Slačica

Krlemrle

Banned
Učlanjen(a)
7 Dec 2010
Poruka
1.490
Lokacija
Kikinda
Da li neko od članova foruma ima nekog iskustva sa slačicom. Pošto je, ko to otkupljuje? Hoćete li je i dalje sejati?

Moje iskustvo je katastrofalno loše. Imao sam ugovorenu proizvodnju sa nekim privatnikom iz Beograda. Sedeo mi je tu, kod kuće, pijuckao rakiju i još me hajkao da mu nađem još kooperanata da se zajebu da poseju to čudo. Posejah ja slačicu i nadjoh mu još jednog kolegu da ga uvalim u propalu investiciju, ovršismo je, iselektirasmo i kad je došlo vreme da onaj dodje po to, a on sve danas ću sutra ću, pa te nisam registrovao kamion, te radim završni račun, te blokirali mi račun i na kraju - KATANAC! I šta sad? Prodao sam celih 60 kila rinfuzerima, taman da pokrijem seme.
Treba li nekom da mu prodam za seme? :ideja: :haha:
 
Kod mene je to sejao jedan iz sela pre nekoliko godina. Vidim da vise ne seje :haha:
Koliko rodi? Kako se uzgaja?
 
Rodi maksimalno jednu tonu po jutru, tako sam čuo mada nikad nisam video. Iz mog ličnog iskustva - jedne godine u suši, na teškoj crnici sam imao katastrofalno loš prinos od svega 600 kg na 2,5 jutra. Bila je visoka svega do kolena. Protekle sezone sam požnjeo 250 kila sa svega pola jutra na pesku sa istom agrotehnikom ali i obilnim padavina. Tada je u cvetu bila visoka preko moje glave(dakle do 2m), a pod rodom je bila polegla meni do gudi. Seje se 6-7 kila po jutru, a ne fali joj ništa ni ako je malo gušća, neće bitno smanjiti niti povećati rod, samo trošiš više semena ako ne može sejačica preciznije da se ušteluje. Idealno bi bilo u redove na 30 x 30 cm, tako sam čitao, ali ja sam je sejao žitnom sejačicom podešenom na minimum i na svaku drugu lulu.
 
I kakva cena moze da se dobije za kg?
Slacica se koristi za senf, koliko sam upoznat ili gresim?
 
Koristi se za kisele krastavce, za proizvodnju senfa, začina, može da se cedi ulje koje posle mora da ide na destilaciju da bi se razdvojilo jestivo biljno ulje(kao od uljane repice) i ono njeno ljuto eterično ulje koje se koristi u farmaciji.
Na zapadu, u hladnijim krajevima je koriste za plodored, ne radi zrna. Poseju je posle strnjike i dok je živa, budući da je mahunarka vezuje azot iz vazduha u zemlju, a posle je u jesen živu zaoru kao zeleno đubrivo i tako pripreme zemlju za šećernu repu. Zašto baš slačicu, a ne neku drugu mahunarku? Pa, zato što je ljuta pa je se klone zemljišne štetočine opasne po repu.
 
Izvini, Bojčetiću, malo kasnim sa odgovorom u vezi cene ali evo sada znam pošto ide. Prodao sam je po "daj šta daš" za 50din./kg i NIKAD VIŠE to ne sejem za prodaju! :nono: Trgovci ucenjuju, imišljaju tamo nekakve analize koje koštaju pusta blaga... ma, nek je seje taj kome treba! Sejaću je ipak ponekad do pola jutra samo radi semena za sopstvene potrebe za zelenišno đubrenje i možda prodam koje kilo onako na grame u sprezi sa krastavdžijama.
 
E imam ja 5 kg semena slacice,razmisljao sam da probam ove godine ali ne znam ni kada ni kako...ako ima neko ling ili zna koja je agrotehnika potrebna...hvala
 
izvin'te sto upadam
@krlemrle, da li ste ponudili raznim preradjivackim industrijama koje proizvode senf (centroproizvod) i kiselo povrce (ima ih vise)?
da li neko moze da postavi slike, kako se to bere, rucno ili ima (bilo pravljen rucno,ili kupovni) berac,tj kombajn? susite u susari ili na tavanu ili kako?
koliko zrna okvirno ide u kilogram?
 
izvin'te sto upadam
@krlemrle, da li ste ponudili raznim preradjivackim industrijama koje proizvode senf (centroproizvod) i kiselo povrce (ima ih vise)?
da li neko moze da postavi slike, kako se to bere, rucno ili ima (bilo pravljen rucno,ili kupovni) berac,tj kombajn? susite u susari ili na tavanu ili kako?
koliko zrna okvirno ide u kilogram?

