IMR - Rakovica

Posto vidim da ovde ima ljudi koji se stvarno razumeju i jedan put su mi pomogli da pitam opet
Imam R60 '79 godiste koja do sada nije ozbiljnije popravljana a nije puno ni radila znaci klasika ratarstvo na nekih 5-8 ha sve operacije. Po nekoj proceni oko 7000sati ima dve godine kako bas tesko pali ujutru prvi put vergla bas bas dugo alnaser je spor original od prosle godine je pocela da izbacuje ulje na granu auspuha gde su prva dva klipa nije bilo puno ali ove proleci se bas umaze kad radi ceo dan da napomenem da u radu i tezem nema da pusi ni crn ni bilo kakav dim mozda cak i manje nego mnooogo mladji traktori a i snage ima dosta. Pomislio sam da radim generalnu ali ne znam koliko to kosta a nije jeftino sigurno
Sta vi mislite i koliko bi me kostala generalna ako zna neko
Hvala ljudi
 
Ja jedino u transportu dajem gas do nekih 2000 obrtaja retko kada vise,nema potrebe da urla na 2200obrtaja a brzina je za nijansu veca,velika je razlika u radu na 2000 i 2200,najbolje je od 1500 do 1800 tako ide u oranje kod mene i jos nesto da napomenm za moju rakovicu koja je u dobrom stanju,ima 6500radnih sati kupio sam je sa 5000,77godiste malo vozena ali hteo sam da kazem da nije brza nego 539 ili 558,cak je 539 sa vecim gumama brzi od mene jer koristim obadva traktora povremeno,kad ima vece gume 16.9.28 onda je druga prica ali daleko od toga da je brza kao sto se prica,ja nikada nisam vozi sa gasom do daske nikada duze od minut dva jer mi je zao traktora,nema svrhe raditi tako nesto.
Druze zaista zanimljiva konstantacija,malo mi je cudno to da ti je slicna brzina kao na 539 ili 558,na Rakovici trenutno imam 14.9 gume na jednom 539 standardne 11.9 a na drugom 539 12.9,cesto idemo sa vise traktora na posao ali uvek sa rakovicom dobro odmaknem kad vozim ispred 539 ja 2000rpm otac u 539 isto.Inace kad vozim iza 539 rakovica je na nekih 1600rpm a 539 na 2000rpm,539 sa 12.9 gumama je za nijansu brzi al ne puno od ovog sto nosi 11.9 Hobby Druze po simptomima koje opisujes najverovatnije da su ti sicevi na glavi izgoreli tj ventili ne zatvaraju dobro,moze biti i do opruga ako su oslabile,dizne takodje mogu biti problem tezeg paljenja bilo bi dobro da to prekontrolises inace i po knjizi na svakih 500rs bi trebalo proveriti dizne i po potrebi stelovati ventile...Javice se iskusniji clanovi pa ce dati svoje misljenje...
 
Poslednja izmena:
Hobby@ Sto kaze kolega proveri prvo dizne, presteluj ventile i ako imas nekog majstora u blizini da ti premeri kompresiju i u krajnjem slucaju ako je potrebno samo glava da se skine i da se odrade ventili.
Za taj motor je jos rano za generalnu moze on jos dosta da odradi, znaci ako je potrebna neka intervencija samo da se odrade ventili drugo nista vise, ali pre toga dizne i stelovanje ventila jer mozda ti je procurela neka dizna
 
Juče sam orao neku ledinu sa mojom Rakovicom i primetim da se pod blokadom čuje neki baš čudan zvuk u zadnjem delu i to samo kada levi točak ide po travi. Na mestima gde nema trave nema ni tog neprijatnog zvuka. Ovu pojavu sam zapazio još jednom kada sam bio upao u neki razor a zemlja bila zaleđena. Ja uključim blokadu i kad je počeo da šlajfuje tada se čuje taj isti zvuk.
Da li je ovo nešto opasno ili ?
 
Da li ti lepo kopca blokada???? Da nije pukla stifna na pedali pa blokada ne uzubljuje potpuno i cuje se kako kruni???? Da li ipak proslajfuje samo jedan tocak ili oba vrte a zvuk se cuje????
 
Da li ti lepo kopca blokada???? Da nije pukla stifna na pedali pa blokada ne uzubljuje potpuno i cuje se kako kruni???? Da li ipak proslajfuje samo jedan tocak ili oba vrte a zvuk se cuje????

Blokada uzubljuje dobro i oba točka šlajfuju ali trzaju. Kao da se poluosovine uvijaju (osciluju) pod opterećenjem.
 
