Nasledio 9 jutara zemlje... Sta sad?!!!

paradig

Novajlija
Učlanjen(a)
14 Nov 2010
Poruka
9
Pozdrav svim clanovima foruma!!!
Jos jednom da pozelim svima puno uspeha u nastupajucoj 2011!!!
Odlucih da Vam se obratim, u nadi da cu dobiti konkretne odgovore i smernice na temu koja me zaokuplja... Unaped se izvinjavam ako cu na pocetku biti malo preopsiran...
Naime, rodom sam iz Rume ali odrastao sam i zivim u Beogradu...
Mati mi je posleratno seosko dete. Iz njene price, naradila se mnogo u kuci svojih roditelja i svojevremeno je jedva cekala da se uda i pobegne glavom bez obzira sa sela?! I tako, osim letnjih raspusta, kod babe i dede, povremenih obilazaka rodbine, svadbi, ispacaja i sahrana, o samom zivotu na selu i ne znam mnogo, niti sam imao nekog ko bi me ohrabrivao da saznam... Kako god, od smrti majcinih roditelja (a tome ima skoro trideset godina), zauzet skolovanjem, devojkama, poslom,.. selo ostavih negde u malom mozgu i nisam se mnogo interesovao o svemu sto je deda za zivota stvarao i ostavio. Ok, kuca, dvoriste, basta, kotobanja, stala, znao sam i da ima i neke zemlje koju mati daje u nekakvu arendu, ali sta, koliko, gde, kako... nije me bas nesto puno ni zanimalo... Godine prosle, vec mi je cetrdeset i koja, mati ostarila, i nedavno, nenadani "porodicni" razgovor... Postao sam vlasnik starog porodicnog imanja i 9 jutara zemlje?! Iskustva sa zemljom nemam! Nemam mehanizaciju niti nekih para za ulaganja u nesto sto ne poznajem! Imam 9 jutara zemlje sa kojom bi zeleo da zapocnem nesto (ali nemam ideju sta bi to moglo biti)! Citajuci razne teme na forumu, vidim da mnogi govore (k`o i moja mati), kako je zivot od zemlje mukotrpan i da se od zemlje ne moze ziveti... Kako god, nadam se nekim korisnim, konstruktivnim i konkretnim savetima... Molim Vas, u odgovorima izbegavajte obeshrabrivanja. Znam vrlo dobro kakva je situacija i u kakvoj zemlji zivimo, ali mi ne pada na pamet da rasprodam dedovinu! Dakle, ako imate neki savet, sta i kako uraditi sa imanjem, bicu Vam vise nego zahvalan...
 
KishRobert je napisao(la):
izdaj u arendu/zakup.

Slazem se ako vec nemas znanja ni para da ulazes u nesto nepoznato najbolje daj zemlju u arendu,a sa kucom stalom i ostalim ne znam sta ces. Ako tu niko nece da zivi mozda bolje da prodas nego da propada i da gubi vrednost,a ako neces mozes da je sredis pa da koristis za godisnji odmor i kad se smoris od guzvi u Beogradu :ppozdrav:
 
Tesko da mozemo da te ohrabrimo, ali pokusacemo!
Prvo treba da vidis gde ti je zemlja, ako je blizu sela onda bi mogao i sam nesto da radis. Obzirom da nemas mehanizaciju ne mozes mnogo toga da uradis... Idi prvo pocni sa bastom oko kuce i vidi kako ti se svidja. Ako imas neki kapital, kupi jedan Imt 539 i najosnovniju mehanizaciju sto ce biti dovoljno za pocetak. 9 jutara je malo za ratarstvo ali mozes probati sa povrtarstvom ili medicinskim biljem... uzgoj nekih zivotinja takodje dolazi u obzir ali onda treba da se selis iz Beograda... jagodicasto voce takodje dolazi u obzir na tim povrsinama.
Ne znam sta da ti predlazem jer si vise opisao porodicnu dogodovstinu nego samo stanje imanja.
Pozdrav i pisi nesto vise o imanju.
 
