Ishrana ovaca - praktična iskustva + Upitnik !!!

CIME HRANITE VASE STADO U ZIMSKOM PERIODU KAD NEMA PASE


  • Ukupno glasača
    133

Rale 83

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
22 Dec 2009
Poruka
3.717
Lokacija
Kobilje (30km od Pozarevca)
Posto se cena jagnjadi nije promenila već par godina, otvaram ovu temu u kojoj mozemo razmenjivati prakticna iskustva u ishrani ovaca, kako ušparati, cime poboljsati, dal jos uvek koristimo Lisnik, kukuruzovinu, lisce iz suma, koje seno koristimo.
Koja hraniva su nam dostupna - jednom recju realnost?

by Moderator: Neka ostane tema, mada ima sličnih, ali male korekcije u naslovu - bez ljutnje!
 
Rale daj prebaci ovaj upitnik na ranije otvorenu temu koju sam malo doradio, a ovo ćemo brisati, da ne dupliramo Teme
!?!?!
:ppozdrav:
Post je spojen: [time]1293962707[/time]
_________________________________________________
@Rale 83

Sada sve OK, videćemo da sredimo i Upitnik, za sada neka ostane ovako.

:ppozdrav:
 
Moje ako se gdje vidi čup trave iz snjega ja ih pustim van a koze bez obzira svaki dan idu bio snjeg ili ne.Otvorim stalu dam im jesti ali odaberu same da idu van znaci eto sto vole.Ponavljam po 100-ti put,ovcu u šarometinu ciganku u selo i nijedna nece ostati gladna naravno ako za to postoje uslovi a kod mene postoje.
 
CAR je napisao(la):
Moje ako se gdje vidi čup trave iz snjega ja ih pustim van a koze bez obzira svaki dan idu bio snjeg ili ne.Otvorim stalu dam im jesti ali odaberu same da idu van znaci eto sto vole.Ponavljam po 100-ti put,ovcu u šarometinu ciganku u selo i nijedna nece ostati gladna naravno ako za to postoje uslovi a kod mene postoje.
Za vas dopunsko pitanje , kako-cime dohranjujete ovce tokom zime, bremenitodti , laktaciji....
 
Dvaput na dan dobiju mješavinu kukuruzne pljeve, sojine pljeve i žitne pljeve(u svakoj pljevi je i veliko učešće lomljenog zrna), sa 1% stočne krede, i 0,5% kuhinjske soli.Pored toga sojina slama, svaki drugi dan dodatak zobene slame ili sijena.Vitaminska lizalica stalno.
Odvojene su one loje će se ojanjit za mjesec dana i one koje doje, dobiju duplu količinu hrane.
Odvojene su i one koje zasušuju (na sijenu i vodi)i koje se spremaju za parenje (pojačana prehrana).
One su posebnom režimu prehrane.
 
Koje su ojanjene mijesam jecam,tritikal,zob i malo sojine sacme uz dodatak kostovita i soli.One koje se janje pocetkom aprila samo na sijenu i vodi uz 2 puta sedmicno davanje soli i 1 put sedmicno u sol pomijesam kostovita malo,ove sto se jagnje pocetkom aprila imaju slobodan ispust kao sto sam napisao vrata su im otvorena a stramci puni sijena pa na volju im.Koze se jare sredinom marta njima isto sijeno i voda koliko zele u stramcima sol 2 puta kad i ovcama sedmicno a kostovita 1 put sedmicno sa soli pomijesam a vrata otvorena.Posto su janjci od 8-15 dana starosti njih 20 jos su sa majkama u boksu a za 15-stak dana idu posebno u boks uz 2 puta pustanje pod majke i tako 5 dana nakon toga se otvara prolaz kad zele da uzimaju mijesavinu hrane kad hoce da sisaju majke i tako da prodavanja-odlucivanja sto je za ostaviti.Pred mrkanje 20dana dam im AD3 i katosal.S ovim sam zadovoljan zasad.
 
prava farma tako radi,svaka cast :D ,nayalost ja jos nemam uslove da tako radim,ali trudicu se kako je kolega CAR i STRILE rade
 
Gore nema najisplativije opcije u ishrani, a bilo je reči o tome - silaža cele biljke kukuruza i senaža. Kod mene koristim silažu + seno lucerke + koncetrovani deo.
 
