IMR - Rakovica

A šta ako je i serviser umešan u pripremu tu u našoj državi sve se može niko ne štiti kupca zato i sme tako nešto da uradi da je to uradio negde na zapadu odma mu bi zatvorili trgovinu pa nek on objašnjava odakle potiče traktor
 
Mislim da moze da se vidi da li je traktor remontovan ili je nov,jer nemoguce je traktor tako dobro remontovati da se ne vidi ... Pogledas ga malo bolje,zaviris ispod njega i sl...a i postoje tu neke razlike,npr na moom traktoru je prednji most italijanski a a do skora je ugradjivan mostarski... Tuga je to sto to moras da radis,ali kad nam je takva drzava...
 
Kolege,ja sam kupio novu rajku 76 u avgustu prosle godine i za sada sam zadovoljan mada ima nekih sitnih propusta(....., zaboravljen termostat,....) ali masinom sam generalno zadovoljan mada joj je ova jesen da se pokaze.i...
Da se nadovezem na kratko samo na ovo.Znam provereno da je IMT i IMR imao problema sa termostatima,los kvalitet i da na nekim traktorima nije ugradjivano!Jer,znali su dosta da se zaglave i crkne novi motor.I sam sam cuo tu pricu od odredjenog servisera jer sam hteo da kupim nov termostat(jer je moj 20g star crko) a doticni me je savetovao da teram tako jer moze skupo da me kosta!
 
Veceras mi drugar (vlasnik nove rajke 65)rece da sutra dolaze serviseri iz IMR-a da skidaju motor sa traktora,ima 70 sati i ulje je proterao na sve strane,i napred i pozadi na zamajcu.Uz to jos radi kao da lupka nesto u motoru.Ranije je servisirano,hidraulicna pumpa volana-crkla posle 5 sati,pocupale se ploce iz truba koje drze bocne lance-nije bilo skoro uopste navoja u trubi,i jos neke sitnice koje su serviseri odmah resili.Uglavnom serviseri su azurni sve otklanjaju u brzom roku.

Inace ranije pomenuto stanje rakovice sa placa je tacno i Rakovica je nova,to se vidi,ali je mnogo sklepana a kod njih nema uopste kontrole i radnik ne odgovara za lose uradjen posao,to znam iz ranijeg doba koje sam proveo tamo.

I kod mnogih rakovica je farbanje haube kao levom rukom,placi mala placi....
 
Mislim da to ipak nije bila polovna rajka nego je radnicima u fabrici bio ponedeljak kada su je sastavljali pa je zato takva. A što se tiče termostata.... Od juga 45,opel rekorda i mnoogo drugih modela auta štima termostat. Fi 54mm termostat firme npr Kalorstat rešava problem dugoročno. Za svaki slučaj probušiš malu rupu na njemu (ukoliko fabrički nema mali ventil) da se ne stvara vazdušni čep prilikom sipanja tečnosti i Bog da te vidi!
 
Sinisa,da ne zaboravimo da dizeli i benzinci ne rade na istim radnim temeraturama.
Tačno! One što sam naveo su benzinci ali naprimer u WV-ove dizel a i benz. motore ide isti taj termostat. Možda ne sve ali u dobar deo starijih modela. Takodje i u Opelove dizel motore štima... A što se tiče raspona temperature tj otvaranja termostata imaš ih od 75 do 100-105. Sve u zavisnosti od toga koji sistem za hladjenje je pod haubom. Otvoren ili zatvoren. (Inače tu je podela termostata) Tako da nije problem ubosti termostat koji otvara na 90,što uputstvo za rajku toplo preporučuje. Mada ja lično sam više pristalica termostata koji otvara od 75 do 80 (1.2.3) Neka je motoru malo više tolerancije do ključanja (eventualnog)
 
Da se nadovezem na kratko samo na ovo.Znam provereno da je IMT i IMR imao problema sa termostatima,los kvalitet i da na nekim traktorima nije ugradjivano!Jer,znali su dosta da se zaglave i crkne novi motor.I sam sam cuo tu pricu od odredjenog servisera jer sam hteo da kupim nov termostat(jer je moj 20g star crko) a doticni me je savetovao da teram tako jer moze skupo da me kosta!

Zalos kvalitet termostata sam ja iskusio na svojoj kozi,2006 na novom IMT 539 zaglavi termostat i radio sam mu generalnu sa 900 casova,inace sa tim traktorom imao nevidjenih problema(generalna,sinhron sporohodne,konusno tanjirasti,labavo pola safova u pocetku,busan rezervoar) za sada sam dosta zadovoljniji ovom rakovicom...
 
Danas bio na jednom placu i stoji nova Rajka 65,glanc nova,stigla iz IMR-a covek kupio i nije hteo da je preuzme kad je video u kakvom je stanju.Posten da budem nisam ni ja zakeralo ali je i ja nebi uzeo_Ove sve sto sam video do sad nove su OK,klasican srpski proizvod,ali ova kao nogama da je sklopljena,farbanje kao kofom da su polili po motoru i haubi a finis farbanja zavrsili sa metlom,curilo i plakalo sacuvaj boze,ofarbali sve zivo i sto treba i sto netreba.Odlivci nesto bruseni mnogo kao da je lose odliveno pa dopravljali,auspuh smejurija ukoso zavaren kao da su coravi bili,ofarbali i gume po 5-10 cm sa strane,motor i svi spojevi na mortoru umazani silikonom crvenim sacuvaj boze pa ofarbali pa se to sad ljusti,ulje iscurilo na prednji semering i na zadnji do menjaca pa curi ispod,kaplje nafta na AC pumpi i curi ulje na srafljenju pumpe na blok.Sediste nije zavrnuto,samo 2-3 loze uvrnuti srafovi itd....Znam da su takvi traktori izlazili i pre 20 godina,nista bolje ali nije mi jasno sto se malo ne potrude da barem svaku stvar stave kako treba pa makar i bila nekvalitetna.Bas su me iznenadili,ove do sad sto su stigle u selo i sto sam video su bile dobre,cemu sad ovo....

