Selekcijski rad u uzgoju ovaca i koza

Hmmm, cini mi se da ce ovaj post da izazove malu polemiku. Izmedju kolega ovcara. Posto ja to nisam mogu da iznesem samo svoje misljenje i neke generalne stavove.
Svojim usima sam cuo kako se kafedzija kune da pecenje nije od W.berga. To je zadovoljilo goste. Mozda su u pitanju predrasude ali,:
Svaka industrijalizacija uzgoja stoke redovno dovede do industriski(ekonomski) visokoprofitabilnog proizvoda i uvek, ili da budem pravicniji, skoro uvek do pada kvaliteta!
1. Belgijske, nemacke, engleske, danske bele svinje sa malim procentom masnoce, brzim prirastom i velikim brojem prasadi. Vrlo isplativo ali to meso je sa gastronomskog aspekta ispod mesa tzv primitivnih rasa a u zdravstvenom pogledu postaje sve manje prihvatljivo! O ovome moze dosta da se pronadje na internetu. Meso vodeno sa losim kvalitetom proteina, masti je malo ali sadrzi visok procenat holesterola(loseg)............Ovo je bio jedan od razloga sto su se pre izvesnog broja godina pojavili tragaci iz Nemacke u potrazi za sto cistijim primercima mangulice. Posto smo mi u medjuvremenu iskorenili tu "primitivnu" rasu a ono sto je ostalo bilo je mesano sa svim i svacim Nemci su svoje ciste primerke pronasli u Bugarskoj i Rumuniji.........
2. Govedina. Opste je prihvaceno da je Simentalac idealno govece( za nase uslove). Puno mleka i puno mesa.
To ili nesto slicno jede Evropa i USA osim onih koji mogu da plate nesto dobro kao sto je Argentinska govedina ili u slucaju Usa goveda koja trce i pasu. O ovome sam gledao emisiju tu pre neki mesec, i decidno je saopsteno da ta goveda na trzistu vrede duplo u odnosu na ona gajena u stali ili ispustu ili kombinovano , ali da je to luksuz(!), i da tu ukusnu i zdravu hranu sebi mogu da priuste samo imucni!!! Tako da je izvesno da cemo plakati za nasom Busom i njenim vrhunskim mesom.
3. Piletina. Brojler kontra onom sto jede gliste. Treba samo pogledati kolicinu holesterola u kozi i podkoznoj masti kod brojlera. A piletina je nekada smatrana za lako,dijetalno meso. Ima i dalje dvorisnih "trkaca" ali na zalost sve manje.
4. Jagnjetina? Pouzdano znam da su Nemci otkupljivali Sjenicko jagnje i da su ga odlicno placali.O ovome sam nesto vec napisao pa da se ne popnavljam. Poenta je se niko ne bi trudio da dolazi u Sjenicu, otkupljuje jagnjad, prevozi ih 1000 ili 2000 km ako trziste u Nemackoj nije spremno to dobro da plati.
da li je Svrljisko ili Sjenicko ili Sarplaninsko ili sa nekog ostrva manje je vazno mada ce svako reci da je bas njegovo najbolje :D, ali to su relativno primitivne(stare) rase i.....

U medjuvremenu su Nemci verovatno pronasli nove izvore dobrih(primitivnih) jaganjaca pa smo mi za sada otpali, ali to je pitanje politike(sankcije itd) i lose poslovne politike a ne superiornosti Nemackih rasa.

5. A sta reci za povrce za koje svi kazemo da je najlonsko - industrijsko. U jednom zanimljivom clanku procitao sam izvestaj sa nekog kongresa posvecenog paradajzu. U uvodnom izlaganju istaknuto je da je sa industrijsko-tehnoloske strane razvoj paradajza zavrsen i da sada ostaje da ponovo pronadjemo izvorni ukus paradajza! Ne moze biti recitije.

E sada neko moze da kaze da sam ja konzervativan i protivnik razvoja i savremenih postupaka gajenja i zivotinja i biljak. Nista ne bi bilo pogresnije. Ja jesam za sto savremeniji pristup i za proizvodnju koja je zasnovana na dobroj ekonomskoj racunici, ali ne po cenu da se izgubi kvalitet i ukus.

