Neven

Gorak caj, sluzi za regeneraciju sluzokoze - znaci dobar caj protiv cira zeluca.
 
Dobro je...nadao sam se tome, da se može koristiti u tom obliku...a ionako imam problema u tom smeru...
Pa žao mi bilo gledati cvetove kako precvetavaju i gase se dolaskom jesenjih dana...
 
Napravi kremu - napunis teglu susenim cvetom prelijes to uljem ostavis na suncu ili je zagrevas u vodi do nekih 80 c par puta
Posle dodas pcelinjeg voska oko 10% opet zagrejes da se sjedini, i onda razdelis u posudice
 
pozdrav. naručio sam 1.1 kg semena nevena, za koju povrsinu će to biti dovoljno? ko kako seje neven? ja planiram sa ručnom sejalicom..
 
Počelo je :)
c7a9f6d7c4c890a6785535bf3835f0d5.jpg


Tapatalkkal küldve az én Redmi Note 6 Pro eszközömről
 
Поздрав свима, ми смо петочлана (ускоро шесточлана) породица, живимо у Јевремовцу поред Шапца, и одредили смо ове године 35 ари за узгој невена. Супруга је фармацеут и планирамо прераду у помоћна лековита средства. Набавили смо семе из задруге у Добрићу, засејали смо средином марта и ево крајем априла је веома мало проклијало, тако да ћемо поново да обавмо садњу, овај пут ручно, па ћемо успут да почистимо коров. Година се сушна па смо поставили залив преко прскалица. Писаћемо овде искуства и историју ове сезоне. Свако добро!
 
Nije ovo sušna godina, to je postalo normano jer je skoro nekoliko godina u nazad ista situacija tokom proleća, jednostavno ne daju nam kišu u proleće kad nam je najpotrebnija....
 
Као што смо писали крајем априла смо пресејали невен јер наводњавање прскалицама није уродило плодом. Кренуле су прве кише, и ево средином маја је кренуо да ниче невен. Али овај пут у невероватном броју, много више него што нам је потребно.
Пробали смо да пресадимо са места где има више на место где га је мање и прима се, тако да ако неког интересује расада нека пише на milandjupovac@gmail.com
 
Zasto navodnjavanje nije bilo uspesno ?.
Када смо установили да невен неће да крене са клијањем већ је прошло 45 дана од сетве, онда смо наместили прскалице и почели да наводњавамо. Док смо наводњавали, пар дана је дувао јак ветар и било је сунчамо. Чини ми се, да је све што смо насули воде испарило, што од ветра што од сунца.
Е, онда смо одлучили да пресејемо, ручно, успут окопамо од траве, корова.
Потом су кренуле да падају кише и невен је потерао као луд, вероватно је кренуло и оно претходно семе.
Шта да радимо, учимо се, радимо.
 
Ево почетак је јула и невен цвета, са закашњењем али цвета. Од 35 ари можда је тек на 10 ари у пуном цветању, остатак касни. Иначе, ушли смо у трећу недељу како супруга и ја, уз помоћ комшија, ручно плевимо, таман што завршимо круг можемо да кренемо из почетка. И тако чиста физика :)
 
Дајте нам мало времена да невен порасте, е онда ће бити призор за уживање (...и да још мало оплевимо :) )
 
Време пролази а невен тавори, све сам више сигуран да без агротехничких мера неће моћи. Средина је јула, а скинули смо 15кг сувог невена на 35 ари. Срећа па имамо коректну сорту која даје бујан цвет. Немамо никакве среће са кишом, тек см је сада добили средином јула. Чини ми се да без заливања и прехране нема приноса. Садити на банак, као јагоду, да би могла дозирано да се залива, прихрањује и коси, плеви од траве у тј. да се узгаја колико-толико у контролисаним условима.
 
Немамо чиме да се похвалимо, улазимо у август а направили смо тек 35кг сушеног невена на 35 ари. Недостаје вода, би кише средином јула и једна Петровска киша и то је то. Стабло неврена и лишће почињу полако да се суше и цветови се смањују. Измећу редова је лепо очишћено, покошено од корова, а оставили смо уз невен другог биља и траве да ''држе'' влагу и да чувају од сунца. Наше искуство није за охрабрење другима.
За наредну годину садња на банак, поставити фолију и систем за заливање.
 
Питања за оне са искуством у платажном узгоју невена:

1. Кошење невена? Када, август? Који, онај који је развијен а сув? Колико, од земље? Чиме, тример, маказе за воће?
2. Невен вишегодишња биљка? Да ли је неко оставио на плантажи невен да презими и имао принос цвета наредне године?
3. Наводњавање? Да ли је неко наводњава невен, систем, прскалице, искуства? Да ли је неко успео да узгоји невен у сушној години без наводњавања?
4. Рани развој невена? Поучени овогодишњим лошим искуством у раном развоју, недостатак воде за клијање, да ли је неко радио расад у контролисаним условима а потом расађивао невен на парцелу?

Иако имамо лоше искуство не би да одустанемо, свиђа нам се када уцвета парцела а радити се увек мора.
 
Nazad
Vrh