Uzgoj glista - lumbrikultura

Da bilo je problema kada su bukvalnosti u pitanju sa propisima uvek. Kao na primer da svako grlo stoke mora imati markicu, pa onda nisu znali kako sa ribom u ribnjacima i sa pčelama da se postupa.
Ali skrenusmo sa teme o uzgoju glista. :off_topic:
 
Nikako, kod mene su u đubru, pa kako se snađu. Tek na proleće planiram napraviti jedan sanduk, pa da se malo ozbiljnije posvetim tome. Međutim znam da je podrum sasvim ok, ali neznam na koje uslove treba obratiti pažnju. :sta:

JBG, nisam bio baš od neke pomoći. :D
 
novii je napisao(la):
Nikako, kod mene su u đubru, pa kako se snađu.
To je vajda i najbolje uz pokrivanje asurom jer se povlace u dubinu.Kod nas je to problem :zli: Pesak je slican kamenu,provodi temperaturu,zimi je normalno da je 30-40cm smrznuto ::lose::
 
Kako si zazimio "Guje ljute" :sta:
Ja sam ih pokrio Opalim liscem.Nadam se da to nece shvatiti kao novu porciju i proci kroz
 
Pokrio sam ih sa malo slame i sena. Zapravo i ne baš tako malo, nego pristojan sloj. Koje si lišće koristio za zazimljavanje, mislim za pokrivanje. Od kojega drveta?
 
Pozdravljam članove foruma . Dobre su diskusije o ovim malim stvorovima izuzetno bitnim za očuvanje plodnosti tla. Kako je u ovoj oblasti praksa ispred teorije ostaje samo oslonac na sopstvena iskustva. Kad je reč o zazimljavanju dobro ih je prekriti stajnjakom starim oko šest meseci . Kako je i meni ovo prva zima sa „ gujama ljutim „ eksperiment je u pripremi .
POZDRAV !!!
 
Dobro je još malo pažnje posvetiti „ mikrokosmosu“ iz razloga boljeg razumevanja značaja ovim malih stvorenja.
Nabijajući je na ribarsku udicu ili režući na času biologije na stočiću za seciranje je i najviša tačka do koje se čovek približi jednoj glisti što je i nepošteno i nepravedno i nezasluženo jer je ipak ona najkorisniji saveznik u čovečijij borbi za opstanak !!!
Savremena poljoprivreda je neoprostivo zanemaruje i okrutno maltretira i doslovno uništava !!!
Jede sve ,neprobirljiva i negadljiva ,slepa guta sve pred sobom .Guta i sirovu zemlju , koristeći pesak i čestice drugih minerala kao meljače u svom predželucu. U želucu pomešane s hemijom za varenje i bakterijama za razlaganje ,ovi elementi izlaze sa drugačijom hemijom koju biljke lakše preuzimaju !!!!!
Crevni sadržaj stalno neutralizovan kalcijum – karbonatom / CaCO3 / iz tri para žlezda u blizini predželuca i sitno samleven pre obrade pet puta je bogatiji azotom ,sedam puta bogatiji fosfatima i jedanest puta bogatiji kalijevim karbonatom od bilo čega drugog poznatog a nastala hemiska supstanca savršena je hrana biljkama .Pravi organski NPK !!!
Ostaje pitanje da li ovi mali stvorovi menjaju elemente ili ih skupljaju i preradjuju da bi oplodili tlo :haha:

Čak i kad im je na raspolaganju bogata organska hrana one jedu veće količine zemlje te mešajući ovo dvoje proizvode bogati humus najsavršeniji po svom sastavu nego što bilo koji čovek ili životinja mogu stvoriti.
Noćni gmizavci jer na površinu izlaze samo noću u svojim glavama veličine čiode imaju toliko pameti da lišće kojim se hrane uvlače za uži deo u svoje jazbine čime pokazuju da imaju više pameti od spaljivača lišća gradskih i prigradskih naselja, uskraćujući mu tako jesenju hranu..

