Navodnjavanje maline

Ima li neko iskustva sa polidrip crevima?Jel se ona koriste za navodnjavanje pod nagibom,posto mi je malinjak vecinom pod nagibom,jer one obicne trake nisu funkcionalne kod mene,vecina vode izadje na dnu malinjaka.I kolika je cena ovih creva?
Ako ti je dobar pritisak i ako ima dovoljno vode ma da zalije sve jednako, jel vodu u creva guras sa pumpom ili prirodni pad i normalno zavisi od kolicine vode koliko ti pumpa izbacuje ima tu vise parametara sto ti ne zaliva jednako.
 
Doveli sam izvor vode(potok) sa crevom od 3/4 pre nekoliko godina.Tada smo probali sa trakama,i najvise je vode izlazilo u dnu.Medjutim u medjuvremenu smo pokrcili malinjak,i na tom istom mestu posadili proletos 3000 sadnica,medju njima i oko hiljadu polane.Sve ovo pitam prvenstveno zbog nje,jer ona voli vodu,pa bih tu ugradio sistem kap po kap za pocetak,a ostale 2 hiljade zalivao po potrebi,jer imamo jos dva creva od pola cola u malinjaku.Voda dolazi prirodnim padom,i tako smo i pustali u sistem,znaci bez pumpe.Crevo smo jos podigli i napravili vecu visinsku razliku u odnosu na tada.Znaci da bih ja mogao sad pokusati opet sa tim trakama,mozda ce da bude dobro.
 
Doveli sam izvor vode(potok) sa crevom od 3/4 pre nekoliko godina.Tada smo probali sa trakama,i najvise je vode izlazilo u dnu.Medjutim u medjuvremenu smo pokrcili malinjak,i na tom istom mestu posadili proletos 3000 sadnica,medju njima i oko hiljadu polane.Sve ovo pitam prvenstveno zbog nje,jer ona voli vodu,pa bih tu ugradio sistem kap po kap za pocetak,a ostale 2 hiljade zalivao po potrebi,jer imamo jos dva creva od pola cola u malinjaku.Voda dolazi prirodnim padom,i tako smo i pustali u sistem,znaci bez pumpe.Crevo smo jos podigli i napravili vecu visinsku razliku u odnosu na tada.Znaci da bih ja mogao sad pokusati opet sa tim trakama,mozda ce da bude dobro.[/QUOTETi probaj al to je sve labavo, nema tu dovoljno vode za kap po kap da navije pritisak mala je to kolicina vode al bolje i tako nego da nedobije nikako. Pozdrav:ppozdrav:
 
Normalno je da se nekome kap po kap pokaze kao bolji sistem, a nekome orosavanje kao bolji sistem. PRVO, ne moze se desiti da dva proizvodjaca imaju identicno zemljiste, i zato pre sadnje treba uraditi analizu zemljista, a potom se konsultovati sa agronomom (i to po mogucstvu meliorativne struke). NAJVECA GRESKA JE DA OLAKO PRIHVATITE SAVET SA NEKOG FORUMA. Neko ce napisati da je sistemom kap po kap unistio malinjak a da je po ugradnji orosavanja zablistao, pa vi onda necete ugraditi kap po kap nego orosavanje. :haha::haha:
A mozda je kod vas bas takvo zemljiste i takva mikroklima da je kap po kap sistem neuporedivo bolji od orosavanja. Dakle, ne uzimajte sve zdravo za gotovo, ako ulazite ozbiljno u proizvodnju uradite analizu zemljista (hemijsku analizu, mehanicki sastav, i vodne kapacitete), a potom angazujte ili konsultujte strucnjaka.


Tek sad vidim ovu poruku. Hteo bih samo da dodam da je kolega @agrarian u par rečenica objasnio kompletnu nedoumicu oko odabranog sistema navodnjavanja maline na protekle 2 strane.
Lako je projektovati sistem navodnjavanja bilo da je kap po kap ili orošavanje. Svaki iskusni vodovodžija zna da odabere cev, fiting, pumpu i naravno rasprskivač ili traku. Međutim u navodnjavanju to je samo jedna strana priče koju na žalost svi smatraju bitnijom.

Zapravo bitniji deo priče je koliko ta biljka koju navodnjavate- malina stvarno zahteva vode. Njena genetska predispozicija je jasno odredila da je njoj u određenom periodu potrebna optimalna količina vode kako bi davala zdrave i relativno krupne plodove i kako njen koren i stablo ne bi obolevali.
Zemljište je jedan od najbitnijih faktora u navodnjavanju- možda čak i bitniji od same vode. Kompletan koren se nalazi u zemljištu, jel tako? Pa zašto onda zanemarivati ispitivanje mehaničkog sastava i vodnog kapaciteta zemljišta? Sa druge strane možda malini nedostaje neki od bitnih makro ili mikroelemenata, a da mi toga nismo svesni. Dakle, ne treba zanemarivati ni hemijsku analizu. Ukoliko vas dobijeni podaci zbunjuju potražite pomoć poljoprivrednog stručnjaka- agronoma. Poljoprivredna stručna služba lakše dolazi do podataka i o mikroklimi, na osnovu toga dolazi i preporuka za zaštitu bilja. Na kraju morate imati u vidu da razmena korisnih podataka između poljoprivrednika i poljoprivrednog stručnjaka je od izuzetnog značaja za ceo malinarski kraj. Neka vam bude cilj da i vaš komšija ima zdrav voćnjak kako na biste dolazili u situaciju da vaši voćnjaci razmenjuju bolesti i posledice suše ili prevlaživanja, a vi negativna iskustva.