I sasvim na kraju. Letos je moj prijatelj isao u posetu bratu koji zivi u Francuskoj. Ovaj mu je trazio da mu donese koliko moze paprika. Uzeleo se covek punjenih paprika a one lepe koje tamo mogu da se kupe jednostavno nisu to. Nije to to cuo je svako od nas. Bar nekoliko puta od nasih zemljaka koji zive napolju.

Eto, dobro sam predvideo. Dok sam ja slozio svoju "knjigu" vec su utrcala dva polemicna stava!
 
dobio sam nekoliko privatnih mailova u kojima mi vi kolege skrecete paznju na neke stvari. Ja san van zahvalan za te mailove ali vas molim da ako van sto nije jasno ili se ne slazete samnom u nekoj temi to javno i kazete. Razlog? Volio bih da se razvije polemika ili diskusija ili nazovite to kako hocete meni svejedno. ako se u necemu ne slazemo ne znaci automatski da smo neprijatelji he he. Lose bi bilo kad bi svi isto mislili.
I ja san se sam namjerava osvrnut na neke tekstove koje sam ovdi prenio od drugih autora.
Evo konkretno za pocetak, teorija tvrdi da ovan/jarac ostaje u priplodu par godina, da mu posli toga opada libido tj. da gubi nagon i sve je to tocno, ali postoji i nesto sto se zove "male tajne velikih majstora...".
Zar blago koje vrijedi 1000 Eura a mozda i vise tek tako nakon 4-6 godina otpisati? Ja tvrdim da ne i da taj dasa moze radit i do 12(ovan) ili cak do 15-16(jarac). Sigurno se pitate kako? Pa evo par mojih savjeta.
1. Ishrana - od pocetka pravilna i po zakonu, uz malu dopunu s moje strane - nikad blagu u koncentratima ne davati zrno nego srot ili prekrupu kako hocete. S tim mu cuvate zube, a isto manje energije posli trosi na prezivanje a vise da nabije sebi energiju za "one stvari". U toku mrkanja pored ishrane koja ga sljeduje dobro mu je svako jutro i uvecer dodati svjeze jaje skupa sa korom. Jednostavno mu se uvali u gubicu..
2. Nacin drzanja - sta se tice toga to mora bit tip-top. Car mora zivit ko car
3. Istina je da mu pocne opadat libido, ali i tu ima lijeka. Kad se neka "tetka" mrce jednostavno se ako on nece
kraj njega i nje uvali neko mlado grlo kojemu se postavi pregaca da ne moze nista napravit. Da vidis kako brzo reagira i kako mu masina proradi..
4. Takvom blagu nikad ne dozvoliti da ima vise od 4 skoka dnevno. 2 ujutro i 2 popodne. Vjerovali ili ne ti frajeri mogu skocit i 40-ak puta dnevno. Ali sta to vridi kad nakon 10-og puta puca u prazno, tj.trosi se bez veze.
5. Ukoliko ima vise muskih grla u stadu obavezno je imati i jednog rezervnog.
6. svaki takav decko MORA imati jedan dan odmora u sedmici.
Ovo su samo neke male tajne kojih san se sad sitija kako bude dolazilo tako cu ih objavljivat.
Virujte ovo su sve isprovane metode koje ne samo da funkcioniraju vec i pokazuju rezultate. I ja san sve ovo isprova i radi radnja. Iman 2 starija ovna(6i7 godina i jos su vrhunski). Eto zasto ja cijenin moto jednog svog kolege ratara koji kaze otprilike ovako " Ne treba raditi kako svi rade, nego onako kako je ispravno".
 
" Ne treba raditi kako svi rade, nego onako kako je ispravno".

e ova mi je legla 100%. ma jedino to priznajem
ne mogu sebi da oprostim sto to ja nisam smislio :haha:
 
Tar je napisao(la):
Letos je moj prijatelj isao u posetu bratu koji zivi u Francuskoj. Ovaj mu je trazio da mu donese koliko moze paprika. Uzeleo se covek punjenih paprika a one lepe koje tamo mogu da se kupe jednostavno nisu to. Nije to to cuo je svako od nas. Bar nekoliko puta od nasih zemljaka koji zive napolju.