Kao da si opisao moju rakovicu, najprostije rečeno.
Posle prolaska kroz prvo blato otpala je sva farba sa felni i spona. Na krilima 5mm debeo sloj kita ispucao. Sedište moje je bilo zašrafljeno ali u klizačima nije bilo graničnika. Jednom sam (ne znajući to) nagazio istovremeno i kvačilo i kočnicu na uzbrdici, i zajedno sa sedištem skliznuo unazad. Srećom sam obema rukama držao volan pa nisam pao, a sedište je palo unazad sa traktora. Od tada je zavareno. Da se nisam držao čvrsto za volan, pao bih, a traktor u brzini i radi. Sedište je proizveo izvesni Intersecom iz Šapca. Dalje, ulje je curilo iz traktora svuda, deljen je na pola zbog semeringa radilice, u rezervoaru plovak nije imao pa sam ugradio da bi pokazivao nivo. Davač zapušenog vazdušnog filtera i dalje NEMA. Rezervoar se odmah oljuštio iznutra i traktor se ugasio od ljuspica farbe.... Ma ne mogu više da se sećam šta sve nije bilo kako treba.E da, i ventili su rađeni. Da ne bude zabune, traktor kupljen NOV u fabrici, ja ga isterao iz hale.
Volim i ja domaći proizvod ali jednostavno sam izgubio poverenje.
Imam Jugo koral in 2007. godište. Na 17 000km sam menjao lamelu. S jedne strane skroz slizana, s druge nova. Evo priče: http://www.yugofanclub.com/forum/viewtopic.php?f=6&t=12795&hilit=lamela&start=25 Takođe kupljen nov u Nišautu. Dalje, prikolica Zastava Inpro, nova. U fabrici kupljena ali ne možeš da biraš nego prvo platiš, a kada platiš onda vidiš da je cirada sašijena krivo i da ojačanja na njoj koja treba da idu po šipkama u stvari idu pored. "Nemamo drugu, ako nećeš ostavi je tu". Dalje, plug IMT-756 (mada verujem da nije original IMT nego mala privreda). Takođe nov, pucao je svaki var, svuda sam morao da varim, a koristio sam normalno kao i svaki plug, bez nekog maltretiranja. Sada je skoro neupotrebljiv jer su se izvitoperili oni "polukrugovi" koji nose raonike.
Tako da iz svega ovoga ja i nemam puno poverenja u domaću radinost. Ni jedan noviji proizvod nije urađen do kraja kako valja. Sve moraš sam da doradiš :) Žao mi je ali je tako.
 
Danas nemam vremena da je slikam,u zurbi sam a i spremam ispit,potrudicu se sutra,cena je 1650e... Ova ima ovalne blatobrane a fabricka cetvrtaste,ima dva gornja fara n apred i pozadi,i sto je najbitnije punoooo je kvalitetnije uradjena od IMR-ove... Meni se bas svidela
 
To sam i ja cuo,mada ova kabina ima 450 kg,nije nimalo lagana... kad sam video rakovicu u agroridu da su se poodlepljivali kederi sa stakala ,i koliko zjapi izmedju vrata i rama,ipak ssmo se odlucili z aovu
 
Pa nzm bas,razmisljali smo o tome,mislim da je cena smesna,pa smo odlucili da ih ostavimo,neka stoje na tavanu nece im nista faliti

- - - - - - - - - -

e da,i da pitam nesto ako se neko razume... u vezi je termostata,vec sam pisao da je pokvaren.. jer npr dok ga vozim ili radi u mestu traktor nece da nabije radnu temperaturu,barem je tako bilo pre neki dan kad je zahladnilo,dok npr danas kad je cale balirao balirao sa njim imao je temp oko 70 stepeni,nije bas puno usla u zelenu zonu,mozda malo a to mi je cudno da napravi oliku radnu temp s obzirom da to nije neki veliki posao za nju ... da li je termostat pokvaren ili radi kako treba??? da napomenem da se trektor obivno ne vozi na duze relacije svega par kilometar od kuce,jer su nam njive blizu
 
R 76 tj S-44 motor pored termostata a u tom njegovom kućištu ima rupu od nekih 8mm,ne znam sad tačno zaboravio sam,kroz koju prolazi voda-antifriz i to mu je sasvim dovoljno da motor ne postigne radnu temperaturu. Naravno bez opterećenja. Pod opterećenjem je druga priča. Tu već termostat treba da odreaguje. A koliko shvatam tebi motor drži temp. na 70 u radu tj u baliranju... Hmm pa to jeste malo velika temp ali najbolje ti je da pratiš sat i ako ne prelazi 90,peglaj! Moje misljenje.
 
Nazad
Vrh