Samo mozes povrtarstvom da se bavis ali realno jedni kod nas se bave povrtarstvom oko 10-15 jutara zemlje imaju,svoj traktor nemaju obradu te zemlje i radnike placaju njihovo je da robu vuku za grad.Sigurno imaju racunice kad to rade vec nekih 5 godina i placaju skoro 10 radnika redovno u sezoni
 
Hvala na brzom reagovanju!!! :ppozdrav: :ppozdrav:
Pa ovako, sto se tice kuce i okucnice, sve je u vrlo pristojnom stanju i moji i inace cesto provode vreme tamo. Deda je nekada drzao krave, konje, svinje i zivinu, tako da su objekti ostali... Cale se amaterski bavi pcelarstvom i u basti iza kuce ima kosnice i svako malo ceprka oko njih. Selo je inace na 5 km od Rume, a od Beograda mi ne treba vise od 40 minuta da stignem do sela (tako da mi cesti dolasci nisu problematicni, a ako se treba zanociti, nije problem. Ima se gde). Zemlja je, tako mi bar kazu, prilicno dobrog kvaliteta, u neposrednoj blizini sela. Inace, u selu, koliko znam, rade sve. Ima tu i kukuruza, bostana, suncokreta, psenice i sta ti ja znam. Zemlja nije u jednom komadu, vec u tri parcele. Vec godinama je pod arendom ali mislim da se od nje moze nesto vise, a uz to, zeleo bih da zapocnem nesto sam. Nesto sto bi moglo da se obavi iznajmljenom mehanizacijom (oranje, tanjiranje, drljanje, djubrenje, sejanje - sadjenje, vrsenje - branje)... Nesto sto ne bi trebalo da podrazumeva (rucnu iliti mnooogo rucne) radne snage (sta cu sam, a gde naci ljude koji bi radili na njivi? U selu svakako ne, posto je gotovo pred izumiranjem. Sve staracka domacinstva)...
Nesto sto ne bi trebalo da podrazumeva prodaju po pijacama i slicno, jer se nema vremena a i nema ko da odradi tako nesto. Dakle, nesto kao - stigo rod, par dana gungula oko ubiranja plodova - letine, pa na otkup. Ne ocekujem nesto poput ostvarenja americkog sna, ali nesto ipak malo vise od arende koju zemlja trenutno donosi...
Jos jedno, HVALA na brzim odgovorima...
 
ti kad budes sve to poplacao(poljoprivredne usluge) ti nema sanse da zaradis vece novce od novaca od arende!
 
E moj prijatelju ako misliš da si sa par dana gungule završio posao onda ti je najbolje dati zemlju u arendu i za par sati gungule dobiješ nešto ,ovako kako si opisao svoje viđenje poljoprivrednika u pokušaju ja lično mogu samo da te obshrabrim.
 
Mani se ti rada vec pare os arende u dzep ::novac:: i bog da te vidi ,budes li se bakco sa gungulama mozes pojedinih godina i u minus da odes jer moras sve da platis i svi ce te sklepati
 
"Par dana gungule" je bila samo metafora, ne i vidjenje rada u poljoprivredi. Sta vise, jako mi se dopada selo, od rada ne bezim i svakako, plodovi rada na necem sto je jos od dedova pruza sigurno vecu satisfakciju nego kancelarija... Svestan sam da nigde, a narocito ne u poljoprivredi, nema hleba bez motike i toga se ne plasim. Pitanje je, u kom pravcu da razmisljam i delujem u novonastaloj situaciji. Dakle, zemlja + nedostatak mehanizacije + nedostatak organizovane radne snage = dilema, u kom pravcu usmeriti odrzivu poljoprivrednu proizvodnju (sa zaradom, iole vecom od arende)...
 
sa dosta FIZICKOG rada i bez osnovnog kapitala najbolje resenje za tebe je proizvodnja organske hrane tj. voca ili povrca !
 
Dakle, mozda bi mi mogli preporuciti odabir kulture, koji bi bio isplativ u odnosu na povrsinu obradivog zemljista i situaciju da bi morao da placam usluznu obradu...
 
Ima jedan u mom selu tast mu umro pa ajde da počne on(ima nešto mehanizacije) inače beograđanin, posle dve god sabrao da je bio u većem minusu nego da je dao u zakup.
 