Brat mi živi u Kanadi, prvo što traži da jede kada dođe ovde je mladi krompir, mladi luk i domaće kobasice! Kaže da tamo svo povrće ima manje-više jednak ukus!
 
Čugi je napisao(la):
Tar je napisao(la):
Letos je moj prijatelj isao u posetu bratu koji zivi u Francuskoj. Ovaj mu je trazio da mu donese koliko moze paprika. Uzeleo se covek punjenih paprika a one lepe koje tamo mogu da se kupe jednostavno nisu to. Nije to to cuo je svako od nas. Bar nekoliko puta od nasih zemljaka koji zive napolju.

Brat mi živi u Kanadi, prvo što traži da jede kada dođe ovde je mladi krompir, mladi luk i domaće kobasice! Kaže da tamo svo povrće ima manje-više jednak ukus!
Ja bija i okusija - sama plastika
Kak' veliju nasi zagorci - domače je domače kaj ne :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Zdravo drugari,evo mene opet,vidim da se nesto izdesavalo i da ste bas aktivni.
Odgovor za brundala oge zivim.Pa ovako,ja sam do ´99 ziveo u okolini Pozarevca,onda sam dosao u Bec,naucio jezik i 2007 diplomirao veterinu.Sada sam trenutno asistent na klinici za svinjarstvo a ovcrastvo je moja posebna ljubav.Imam brata koji u Pozarevcu ima imanje gde i ja zivim kad odem dole i za godinu dana treba da se vratim.Trenutno imamo nesto vise od 100 plotkinja sa tendencijom prosirenja.Ovamo su nas naucili da siroko razmisljamo kad se veterine tice a ovamo veterinar ima ulogu i da savetuje stocare a to moze samo ako sam to razume.Ovamo na zapadu je prica oko organske hrane malo aktuelnija nego na balkanu pa mi je i ta tematika dosta poznata.
Neko ko se uzgojem zivotinja bavi iz hobija,moze da gaji sta hoce i u kakvim uslovima hoce.Neko ko zivi od toga mora na puno stvari da gleda.Jas sam mogao da biram rase kad sam uvozio zivotinje.Meni se jako svidja plavoglava mesnata ovca ali to ne bi proslo kod nas na trzistu.Moje razmisljanje je bilo ovako:hocu li komercijalno proizvoditi jagnjad ili priplodni materijal ili proizvodnja mleka,cista rasa ili ukrstanje,kakvu hranu mogu da proizvedem,koliko imam pasnjaka,sezonska ili vansezonska ovca,sa kojom kilazom prodavati jagnjad i po kojoj ceni,koliko rada se treba investirati,kakva je akceptanca kod kupaca i kakv kvalitet mesa oni traze .Kad sam sve to sabrao ,dosao sam do Virtemberg ovce.Mi trenutno dobrim delom prodajemo mlade ovnove od 4-12 meseci,nesto zenskih jagnjadi a ostatak prodajemo privatnim ljudima i jednom vecem restoranu koji ne uspemo u potpunosti da snabdemo pa zbog toga sirimo stado.Posto u Srbiji ima mnogo Virtemberga a zadnji uvoz je bio 2001 i skoro svi imalu potomstvo od dve linije ,bio je to jos jedan razlod jer sada prodajemo ovnove.To da su nemci dolazili u Srbiju po jagnjad sada prvi put cujem.Mozda je to bilo pre 20 godina i ako su umesti 3DM placali 6DM do kilogramu za jagnje koje ima 25 kg ili manje mogu i da poverujem jer je kod njih jagnje u tom uzrastu skulje.Oni prodaju jagnjad sa 40kg po ceni od 2 evra za kg ali obicno prodaju zaklane pa je cena 4evra za onu jagnjad odraslu na livadi i 4,5 evra za onu tovljenu u stali.


