Pitanja za veterinare

valjevac

Zaslužan član
Učlanjen(a)
5 Nov 2009
Poruka
1.545
Lokacija
Valjevo
Obzirom da na forumu ima dosta članova koji su po zanimanju ili struci veterinari predlažem da na ovom mestu na forumu pokušamo da organizujemo postavljanja pitanja iz oblasti koja nas intertesuje a da nam kolege sa foruma veterinari na ta pitanja daju odgovore.Svesni smo da svi ljudi ne mogu znati sve ali smatram da bi to bilo dobro.Mislim da bi članovi foruma veterinari trebali da uzmu učešća u davanju odgovora na ta pitanja koja nas opterećuju.Njihovi saveti bi nam dobrodošli. :ppozdrav:
 
dino je napisao(la):
Pa eto ...................nista mislio zlonamjerno.Veliki pozdrav :cao:

Prvo, ne bi trebalo, odnosno ne sme, da bude zlonamerno, jer ovaj Forum ima neka svoja pravila kojih su svi dužni da se pridržavaju.

Drugo, veoma je diskutabilna sama ideja da se neko predstavi, da bi mu tamo neko postavljao pitanja koja verovatno neće biti baš najpam.......!!!

Treće, u radu ovog Forumu svi članovi dobrovoljno učestvuju, uključujući tu i veterinare. Ako neko od njih, uopšte, bude bio tako ljubazan da odgovori na postvljeno pitanje, onda je OK, u suprotnom .....

Prema tome, da prvo sačekamo da vidimo hoće li biti pitanja, a onda i odgovora ?!?!?!

:ppozdrav:
 
Vidim da ova moja ideja može biti shvaćena pogrešno.Molim moderatora da izbiše ovu temu radi mira u kući.Ja nisam imao nameru da nekoga od kolega sa foruma bez obzira na zanimanje stavimo na giljotinu.Smatrao sam da bi to mogla biti dobra ideja da nam ljudi od struke daju koristan savet.
Eto toliko a pitanja ima i nisu provokativna jer to nije ni moto ni cilj celog foruma već razmena mišljenja i edukacija ljudi koji počinju da se bave nekom novom delatnošću - ili sam ja to pogrešno shvatio.
 
Bolje neka ostane tema pa cemo vidjet neka ljudi postavljaju pitanja i ako bude odgovora super onda smo uspjeli
 
U odgoju koka nosilja (trenutno me to interesuje) dolazi do pojave "kocidioze".Na vreme se uočavalo i lečilo sa "amprolijumom".Međutim do njega je sve teže sada doći jer se iz nekog razloga povlači iz upotrebe.Interesuje me koja je alternativa "amprolijumu" u suzbijanju pojave "kociodioze".Hvala na odgovoru

Tura za veterinara - kolegu ali sa foruma:ppozdrav: :ppozdrav:
 
valjevac je napisao(la):
U odgoju koka nosilja (trenutno me to interesuje) dolazi do pojave "kocidioze".Na vreme se uočavalo i lečilo sa "amprolijumom".Međutim do njega je sve teže sada doći jer se iz nekog razloga povlači iz upotrebe.Interesuje me koja je alternativa "amprolijumu" u suzbijanju pojave "kociodioze".Hvala na odgovoru

Tura za veterinara - kolegu ali sa foruma:ppozdrav: :ppozdrav:

Ja pogrešio - mislio sam - ljudi hoće da pomognu savetima
 
Za valjevca odgovor,ako uspem ...
AMPROLIJUM , kao takav više se ne proizvodi i ne prodaje jer je zabranjen svugde u svetu pa od pre 2-3-gdine i kod nas. Firma www.provet.rs ga je zastupala kod nas i prodavala. Bilo ga je i od drugih firmi ali sad ga više nema. Problem se rešava sa Baycocsom na velikim farmama , ako probije invazija...
Preventiva su kokcidiostatici u hrani najčešće se koriste MADURAMICIN , SALINOMICIN i njih u premiksu ubacuju proizvođači koncentrata.
Oni se dodaju u premikse u starterima i do određene starosti jer ni nesme se davati kod kokica posle 10 nedelja jer utiče na smanjenje i zakržljavanje jajnika...pa jajnik ima smanjenu funkciju odnosno odražava se na manji broj jaja...
Za malu proizvodnju najbolja je ipak preventiva jer sve ostalo je mnogo skuplje i teško rešivo. U veterinarskim apotekama nema ništa na malo pakovanje ,možda ES B3 ako je nekome ostala zaliha , dozira se 1 kes na 10l vode..
 
