Neven

Rale 83

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
22 Dec 2009
Poruka
3.717
Lokacija
Kobilje (30km od Pozarevca)
Interesujeme gajenje nevena , nemam nikakvih iskustva ,
Dali se svaki neven uzgaja kao lekovito bilje , ili samo neke pojedine vrste.
Raspored setve , vreme setve , ubiranje lisca , susenje lisca u kucnoj radinosti , ubiranje cvetova
 
Ovo su podatci sto sam na brzinu nasao na Nemackom :)
( valjda ce ti pomoci )

Neven moze sa sejalicom da se poseje
seje se od Marta do Aprila
50 semenki na 1 m²
= ca. 10 kg/ha
dubina sejanja 1 - 2 cm, sto plice sejati
klijanje 1-2 nedelje
Razmak izmedju redova 20 - 30 cm

voli glinenu zemlju koja ima dosta vode

i evo jedan snimak kako se bere

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=lwakcEhYERg&feature=related[/youtube]
 
Sa nemackog sam preveo jedno uputstvo za pravljenje masti od nevena , mozda vam treba :)

Neven mast :
U lonac staviti 500 gr. ciste svinjske masti , zagrejati do topljenja, Kada se mast istopi iskljuciti grejac. U mast staviti 2 pune sake Nevenovih cvetova. Cvetovi moraju biti potopljeni u masti tj. potonuti. S´vremena na vreme promesati, odprilike 3 puta za pola sata i tako ostaviti da prenoci.Sledeci dan ponovo zagrejati do topljenja i procediti kroz sito. Napuniti u tegle / posude , samo naceta posuda mora da se cuva u frizideru.
Post je spojen: [time]1294754497[/time]
_________________________________________________
mile lozac je napisao(la):

mile hvala za ovu brosuru veoma je dobra :ppozdrav: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:
 
Ja ga ove godine nabavljam u Ceskoj, ako ga nabavim? Inace prosle godine sam prodao seme koje je navecim delom bilo od jednog prijatelja. Ove godine nemam.
 
Mile koja je cena i koliko mi treba za 80 ari. Da li je dobro da ga posadim, pa da ga rasadim na njivi?
 
Posto ove godine nemam svog semena ni za sebe, tragam po netu da kupim. Traze mi od 50 do 100 eura po kilogramu. U pitanju je sorta plamen plus. Nema potrabe neven proizvoditi iz rasada. Direktno se seje od polovine marta pa do maja ako zelite. Ja ga sejem povrtarskom preciznom sejalicom pa mi je potrabno oko 250 -300 grama na 10 ari. Ako se seje rucno treba vise. Ako je neko zainteresovan za seme neka mi se javi sledece nedelje verujem da cu do tada znati da li cu imati nesto za prodaju. To ce biti najvise kilogram.
 
Moze da se pcne sa setvom nevena, dosta je otporan na niske temperature. Naravno sada najvise zavisi od toga da li je moguce uci u njivu. Ako je neko zainteresovan za seme nevena, neka se javi putem mail-a. Bice nesto semena.
 
Ja vec kupio, 2 vrste, pa cu da vidim kako ce se pokazati, posto je prva godina kako ga sejem, mozda u ponedeljak ako bude bez kise krenem sa sejanjem.

P.S. Hvala Miletu na savetima koje mi je davao poslednjih par meseci...ovako javno :cao:
 
Sve koje zanima neven neka mi se jave jer sam radio diplomski na nevenu,pa mogu poslati literaturu. Gore sam video da je Mile pomenuo Plamen plus i mogu reci da je kod nas pokazala lepe rezultate.
 
Evo da se prikljucim temi
Semena nevena ima i medju domacim proizvodjacima semena ko npr. semenarnacoop
I ako vam nije neka zurba sa sejanjem vel. povrsina uzmite 10 kesica i posejte-dogodine imacete semena par kilograma bez velikog ulaganja.
Ja sam iz Sombora i na mojoj zemlji jako lako uspeva i dosta cveta (ko korov je)
Bere se samo cvet.
A sto se tice kreme i to sam napravio i podelicu rado recept
E ovako sama krema mi je resila gljivice na nogama, ako se maze na ranu tj. kad se uhvati krasta krasta otpada taj dan rana nije krta i sklona pucanju a zarastanje je mnooogo brze
I naravo koristim je i u nezi koze zbog prirodnih sastojaka - meni odgovara, jedino masniji tip koze treba da je nanosi u manjoj kolicini jer je krema jako masna, pa se znaju bubuljice pojaviti.
Recept:
- teglu napunim punu susenim cvetom
- prelijem je hladnocedjenim uljem (koristio sam cuncukretovo al moze i maslinovo,laneno samo sto su skupa) da prekrije sav cvet (da cvet pliva u ulju)
-i ostavim teglu jedno 2-3 nedelje na suncu (bolje nego grejanje jer i svi vitamini od ulja ostanu netaknuti)
- posle toga procedim ulje dodam par kapi lavandinog etarskog ulja (kapi po zelji)
- i onda izrendam pcelinji vosak oko 5-10% da se ulje zgusne i opet stavim na sunce da se vosak i ulje sjedine
- kad se to sjedini (uz par mesanja u toku tog dana) i kad se ohladi dobije se cista i prirodna krema za negu koze
Cepici nevena se prave sve isto samo bez ulja lavande i ide veci procenat voska da bude cvrsce sipa se u kalupe - i kazu da resava hemoroide
Ja licno nemam problem sa hemoroidima ali par rana koje sam namazao kako je neven delovao mislim da se vredi potruditi i napraviti uveren sam da bi pomoglo
Za te svrhe odete u prodavnicu zdrave hrane i kupite 200g. nevena i mozete napraviti vec sutra - ne mora se cekati sledece cvetanje
 
Da da dodam koliko sam razumeo, koren nevena tera nematode (crve) koji inace napadaju luk tako da se luk ne bi prskao sije se red nevena pa red luka.
 
Skleko, interesuje me gajenje nevena na njivi od 1 ha, ali sam potpuni autsajder u odgajanju biljaka, ako se izuzmu saksije "lepog Jove".Kakav angažman zahteva uzgajanje nevena? Obzirom da radim u gradu slobodni su mi samo vikendi. Da li je to dovoljno za započinjanje proizvodnje ovog bilja?
 
Evo Ja cu Ti ukratko reci, ne zahteva nikakvu paznju i negu, ali zato zahteva povelik broj ljudi za branje na svaka 2-3 dana, takodje moras obezbediti i mesto za susenje ( a za 1ha ce ti trebati "malo" veca kvadratura ako je prirodno susenje), tako da sve u svemu, najbitnija Ti je radna snaga raspoloziva na svakih 2-3 dana, i prostorija za susenje (ako nemas susaru)...a da zaboravih da Ti napomenem da se bere po najvecem suncu, kad su cvetovi skroz otvoreni.

Zakljucak: Probaj na 10-tak ari, nemoj se zaletati, nije lako veruj mi.

Pozdrav!!!!
 
Nazad
Vrh