Sto se mangulice i svinjarstva tice, to mi je svakodnevni posao i ne bih se slozio da Nemci toliko tragaju za mangulicom.To su mozda opet neki hobi odgajivaci.Ja sam prosle nedlje dosao iz Hanovera gde se kao i svake godine odrzava EUROTIER i pravac u kome se krece svinjarsto i ovcarstvo je bio ocigledan.Mora se izaci u susret velikom broju kupaca.Za ekstremne specijaliste ce uvek biti mesta na trzistu ali to je neznatno mali broj.
 
miljko pozdravljam te,i ujedno da malo to prokomentiram.vidim da si čovjek od struke pa tako su ti i poznati izrazi intenzivan i ekstenzivan uzgoj stoke.normalno je to šta ti govoriš da je intenzivan uzgoj rašireniji i da se stručnjaci bave više njim jer tržište traži velike količine,a to se ekstenzivnim načinom ne može postić,ali kvaliteta je uvijek na strani ekstenzivnog rada.tako se ne može mjerit meso wirtemberga sa mesom pramenke ili sličnih pasmina isto kao što je neusporedivo meso pietrena sa mesom mangulice ili crne slavonske,ali o tome bi trebali u temi o tome.
 
Da sad ne citiran kompletan milkov post vidin da ce ovdi bit zivahna rasprava. Ajde neka, drago mi je nemilo sta recemo mi dalmatinci he he :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
Sad cemo moc dobit i pokoji strucni savjet. Ma bit cemo najjaci forum na forumu (a vec jesmo)
 
Ma brate i ja zivim u svajcarskoj vec duze vremena.Sve ovo po meni nema bas mnogo veze s'mozgom,da po njihovim normama krastavac koji se prodaje u marketima mora biti prav a oni koji su krivi odlaze u skart.Jabuka nesme da ima neku nedaj Boze fleku na povrsini,paradajs nesme da prelazi odredjenu velicinu i sve tako neke nebulozne stvari, a kad bi zatvorenih ociju sve to probao nebi znao da razlikujes sta je sta.Ovo je brate ''SILOVANJE''prirode,a dokle ce priroda to da trpi videcemo.Samo da znate da te norme ne donose srecu,jer njihovo dete nije uopste srecnije zbog toga sto jede ''pravilnije'' razvijenu jabuku.Ovde sunce ne greje,cvece ne mirise i ljudi se ne smeju.
 
miljko je napisao(la):
Posto u Srbiji ima mnogo Virtemberga a zadnji uvoz je bio 2001 .

Ne znam tačno na šta si mislio, ali moj prijatelj koji je od ove godine u ovčarstvu, uvezao je letos stado od 40 ovaca i jednog ovna, biće reči i o njemu, samo da ga ubedim da me pusti da slikam sve što je napravio, sve je novo i odlično je urađeno.

@popovic

Nedavno je doneta odluka da od juna 2009-e ta pravila više ne važe.
 
miljko je napisao(la):
......
Neko ko se uzgojem zivotinja bavi iz hobija,moze da gaji sta hoce i u kakvim uslovima hoce.Neko ko zivi od toga mora na puno stvari da gleda.......

