Navodnjavanje maline

MALINAR

Član
Učlanjen(a)
26 Dec 2010
Poruka
321
Lokacija
Valjevo
Pozdrav svima,evo na forumu sam svaki dan :ppozdrav: cini mi se da nigde nema posebna tema oko navodnjavanja u samom malinjaku....Vidim da nas ovde ima dosta koji smo u toj prici pa bi smo mogli o ovoj temi ovde pricati :bravo:
Ja imam sklopljen ugovor sa nekim strucnjacima jer podizem novi zasad a na pitanje,koliko mi treba vode za 1 sadnicu, nema nikakvog odgovora :sta: kao sve nesto okruglo pa na cose :haha:



:ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: NAVODNJAVANJE MALINE

samo znam mnoge malinare koi su nabavili sisiteme kap po kap i upropastili malinjake, bolje 30% manje vode nego 0.00001% vishe trba biti dobro upucen i tacno znati kad treba i kolko treba vode, ja imama kap po kap 10 god al ja to otprolike kad je biljka u intezivnom rastu i potrebama za vodom u susnoj godini potrosim 100m 3 na 15 ari mozda moze i vishe al nerizikujem mlogo nije jer ja malonjak u odlicnom stanju
 
Odg: NAVODNJAVANJE MALINE

Potpuno se slazem sa vama.Malina je biljka koja ne voli mnogo vode.To se vidi i po tome ako imate zasadjen malinjak na zemljistu gde su prisutne povrsinske vode.Takvi malinjaci brzo propadaju. U izrazito susnom periodu treba navodnjavati ,ali oprezno.Mislim da je mozda najveci efekat u fazi pred cvetanje i tokom cvetanja.Inace sistem navodnjavanja kap po kap nije za malinu najpogodniji.Malina mnogo vise voli orosavanje,ali je to tesko izvesti zbog pojave nekih bolesti.Malina voli i kad joj rashladite sam vazduh iznad nje.U letnjim periodima na mestima gde ima dobro strujanje vazduha,i kad su velike vrucine plod maline je relativno dobar i krupan i berba dugo traje.Na mestima gde nema prirodnog strujanja vazduha plod maline brzo postaje sitan i sezona branja kratko traje.
 
Odg: NAVODNJAVANJE MALINE

Drago mi je da ste se ukljucili... :D :D :D
Pa to mi deluje malo vode ...ja mislio da kupim 2 bazena ona kucna za kupanje po 20 000litara i plasim se da ne bude malo...MENI REKLI DA TREBA MNOGO VODE... :sta:
 
Odg: NAVODNJAVANJE MALINE

Svi mi ovde uglavnom prenosimo neka svoja iskustva.Ja uzgajam malinu duzi period na manjoj povrsini i ne navodnjavam je.Samo zemliste a i polozaj malinjaka je takav da meni mnogo vece stete nanosi kisna godina nego susna. Ne kazem da navodnjavanje nije potrebno,ali treba ga dozirati u pravoj meri.Mislim da korenov sistem maline ne podnosi veliku kolicinu vode.I kao sto sam naveo ,navodnjavanje orosavanjem je efikasnije.Mozda ste primetili u leto kada padne i mala kolicina kise,koja prakticno samo osvezi list i plod maline,narednog dana u berbi imate krupne plodove.Ali ponavljam ovo je neko moje misljenje ,koje i ne mora biti tacno.Mozda o svemu ovome mogu vise da kazu ljudi koji imaju sisteme za navodnjavanje.
 
Odg: NAVODNJAVANJE MALINE

Ja sam 2007 godine u spicu berbe sa caletom i ujakom ledjnim prskalicama kvasio rod uvece u 15 od 55 vrsta, u to vreme su bile i noci nenormalno tople i jutra bez rose. Efekat je bio neverovatno pozitivan. Te vrste su toliko bile bolje u sledecem branju da je to bilo fascinantno.. Posle nisam jer je pala kisa posle tri dana, ali one vrste su do kraja branja se izdvojile po kvalitetu ploda a narocito ocuvanosti lista zbog te INFUZIJE koju je biljka dobila u tim vrelim nocima...
 
Odg: NAVODNJAVANJE MALINE

Pozdrav svima,
sistemi za navodnjavanje su sve neophodnija stvar u bilo kojoj poljoprivrednoj proizvodnji, bez obzira na pojave godina sa vise kise. Kada se svede racunica tri puta je vise susnih nego kisnih godina. Sistem treba da bude resen tako da u najkriticnijim trenucima, kada je najveci nedostatak vlage u zemljistu, da dovoljnu kolicinu vode. Ta potrebna kolicina vode je 7mm po povrsini na dan. Naravno da u zavisnosti od kulture koja se uzgaja ide izabir nacina zalivanja i doziranje same vode, ali to je vec nesto sto se treba posavetovati sa agronomima, doziranje je jednostavno,ako se zna koliko sistem da vode na sat (to svako ko vam resava i prodaje sisteme treba da vam kaze), samo je pitanje vremena zalivanja.Hidrash sam po struci i razumem se dosta u sve sisteme za navodnjavanje, pa ako je potrebna neka pomoc stojim na raposlaganju. s.gavrilov33@gmail.com
Pozdrav
 
Odg: NAVODNJAVANJE MALINE

Pošto sam novi u malinarstvu,može li mi neko reće gde mogu da kupim kvalitetan sistem za navodnjavanje kap po kap,u mom mestu nude neke trake po ceni od 6,5 dinara po metru ali ne znam koliko su dobre. :ppozdrav:
 
Odg: NAVODNJAVANJE MALINE

Koliko para toliko muzike...Raspitaj se u svakoj mali bolje snabdevenoj apoteci...
 
