Ishrana ovaca - praktična iskustva + Upitnik !!!

CIME HRANITE VASE STADO U ZIMSKOM PERIODU KAD NEMA PASE


  • Ukupno glasača
    133
Nema potrebe da melješ kukuruz. Mojim ovcama trenutno dajem kukuruz i zob oko 200 gr a ojagnjenima dodajem i pšenične mekinje i dobijaju oko 600 gr te smeše. Od kabaste hrane imaju seno, silažu i slamu.
 
Aha,ovcarstvom se bavim iz hobija,ali ne zelim da im sta fali.Na ovu smjesu dodajem manji dio vita-redina te lizalice naravno koje su uvijek tu.
Jagnjadima uzimam gotovu smjesu,hvala.
 
Moje ovce jedu 200 grama mlevenih kuruza/jecma/zita, i oko pola kilograma do kilogram krompira + seno lucerke/sarovina/sojina slama. 15 dana pre i posle parenja pojacavam smesu na 400-500 grama, kao i pred jagnjenje i nekih 15-20 dana posle jagnjenja. Jaganjci jedu pet deset dana gotovu hranu, pa onda 10% koncentrata za junad u smesu kuruza/jecma/zita kao i najfiniju lucerku. Uglavnom dostizem 30 kg za tri meseca, ovce su mesavina sjenicke, virtemberga i il de fransa.
 
Da li je neko pokušavao da napravi ili razmišljao o mlinu za slamu i seno, za kockaste bale ? Na prethodnim stranicama je bilo slika. Razmišljao sam da bi možda bilo jednostavnije samleti seno, slamu , šarovinu, sojinu slamu i pomešati sa silažom ili repinim rezancem, dodati i prekrupu ili zrno . Kakve god da sam imao jasle ovca voli da izvlači seno, da ga gura, da pretura, a ovako kada je samleveno ne bi mogle. :ideja: :sta:
 
Ovce hranim lepom sitnom detelinom ujutru a uvece im dajem mesavinu 8 vrsti trava (ljuljevi,jezevica itd),od zoba dobijaju kukuruz,jecam,tritikal,crni ovas i stocni grasak :)
 
Da li je neko pokušavao da napravi ili razmišljao o mlinu za slamu i seno, za kockaste bale ? Na prethodnim stranicama je bilo slika. Razmišljao sam da bi možda bilo jednostavnije samleti seno, slamu , šarovinu, sojinu slamu i pomešati sa silažom ili repinim rezancem, dodati i prekrupu ili zrno . Kakve god da sam imao jasle ovca voli da izvlači seno, da ga gura, da pretura, a ovako kada je samleveno ne bi mogle. :ideja: :sta:

Pa jesi probao sa x jaslama ispod kojih ide sirok alov za zrno/prekrupu? Sta god da iscupaju padne tu, nema rastura. Malo mi je to preterano da se pravi mlin zbog tog "problema"
 
Koristio sam x jasle pre desetak godina. Nije to možda baš ni toliko veliki "problem" , više bih to uradio zbog toga da mogu da im izmešam hranu kao u silo mix prikolici. Slike jasala sam postavio u temi izgradnja objekta za ovce.
 
Da li je neko pokušavao da napravi ili razmišljao o mlinu za slamu i seno, za kockaste bale ? Na prethodnim stranicama je bilo slika. Razmišljao sam da bi možda bilo jednostavnije samleti seno, slamu , šarovinu, sojinu slamu i pomešati sa silažom ili repinim rezancem, dodati i prekrupu ili zrno . Kakve god da sam imao jasle ovca voli da izvlači seno, da ga gura, da pretura, a ovako kada je samleveno ne bi mogle. :ideja: :sta:

Овца да би преживала мора да је нешто боцка у преживару , то су речи ветеринара . Не ваља ни да једу само самлевено. Ако самељеш све што си набројао ништа не добијаш. За шашину је боље сечком да се уситни него да се меље, исто важи и за сено и сламу али не њих сечка з шашину да сецка. А и овце једу сламу и шашину слађе од луцерке иако немају ништа хранљиво у себи.
 
Recite mi gdje grijesim?
Dva jagnjeta koje sam ostavio za priplod imaju izmedju 40-45 kg sa 11 mjeseci starosti.Dajem im po 250 g dnevno u prosjeku mjesavinu kukuruza,jecma i suncokreta.Majka slovenka,otac virtemberg.Da dodam jesu iz trojki,pa su i bila sitnija.Naspram drugih ovaca izgledaju jako male.
 
Ocisti ih od parazita,dupliraj dozu jarme i cekaj ,vreme ce pokazati.Neka grla se razrastu tek posle prvog jagnjenja a neka cak i posle drugog.Jednostavno buknu, raskrupnjaju se da ih i ne prepoznas.Neka ne.
 
Koje vitamine za mešanje u hranu dajete ovcama,mene zanima posebno da ima selen,a bakar ne jer veže selen.
Ili za u vodu,svejedno ,za inekcije znam,ja dajem promtselen.
 
Pozdrav kolege , jeste li pripremili dovoljno hrane za ovce ? Ove godine to ne bi trebao da bude problem. Nama je ostalo da izbaliramo još malo šarovine.
Trenutno im je jelovnik sledeći: ujutru dobijaju šarovinu pa posle toga seno, kad to pojedu onda silaža i zrno
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
Poslepodne opet silaža pa slama ili šarovina ili strnjokos
 
Postovane kolege, nabavio sam 10 umaticenih siljezica sjenicke ovce. Hteo bih kvalitetno da ih hranim, pa me zanima da li je ovo dobro posto nemam nikakvog iskustva. Dobijaju balu kvalitetnog livadskog sena tesku oko 15kg i 2 puta dnevno dobijaju obrok sacinjen od:
-750 gr kukuruza u zrnu
-750 gr tritikale
-750 gr ovas
-250 gr obogacene prekrupe Gebi
-250 gr sojine sacme
-100 gr Kostovit premiks
-50 gr stocne soli

Ukupno 5.8 kg dnevno iz 2 puta
 
Iz ovu hranu koju oćeš treba da prati i cena onoga što proizvedeš,ovde će i đubar biti skup što kaže narod,menjaj na nešto jeftinije.
 
Hvala savopunck. Imate li neki predlog sta da dodam i oduzmem? Ovde kod na Divcibarama je trenutno kukuruz najskuplji. Kilogram 27din. Cena ovasa i tritikalea je 26 dinara. So je 25, a Kostovit 115 kilogram. Sojina sacma je 70 cini mi se.

Ja sam planiro jos nedelju dana da ih drzim u stali, a onda cu postepeno da pocnem da ih uvodim u pasu. Za 10ak dana bi trebalo i zir da se pojavi, dosta je cerovih suma oko mene.
 
Poslednja izmena:
nisam merodavan za savete ali ovo što si naveo je bomba i za jagnjenice sa 2 ili više jaganjaca ili jaganjcima,osnova ispaša seno, senađa ili silaža.
 
Nazad
Vrh