Posto sam u oskudici sa pasnjacima ovce hranim jednilicno tokom cele godine od kabastih hraniva koristim dobro livadsko seno i seno od travnodetelinskih smesa zobanu slamu i kukuruznu silazu leti kad nestane silaze dobijaju svezu sudansku travu a od ove godine ce biti senaza prvog otkosa zbo jeftinije ishrane. Od koncetrovanog dela obroka tu je mleveni klip kukuruza u smesi sa zobom i tritikalem uz dodatak suncokretove i sojine sacme ovcama koje su pred jagnjenje i u laktaciji. Mineralnovitaminske dodatke dajem po volji da imaju non stop u kofu pomesam stocnu so stocnu kredu sano ovisan minazel i kostovit sa selenom soli ima najvise tako da ovce nemogu uzimati previse dodataka pa im nemoze skoditi. Mozda izgleda skup obrok ali varujte da nije najveci deo ovih hraniva proizvedem sam a i ovakvim tipom ishrane ovce vrate vecim brojem jagnjenja i jagnjadi tako da se na kraju ipak isplati. Ne treba gledati da li je nesto skupo nego da li je isplativo.
 
pošto u okržuenju moje farme ima dosta livada ovce su na paši sve do pojave snega.u tom periodi nemaju nikakvu dopunsku ishranu.po prestanku ispaše dobijaju dnevno oko 3kg kvalitetnog sena i oko 200 gr mešavine mlevenog kukuruza i tritikala.taj koncentrovani deo ide samo do odbijanja jagnjadi (sve koje su se oblinzile dobijaju oko 400 gr mešavine i nakon zasušenja još oko mesec dana po 200 gr. ove iste smeše.).mineralne dodatke u obliku lizalica imaju samo u zimskom periodu
 
Karalic
Drug metao sam slike i filmove pa necu kao papagaj ponavljati.Svake godine isto radim i sto je bilo prije 10 godina tako je i danas.(sve ima na forumu).
 
Karalic
pametnu covijeku je dosta 1 put reci a budali objasnjavas,pokazes,uslikas i slikovno objasnjenje das i nema koristi,ma nebitno o cemu i kome se radi da je moje dijete u pitanju :ppozdrav: .
 
Care, nas dvojica smo prijatelji, zar ne? A za slike, ma pusti, nije to razlog da mi se nerviras :cao: Da su Ti meni ziv i zdrav , i da si dobro . kako Ti tako i Tvoja porodica...
P.S. Kako ti je tasta (Punica) ? Nista ne napisa o njoj, jel dobro... :ppozdrav: :haha: ::namigivanje::
 
moravacgiga je napisao(la):
Dali bi bilo dobro da se koze zobe sve dok nse ne ojare ili bi trebalo pre jarenja ukinuti zob i davati samo seno?
svoje koze sam zobila sve do jarenja proslog puta pa tako radim i sada.ako to nije ispravno,neka mi neko kaze da znam,jer nemam iskustva.mada im se nista nije desilo ni prvog puta.
 
Karalicu druze moj :D ja neznam tko moju zenu rodi :sta: ali rekao sam punici da je ona nije rodila tu smo se malo pokacili ali dobro je sad.Kad moze od kave do kave po selu nista je neboli a kad treba dijecu pripaziti odmah 1000 bolesti nabraja a ovce malo pustiti ma to kad je slusas nece dana dozivjeti ali dijecu nekako pripazava uz stalno gundjanje ali eto joj kceri pa nek se riktaju.Dodje mijesecno do mene jer nju je tesko kuci uhvatiti zena ode ali mora je po selu traziti,nikotin joj nesmeta :haha: jezik odlicno funkcionise a ja od sale recem da bi trebalo dijecu pripaziti odmah ona kako je nesto probada po ledjima,srce joj preskace itd.a zena mi umire od smija dok ja "palim vatru" ali nesmijem puno jer dodje do zla.
Post je spojen: [time]1294149675[/time]
_________________________________________________
:off_topic: Odosmo s teme debelo necemo vise imamo kafe za to i pp
 
Nazad
Vrh