Neven

Da li moze da uspe bez navodnjavanja i koliko otprilike kg sirovog nabere radnik u toku dana?
 
Lepo je napisano posadite par ari nemojte se zaletati pa ce te imati uvid - to vam samo jednu godinu odlaze
Kao drugo treba i trziste naci.
 
Znam sta je napisano, procitao sam, ali sam ipak odlucio da se zaletim, pa ako bi neko mogao da mi odgovori. Hvala unapred. Na jesen mislim da sadim neke vocke, pa sam mislio da iskoristim tu njivu da probam do jeseni
 
Definitivno kukuruz verujem da ce ti biti isplativijie - opet kazem uzmi 2-3 ara posej pa ces videti kako se ponasa uz to to ti je dovoljna povrsina da sakupis semena za hektar dogodine
Zna samo da ne voli ni previse kise jer oce ga plamenjaca, ako ga uhvati onda se osisa (inace se sisa na1/3 biljke kada se primeti da se velicina i kvalitet cveta smanjuje, i tako mu produzavas vreme cvetanja do prvih mrazeva)
A na 3 linku imas i cenu da je kilogram nevena 650din. kod njih, sa obzirom da ti treba 5kg svezeg cveta za kilogram susenog ispada da kod njih kosta 130 din kg. svezeg cveta - e sad koliko placaju proizvodjacu.. sumnjam da jace od 50% te cena (nagadjam)
To vise ljudi sijaju ako zele da se bave prirodnom kozmetikom, ako te zanima kako se pravi prirodna krema javi se na pp
 
Nisi dobro video, to je cena za 0,5kg a za 1kg je 1265din. Sve u svemu probacu, pa sta bude, ne planiram time da se bavim, nego da iskoristim njivu od proleca do jeseni.. A ratarstvo kod nas u brdovitom delu nema bas neke prinose, zato sam se i odlucio, najvise da bih izbegao kukuruz, pa sam gledao-sta onda?
 
Je moja greska, al inace ne znam kod nas se slabo ceni lekovito bilje, dosta mu cenu spustaju lekovito bilje iz uvoza koje tretiraju herbicidima (mada i nasi to isto rade)
 
i ja bih probao na pola hektara. koliko sam gledao po netu ima na nsseme seme nevena. neznam kakvo je to seme i da li je dobro. da li je neko cuo nesto o tome.
 
AJde da se ja ubacim posto nisam video da je tema aktivna.

Prvo MilosKnj, ja vam ne bih preporucivao da je sejete na 1ha, ako niste u stanju da obeybedite bar 20 radnika koji ce to da oberu, posto se Neven bere u podne! Moze on dosta solidno da podnese susu, ali ne bas one ekstremne. Sto se tice semena (ujedno da odgovorim i stevanstojkov) beste od tih selekcija NS semena. Gledajte, ako mozete da nabavite Cesku sortu Plamen plus se zove, jako veliki i lepi cvetovi. Mozda sada imaju i pilirano seme Nevena iy Ceske, samo je malo problem sve to nabaviti.

Ovako izgleda cvet Nevena sorte Plamen plus.

plamen-plus.jpg


Slikano je malo losijim aparatom, ali poenta se vidi.

Ovako je izgledalo pla hektara Nevena u ogledu, da biste shvatili koliki je posao u pitanju.

ogled.jpg


- - - - - - - - - -

Ogled se inace nalazio na Rimskim sancevima. Pokusacu u toku sledece nedelje da nabavim neki kontakt ili neko objasnjenje kako su oni dolazili do semena. Naravno mislim na katedru za Ratarstvo i Povrtarstvo u Novom Sadu.
 
Druze kupio bih ja Plamen Plus, ali gde da ga nadjem? A veruj mi da sam trazio, nisam od onih lenjih.. A za radnike nije problem, toga ima :ppozdrav: Mislio sam da ga sejem sadacem za kukuruz, jer drugo nemam.. To znaci da ce mi razmak izmedju redova biti 80cm. Da li je to mnogo i koliki treba da bude razmak u redu, tj. od biljke do biljke?
 
Poslednja izmena:
Evo, kao sto sam najavio u svom predstavljanju, prosle godine sam sa prijateljem radio neven na nekih 15 ari pa cu vam preneti svoja iskustva.

Nisam siguran za cenu semena ali mislim da je bila oko 3600 dinara po kilogramu (seme uzeto iz instituta Josif Pancic - uslov je napraviti ugovor sa njima, a i to je moguce zaobici tako sto odradite preko nekog drugog ko vec ima ugovor). Za 15-ak ari potrosili smo negde oko 2kg (to je gusto, mada je prijatelj sa 2 kg posejao 25 ari i imao isti prinos).

Setvu smo obavili rucno,krajem marta, napravili brazde dubine 2-3 cm i samo spustali seme i pokrivali ( to je i bio najlaksi deo posla). Polovina parcele je bila poorana u jesen a druga u prolece i videla se razlika (nicanje je krenulo za 2 nedelje iz jesenjeg oranja a ovo drugo nesto kasnije).

Uskolisne korove smo tretirali Cletox-om (bio je najjeftiniji - oko 1700 dinara) i odradili jedno kopanje izmedju redova uz plevljenje (sto je takodje bio laksi deo posla). Da napomenem, da smo herbicide koristili u dogovoru sa strucnjacima instituta.