Ovome nema sta da se zameri. Ali, moze da se doda. Gajenje koza i ovaca moze da se posmatra i samo kao biznis i da se pri tome uzmu u obzir slicni arsini kao sto je i Miljko uzeo, premerio i odmerio, podvukao crtu i dosao do zakljucka. Zakljucak je bio da je W.berg pravi izbor. Verovatno i jeste ako se uzmu u obzir trenutni parametri. Takodje, jako mi se dopao vrlo studiozan pristup sa analizom linija i kvaliteta te rase kod nas i odvaznost da se udje u uvoz maticnog stada.
Da se vratim na izbor rase.Ja mislim da gugorocno gledano ta racunica nije dobra. Prvo verujem da je randman i prirast kod te rase dobar ali ne verujem u kvalitet. Kao sto ne verujem u kvalitet brojlerskih pilica. I ne samo da ne verujem vec umem da citam i u svim neutralnim istrazivanjima pise da je tako gajeno pile nezdravo! Na netu moze da se pronadje zakljucak americke vladine komisije ciji zadatak je bio da predlozi pravce i rase zivine i stoke za ishranu. Predlog komisije je bio (za meso) koza, kunic ,curka! Amerikanci imaju najveci procenat bolesno debelih i zdravstveni problemi indukovani debljinom dovode do velikih troskova i gubitaka. Motivi za ovo istrazivanje nisu ni malo humano-principijelni vec troskovi i gubici! Do kakvih je posledica dovelo ovo istrazivanje u praksi neznam ali sam siguran da su na ishod pokusali da uticu razni lobiji kao sto je lobi uzgajivaca goveda ili pilica pa je ipak ispao takav kakav je. Broj uzgajivaca koza je suvise mali(iako raste), da bi uspeo da utice na rezultat. Istovremeno na sajmovima dominiraju goveda, svinje, pilici i oprema za njih! Iz toga bi se moglo zakljuciti da je to buducnost. Pitam se?
Sto se tice neverice oko uvoza nasih jaganjaca sa Pestera oko toga nema nikakve sumnje. Moj drugar je radio jedan deo tog izvoza na veliko u jednom od nasih jacih izvoznih preduzeca. Ta jagnjad su placana osetno vise nego sto su kostali "obicni" jaganjci kod nas u to vreme. Toliko da su "domisljati" uzgajivaci poceli da kupuju ravnicarsku jagnjad i da ih prodaju kao sjenicku(pestersku). Prevara je otkrivena i posao je propao. Iz istog izvora a rec je o ondasnjem uspesnom predstavniku u Nemackoj znam da su ti jaganjci imali na nemackom trzistu osetno vecu cenu od domacih nemackih! To sto se taj posao odvijao pre 20 godina nista ne umanjuje vrednost cinjenica. Prosto je neverovatno da je za to vreme W.berg toliko napredovao a nase, na srecu nepokvarene rase ili podrase nazadovale. Naprotiv mislim da je nekriticko prelazenje i jednim delom mesanje pre svega W.berga ali i drugih rasa dovelo do devalvacije. Na srecu ne u toj meri da bi rase(podrase) bile nepovratno izgubljene kao sto se dogodilo sa šumadijskom svinjom.
Da se vratimo jagancima. Ako(ako?) prihvatimo da domace varijante pramenke gajene na brdsko-planinskom podrucju daju meso boljeg kvaliteta ostaje pitanje ekonomije. sa jedne strane postoje velika polupusta podrucja idealna za ovcarstvo i kozarstvo sa obiljem pase i uz adekvatnu meh. dovoljno sena. Ostaje problem radne snage skoro neresiv u potpunosti ali dobrim delom resiv uz pomoc dobrih ovcarskih pasa iz uvoza(investicija) i delimicnim ogradjivanjem pasnjaka. Nista drugo mi ne pada na pamet.
Sto se tice povratka na nemacko trziste sa koga smo otpali, mislim da je to tesko ali ne i neizvodljivo. Za to je potrebno da imamo udruzene odgajivace, sindikat ili lobi kako hocete i odredjeni angazman drzave na finansiranju domacih sojeva pramenke, formiranju maticnih zapata i sl. Hrvatska radi u tom pravcu. To smo saznali od Brundala.On dobija premiju za svako grlo šibenske ovce. Mozda to nije dovoljno, zaboravio sam koliki je iznos ali cini mi se da je u vrednosti (jos) jednog jagnjeta! U tome su ispred nas.
Sa druge strane ako bi se ispostavilo da je prica o domacim pramenkama samo uzaludna kuknjava onda najcistija ekonomija kaze da je (mali)broj jaganjaca najuze grlo u proizvodnji jagnjeceg ili ovcijeg mesa. Dakle vaznije od prirasta i randmana je povecati broj jaganjaca. Sve informacije na tu temu se zavrsavaju sa ukljucivanjem Romanov ovce i njenim ukrstanjem sa drugim rasama. Ovo rade u USA u Kanadi u Australiji i na Novom Zelandu. Ne kazem da je vec masovno ali puno se radi na tome. Samo 1/4 ili 25% krvi Romanov ovce daje osetno vece potomstvo ( osetno je kada sa 1.6 dodjes do 2.1 npr.) i veci broj prezivele jagnjadi pri cemu ti melezi imaju kvalitet na onih 75% krvi! Tako kada je u pitanju masovna proizvodnja a ne proizvodnja delikatesne jagnjetine "svi putevi vode u Rim" to jest u rusiju (Romanov je ruska rasa)
Kao sto rekoh ja nemam pojma o ovcama i ovo treba shvatiti kao neko glasno razmisljanje.
:ppozdrav:
opet me je neko pretekao?

@cugi
ta odluka je jedna od posledica trenutne krize i uz velike otpore je doneta. Jednostavno bacala se velika kolicina hrane. Nego da li ste primetili da su mnoge od njihovih ovaca bukvalno cetvrtaste i da vise lice na nilske konje :haha:
 
Dosla zima, pa da se i ja ukljucim.
Kao ovcar sa iskustvom, da razjasnimo situaciju o Virtembergu. To je hibridna ovca koju je stvorio po zadatku Institut u Grubu-Munchen, Nemacka, jer u to vreme Nemacka nije mogla da zadovolji potraznju za jagnjecim mesom brojnih imigranata muslimana /turaka, itd/. Inace sami nemci konzumiraju jagnetinu od Safolka, nemacke mesnate crnoglave ovce i texela. U zadnje vreme hit je jagnjetina iz Rumunije-kvalitet/cena, jagnjad od ovaca u tipu pramenke-rumunska Curkana.Miljka da podestim da je trenutna cena vitemberg jagnjadi 1.5 e, i da nema prodaje. Sumadija je puna toga. Odgajivaci su dovedeni u zabludu zahvaljujuci ovcarskom lobiju oko Vitemberga, pa su stigle farme do bankrota.Cak i najveca farma u Sumadiji, rasprodaje svoje stado Vitemberga.Iz toga sledi pitanje- ovcarstvo kao biznis ili hobi, odnosno prestiza u selu ,da imam uvozne ovce,koje niko nema, a o ekonomiji, rentabilnosti, strucnosti i strategiji razvoja ovcarstva ni traga.Nam su potrebni ljudi od prakse i iskustva koji zaista uzgajaju ovce i znaju sta hoce. Dosta je kvazi teoreticara, lazi i prevare u ovcarstvu preko Virtemberga-nemacke hibridne ovce. Ovcarstvu su potrebni ljudi - prakticari. Brundalo, bravo majstore, vredis vise od pola Evrope
 
Bojim se da cemo jednoga dana jesti jagnjetinu koja ce morati da se naknadno parfimira da bi uopste imala ukus jagnjetine,uprotivnom necemo znati sta jedemo.Kad sam letos video kako moja majka cuva te (kako ih ona zove)tovne pilice,meni se zivot smucio.To nisu bili oni normalni pilici kakve ja pamtim,to su bili neki degenerici od pilica koji od sopstvene tezine nisu u stanju da hodaju i kljuju hranu u polu lezecem polozaju,a majka ima okucnice 0.5ha.Sta nam bre sve uvalise,meni dodje da placem.I sad jos trebamo da raspravljamo o tome dali je bolje svrljisko ili W-berg jagnje?
 
Winterberg nije hibrid. Vec rasa. Verovatno nastala ukrstanjem, u sirem smislu hibridizacijom, nekih drugih rasa.
Hibrid je, u mitskom smislu, bice sastavljeno od dva druga: polucovek-polukonj, svinga sa telom lava i glavom zene, kentaur, satir itd.
U bioloskom smislu to je direktni potomak ukrstanja dve rase. Prva generacija. I on se uvek iznova dobija ukrstanjem dva razlicita roditelja. Parenjem dva hibrida ne dobija se isto takvo potomstvo. Ako se duzim ukstanjem, koristeci razlicite metode, dobije potomstvo sa stabilnim naslednim osobinama onda je rec o novoj rasi.
Po ostalim pitanjima se manje vise slazem kao i ostali.
Samo........?
Bojim se da ne odemo u krajnost. U krajnji konzervativizam. Ne dovodi svaka modernizacija do pada kvaliteta. Mudrost je naci neku meru, izbeci pomodnost i kampanjiski rad.
Ali po cenu da budem neobjektivan tvrdim da nacija koja ne ume da kuva i koja ni jednim jelom nije doprinela svetskom kulinarstvu, dakle takva nacija po definiciji ne moze da proizvede neki novi kvalitet kada je hrana u pitanju. Pri tome mislim na gastronomski kvalitet. Nemacka preciznost i racionalnost pod kvalitetom podrazumevaju brzinu prirasta, randman, kolicinu masti isl. Samo sto vise mesa za sto manje para. Dakle iskljucivo ekonomske kategorije. Na srecu Nemci, Holandjani, Skandinavci i njima slicni nisu jedini. Od Balkana preko Italije, Juzne Francuske, Spanije do Portugalije zive neki drugojaciji ljudi koji hranu ne posmatraju samo kao kolicinu vec pre svega kao gušt, i umeju u njoj da uzivaju. Tu se prave dobra vina, odatle potice vecina jela koje danas jede ceo svet, tu se prave najbolji sirevi i najbolje sunke, tu se vrte prasici, jagnjici i jarici.....da ne spominjem sarme :haha:
Dakle mozemo i treba da se ugledamo na Nemce sto se vrednoce tice, kao i po pitranju organizacije i odgovornosti prema svakom poslu i pre svega po pitanju efikasnosti. Ali ugledati se na Nemce( i sl.) kada je proizvodnja hrane u pitanju je bljak!
 
Ah drugari,vidm ja da ste vi svi protiv mene ali nije meni to problem.Ja nisam ovde dosao da bih vam nesto dokazao pricom,ja posao radim a manje pricam. Drug VLA je donekle upoznat u situaciju ali svakom svoje.Mozda jagnjad u Sumadiji kostaju 1.5 evra,ja ih prodajem po 2,35 sa 45kg i meni je to ok a drugi ih mogu i pokloniti ako nemaju kupce.I taj nas ponos da smo mi uvek najbolji nas je i doveo do situacije u kojoj smo.Mozda smo mi gurmani i imamo ukusa ali cini mi se da je to vec sve,ostalo je samo prica.Ja sam ovaj forum zamisljao kao platformu za razmenu misljenja ali ne ovakvu.Ovo mi je vise gubljenje vremena,nemam ja potrebe da nekom nesto dokazujem.

Sve vas puno pozdravljam
 
miljko je napisao(la):
Ah drugari,vidm ja da ste vi svi protiv mene ali nije meni to problem.

Ja sam ovaj forum zamisljao kao platformu za razmenu misljenja ali ne ovakvu.Ovo mi je vise gubljenje vremena,nemam ja potrebe da nekom nesto dokazujem.

Miljko, mislim da si pogrešno shvatio, niko nije protiv tebe, forum i jeste za razmenu mišljenja, a to što si ga ti drugačije doživeo je upravo posledica toga što dolaziš iz sasvim "druge priče" kada je u pitanju ovčarstvo, za razliku od onog kakvo je na našim domaćim prostorima.
Nadam se da nas nećeš napustiti. :ppozdrav:
 
bit razmjene mišljenja i je da svatko iznese svoje mišljenje i to bez ljutnje.a što se tiče teorije i prakse,mogu samo reči da ja svoje janjce prodajem po 3,20 eura i nemam ih dosta bez obzira koliko teški bili
 
Ma necu ja vas napustiti samo sam smisao ovog foruma video u necemu drugom.Ocekujem da se ovde nekim zajdnickim snagama bez obzira na to sta ko gaji razmatra o plasmanu,efikasnoj proizvodnji da svako za sebe pronadje neku nisu gde ce moci da uspe.Opet se vracam na nemce,oni su napravili citave organizacije da bi sto jedinstveniji izasli na trziste i da bi se njihov glas kad negde skripi jace cuo,jer pojedinci ne vrede mnogo.Mene zanima kako izgleda strategija sto se zdravstvene zastite tice,vakcine,borba protiv parazita,nacin ishrane i takve stvari a sta je boljeg ukusa i mirisa,to odredjuju potrosaci, mi manje vise.
Pozrav
 
Ne mozemo svi biti istomisljenici,zato je i dobro razmenjivati stavove i iskustva. Povezuje nas ista stvar-ovcarstvo.Zato Doco samo napred. Kakakv je kalendar zastite i vakcinacije ovaca u Austriji i koji se lekovi koriste.Koja su tvoja iskustva i preporuke.Rade li "drencovanje" i kada.
Zima je pocela, moramo dici temperaturu na forumu. Pozdrav svim cobanima.
 
Nazad
Vrh