Beli kukuruz

Sklop odlican ali je ubledeo,valjda ga zato zovu "beli".
21bta21.jpg
 
Pozdrav svima! Evo da se upisem i ja u ovu temu. Vec godinama sejem beli kukuruz,samo za licnu upotrebu. Bas taj "osmak" staro seme koje se godinama vrti u krug. Uvek ostavim najbolje klipove za seme,i tako svake godine. Kazem da ga sejem samo za sebe,ali cesto ostane i nesto za prodaju. Ja ga sameljem u vodenici i prodajem kao projino brasno,koje je oko sto dinara po kilogramu.
 
Ako uspem malo da vam pomognem,
Belog kukuruza postoje 2 sorte
Kukuruz beli osmak , osmerac , itd , poludivlji AUTOHTONI kukuruz , rod su klipovi sa 8 zrna u redu , u nepravilnom poduznom nizu , gajio se na vecim nadmorskim visinama , otporan na sve , u zavisnosti od NV i vremena osuncanosti daje od 1-2 klipa skromne velicine . Sa manjom NV je i rodniji. Osnovna hrana za ljude . Nema u sebi glutena koji je OTROV za ljude. Ne trazi nikakvu prihranu , seje se krajem maja pocetkom juna , kratke vegetacije , ako ima dovoljno vode ume da iznenadi sa prinosom . Za brasno od tog kukuruza oni koji znaju sta je to ne pitaju za cenu .
Hibridi belog kukuruza su isto djubre sto i crveni samo sto su beli , Kilavi , bolesljnivi , traze prihranu , vlagu , isto kao i crveni .
Osmak se ostavi u klipu u mrezasti dzak i to se seje sledece godine , ne sejati prva 3 reda na dnu klipa i zadnja 3 na vrhu . Nepozeljno je ga sejati blizu polja sa crvenim jer ume da se oprasi i to vise nije to.
Posto sam rodom sa Kopaonika gde to jedemo par stotina godina , doneo sam seme u Zemun i posejao pored Dunava u lesnu zaravan gde cak ni korov ne raste , 25 maja , bacio je vec 4 i 5 list na danasnji dan . prinos mi nije bitan jer njime hranim koke nosilje . Probao sam u 1 ciniju samo beli u drugu samo crveni , koke se pokidaju na beli , crveni ni da pipnu , ostaje za sutra ...
Ako neko hoce da zapati seme imam jos par klipova ali mora biti izolovano dalje od americkih hibrida i otrova
poz
 
Kad kažeš crveni kukuruz, na koji crveni misliš, crveni, baš crveni ili svaki drugi koji nije beo? :osmeh:
slike.php
[/URL][/IMG]
Kod mene je prošle godine bilo svih ovih boja, namerno sam ubacio nekoliko crvenih i nešto belog i imao raznih nijansi. Na parceli od 7kj, bilo je možda pola kile semena belog, nije bilo ni jednog klipa da nije imao barem par belih zrna.

Na proleće planiram da sejem belog barem pola jutra, isključivo osmak.

:off_topic:Nema tema o crvenom kukuruzu pa mi možda neko da odgovor ovde, zanima me koje su njegove prednosti, za čega se on koristi, ima li on neku prodaju?
 
Pogresno sam se izrazio , izvinjavam se , mislio sam i na zuti i na sve ostale hibride .......
 
Poslednja izmena:
Ja sam posejao osmak,pustio sam 4 reda po 80 metara na 30cm,nikao je 80% i interesantno je koliko brzo napreduje bez trunke djubriva.U blizini nema hibridnog kukuruza a seme sam doneo iz Srpske.
Mislim da ga ima smisla sejati ali samo izolovano sto je priznacete u danasnje vreme jako tesko.
 
Ako si sejao da bi ostavio i za seme onda je to pogrešan način, trebao si sejati 20x20 metara i brati klipove iz unutrašnjeg dela za seme. Jeste više posla, ali malo redova je obično i manje kukuruza.
 
Kad kažeš crveni kukuruz, na koji crveni misliš, crveni, baš crveni ili svaki drugi koji nije beo? :osmeh:
slike.php
[/URL][/IMG]
Kod mene je prošle godine bilo svih ovih boja, namerno sam ubacio nekoliko crvenih i nešto belog i imao raznih nijansi. Na parceli od 7kj, bilo je možda pola kile semena belog, nije bilo ni jednog klipa da nije imao barem par belih zrna.

Na proleće planiram da sejem belog barem pola jutra, isključivo osmak.

:off_topic:Nema tema o crvenom kukuruzu pa mi možda neko da odgovor ovde, zanima me koje su njegove prednosti, za čega se on koristi, ima li on neku prodaju?
Kazu da je crveni kukuruz popularan na zapada kod proizvodjaca jaja dodavanjem crvenog kukuruza zumanca dobijaju crvenkastiju boju i vise vuku na domaca salasarska jaja.
 
bijeli kukuruz, za usporedbu pored njega jedan standardni iz grupe 400, nadam se da bude za sjeme nešto, i da nađem mjesto gdje ga posijati, da bude izoliran






 
Juce merena vlaga oko 18posto nece se jos koji dan skidati,primetio da dosta sporo otpusta vlagu. Jedan kupac mi nudi 20 din plus pdv, dali imate neke cene u ponudi?
 
Prosle godine ga ubile divlje svinje, ubrao par klipova kojeg sam posijao i ove godine na 21cm, i ima dobre klipove, nadam se da ga ove godine nece dirati.....
 
Nazad
Vrh