Ja se bavim tovom pilića, doduše 1000 kom u turnusu i mislim da je tema na mestu. E sad, ako ko odgovori na pitanje u redua ako ne, opet dobro.
Pošto ja dosta pilića koljem, nailazim nato da kod nekih pilića sadržaj želudca je zelen. kao da su pasli travu, pa me interesuje zbog čega je to.A što se tiče kokcidioze koristim Sano premixe sa kokcidiostaticima tako da nisam imao problema.
 
Žera je napisao(la):
Za valjevca odgovor,ako uspem ...
AMPROLIJUM , kao takav više se ne proizvodi i ne prodaje jer je zabranjen svugde u svetu pa od pre 2-3-gdine i kod nas. Firma www.provet.rs ga je zastupala kod nas i prodavala. Bilo ga je i od drugih firmi ali sad ga više nema. Problem se rešava sa Baycocsom na velikim farmama , ako probije invazija...
Preventiva su kokcidiostatici u hrani najčešće se koriste MADURAMICIN , SALINOMICIN i njih u premiksu ubacuju proizvođači koncentrata.
Oni se dodaju u premikse u starterima i do određene starosti jer ni nesme se davati kod kokica posle 10 nedelja jer utiče na smanjenje i zakržljavanje jajnika...pa jajnik ima smanjenu funkciju odnosno odražava se na manji broj jaja...
Za malu proizvodnju najbolja je ipak preventiva jer sve ostalo je mnogo skuplje i teško rešivo. U veterinarskim apotekama nema ništa na malo pakovanje ,možda ES B3 ako je nekome ostala zaliha , dozira se 1 kes na 10l vode..

Hvala na odgovoru.Da se ne pojavi tvoj odgovor - propade mi tema.HI-.Šalim se malo -a na odgovoru stvarno hvala.U to ime za tebe jedna tura valjevskog

:ppozdrav: :ppozdrav:
 
ZORAN.BNS je napisao(la):
Ja se bavim tovom pilića, doduše 1000 kom u turnusu i mislim da je tema na mestu. E sad, ako ko odgovori na pitanje u redua ako ne, opet dobro.
Pošto ja dosta pilića koljem, nailazim nato da kod nekih pilića sadržaj želudca je zelen. kao da su pasli travu, pa me interesuje zbog čega je to.A što se tiče kokcidioze koristim Sano premixe sa kokcidiostaticima tako da nisam imao problema.
..ako nema zdravstvenih problema, to se uopšte ne razmatra...samo cepaj :cao:
 
Da li se u programu vakcina za odgoj koka nosilja i dalje pojavljuje "Bronhivet II", dali je u primeni i ako nije koja mu je alternativa?.
Hvala na odgovoru unapred :ppozdrav:
 
Da li znate mozda plan vakcinacije jednodnevnih koka nosilja.Mislim starosno doba kada se vakcinisu,cime,koliko puta?
 
Imam mutave patke (pacice) starosti 1.5 mesec i 3 stara 4 nedelje. Pitanje je: zasto ovi mladji cupaju starije za krila i raskrvare ih, a medjusobno se ne cupaju. Odvojio sam ove male od starijih, ali je jedno pokusavalo da mi pobegne iz ruke pa mi je isklizlo i palo na neku gvozdenu sipku (prag od vrata) na ledja sa visine cca 20 cm i lezi pa me je strah da ne ugine. Povremeno ustaje ali opet legne, ne znam moze li se oporaviti ili ne?​





 
Pomaze Bog.Neznam dal je aktivan problem ,medjutim ja bih zbog drugih clanova na ovo odgovorio.Ja sam dosao u situaciju da zbog kljucanja pilica ,morao da ih razdvajam da se nebi prokljuvali skroz.Mnogo sam se namucio i da vam kazem da to nema nikakve veze sa ishranom i prostorom.Problem u tome sto napredni pilici brzo porastu i ne stignu operjati.Tad se desi da jedno pilence slucajno kljucne drugo tad nastaje opste kljucanje.Posle mnogo nevolja jednostavno resenje se pojavi samo.Jednog dana svratila jedna bakica iz komsiluka i videla o cemu se radi.Kaze sine pa stavi im malo katrana na ledja.Ja tako uradim i odjedamput je sve prestalo.Ako ko ima ovakav problem nek jednostavno negde nabavi malo onog crnog katrana.Ne treba mnogo .Jedna kasicica za celo jato.Stavi se po jedna tackica pored ranice ili bilo gde na ledja.I prestaje odmah kljucanje.Valjda je onaj katran slicne boje sasusene krvi a strasnog je ukusa.Ne pada im napamet da se vise kljucaju.Pomaze i kod pacica i kod pilica.
 
Nazad
Vrh