Kolegu agrariana znam sa studija, obojca radimo u struci i obojca smo iz malinarskog kraja. Pozdrav
 
hteo bih da pitam dali je bolje po vasem misljenu prskanje u vidu magle preko njih,to jes po listu i plodu maline ili ti kap po kap?
 
Poslednja izmena:
Postovani malinari,
zanima me koliko dugo mogu sistemom kap po kap polivati povrsinu od 15 ari sa bazenom od 5000 litara?
Kakva su vasa iskustva sa prehranom maline pomocu ovog sistema, daje li bolje rezultate od standardne prehrane?
 
Tema je odlicna, posebno za nas koji imamo jako malo iskustva oko navodnjavanja maline... Primetio sam da ima zaista ljudi koji imaju ogromno iskustvo, sto je jako bitno za nas koji smo novi u svemu ovome i dobro ce nam doci savet iskusnih ljudi... Posadio sam (jesenas) nekih 6-7 ari maline Polke i hteo sam da uradim sisem kap po kap. Planiram kasnije da prosirim jer imam prostora slobodnog jos 35 ari u toj njivi. Evo ja cu da napisem kako sam ja planirao za pocetak za ovu povrsinu trenutnu... Hocu da kupim kacu od 2000L i da je "umestim" iznad malinjaka nekih 30-tak metara. (nemoze dalje iznad je suma) Sobzirom da je malinjak pod jako malim padom a kaca se nalazi 30-tak metara iznad malinjaka (gde je veci pad) i visinska razlika od kace do pocetka malinjaka je oko 4m, razmisljam da li je 2000L dovoljna zapremina (mozda treba kupiti jos jednu od 2000L) za tu povrsinu i na sve to plan je da se voda dovozi traktorom na prikolici u bidonima 2x1000L. Koji precnik okitena bi odgovarao od kace do maline i da ujedno to bude magistrala na koju se kace creva niz red? Koja creva da uzmem niz red? Koje dizne sobzirom da je prirodni pad u pitanju jer hocu da imam protok priblizno isti na svim diznama... I gde sve to kupiti u nekom solidnom kvalitetu po nekoj normalnoj ceni...? Mnogo bi mi znacila vasa pomoc jer hocu to da uradim da bude odlicno ali nemam iskustva bas nikakvog oko navodnjavanja... Unapred hvala!
 
Poslednja izmena:
Licno moje shvatanje problema...?

Naj idealnije bi bilo ko moze da postavi dva reda laterala sa po 5 l/has ,na visini od 0.4-0.5 m sa razmakom od 40 cm (to jest sa obe strane po 20-ak cm).
Tako bi se cestim zalivom odrzavao povrsinski sloj sa optimalnom vlaznosti oko 60 cm trake Sto znaci veci deo korenovog sistema obezbedjen potrebnom vlagom.

Uz to jos dodati sitnu vestacku kisu radi odrzavanja povoljne mikro-klime u toplim letnjim nocima .

Prihvatam da je veoma skupa investicija koja bi se uvecanim prihodima vratila tek za 3-5 god.

A od kvaliteta vode i nacina eksploatacije zavisi vek trajanja sistema..__???

Milose.... 7 ari = oko 200-250 m/d x 5-10 lit = 1000-2500 lit sasvim dovoljno za 1 dobar zaliv na Vasoj n/v. Za Macvanske zemlje nije dovoljno.

42 ara = 1200 do 1400 m /d maline x ? koliko hoces vode da joj das po 1 zalivu.= ?
Na toliko m/d mozda bi moglo okiten od 3/4 al stavi colovno nes gresit. 4 m visinske razlike je malo -mnogo smanji .

Razmisli imas li prostora da ? bagerom napravis bazen u koji bi postavio deblji najlon ili ceradu za skupljanje kisnice...___????
 
Licno moje shvatanje problema...?

Naj idealnije bi bilo ko moze da postavi dva reda laterala sa po 5 l/has ,na visini od 0.4-0.5 m sa razmakom od 40 cm (to jest sa obe strane po 20-ak cm).
Tako bi se cestim zalivom odrzavao povrsinski sloj sa optimalnom vlaznosti oko 60 cm trake Sto znaci veci deo korenovog sistema obezbedjen potrebnom vlagom.

Uz to jos dodati sitnu vestacku kisu radi odrzavanja povoljne mikro-klime u toplim letnjim nocima .

Prihvatam da je veoma skupa investicija koja bi se uvecanim prihodima vratila tek za 3-5 god.

A od kvaliteta vode i nacina eksploatacije zavisi vek trajanja sistema..__???

Milose.... 7 ari = oko 200-250 m/d x 5-10 lit = 1000-2500 lit sasvim dovoljno za 1 dobar zaliv na Vasoj n/v. Za Macvanske zemlje nije dovoljno.

42 ara = 1200 do 1400 m /d maline x ? koliko hoces vode da joj das po 1 zalivu.= ?
Na toliko m/d mozda bi moglo okiten od 3/4 al stavi colovno nes gresit. 4 m visinske razlike je malo -mnogo smanji .

Razmisli imas li prostora da ? bagerom napravis bazen u koji bi postavio deblji najlon ili ceradu za skupljanje kisnice...___????

Hvala. Nisam bas najbolje razumeo za visinsku razliku od ko 3-4m izmedju pocetka malinjaka i kace sa vodom??? Jel ta visinska razlika premala ili prevelika? I da li je prihvatjiva? I ako bi ta visina ostala na sta treba da obratim paznju? Malina (polka) je posadjena na razmak od 40 cm na koji raspon da postavim dizne i koji tip dizni da postavim??? (Moze neki link ili slicica) POLE kazes da bi mogao okiten staviti 3/4 a bolje bi bilo od 1 col? To se misli niz red? A za magistralu na pocetku redova (po vrhu redova) koji bi precnik odgovarao?
 
Poslednja izmena:
Malo guglaaas..._? visinska razl. je sasvim dovoljno 1.5-2 m ,niz redove nabavis laterale fi-16 mm sa razmakom kapaljki 30-33 cm po ceni od 20-ak do 33 din, a glavni vod za 1200 m/duznih je dovolno colovni okiten. pozd. i malo vise guglaaaj.
 
Malo guglaaas..._? visinska razl. je sasvim dovoljno 1.5-2 m ,niz redove nabavis laterale fi-16 mm sa razmakom kapaljki 30-33 cm po ceni od 20-ak do 33 din, a glavni vod za 1200 m/duznih je dovolno colovni okiten. pozd. i malo vise guglaaaj.
Ok druze hvala puno!:ppozdrav: Smara me guglanje...vise volim tacne informacije iz prve ruke... Poz!
 
Ja stavio link od teme, ali dzabe. Lepo je covek u postu 788 napisao zavisnost pritiska od visine. 1 m visine daje pritisak 0,1 bara, pa racunaj.
Moras znati i koja ces creva (ili trake) staviti. Trake rade na pritiscima od 0,5 pa navise, zavisno od proizvodjaca. Creva rade na vecim pritiscima i trebas proveriti pri nabavci koji je to najmanji pritisak na kome ce creva raditi ujednaceno. Dalje, ako njiva ima veliki pad, trebaju ti creva sa kompenzujucim kapljacima. Plus ces imati gubitak pritiska dok dovedes vodu okitenom do creva/traka. Sve to treba uzeti u obzir.
Koliki ti je pad u malinjaku? Kolika je duzina redova?

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Danas sam nasao tacne podatke koje sam uneo u evidenciju kada sam zasadio jesenas... Imam 10 redova duzine oko 30 m raspon izmedju redova 2.5m malina 25x30=7.5 ari. U redu sadjena u rasponu 0.4m. Imam ukupno duznih metara redova 10x30m= 300 m. Nagib je jako blag. Visinska razlika od vrha reda do dna je oko 1m. A od vrha do kace sa 2T vode visinska razlika 3-4m, stim sto je kaca udaljena od malinjaka nekih 30m. Stavio bi okiten crevo 1 col iz kojeg bi isao crevo f16 ili f 20 (sta predlazete?) na koje bi montirao stelujuce dizne... Na koji bi razmak bilo "idealno" postaviti stelujuce dizne sobzirom da je raspon maline trenutno 0.4m? Stim sto se nadam da ce kasnije sve to biti pod malinom...? Da li bi bilo pozeljno staviti sa obe strane reda f16 (ili f20?) sa diznama na drzace i okaciti na zicu...? Na koju bi bilo dobro visinu podici i na koliku udaljenost na stranu od samog reda odnosno sadnice?:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
pole...izvini ako sma dosadan...rekoa si
7 ari = oko 200-250 m/d x 5-10 lit = 1000-2500 lit sasvim dovoljno za 1 dobar zaliv na Vasoj n/v.
Za koje vreme isteknu ovih 2500litara ????? 1h???
:osmeh:
 
pozdrav svima,
mnogo mi znaci ovaj forum.
kupio sam pestanovu Hirro traku za zalivanje sa razmakom od 10 cm,ima sivu traku uzduz(jednu ili dve,ne mogu da se setim,a nije mi traka ovde),pa me interesuje da li neko ima iskustva sa ovom trakom?
koliki je protok litara na sat,ako neko zna ?
i poslednje,ali najbitnije pitanje,da li je dovoljna ova jedna traka na jedan red?
unapred hvala ,mnogo sam od vas naucio drugari.
P.S.
u mom kraju nema mnogo malinara,retki smo,pa mi forum i odgovori mnogo znace.Sever Kosova i Metohije,juzna strana Kopaonika(600-700 metara nad.visine.):osmeh::sta::ppozdrav:
 
Nazad
Vrh