Izmuzista za krave

igordulic@
Jel mozes da postavim slike od tvog izmuzista dok je muza u toku?:osmeh:
 
Gledao sam neke klipove na YT gde su ljudi nabavili izmuszišta preko mlekare.
Nešto mi nije jasno oko kapaciteta izmuzišta.
Kaže čovek da je pre muzao 30 krava 3-4 sata a sada 2 sata:sta:.
Može li neko da napiše koliko 1 muzna jedinica ima kapacitet za sat vremena tj da bi se vreme smanjilo na sat vremena ujutro i sat vremena uveče kako projektovati kapacitet izmuzišta.
Voleo bi da podatke napišu ljudi koji imaju prakse sa radom jel teorijski kapacitet je jedno a praktično nešto drugo.
 
u praksi je 4 do 5 u iznimnim slučajevima 6 grla na sat. Problem kod "riblje kosti" je taj što se mora čekati dok je kompletna strana pomužena pa tek onda možeš zamijeniti "ekipu"

 
gdje vam je to sporo imas 8 ili 12 itd muznih jedinica nisu to igracke da mozes mijenjati kad se koja pomuze :sjasi:
 
Kaže čovek da je pre muzao 30 krava 3-4 sata a sada 2 sata:sta:.
Može li neko da napiše koliko 1 muzna jedinica ima kapacitet za sat vremena tj da bi se vreme smanjilo na sat vremena ujutro i sat vremena uveče kako projektovati kapacitet izmuzišta.
Voleo bi da podatke napišu ljudi koji imaju prakse sa radom jel teorijski kapacitet je jedno a praktično nešto drugo.

Što veće, to bolje, ako novčanik dozvoljava.

Tu se najviše pravi grešaka, ljudi 'štede', pa kupe izmuzište, premaleno i za aktualni broj grla.
A kad investiraš u izmuzište, verovatno imaš u planu da ne ostaješ na aktualnom broju krava.

Prilikom nabave muzne opreme, veliki trošak su pumpe, reliser, automati za pranje..., a kad to platiš, dodatnih recimo 4-6 muznih jedinica poskupi ukupni trošak za relativno mali procenat. Normalno, trebaš imat i objekat, da to smestiš.

Muža je posao, koji te veže svakodnevno bez iznimke koji je praznik ili svetac.

I ako računaš, da ti ušteda vremena 15 minuta po jednoj muži na godišnjem nivou 'donosi' za jedan mesec 'šihtova'...
I pored svih kriza, treba imat u kalkulaciji kako će trošak (unajmljenog ili vlastitog) rada rasti, i polako sa tehničkim opremljanjem imanja otpadaju i potrebe za 'vanjskom' radnom snagom.

Sad, ako imaš veliko stado i izmuzište, u kom može jedan da pomuze 100 krava na sat, ko prvo, trošak opreme se podeli na veliku količinu mleka.
A ako nekog platiš za mužu, možeš mu pristojno platit za jedan sat, i još uvek te po litri košta manje nego sada. I sa dobrom satnicom, ne trebaš ti lovit radnike, nego možeš birat.
 
Polovnih izmuzista imas jako jeftinih na pr. 2x4 ti je 1000 evra ko ne planira preko 40 grla ne trebamuu nista bolje
 
ja planiram za 6 muznih jedinica,izadje ovako...riblja kosta sa svom opremom kompresor ne znam koliko je kw ali sve je standardno sa njihovim rukama izadje 5000E
 
Jel automacko pranje sistema imas li automacke skidaca muznih jedinica kesu mu elktricni imuplsatori koja je marka izmuzista
 
Pozdrav svima !
Planiram da pravim stalu za 50 grla, pa mi treba izmuziste... razmisljao sam da izmuziste bude sa kratke strane stale a da prostor gde su krave bude podeljen da dva dela. kada se vrsi muza sve krave se preteraju na jednu polovinu a zatim se pustaju u izmuziste i izlaze u drugi deo stale... Interesuje me da li je na taj broj krava dovoljno izmuziste za 5 krava, ili mora vece; i koje si dimenzije tunela kroz koji prolaze krave... Jos me zanima kako je stanje sa tim izmuzistima: koliko kostaju, da li se kvare, sta su nedostatci i slicno... Svaki komentar je znacajan !
Unapred Hvala !
 
Za početak:
koliko si video/pogledao takvih štala?
ja to nisam nigde video vec sam sanjao; AKO JE TO TOLIKO BITNO... I zelim da ostvarim svoj san.. ne razumem zasto ne bi funkcionisao sistem u kome se krave krecu iz jednog prostora u drugi, kao u fazonu kruznog izmuzista samo sto je sve to pojednostavljeno; krave se krecu ( sto je i logicno, jer imaju noge) a izmuziste i stala stoje ( takodje logicna stvar jer nemaju noge ) Mnogo mi stvari gutamo sa zapada kao curke, a da se pritom i ne zapitamo koliko je logicno i normalno to sto dolazi...
Hvala na razumevanju, veoma ste mi pomogli...
 
u planu je na prolece izgradnja izmuzista riblja kost 6 grla,sta preporucujete novo/polovno/marka/delovi/ ko montira to kod nas? i naravno cena?:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh