Navodnjavanje maline

moze li se orosavati malina sa traktorskom prskalicom (atomizerom) ii neznam koji joj je pravi naziv!
 
Imas sve u "Skala Grin" Subotica posalju ti brzom postom nije uopste neka velika cena postarine a imaju kvalitet. Creva ako uzimas uzmi sa dve plave trake po sredini odlicna su. Potrazi broj na njihovom sajtu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Svaka cast, lepo ti ovo izgleda. Kako si resio kap po kap posto sam ja u toj fazi da ga postavim. Dali imas neku sliku prikljucka rezervoara na creva. Pozdrav
 
Hvala kolega.Kap po kap sam stavio prve godine,cim sam posadio maline,i stavio stubove,zicu.Postavljanje creva je jako prosto,maltene ti ne treba nicija pomoc,prvo postavis glavno okiten crevo ispred redova,ja nisam to cak ni ukopao,ali mozes i to.Posle rasiris creva po duzini,izmeris do kraja redova,zakacis na zicu,i to je to.Kada budes kupovao,dobices i prikljucke za pumpu,ja nemam rezervoar,vec zalivam direktno sa pumpe na struju,dosta je jeftinije,nego na benzin.

---------- Poruka napisana u 22:08 ---------- Prethodna poruka je at 22:00 ----------

Hvala kolega.Postavljanje sistema je jako prosto,objasnice ti u radnji gde budes kupovao,sve mozes sam uraditi.Ja navodnjavam direktno,sa pumpom na struju,bez rezervoara.Inace,mnogo je jeftinije,nego pumpa na benzin.
 
Jasna mi je u potpunosti sama montaza sistema ali mislio sam da imas neku cisternu koja je na nekoj visini i slobodnim padom voda dolazi u creva koja su na zici. Voda u cisterni se u toku dana zagreje a uvece pusti da curi i time se izbegne da direktno ladna voda ide direktno na biljku gde dolazi do soka biljke. Pozdrav.:ppozdrav:
 
Znam i ja na sta ti mislis,to su obicno plasticne cisterne od 1000-1200 lit,na visini.Iskreno,nisam hteo da se drndam oko toga,jer nisam primetio da malini smeta hladna voda.U svakom slucaju,to sa cisternom je dobra stvar,ima je dosta malinara ovde.
 
eo mi vucemo vodu iz reke traktorom i postavljene dve plasticne kace jedna od 2200 l i druga 1200l sve ukupno u jednoj turi oko 3000l jer se prospe prilikom transporta po 200 l . one stoje na prikolici i samo prikljucimo sistem na njih i prirodnim padom pici voda. ne preporucujem cevi sa ugradjenim kapnicama za prirodan pad jer za njihov rad morraaa pumpa jer u suprotnom se lako zapuse a i slabo kaplju
 
Znam i ja na sta ti mislis,to su obicno plasticne cisterne od 1000-1200 lit,na visini.Iskreno,nisam hteo da se drndam oko toga,jer nisam primetio da malini smeta hladna voda.U svakom slucaju,to sa cisternom je dobra stvar,ima je dosta malinara ovde.

Dali mozda znas odprilike koliko je potrebno vode po jednoj biljci prilikom zalivanja da bih odprilike znao koliku cisternu da postavim. Hvala.
 
eo mi vucemo vodu iz reke traktorom i postavljene dve plasticne kace jedna od 2200 l i druga 1200l sve ukupno u jednoj turi oko 3000l jer se prospe prilikom transporta po 200 l . one stoje na prikolici i samo prikljucimo sistem na njih i prirodnim padom pici voda. ne preporucujem cevi sa ugradjenim kapnicama za prirodan pad jer za njihov rad morraaa pumpa jer u suprotnom se lako zapuse a i slabo kaplju

Dali su to klasicna creva za kap po kap ili veci precnik sa vecim rupama. Mozes li sliku sa tim crevima da postavis. Hvala.
 
@levac
ma to su creva od pola cola sa unutrsnje ugradjenim kapnicama i kaplju na sat vremena mislim 4 l. u sustini su to kao klasicna creva za vodu samo tanjih zidova.okitensko glavno crevo je od 1 cola,ali mi je to velika greska jer bi trebalo da bude bar 6 cetvrti. koristim ih vec 8 godina,ali nisam zadovoljna sa njima zbog zapusavanja kapnica usled slabog pritiska vode. bolje su trake jer su dosta jeftinije a i mozes da ih smotas po kraju sezone, dok ove cevi se ne diraju.slikacu ih jer sada trenutno nemam nijednu sliku
 
Molim postovane kolege malinare da mi pomognu za odluku na koji nacin navodnjavati malinu(kap po kap ili orosavanje).Zanimaju me prednosti i mane ovih sistema.Posebno me interesuju orosivaci,gde se mogu nabaviti i kakve su cene tog sistema,kao i kolika je potrebna kolicina vode za 1h malina.Ako imate odredjenih iskustava molim za odgovor.Pozdrav
 
primarni sistem navodnjavanja za malinu je kpk,a sekundarni je sistem orosavanja,kolicine vode za oba slucaja zavise od polozaja parcele atmosferski padavina ,strukture zemljista ,tako da su iskustva sigurno razlicita,sa kpk treba biti veoma opezan jel usled velike kolicine vode dolazi do oboljevanja korena maline i trajnog unistavanja malinjaka ,dok sa obilnim orosavanjem dolazi do trulezi plodova , didimele i drugi oboljenja ,o oba slucaja pravilno odredjene kolicine navodnjavanja,i orosavanja daju izuzetne rezultate u kolicini i kvalitetu ploda
 
Koja motorna pumpa je pogodna da bi se malina zalivala orosavanjem.Mislim koja moze da pokrece neki obican top.Mogu li to ove kineske.
 
Ibrkic, :kisa: pretpostavljam da mislis na rasprskivac od 1/2" ili 3/4" (to nije top, topovi su 5/4", 6/4", 2"....). Te male rasprskivace od 1/2" i 3/4" moze da pokrece i neka slabija pumpa. Obicno rasprskivacima od 1/2" ne treba veliki protisak da bi dobro radili, dovoljno je da im se da pritisak od 2-2.5 bar i radice besprekorno. I sto je jos bitnije, ti mali rasprskivaci daju finije kapi, a malini upravo to odgovara! Ako ti je malinjak u padu, a izvor vode dalje iznad malinjaka onda ti mozda pumpa nece ni trebati (zavisi od visinske razlike)...

Vidim da ima raznih komentara na temu navodnjavanje maline, a generalno vlada misljenje da malini pogoduje da u prvim godinama bude navodnjavana sistemom kap po kap, a kasnije sisitemom orosavanja. A mozda je najbolje je imati oba sistema, i pustati ih naizmenicno, po potrebi (kao kod vinograda)??? :cool:

Normalno je da se nekome kap po kap pokaze kao bolji sistem, a nekome orosavanje kao bolji sistem. PRVO, ne moze se desiti da dva proizvodjaca imaju identicno zemljiste, i zato pre sadnje treba uraditi analizu zemljista, a potom se konsultovati sa agronomom (i to po mogucstvu meliorativne struke). NAJVECA GRESKA JE DA OLAKO PRIHVATITE SAVET SA NEKOG FORUMA. Neko ce napisati da je sistemom kap po kap unistio malinjak a da je po ugradnji orosavanja zablistao, pa vi onda necete ugraditi kap po kap nego orosavanje. :haha::haha:
A mozda je kod vas bas takvo zemljiste i takva mikroklima da je kap po kap sistem neuporedivo bolji od orosavanja. Dakle, ne uzimajte sve zdravo za gotovo, ako ulazite ozbiljno u proizvodnju uradite analizu zemljista (hemijsku analizu, mehanicki sastav, i vodne kapacitete), a potom angazujte ili konsultujte strucnjaka.
 
interesujeme kako da resim navodnjavanje maline kod mene,naime imam izvor sa kojega sam sproveo crijevo od cola i kolicina vode koja izlazi iz crijeva je kao na cesmi kada je otvorimo na blagi pritisak,a to mi se nalazi izvise malinjaka,sad ja smatram da je to nedovoljnjo za zalivanje 20 ari maline sistemom kap po kap,pa vjerovatno bih trebao da napravim bazen za kaptiranje te vode od 1000 ili 5000 litara vode pa iz bazena da vodim vodu u sistem kap po kap,e sada mene interesuje da li ja mogu da iskopam tu kaptazu i da je oblozim nekim najlonom da bi drzao tu vodu? ili moram kupiti cisternu? ovo sve pisem jer hvali novca inace znam najbolje bi bilo to iskopati betonirati ili kupiti gotov bazen od 5 tona i sl. sta vi kolege iskusnije mislite o resenju moga problema? i da li postoje neka plasticna spremista za vodu od 5000l za 100 evra?
 
Na 20 ari ti je ptrebno oko 3000 l/sat ....ako imas 2 l/sec protok moze da bidne i dovoljno naj jeftinije je da redukujes pola- pola ventilom....za pocetak
 
Ima li neko iskustva sa polidrip crevima?Jel se ona koriste za navodnjavanje pod nagibom,posto mi je malinjak vecinom pod nagibom,jer one obicne trake nisu funkcionalne kod mene,vecina vode izadje na dnu malinjaka.I kolika je cena ovih creva?
 
Nazad
Vrh