Za povrtarstvo nemas nikavih izgleda,za vocarstvo mislim takodje jer su ulaganja velika ..., ratarstvo mozes da prodjes dobro ali nemas subvencije od drzave tako da vec gubis oko 130 000 din godisnje na konto njih ,a da bi dobio morao bi da otvoris plj.gazdinstvo a to je opet problem da li ces moci na sebe jer ne znam cime se bavis. Ako si bas resio moraces da sednes u 4 oka sa nekim poljoprivrednikom u okolini lepo papir i olovku i zavodis pa ces da vidis gde si i sta si
 
Mogli bi malo ohrabriti čoveka pa nije poljoprivreda svemirska tehnologija :haha: :haha: :haha:

Pusti ove ratare njima bi 1000ha uvek bilo malo. Počni skromno sa voćarstvom ili povrtarstvom na maloj površini i videćeš i sam šta i kako. Blizina BGD ti je vrlo značajna zbog plasmana ( ne mislim da stojiš na pijaci, već da upoznaž prodavce i da ih snadbevaš).
:ppozdrav:
 
Ljudi, HVALA na odvojenom vremenu i razmisljanjima!!!
Dakle, za sam pocetak, jesam odrastao u Beogradu, ali NISAM veverica, niti sam nekom nesto skrivio sto odjednom imam da razmisljam i o zemlji, a slucajno, nemam mehanizaciju niti dovoljno znanja o poljoprivredi...
Situacija je takva kakva je i na meni je da li cu uraditi nesto po tom pitanju ili ne. Sto se mene tice, ZELIM...
Dakle, za povrtarstvo i vocarstvo nemam uslova - para, potrebno ljudstvo, plasman... Pa to sam i naveo u jednom od postova...
Dakle preostaje ratarstvo. Ok, slazem se 9 jutara nije dovoljno za neku ozbiljnu proizvodnju (ali je u svakom slucaju malo vise od saksije na terasi), i moje pitanje nije bilo kako bi ja to trebalo da izgledam kao najuspesniji poljoprivrednik na svetu, vec sta mogu uciniti sa povrsinom koju imam na raspolaganju.
Kultura? Suncokret? Za obradu devet jutara pod suncokretom mi treba toliko - na kraju sezone mogu (ako ne bude nekih katastrofa), ocekivati toliko... Kukuruz? Ulaganja toliko - Mogucnost povracaja sredstava, a mozda ni to. Psenica? Ulaganja toliko, a od profita kupi stranku pa se obesi.................................
 
Pošto se Stari bavi pčelarstvom bilo bi pametno da to iskoristiš. Ozbiljan broj košnica + dovoljno zemlje za ispašu, to bi ti bila moja preporuka. Radi organski, pravi bio med i ne brini. :ppozdrav:
 
paradig, ako nikad nisi radio sa zemljom, tesko ce to sve ici... Probacu da ti pomognem za nekim brojkama, da vidis imal' tu tebe.
Sve sto pisem se odnosi na 1 kj.
Suncokret:
oranje 50e
spremac 20e
setva 12e
seme - pojma nemam nikad nisam sejao
vestak 100e
prskanje na crno 8e
hemija 10e
prskanje na zeleno 8e
hemija 10e
spartanje 10e
vrsaj 50e
prevoz 10e
Kosta te oko 300-330e sve po 1 jutru ukljucujuci i seme.
Ocekivani rod je od 1200-1700kg, cena ove godine je bila 40din/kg, ali to je ova godina, lako dogodine moze biti cena 30din ili cak i niza.

Kukuruz:
da ne pisem ponovo, operacije su manje vise iste, jedino je potrebno vise vestaka i seme je skuplje, pa ulaganja iznose blizu 400e po jedno jutru. Rod je od 4000-7000kg cena trenutna oko 20din, da ga prodas direktno sa njive neces dobiti vise od 13-14din, a mozda i oko 10din za 1kg.

Psenica:
Manje ulaganje nego za kukuruz, recimo jedno 350e.
Rod oko 2500-3500kg, trenutna cena 25dinara za kilogram, na leto oko 14-15 dinara....

Ovo su sve jako sturi podaci, ali cisto da mozes malo da se orijentises.

Ipak mislim da je najbolje da das zemlju u arenu i jednom godisnje odes do sela da pokupis novce od arende i gotovo.
 
Nazad
Vrh