"Korovi" u ishrani koza i ovaca

Tar

Član
Učlanjen(a)
26 Apr 2008
Poruka
1.167
Lokacija
Beograd
Savremen način proizvodnje krmnog bilja doveo je do značajnog povećanja prinosa ali i do jednolične ishrane. Zato su neophodni mineralni dodaci bilo u obliku raznih "lizalica", bilo kao dodatak u koncentratu. Problem je što se sve to radi po tablicama pa stoka nije u mogućnosti da sama balansira ishranu. Koze su naročito sposobne za ovu samoregulaciju jer u svojoj ishrani koriste neuporedivo više vrsta od ostalih preživara. Zato se nisam iznenadio kada sam pročitao kako neki od vodećih uzgajivača koza u Americi pored čistih kultura gaje i "divlje" pasnjake na kojima dosejavaju razne korove. Neki od njih imaju više kvalitetnih proteina od najbolje lucerke a skoro svi su bogati različitim mineralima i vitaminima u mnogo iskoristljivijem obliku od najboljih krmnih kultura. Za početak navešću neke za koje se pouzdano zna da su višestruko korisni :
Štir, kod nas je poznat kao odlična hrana za svinje, ali ništa manje koristan za preživare, zatim Loboda, Gavez, Vodopija, razne vrste Bokvica, Kopriva, Maslačak.........Ako na pašnjaku ili u senu ima dovoljno ovih biljaka značajno se smanjuju potrebe za dodacima selena,bakra,cinka ,mangana, kalcijuma,gvožđa.........
Suprotno očekivanju u USA gde bi čovek pomislio da postoje samo hibridi i GMO, može da se kupi seme svih ovih biljaka, za većinu sa organic sertifikatom! To su uglavnom divlje ili polukultivisane biljke selekcionisane na količinu i kvalitet mase. Kod nas ostaje da se odgajivač malo potrudi i tokom sezone sakupi seme i onda posle prolećnog lakog drljanja da doseje pašnjake.
Koze a verovatno i ovce će sa zadovoljstvom očistiti pasnjak od ovih "uljeza" pa se preporučuje pregonsko napasanje.
 
imam dvadesetak ovaca na paši ali mi se pašnjaci iz godine u godinu sve više zakorovljavaju. Većinu pašnjaka nije moguće mašinski obrađivati, pa me interesuje dali bi mi pomoglo ako bih uz ovce ubacio i par koza? problem su mi paprati, mlečika ,aptuga,kopriva ,divlja kupina i dr.
 
Dok sam tražio neke informacije vezane za finsku ovcu naletjeh na princip čišćenja i održavanja zona uz željezničke pruge. Kolege Norvežani se domislili da pored željezničkih pruga podignu ograde a šikare, korov i svo ostalo rastinje koje se do tada mehanički uklanjalo očiste upotrebom koza! Vjerujem da su u tome i uspjeli bar po prikazu postinje koje su koze ostavile za sobom!
 
Nazad
Vrh