Iz knjige "Tajni Život Tla" Peter Tompkins i Christopher Bird
 
vojin je napisao(la):
Ostaje pitanje da li ovi mali stvorovi menjaju elemente ili ih skupljaju i preradjuju da bi oplodili tlo
Ca i N su najcesci sastojci zivotinjskog otpada, a i sam dodajes regulisuci ph hrane
 
Slažem se sa tobom ivanhoe no ipak stoji da je uplitanje od starne čoveka do sada nanosilo više štete no koristii i po okolinu i po opšte zdravlje ljudi, čast izuzecima . O posledicama dodavanja NPK djubriva ostavimo za neku drugu priliku ovde bih istakao još nekoliko prednosti glistenjaka !!!
Evo šta kaže jedan engleski prirodoslovac Gilbert White i to trideset godine pre rodjenja
Darwina:
“Gliste su veliki podupirači vegetacije koji bušeći čine tlo rahlim i propusnim za kišu i biljna celulozna vlakna,slamke, peteljke ,lišća i grančice a ponajviše bljujući neizmerne količine grudvica zemlje zvane „ glistini odljevci „ koji su budući da je to izmet izvrsno đubrivo za žitarice i trave . Zemlja bi se bez glista brzo ohladila , otvrdla i prestala fermentisati dakle postala bi jalova.“

Ti odljevci ostavljeni u starim izrovanim rupama dubini tla ili na površini sastoje se od jedne trećine sadržaja glistinih creva u obliku kuglica i imaju jednu trećinu više bakterija nego okolno tlo ! Rekao bih ja ivanhoe da su sad ove zadnje ključ priče menjanja elemenata, al otom potom .
Pozdrav !
 
Ljudi vrlo interesantna suceljavanja ali da li bi mogli reci nesto vise o glistama ?
 
Što se tiče teorije sve je već napisano i prethodnim postovima, sada se mogu samo iznositi praktična iskustva. Jedino ti se na ovo pitanje može odgovoriti ako napišeš šta te konkretno zanima.
 
vojin je napisao(la):
.....Ostaje pitanje da li ovi mali stvorovi menjaju elemente ili ih skupljaju i preradjuju da bi oplodili tlo ....

....Noćni gmizavci.....
Iz knjige "Tajni Život Tla" Peter Tompkins i Christopher Bird
Nisam citao ovu knjigu ali ako je dobro prevedeno i tacno citirano onda autori lupetaju gluposti. Ni jedan zivi organizam osim coveka nije u stanju da menja elemente! A i covek je to u stanju samo uz pomoc nukleartnih procesa ili akceleratora........ i naravno gliste nisu gmizavci. Od glisti do gmizavaca prosli su milioni i milioni godina evolucije.

A da su gliste korisne u to nema sumnje.
 
Tar, vrlo tvrda i smela izjava .Čovek pokušava da menja elemente i to mu ne ide baš od ruke jer svaki pokušaj menjenja na kraju je imao vrlo loše posledice.U slučaju glista koje slobodno možeš nazvati gmizavcima jer gmižu da znamo nešto o njima ne bi se prema njima tako ponašali.
E sad što se tiče menjanja ili ako hoćeš transmutacije , idi niže u kako reče evolutivnom stablu pa proučavaj bakterije možda i dodješ do nekih zaključaka.
Pozdrav !!! :ppozdrav:
 
Rekao sam da je napisano u prethodnim postovima, ali nije sve. Moglo bi se nešto teoretski reći i o odvajanju glista kada stigne vreme za to. Jedna opcija predviđa da se koristi neka vrsta sita, ali mi to nije baš naj jasnije. JBG, nema slika. A druga opcija predviđa sto sa glatkom površinom, verovatno bi dobro došao neki deblji nailon. I da se na tome stolu potom ručno pretrese đubar iz sanduka. Verujem nekako da je ova druga varijanta mnogo efikasnija.
 
Novii ovo pitanje dolazi i kod mene na red sproleća a dotle meni se ova prva opcija više svidja . Jednostavno prekriješ legla sitnom mrežom i na vrh baciš sloj hrane. Kako gliste uvek idu za hranom od dna prema vrhu, prođu kroz mrežu prema hrani i tada ih zajedno s mrežom odvojiš od humusa koji ostane u gredicama. :ppozdrav:
Pozdrav !!!!
 
Nazad
Vrh