Odg: NAVODNJAVANJE MALINE

I ja sam početnik u malinarstvu i po ovom pitanju sam u nedoumici pošto moram da se pripremim i odlučim, dali kap pop kap, orošavanje kako neki od vas predlažu ili kao što sam danas saznao da bi najbolje bilo da se u zavisnosti od vremenskih uslova dobro zalije - natopi oko malina kako bi se njen korenov sistem povlačio dublje u zemlju. :sta:
 
Odg: NAVODNJAVANJE MALINE

Poli drip creva za kap po kap su u Republici Srpskoj oko 10 dinara.Mislim da to nije skupo??
 
Odg: NAVODNJAVANJE MALINE

Navodnjavanje kap po kap je dobro u prvoj godini, da se dobro prime i ukorene sadnice, a posle toga jedino ako se postave creva sa obe strane reda na udaljenosti od reda 30 - 40 cm.(zato što žile rastu sa obe strane reda). Ako su velike vrućine dolazi do potparavanja maline.
Za vreme berbe najbolje je orošavanje.
 
Odg: NAVODNJAVANJE MALINE

ja u borovnici imam sistem kap po kap i to rucne izrade sta to znaci ,,,rucne izrade,, pa kupio creva koja nisu ni okiten i nisu ni ona kao najlon kesa koja traju jednu sezonu(poly drip) i sam sam busio rupe prema biljci, jer ti nikada ne mozes vocku ili bilo koju biljku da posadis tacno gde su oni planirali rupe i to funkcionise perfektno..namestio kapaljke koje daju 4l/h ( a to ces sve isprobati u praksi prerezes jedan plasticni balon i meris i to ti je najbolji poikazatelj,,inace iz iskustva evo nekoliko saveta mojih normalno :sistem obavezno (creva )podici na neku visinu od 10-20 cm od zemlje iz vise razloga a jedan od njih je bolje prodiranje vode u zemlju i ne rasipa se po povrsini ,ne gubis ni vodu ni hranu koja ide kroz sistem,,obavezno staviti metalne ventile na pocetku reda jer ovi plasticni ne traju duze od 1god -samo puknu jednostavno..i jos jedan savet obavezno moras uzeti venturi za prihranu ,,a ja cu ove godine postaviti pored sistema za zalivanje i sistem za orosavanje jer najavljuju sledece 2012 i 2013 susu pa je bolje imati malo da se biljka u toku noci malo osvezi pozzzz
 
Odg: NAVODNJAVANJE MALINE

ko najavljuje tu susu i gde,nisam cuo :sta:
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: NAVODNJAVANJE MALINE

@Majstor Gera: dali je udaljenost od reda 30-40cm zato da nebi došlo do potparavanja ? Mislio sam da creva treba postaviti praktično u same redove a i prilikom branja malina da neće slučajno biti blato (ako je međuredni prostor obrađen) ? A što se tiče orošavanja za vreme berbe, kako da orošavam, dali je dovoljno da prođem kroz redove ili da namestim rasprskivače i da neko vreme stoje na mestu?

@provac: ako nije problem, a koja su to creva? Slažem se da na taj način možeš sam da bušiš rupe na željenom mestu ali kod malina dali je to toliko bitno?

Zbog potparivanja, dali sistemom kap pop kap zalivati samo noću ?
 
Odg: NAVODNJAVANJE MALINE

Imam pitanje o sistemu za orošavanje kod maline/borovnice, da li je to sistem sa međurednim roto prskalicama razvučenim po zemlji ili nešto kao antifrost sistem sa kraćim vertikalama?

bluberries.jpg
 
Odg: NAVODNJAVANJE MALINE

@mareli
Ovo 30-40cm nisam ja izmislio, to je savet stručnjaka iz PSS i mislim da ima logike, zato što malina ne voli direktno zalivanje oko korena. A ako se zaliva daleko od korena, gde žile jedva dopiru, mislim da se forsira razvoj korenovog sistema, što je sigurno dobro za malinu. Ako bi i postavio sistem kap po kap, creva bi obavezno postavio sa obe strane zbog ravnomernog razvoja korena maline. Mislim da ovako malina može da se zaliva do berbe, ali samo preko noći, a za vreme berbe rasprskivačima, koji se nalaze na visini oko 2m, isto tako preko noći.
Za tek posađenu malinu najbolje je postaviti jedno crevo kap po kap direktno u red, zato što ne dolazi do stvaranja pokorice, a što se dešava ako se zaliva kanalima ili običnim crevom iz ruke. :ppozdrav:
 
orosavanje, prema vasim iskustvima, u kom periodu,, u koje doba dana i koliko? posto mi je to jedini nacin navodnjavanja vrlo me zanima...unapred hvala.....
 
@stojke73
Prošle godine, u drugom delu berbe. Zalivanje obrtnim rasprskivačima, posle 22 časa, pomeranje rasprskivača svakih 15 minuta, dovoljno je da se samo orosi list. Rezultat je vidljiv u količini i krupnoći plodova.
 
Nazad
Vrh