe i za teške uslove rada ima jedan dodatak koji se montira na sam filter.Te filtere sa uljnim kupatilom još možete naći na ruskim traktorima i na našim traktorima.Možda ga ima i na nekim modelima iz Istočnih zemalja.Znači ti filteri idu u zaborav, a zašto e o tome se informišite na internetu ili u radu našeg člana AttilaM. koji je pisao o njima kao seminarski rad za neki ispit na Mašinskom fakultetu.
Još nisam čuo da je bitno da ima kabinu i da to utiče na kvalitetniji rad filtera pa makar on imao i predfilter.
 
Ne želim ulaziti u raspravu oko toga šta je bolje a šta ne, nisam se bavio izučavanjem te oblasti tako da nisam kompetentan. Činjenica je medjutim da sam, tokom potrage za traktorom, obišao mnoge prodavce i pregledao na desetine traktora. Kod svih, sem dva Belarusa, se radilo o starijim zapadnim traktorima (svi stariji od 20 godina). Nijedan jedinii od njih nije imao uljni prečistač a medju njima su bili Case, CASE/International, David Brown, Steyr, Massey Ferguson, Lindner, Deutz, Renault, SAME, Fiat, Hurlimann, Lamborghini, Ford, John Deere itd. Ja na Hurlimanu npr. imam veliki papirni uložak, praktično ista stvar kao KN filter sa slike samo štp je mnogo veći i nalazi se u zasebnom kućištu a jako slične filtere su imali i svi nabrojani traktori. Ne znam kako je kod novijih traktora ali to je neko moje iskustvo prema mašinama koje sam imao prilike pogledati i probati.

Komšija koji je radio remont motora nosio je "gljivu" mnogo prije nego što je počeo imati probleme sa motorom a i njih je sam sebi napravio jer sa sa R65 (R60 sa motorom od 65) dan-noć uslužno radio sa teškom Huard frezom od 2.5m koja je motoru bukvalno izvadila dušu. Da "gljiva" ne valja (da negativno utiče na motor) ne bi se ugradjivala na auta, posebno ona visokih performansi.
 
Lepo sam rekao da ne zelim da se raspravljam.... Gdine P. Lepo sam napisao :Originalan klasican suvi precistac vazduha. A ako je bilo reci o rakovici onda mislim da znamo o kakvim filterima je rec. To sto se stavlja na zapadne masine takvi filteri to je vec nesto drugo. Sistem izvlacenja prasine iz takvih filtera mi se veoma svidja i cak razmisljam da probam nesto takvo da sklepam na npr kombajn. Pardon dva sistema sto sam video,super su,mozda ima jos neki ne znam al nije ni vazno. Sto se tice literature,ok ,mogu da konsultujem udzbenik,ali u ovom slucaju praksa je svoje rekla. Npr motor odTorpeda 7506 je svako malo isao "pod noz" sve dok nije dobio uljni precistac od belorusa. Sad isti taj TD kod istog vlasnika sa istim tempom rada,istom povrsinom zemlje i istim operacijama u ratarstvu traje..... Da kabina utice na zasicenost-prljanje vazdusnog filtera (ne bitno koji tip) utice jos kako. Prasina koja "udara" u prednje staklo traktora pada pravo pod predcistac filter vazduha. Dalje znamo sta sledi. Naravno opet govorim o rakovici jer je njoj vazdusni filter iza motora,a ispod stakla,dok kod imt-a,torpeda je ispred motora i nisu toliko izlozeni prasini. Tj kolicini prasine. Neka idu uljni u zaborav,slazem se! Ali prvo ovi suvi klasicni! Pozdravljam clana Attilu M i jos uvek cekam da polozi ispit pa da stigne da odgonetne zagonetku o kojoj smo se dopisivali. Sad me vec pomalo zabrinjava. Dugo se ne javlja.... Sigurno uci..... I da,malo me buni Vasa izjava: a i filter K&N se zaulji pre upotrebe..... Zasto,ako uljni treba da idu u zaborav?
 