Nudio sam svim senfarima, pakerima i veleprodajama rinfuza koje sam pronašao na internetu i svi su me 'ladno odbijali jer su tada uvozili ko zna odakle neko smeće za 40 dinara po kilogramu. Jedva sam uspeo da je uvalim nekom trgovcu-mutljagi za 50, a ovih dana me zivkaju svi oni koje sam ja nekada vukao za rukav da im prodam i prodao sam poslednjih 50 kilograma koje sam ostavio za seme po 60. Juče sam čuo da je cena porasla na 75. Sve u svemu luda kuća.

Za kolegu koji pita kada se seje - otprilike kad i jari ječam, ali čuo sam da su neki sejali čak i u aprilu(kao kukuruz). 5 kila semena će biti dosta za otprilike pola velikog lanca.
 
@krlemrle kako se to bere, rucno ili ima (bilo pravljen rucno,ili kupovni) berac,tj kombajn? susite u susari ili na tavanu ili kako?
koliko zrna okvirno ide u kilogram?

Zaboravih da kažem, vrši se žitnim kombajnom - ma ista tehnologija kao uljana repica samo što se ne seje u jesen nego na proleće.
Suši se kako ko ume i može. Ja je prospem na cirade negde pod strechu pa vučem motiku svaki dan. Posle proteram koji put kroz selektor, izmerim po 50 kila u vreće i sadenem na palete. Iako miševi ne jedu slačicu, obavezno baciti mamce u budžake i pod palete i redovno kontrolisati i po potrebi dodavati jer su ti mali smradovi u stanju da poderu sve džakove kako bi se dokopali jednog zrnca sirka, lomljene pšenice ili kakvog drugog đubreta koje se uvek nekako potkrade kroz selektor.
 
Poslednja izmena:
pre nekog vremena je doslo do mene,konfido iz subotice ugovara semensku proizvodnju.
garantuje se 750-760e po toni,isplata u paritetu.znam da su to radili i prethodnih godina,ja nemam iskustva sa tim,i ne znam kako tacno stvari funkcionisu,al eto ako nekom posluzi.....
 
Da oživimo malo ovu temu, mislim da ovo nije rečeno. Postoji žuta/bela(sinapis hirta/alba), smeđa(brassica juncea) i crna slačica(brassica nigra).

Bela vodi poreklo iz Severne Afrike i Bliskog Istoka, smeđa sa Himalaja, a crna sa Srednjeg Istoka. Ukusi im se razlikuju, ali zajedničko im je da im je ukus opor i ljut, a opor im je i miris kad se samelju ili izgnječe. Koriste se u kulinarstvu(orjentalna kuhinja), u prehrambenoj industriji(sve tri za senf, a bela i za turšiju) i u farmaciji.
 
jel to jede stoka ? mislim krave ili?
Ma jok bre,jedemo je svi mi...Zato je i skupa!U raznorazne zimnice,krastavce,papriku,itd se stavlja,pa glavno proizvodnja senfa i majoneza cini mi se.Ima jos gde se upotrebljava,ali jako malo rodi do 1200-1300 kg po hektaru su najbolji rezultati a ume da podbaci po 200-300 kg Ove nase komsije iz Dolova se izverzirale sa slacicom,imaju Horsh za direktnu setvu i Gaspardo i seju je na 45 cm razmak cini mi se.Ploce su izbusili tako da je razmak izmedju zrna od 2-3 cm i postizu sasvim pristojne prinose!
 
