Navodnjavanje maline

@Žarko Popović
Kolega, budi oprezan prilikom kupovine pumpe. Veliku većinu njih prodaju kao Ruske a u stvari su čisti kinezi. Što se tiče jačine (snage) imaju je, jer su to uglavnom vibracione pumpe sa magnetima, ali im je kratak period trajanja.
Što se dubine tiče veoma ti je bitno, jer ćeš pumpu stavljati u dno, ili što niže kako bi naravno izvlačio maksimum vode. Na osnovu te dubine bi trebalo i da radiš odabir adekvatne pumpe, jer je njeno najveće opterećenje upravo na toj visini (dubini).

@
Proximus
Pa, ima u smislu izbora pumpe.

 
Ljudi imam problem sa vodom na parceli kod tašte. Iskopan je bunar pre 3 godine, 9 metara i zalivamo malinu i kupinu. Prošle godine sam stavio creva na kupini i posle 1 sezone, na novim crevima, kapaljke su zapekle od kamenca. Nisu sve ali vecina. Kad otvorim crevo na kraju krene nešto crveno kao da je neko samleo ciglu i pustio kroz sistem. Kad to izbaci onda je cista voda. Tašta ima trake na malini, verovatno će menjati mada su i one 1 sezona...

Ima li šta da se pusti kroz sistem da to pročisti i čime se boriti protiv kamenca da se opet ne zapuše creva.
 
Kolega @demo86
Postavi filter ili par njih gde smatraš da je najadekvatnije, jer najlakše ti je da njih povremeno očistiš. Inače, kupuju se u radnjama koje prodaju sisteme za navodnjavanje.

Hvala na odgovoru jos samo ako bi mogao neki link da vidim o kakvim se filterima radi. Ja imam filtere za pesak i necistocu. Napomenuo bih da su u pitanju veliki protoci vode i 2" cevi. Neko ulaganje do 100e bih preživeo ako me lisava muke za stalno.
 
Hvala na odgovoru jos samo ako bi mogao neki link da vidim o kakvim se filterima radi. Ja imam filtere za pesak i necistocu. Napomenuo bih da su u pitanju veliki protoci vode i 2" cevi. Neko ulaganje do 100e bih preživeo ako me lisava muke za stalno.
Kolega ja sam dao oko 200e za filter 3" lamelni a nisam siguran da izdvala kamenac
Conus Gloria tamo pogledaj

Послато са Lenovo A2020a40 уз помоћ Тапатока
 
Nema filtera koji ce da te spasi od kamenca,jedino sto mozes da pokusas a da nije skupo je da na kraju sezone isperes trake sodom bikarbonom.
Razmuti u kacu i pusti kroz sistem.Ne skodi malini a rastvara kamenac pa ti moze produziti vek trajanja traka za jos koju sezonu.
 
quote_icon.png
Citiram: demo86
Kad otvorim crevo na kraju krene nešto crveno kao da je neko samleo ciglu i pustio kroz sistem. Kad to izbaci onda je cista voda.


Mislim da je samo kamenac....na temperaturi 38-40"....u lateralima voda kljuca,....stvara se kamenac..."crveno" ..znaci prisustvo gvozdja...ii. formirani kamenac se uglavnom potisne na krajeve laterala,i rezultira vasem opisu.

Postoje neke spesije . Za ciccenje laterala...mogu se naruciti kod nekih poljo-apoteka...mislim da su na bazi sumpora..?

Ali ja vise verujem u ono sto @Srb1n predlaze ..sona kiselina...stim sto bih pojacao dozu sone na kraju zaliva . kad se napuni sistem (posle par minuta,zavisi od velicine sistema) sa jacom koncentracijom sone ...iskljuciti zaliv a da sona ostane u sistemu .na vecoj spoljasnoj temperaturi oko 38" C ...da bi rastvor prokljucao u lateralima..uvece ili sutradan ujutru ...povaditi cepove i isprati laterale...Nisam imao potrebe za slicnom aktivnosti...al uvidjam da ovog leta bi trebalo ...? ovako ili slicno nesto da odradim....i kod mene je voda sa naglasenim % krecnjaka. Ako sam sta pomogao HVALA!
 
Poslednja izmena:
pole hvala na predlogu

u medjuvremenu sam trazio malo na stranim sajtovima i video da uglavnom koriste azotnu kiselinu i sonu kiselinu. Kad sam se konsultovao sa zastitarom on mi je predlozio da napunim laterale sa rastvorom od 0.2% azotne kiseline i ostavim do sutra pa otvorim krajeve i isperem. To isto da uradim i sa sonom kiselinom rastvorom od 0.3%. To bi trebalo na početku sezone odraditi pre kretanja vegetacije i resio bih se kamenca (azotna kiselina) a i ostale masnoce i algi (sona kiselina).

Videcu preko njega da uzmem malo azotne kiseline iz nekog rasadnika cveca, oni nabavljaju na veliko. Po mom racunu meni treba najmanje pola litre 100% azotne kiseline za 1600m 16mm creva ne racunajuci kapljanje prilikom punjenja...
 
Ovo sa drzanjem kiseline u crevima "nece da moze".Rastvor ce da istekne kroz kapaljke. Mozda na nekom potpuno ravnom terenu. A malo je maline na ravnom.
 
ja imam zasadjeno 2h malinu wilamwt i uradio kap na kap sa crevom od 25x25x16 ,imam rezervoar od 65.000lit nadam se dacemi biti dovoljno za zalivanje svih 20.000 sadnica na 2h,
Racunam dacu ubaciti i prehranu automatdki preko sistema tako da zasad je to mozda ima neko konkretni neki predlog koliko je dovoljno po m2 vode u malinjacima?
 
Jel imao neko problem sa crevima da mu voda ne kaplje nego samo podliva niz crevo i kako resiti... Hvala...
 
Jel imao neko problem sa crevima da mu voda ne kaplje nego samo podliva niz crevo i kako resiti... Hvala...

Probaj sa nekom najmanjom iglicom da čačneš sa vrha te kapaljke mozda se uhvatilo kamenca ili nekog ostatka od prihrane. A ja sam izvalio neku foru da dok je pod pritiskom, sa dva prsta pritisnem taj kapljač kako bi se ta plastika malo razmakla/presavila (ne znam kako da objasnim) unutra i onda kaplje ok :)
 
Ima li neko iskustva sa ovim crevima?
Hteo bih da postavim zicu na 30-tak santimetara od zemlje i da ga dignem na nju.
Brine me samo to hoce li se kapljice slivati niz crevo jer mi je teren pod nagibom?
f251ac60cd10b2888d9cd4a8a2200c36.jpg


Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Stavi pod libelu da ti se ne sliva

Послато са Redmi Note 9S помоћу Тапатока
 
Ne mogu pod libelu, teren mi je pod nagibom, tako da moracu na zemlju da ih spustam.

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Sve je to ogroman posao i tesko da ce mi uspeti, nema mi druge pusticu ih po zemlji pa pred zimu dizati.

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Nazad
Vrh