Gospodine @siniša1979,
vidim da Vam je poznavanje filtera očajno tako da ćete morati mnogo da se posvetite toj problematici i da razmislite zašto se na sve radne i poljoprivredne mašine postavljaju suvi prečistači vazduha i to duži niz godina, a Vi im i dalje dajete prednost to pokazuje Vaše neznanje.Znači pod hitno morate uzeti udžbenik i ponoviti ovo gradivo i malo pogledati po internetu zašto je iz upotrebe izbačen vazdušni filter sa uljnim kupatilom pa ćemo onda moći da diskutujemo jer ovako je stvarno besmisleno jer Vam je znanje jako tanko, a ja nisam zadužen da Vas naučim nečemu nego se to stiče u školi ili samostalnim učenjem iz udžbenika ili putem interneta.Mogu i o K&N, Donaldson, Fleetguard, Mahle.... filterima da Vam pričam, ali nema svrhe kada ste Vi na nivou filtera sa uljnim kupatilom, a to je istorija.
 
Niste zaduzeni da me naucite? Cudno,ne secam se da sam i trazio... Udzbenicima internetom i ostalim pomagalima ubedite ljude koji su ugradili uljni precistac da su pogresili. Zelite li njihova imena i brojeve telefona? Nije problem poslacu Vam na pp ako zelite . Slobodno ih pitajte ko im je to preporucio. Nisam ja! Znaci moj nivo su striktno uljna kupatila? Mislite da bih eventualnom kupovinom zapadnog traktora ili radne masine sa suvim precistacem isti izvadio i zamenio ga uljnim? Mislim da gresite u tumacenju mojih postova. Ali ako Vi mislite da ne gresite onda za Vas nivo imam poklon samo mi Molim Vas napisite kada Vam je rodjendan.
 
Onda je Vaš nivo znanja jako mali i to me baš razočaralo i od sada moram pratiti Vaša izlaganja na ovom forumu da ne širitie dezinformacije sa tim znanjem.Imena ljudi mi nisu potrebna jer ako su ugradili filter sa uljnim kupatilom onda su stvarno zaostali sa znanjem kao i Vi i takvi me ne interesuju.Ako je Vaš nivo striktno uljna kupatila onda je onda je Vaš nivo mizeran i nemam o čemu sa Vama da diskutujem nego samo da pratim Vaša izlaganja i da ih ispravljam jer gluposti nećete pisati bar u temama u kojima sam ja urednik.
 
Onda je za Vas to odličan filter ako ga Vi kontrolišete nakon godinu dana.Bolje onda da ne raspravljamo o tome ako vi tako održavate traktor.
 
Svaki filter ce se raspasti ukoliko se ne kontrolise na vreme! Ja sam imao prilike da vidim uljani filter na R65 koji se toliko zaprljao da se mrezica kroz koju se filtrira vazduh, od vakuma spljeskala, tako da smo morali da je bacimo i covek kupio novu.
 
Ako je Vaš nivo striktno uljna kupatila onda je onda je Vaš nivo mizeran
Da li Vi G-dine P. u celosti procitate moj post? U poslednja tri mislim da se daa shvatiti da moj nivo NISU striktno samo uljna kupatila... Da jesu onda bih davno zamenio suvi vazdusni f. na zmaju.... Izlaganja slobodno pratite i Vi kao urednik slobodno brisite,ispravljajte,opominjite ako treba i banujte nije problem. Jer ono sto ja zelim je da svojim mizernim znanjem nekome pokusam da pomognem na ovom forumu. A isto tako i da pomoc potrazim kad mi je potrebna. Da li je suvi ili uljni bolji neka svako proba na svojoj kozi. Ja sam rekao sta je ovde u okolini par ljudi uradilo i sta se na kojem traktoru provereno bolje pokazalo. Znaci ne tvrdim samo iznosim pa kome kako volja tako nek radi....
 