Danas mi u setvi prosmrdila lamela, i to u rikvercu kod nameštanja na markir. (Nisam znatnije spuštao broj obrtaja motora
zbog grbave lenije na kojoj se okrećem da ne bi otpalo seme soje sa ploče, pa sam traktor dosta držao na kvačilu... :sjasi: ). Znam da je moja greška, ali jednostavno ne mogu/ne znam drugačije.
 
Nije nista strasno,meni se skoro desilo kada sam vozio u rikverc pod blokadom bilo je klizavo trava i culo se podrhtavanje i trenje to je normalno za rakovicu,nije prvi put.
 
Danas mi u setvi prosmrdila lamela, i to u rikvercu kod nameštanja na markir.
Nemoj misliti da ti pametujem.... Nije mi namera,ali zašto okrećeš na leniji? Ustvari ajd ako i moraš zašto u rikverc? Rikverc ide preko zupčanika druge brzine i poprilično je brza u rikvercu na leru a kamoli na 1200-1400 obrt. Znam da znaš jer je ne voziš od juče... Ako okrećeš u rikvercu obavezno je prebaci u sporohodne. Ja okrećem u rikverc samo ako moram zbog položaja njive ili sl. Inače u prvoj bh.
Nije to ništa strašno što se na momenat osetila ali joj nije nazdravlje,pa gledaj da ti se to što manje dešava. Jbg kvačilo na rakovici je bolna tačka....
 
Pa ne okrećem isključivo u rikverc, već malo napred, malo nazad, tj. 4 poteza. Pa ako promašim markir onda opet malo nazad... :osmeh:

(Pošto u soji ne sejem uvratine, onda isteram red do samog kraja, tj. da sejalica dođe do lenije, potom rikverc da ne bih gazio komšijsku njivu preko puta lenije (1), zatim napred polukružno (2), potom nazad polukružno kad sam već na markiru (3) i na kraju opet napred sa stajanjem ili bez zavisno da li treba da se dosipa seme (4). Od kad tako radim uvratine su mi čiste, a dok sam sejao klasično sa uvratinama uvek je bio herbarijum. Naravno, tako radim samo u soji jer kombajn sebi napravi uvratine koliko mu treba...)

A ne mogu u jednom potezu da se namestim na red koristeći samo napred. Ne kažem da ne može, ali ja ne mogu... A ako moram svaki put kad idem nazad da još šaltam i reduktor, uh, je**š onda taj traktor. A uvek mi je smetao brz rikverc na Rakovici ( i IMT-u), pogotovo kod izoravanja uvratina...
 
Rakovica je psoebno brza u rikverc ali nista sporiji nije ni IMT 539... Ja kad treba da koristim rikverc u setvi i na 539 zacas gurnem reduktor i ubacim u spore... Posebno kad je neravno da mi sejalica ne skace pa izlomi nesto...
 
Podmazite malo spojnicku osovinu tj. nutove kod pogonske lamele i videcete razliku (dok podmazujete neko neka pritiska kvacilo a vi pajserom pomerajte lamelu prema motoru da sto vise ulja udje na nutove)
 
Pa ne okrećem isključivo u rikverc, već malo napred, malo nazad, tj. 4 poteza. Pa ako promašim markir onda opet malo nazad... :osmeh:

(Pošto u soji ne sejem uvratine, onda isteram red do samog kraja, tj. da sejalica dođe do lenije, potom rikverc da ne bih gazio komšijsku njivu preko puta lenije (1), zatim napred polukružno (2), potom nazad polukružno kad sam već na markiru (3) i na kraju opet napred sa stajanjem ili bez zavisno da li treba da se dosipa seme (4). Od kad tako radim uvratine su mi čiste, a dok sam sejao klasično sa uvratinama uvek je bio herbarijum. Naravno, tako radim samo u soji jer kombajn sebi napravi uvratine koliko mu treba...)

A ne mogu u jednom potezu da se namestim na red koristeći samo napred. Ne kažem da ne može, ali ja ne mogu... A ako moram svaki put kad idem nazad da još šaltam i reduktor, uh, je**š onda taj traktor. A uvek mi je smetao brz rikverc na Rakovici ( i IMT-u), pogotovo kod izoravanja uvratina...

Sto je ne okrenes pod kocnicom ?
 
Koliko je to pametno stalno raditi??? Ja nikad traktor nisam okrenuo na taj nacin a kamolin na svaki kraj njive... Neznam koliko bi to bilo pametno po kocnice a i po traktor???
 
Nazad
Vrh