E sada dolazimo do naaaaaaaajtezeg dela posla - BRANJA. Ko vam kaze da je tesko laze - mnogo je tesko. Sredinom juna pojavili su se prvi cvetovi i prvih par dana je bilo lako (nije ni bilo svakog dana). A onda je u julu poludeo. Svakodnevno smo brali od 09-17h nas troje,cetvoro (nekad cek i osmoro). Rano ujutru ne vredi brati jer cvetovi jos nisu otvoreni a posle 17h se zatvaraju. Znaci po najvecoj vrucini. I imali smo srece da je ova godina bila kisna pa smo mogli da napravimo koji dan pauze. Sve u svemu za jednu kofu od poludisperzije (to je ona kofa od 25 litara) potrebno je oko sat i po. Mozda i manje za prvu kofu. Vec za trecu treba oko dva sata, a za cetvrtu (moj rekord u toku jednog dana) vise ne osecate ledja, ne mozete da nadjete zgodan polozaj,sednete cucnete...i tako svaki dan...Sve vreme se bere u nekom polusavijenom polozaju. Ovakva jedna kofa svezeg cveta je teska oko 3,5kg, tj. oko 600 grama suvog nevena.

E, posle 17h nastavljate posao. Posto nismo imali susaru, sve ovo smo morali da susimo pomocu stapa i kanapa. Kome je parcela dalje od mesta susenja preporucujem da se kofe sa ubranim nevenom drze u nekoj hladovini do odnosenja na susenje jer se u kofi za par sati na njivi neverovatno upale cvetovi. Prostor koji smo koristili za susenje su 3 tavana ukupne povrsine 250-300 kvadrata (i to je bilo malo), posto cvetove treba rasporediti ( ne smeju biti jedan preko drugog jer se ubudjaju i mozete da ih bacite).

Pocetkom avgusta (kada se smanjio prinos) smo neven pokosili. Trebalo je da za petnaestak dana ponovo poraste i nastavi sa cvetanjem, medjutim zbog kisne godine on je ostao mali sa sitnim cvetovima pa smo odustali od daljeg branja...

I sada isplativost...Pre nego sto procitate ostatak pogledajte na netu po kojoj ceni prodaju suseni neven firme koje su ga otkupile od vas. Udruzenje preko koga sam ja predao neven nije bilo u sistemu PDV-a pa smo od instituta dobili cenu od 460 dinara (+10% ko je u sistemu PDV). Ukupno smo skupili 83kg suvog nevena (u institutu su izmerili 72, ali necu ovde da ih blatim, neka bude da je bilo vlage u nevenu u julu mesecu) i kasnije jos 20 koji smo prodali jednoj privatnoj firmi po ceni od 500 dinara,a li smo platili postarinu pa smo dosli na isto.

I to je to...Za sva ostala pitanja stojim na raspolaganju...
 
Neven bi najbolje sejati na razmak izmedju redova 40 - 50cm i 6,67 cm u redu biljka od biljke. Za kolicinu semena ne vredi pitati jer to zavisi od samog semena koliko je tesko.
Sto se nabavke semena ti;e pokusajte da nadjete nekog vozaca na medjunarodnim linijama da vam to nabavi u Austriji, Madjarskoj, Nemackoj ili Ceskoj najbolje. Posto kod nas zvanicnog uvoznika nema.
 
@weber nisam bas najbolje razumeo deo teksta "Za 15-ak ari potrosili smo negde oko 2kg (to je gusto, mada je prijatelj sa 2 kg posejao 25 ari i imao isti prinos)." Jesi mislio na isti prinos po hektaru? ili isti prinos sa 25a kao i sa 15a? I da li je moguce da covek tako malo ubere u toku dana? Pa koju cifru ja da ponudim radnicima? Oterace me u... Da je BAR duplo vise pa da idem pola njima pola meni, pa i ajde.. Sad si me bacio u razmisljanje :sta:
@skleka procitao sam negde taj podatak, nego sam hteo da pitam da li je mnogo 80cm izmedju redova? jel moze i tako?
I jedno pitanje za sve, ako ne ko zna, koliko se dugo susi u susari neven vremenski?
 
Ja sam sve preneo iz licnog iskustva. Zajedno smo narucili seme (po 2 kg), prijatelj mi je rekao da je zasejao 25ari (nikad nisam bio da izmerim povrsinu) i prilikom predavanja institutu obojice smo imali pribizno istu kolicinu( oko 80kg). Napomenuo sam da sam ja uspeo da uberem 4 kofe i da bi radnik trebalo da ubere 3 puta vise da bi ti se isplatio.
Mozda ja nisam neki radnik, ponovo napominjem da je cela moja prica vezana za moju prvu setvu nevena i sve je iz licnog iskustva.
 
Poslednja izmena:
Mozes slobodno sejati neven i na 80, samo ces imati manje roda. Ja mislim da se neven ne isplati uzgajati na vecim povrsinama. Par ari da, ali ici na vecu povrsinu, tesko, jedino kada bi berba mogla da se obavlja mehanizovano, ali koliko ja znam za to masina jos nije smisljena.
 
Nazad
Vrh