Najgore od svega je što moram da pročitam svaki post ne samo Vaš nego svaki i da procenim da li je za forum ili nije i ako nije da ga ispravim ili izbrišem.Koji je bolji to je odavno dokazano i nema šta da se dokazuje ili da neko proba jedino što za lenje ljude nije ni jedan filter dobar jer mora da se čisti.
 
U ovoj temi od 19.49h pa do 23.20h samo smo Vi i ja pisali o filterima... U pravu ste nije ni jedan dobar jer mora da se cisti! Ali koji se koliko cesto cisti? Koliko puta mozete ocistit suvi a koliko puta uljni? Ne kazem na kombajnima i na nekim samo malo bolje resenim traktorima... Visoka pozicija usisa im je +. Sto kod R. nije slucaj.... Ako isti nemarni vlasnik ne cisti filter cesto,s kojim ce bolje proci? Sam suvi precistac sigurno bolje precisti vazduh,ali pod uslovom da je filter kvalitetan,da se redovno i PRAVILNO cisti i da se menja. Sto kod nasih sofera nije slucaj. Ko jos menja suvi precistac nakon svakog 5-10 izduvavanja? Niko ili vrlo malo njih... E zato mislim da je uljni bolji tj tako se pokazalo jer dok se sofer seti ocistiti filter za suvog je uveliko kasno a za uljnog nije.
 
I za uljni je kasno jer se ulje prezasiti prašine i vlage i nema onu funkciju za šta je namenjen nego propušta vazduh ne prečišćen dalje u cilindre, a suvi ne može da propušta nego traktor jednostavno izgubi snagu i mora ga očistiti ako hoće da motor ima punu snagu.
 
Pod uslovom da je kvalitetan,citav i na vreme menjan. Doziveli smo da je i uljni tako zacepljen da je traktor samo bas radio! Jedva na leru!
 
Pozdrav uvazene kolege. Da li neko od vas zna gde moze da se kupi gumeni amortizer od sedista za rakovicu-60. Hitno , ubi me ovako dva dana vucem osoku i ode kicma. Hvala unapred.
 
Interesantno. Filteri sa uljnim kupatilom su bolji samo zato što su naši traktoristi lenji da proveravaju zaprljanost...

Postoje indikatori zaprljanosti suvih filtera za vazduh - i to više vrsta: sa skalom, sa zvučnim signalom i sa svetlosnim signalom. Kada pogledate skalu ili sijalicu ili kada čujete buzzer, onda lepo izvadite filter, produvate ga i vratite nazad. Gde je tu svemirska tehnologija? Takav indikator zaprljanosti košta između 5 i 10 dolara, a postavlja se na za to predviđeno mesto na kućištu filtera.
Kod filtera sa uljanim kupatilom nema svrhe stavljati takav indikator, jer on radi po principu stvaranja vakuuma. A taj vakuum nastaje zaprljanjem žičane mrežice. Šta je tu problem? Problem je taj što se ulje zaprljalo MNOGO pre toga i otada je ogromna količina prašine prečnika većeg od 40 mikrona dospela u komoru za sagorevanje motora. Žičani filter sa svojom strukturom jednostavno ne može da isfiltrira te čestice koje svojim velikim prečnikom (i čvrstoćom) utiču na ubrzano habanje zidova stublina a svojom količinom na smanjenje snage motora uz istovremeno povećanje potrošnje goriva.

Sve je na strani suvih filtera, samo su naši traktoristi LENJI da neke osnovne servisne zahvate urade sami i na vreme. Produvavanje suvih filtera nije nuklearna fizika, niti je za njihovo vraćanje u kućište potrebna svemirska tehnologija. Dete od 6 godina može da odradi posao (što bi možda i bila dobra ideja: ako vas mrzi da pregledate filtere, poverite taj posao svojoj deci. Oni bi se još i radovali zadatku).

P.S. Siniša1979: kako se ja sećam, ta zagonetka sa PVP je već davno rešena od strane člana Bobo.
 
Nazad
Vrh