Davno sam je radio ,bio je solidan prinos (1200 kg/kj).Imao sam nedavno ponudu da je radim za seme ali ....
Koliko sam razumeo ,na zapadu je koriste i za zelenišno đubrenje.
 
savato ok hehe meni sve krave u glavi kako da ih prehranim, pa sve sto mi padne na pamet pitam izvini :)

- - - - - - - - - -

kiraj ma necu je sejati za mene mislio sam za moje krave al odustao sam :D heheh
 
Jeste Savato, ove godine mu je garantovana cena u otkupu 900 eur/tona.
To je ugovorena semenska proizvodnja za izvoz u nemacku, gde ga koriste u drugoj setvi u strnista posle psenice, u jesen se zaorava i to je podloga za setvu secerne repe.U nasoj klimi sazreva relativno rano i ima vremena da stigne u doradu i u setvu na zapadu jos iste godine(tj. kod nas se posije pocetkom marta, vrsi se u junu-julu, a nemci ga mogu posijati vec u avgustu, ne trebaju cuvati seme celih godinu dana).Cuo sam negde da je siju i u organskoj proizvodnji za suzbijanje zemljisnih stetocina pre setve korenastih povrca(sargarepa...).
Po pricama ugovaraca zna da rodi oko 2-2,5 t/ha, sije se oko 8-10 kg/ha, sa zitnom sejacicom svaki drugi red.Seme ide na paritet 1:3.Za prinos 100 kg zrna treba mu 5kg azota, 2,5kg fosfora i 4kg kalijuma.Po hektaru se preporucuje razbaciti cistog hraniva:Nitrogén(azot) 70-120 kg, Foszfor 50 kg, Kálium 80 kg.
Navodno oko 10-15% je bolji predusev za kukuruz od psenice.Agrotehnika slicna uljanoj repici, navodno podnosi mrazeve do -8,-10 celzijusa, i dobro podnosi susu, mada mu je vegetacija dosta kratka i u vlaznijem periodu.

Za ovu godinu je vec malo kasno, a i nemam za njega njivu(i kupio sam sav sem.kukuruz), ali cu ga sledece godine probati na 2-3 kj, da vidimo, mozda delom zameni psenicu cija je proizvodnja i skupa i nije bas profitabilna.Ali mi je moramo sijati zbog plodoreda, kod nas na visljim terenima soja slabo uspeva.
 
Za ovu godinu je vec malo kasno, a i nemam za njega njivu(i kupio sam sav sem.kukuruz), ali cu ga sledece godine probati na 2-3 kj, da vidimo, mozda delom zameni psenicu cija je proizvodnja i skupa i nije bas profitabilna.Ali mi je moramo sijati zbog plodoreda, kod nas na visljim terenima soja slabo uspeva.

Nije kasno. Nemoj gledati samo strogo u kalendar, gledaj malo i u prirodu. Ona se seje otprilike kad i jari ječam, a ove godine ćemo možda sejati u isto vreme kukuruz i ječam. Sve zavisi od godine. Priroda se menja, pa menjajmo se onda i mi sa njom. Nema više pravog proleća već godinama. Iz zime idemo odmah u leto. Sto puta smo već konstatovali da u poljoprivredi nema krutih šablona.
Znam da su ljudi iz samo njima znanih razloga u normalnim godinama sejali i po mesec dana kasnije od mene, pa im je dospevala svega desetak dana kasnije i sa neznatno manjim prinosom.

Kod mene isto soja jako slabo uspeva(nije ekonomski isplativa). Moja dosadašnja iskustva sa slačicom nisu baš sjajna - teško ju je prodati ako seješ na slepo. Jednom sam sejao i na ugovor sa nekim senfarom iz Beograda, ali on je stavio katanac na firmu pa sam morao da se snalazim da je prodam.

- - - - - - - - - -

Ma jok bre,jedemo je svi mi...Zato je i skupa!U raznorazne zimnice,krastavce,papriku,itd se stavlja,pa glavno proizvodnja senfa i majoneza cini mi se.

U majonez ulazi samo indirektno tj. slačica je osnovna sirovina u proizvodnji senfa(tako bi barem trebalo da bude, kao što se od grožđa pravi vino...), a senf je tek jedan od sporednih sastojaka u proizvodnji majoneza.
Dolovčani to seju verovatno za Centroproizvod, pogon Bilje - Bavanište.

- - - - - - - - - -

jel to jede stoka ? mislim krave ili?

Čovek je jedina "stoka" koja jede ljuto. Začinska biljka je u pitanju.

- - - - - - - - - -

Uzgred budi rečeno, imam oko 400 kg smeđe slačice u višku.
 
Nazad
Vrh