Farma krava

dragan82

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
3 Jan 2010
Poruka
3.921
Lokacija
Lozana
drfjnr.jpg
2wf085v.jpg
est8nn.jpg
33e04zc.jpg
2hrijjp.jpg
t6dwuf.jpg
e0fyq9.jpg
v4xevd.jpg
14occv5.jpg
 
Ne , bio bi suvisan. Radi samo gazda i 1 ucenik. A imaju 80 krava i obradjuju 150hektara.
 
suvisan? hmm,nzm bas ;) ali ako ti tako kazes :)
za 150 hektara treba i odsedet u traktoru a i krave traze svoje vidim da je dosta sve pojednostavljeno ali ni muza ne prodje za 5 minuta...
 
Pa sto se tice traktora pored ovog sa slike ima i Mercedesa od 140konja i za njim vuce roto-tiler(roto drljaca koja radi kao freza). A sad oce kupiti fenta od 180konja.

Stvarno ne bi znao koliko osoba mu pomazu oko obrade zemlje. Ali nema on puno traktora.
 
pa zimi je mozda dvoje dovoljno :)
ipak sa kravama nije dosta nahraniti i pomuziti nego i biti u toku svega,jer ipak nije to masina kojoj ode lezaj na 700 sati rada nego zivo bice o kom se treba brinut.
I one price o robotima muzacima su po meni bezvredne,covek kad sam radi ne moze da iskontrolise sve i da bude 100% dobro uvek nesto promakne a ne kad robot muze.
Post je spojen: [time]1294572395[/time]
_________________________________________________
de se ova farma nalazi?
 
Pa ova muzalica je iz izraela i ona preko mleka odma vidi da li je krava bolesna ili ne . Ako je krava bolesna , odma joj otvara vrata koja vodi na drugu stranu i automatski je izdvaja iz krda.
 
sve je to ok,ali ona moze videti samo mastitis,a de su ostale bolesti.
De su steone krave i teljenja de su telad...nzm druze da li drzis krave ali veruj mi da to nije tako jednostavno.
Ipak su to zivotinje o kojima se treba brinuti.
On na tih 80 krav sigurno jos ima 80 goveda najmanje junica,teladi,bikova ako tovi musku telad.
 
Ne tovi musku telad. A video sam da ima junica i teladi. Krave se automatski pteraju iz stale napolje , pa posle u odeljenje gde je muzalica. Spusta se neka zavesa , pa ih ona tera.
 
Vidi se na jednoj slici da svaka krava ima na nogu zavezan cip. Taj cip sluzi da ga kompijuter ocitava i da spusti koncentrat kravi koja ubaci glavu u hranilicu. Svaka krava ima svoje sledovanje. Ako jednom iskoristi , drugi put kad ubaci glavu u hranilicu ona ne moze vise da dobije koncentrat. :ppozdrav:
 
evo na petoj slici se vidi bolesna krava trakom je pregradjena a tu je verovatno dovucena jer joj vime i but sav izmazan ,moje misljenje mozda i pogresno.
 
po meni je najveci nedostatak slobodnog sistema drzanja, otezana pojedinacna kontrola grla, teze uocavanje pocetnih simptoma bolesti, poremecaja u ishrani, a ona krava je po meni spala sa nogu - izgubila kalcijum i odvojena da je druge krave ne jasu - vidi se da ne lezi na lezistu - nego gde je pala je stavljeno slame
 
Ta je bila pred samo teljenje , jer mi reko gazda da se zuri jer ceka veterinata u vezi te krave. :ppozdrav:
 
ali ti pratiti krave moras svakako,na muzi a i posle kad jedu a puno je vise prednosti na slobodnom drzanju nego mana ali slobodno drzanje + krbne zabrane tj.kad jedu da su zatvorene na svoje mesto de ce pojest pa da se opet puste.
 
Slučajno sam naletio na ovu temu (inače sam na ovčarstvu i kozarstvu) pa ne mogu da ne komentarišem.
Desetak godina sam radio na selekciji u govedarstvu pa sam vidio dosta ovakvih objekata. Ovaj objekat ima jednu veliku manu, a to je nedostatak rešetkastog pod ispod čega bi trebali biti spremnici za osoku.Vidimo na podu izmiješanu osoku i izmet.Bez obzira koliko se često čisti (vjerovatno automatski) nedovoljno je jer krave stalno jedu i stalno se prazne.Inače ostalo je :ppozdrav: u redu.Samo da napomenem da se u sličnim objektima koje sam viđao rešetke ne nalaze ispod ležišta koja su obično od drveta ili nabijene zemlje
 
U nekim zemljama se ne na izdaju građevinske dozvole za nove staje sa rezervoarima oseke ispod stoke, koriste se ili rešetke sa plitvim kanalima, ili skreperi te lagune.

A i kod velikih koncentracija stoke, jeftinija je jedna velika laguna za sve, nego rupe ispod svakog objekta.

Oseka pored troša samog objekta sobom donosi i trošak mešanja, pumpanja, rasipavanja i zamisli si sve to na više mesta.
 
Nazad
Vrh